Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Combina Frigorifica / Frigider partea a II-a

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1685 replies to this topic

#901
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
daca poti afla in ce tari sunt fabricate.

#902
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sînt sătul de argumentul cu țara nuș" care, nu țin cont de el, și nu am avut probleme cu nici un aparat, de nici un fel, fie el electrocasnic sau de divertisment.

Sharp este mai îngrijit lucrat, pur subiectiv, și recomand pentru că sper că a rămas o marcă serioasă, chiar dacă nu mai este japoneză.
Aia cu rafturile nu are mare valoare, că are două sau trei, o să înțelegi ce zic cînd o să privești în el  🤭 , @camelia.

#903
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Am eu Sharp, de cativa ani buni, functioneaza perfect, dar este un no frost tip Top Mount, motor Embraco, made in Brasil.
La frigidere mici nu stiu si nu cred ca e aceeasi calitate.

Si LG de exemplu face niste frigidere bune, dar nu orice model. Sunt cele de top, care sunt facute in Coreea.

Edited by MMike, 24 June 2022 - 16:21.


#904
Ionut2022

Ionut2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2022
Buna ziua,

As dori sa cumpar o combina frigorifica, cu un pret de pana la 3200 - 3300 RON. M-am uitat peste optiunile existente si in prezent 3 par promitatoare urmatoarele optiuni:

1) BOSCH KGE39ALCA,                  Low Frost,  343 l,  H 201 cm,   Clasa C,  argintiu,    pret: 2.999,90
2) BOSCH KGE39AICA,                  Low Frost,  343 l,   H 201 cm,   Clasa C,  inox,         pret: 3.149,90
3) SAMSUNG RB38T602CSA/EF,  No Frost,    385 l,   H 203 cm,   Clasa C,  argintiu,     pret: 2.899,90

(nu sunt insa expert, deci orice alta recomandare e mai mult decat binevenita)

Intre primele 2 optiuni nu pare sa fie nici o diferenta din punct de vedere tehnic. Doar culoarea difera (ceea ce, interesant, duce la un pret mai mare cu 150 RON).
Deci practic alegerea ar fi intre 1 si 3. Ce ati recomanda?
Cat de eficienta este optiunea No Frost comparativ cu Low Frost? No Frost inseamna ca nu trebuie dezghetat deloc congelatorul? Sau doar mai rar? Pentru ca daca este mai rar, atunci  diferenta intre a dezgheta (sa zicem) o data pe an (No Frost) sau de doua ori pe an (Low Frost) nu este chiar semnificativa.

Va multumesc pentru orice sfat!
Ionut

#905
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Din punctul meu de vedere, Samsung. Pret mai bun, volum mai mare, teoretic la No Frost nu mai ai nevoie sa-i faci dezghetare, o faci doar daca vrei sa-l mai aerisesti dar nu e obligatoriu.
Totusi, nu sunt convins pe deplin ca e No Frost si pe partea de congelator, eu am tot Samsung de vreo 8-9 ani si e specificat clar ca Full No Frost si chiar este. Eventual, mai sapa sa afli exact ce si cum, eu nu mi-as mai lua o combina care sa nu fie Full No Frost.

Pe site la Samsung il gasesti mai ieftin si cu transport gratuit.

#906
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
daca este cumparat prin programul rabla, site-ul Samsung nu accepta voucher-ul acela

#907
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

Vizualizare mesajSTARTREK1, pe 23 februarie 2020 - 17:27, a scris:

am a doua combina Beko RCNA366E30ZXR - prima defect de fabricatie si mi-a fost inlocuita cu alta identica care manifesta acelasi defect (tubu de evacuare apa din frigider este lipit de peretele congelatorului si i-mi ingheata, ne-avand scurgere la 4-5-6 zile trebuie sa scot apa de sub sertaru fructe si legume)

Atașament beko1.jpgAtașament Beko.jpeg

Vizualizare mesajSTARTREK1, pe 03 martie 2020 - 08:17, a scris:

pana la urma asta a fost alegerea consoartei https://altex.ro/com.../CBFGKN16220FX/
silentioasa si cu 7 ani garantie (facute tot la Arctic); acu ramane sa vedem in timp si cat e de fiabila

so f**ut si Grunding-ul
vineri il predau celor de la service, iar azi ma suna ca are o teava fisurata pe interior, pierde agentul termic si nu poate fi reparat si nici altu la schimb (modelul nu se mai fabrica si o sa primesc bani inapoi)
trei ani de zile - trei combine
Attached File  poza-zilei-imi-vine-sa-urlu.jpg   61.83K   76 downloads

ps. daca nu aveam extragarantia facuta de mine (Grunding da doar doi ani) pe inca 5 ani (7 in total) - cred ca faceam ori AVC ori atac de cord la ~2500 RON cat am dat pe ea

#908
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Grunding sau mai bine zis "Grunding". A ramas doar sigla din ce a fost candva, adica ai avut doua Beko :)

Cu 2500 lei luai Samsung.

Edited by MMike, 27 June 2022 - 18:20.


#909
johngray

johngray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006
Bună seara,

Ce parere aveți despre LG Compresor Centum, 20 ani garanție? Este o nouă gaselniță de marketing sau est ok dpdv al fiabilității?
Are cineva modelul acesta, să-mi spună ce minusuri are??

https://www.emag.ro/...p/pd/DRX41DMBM/

Alte recomandări dacă aveți vă rog, nu ma interesează WIFi, briz briz uri, doresc o combina fiabilă, clasa C, maxim 4000 lei.
Thx!

#910
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Du-te in magazin s-o vezi si vezi si daca e facuta in Coreea ca alte modele LG.
Cu bani mai putini se poate lua Samsung.

#911
johngray

johngray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006

Vizualizare mesajMMike, pe 28 iunie 2022 - 20:20, a scris:

Du-te in magazin s-o vezi si vezi si daca e facuta in Coreea ca alte modele LG.
Cu bani mai putini se poate lua Samsung.

Thx!

#912
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajMMike, pe 27 iunie 2022 - 18:19, a scris:

Grunding sau mai bine zis "Grunding". A ramas doar sigla din ce a fost candva, adica ai avut doua Beko :)

Dar să îmi fie iertată intervenția, mie femeia îmi spune ca eu să aleg, în domeniul tehnic, că de unde să știe ea tehnică, că eu sînt studiosul" pe tehnică.

Dacă lași nevasta să aleagă după considerente estetice (vuaiii" ce frumos este!), la ce te aștepți?!

Eu înțeleg feminismul, îl și accept, dar pînă la o limită.
Mare grijă, NU am spus să nu se discute în familie, cu argumente, cu explicații, frumos, elegant, decent.
Scuze de off  🙄

Edited by crisstonne, 28 June 2022 - 21:00.


#913
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 28 iunie 2022 - 20:56, a scris:

Dar să îmi fie iertată intervenția, mie femeia îmi spune ca eu să aleg, în domeniul tehnic, că de unde să știe ea tehnică, că eu sînt studiosul" pe tehnică.

Dacă lași nevasta să aleagă după considerente estetice (vuaiii" ce frumos este!), la ce te aștepți?!

Eu înțeleg feminismul, îl și accept, dar pînă la o limită.
Mare grijă, NU am spus să nu se discute în familie, cu argumente, cu explicații, frumos, elegant, decent.
Scuze de off  🙄
Nu (te) inteleg.... Nu vad legatura cu postarea mea. Iar eu, eu aleg totul in casa :)

#914
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 28 iunie 2022 - 20:56, a scris:

Dar să îmi fie iertată intervenția, mie femeia îmi spune ca eu să aleg, în domeniul tehnic, că de unde să știe ea tehnică, că eu sînt studiosul" pe tehnică.

Dacă lași nevasta să aleagă după considerente estetice (vuaiii" ce frumos este!), la ce te aștepți?!

Eu înțeleg feminismul, îl și accept, dar pînă la o limită.
Mare grijă, NU am spus să nu se discute în familie, cu argumente, cu explicații, frumos, elegant, decent.
Scuze de off  🙄
e cam greu cand te duci cu femeia sa alegi masina. Te ia cu culorile ei preferate? Sau care atrage ochii dpdv al ei?

#915
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajMMike, pe 28 iunie 2022 - 21:07, a scris:

Nu (te) inteleg.... Nu vad legatura cu postarea mea. Iar eu, eu aleg totul in casa :)

Da, scuze, era indirectă, pt. colegul cu Grundig, dar am zis să fie indirectă postarea, că deh, suflăm în iaurt, cine știe de ce sensibil dai, care înțelege greșit bunele intenții, șiii... explicații, și te trezești cu baritai" procesul de intenție.

Acum, o să merg în instanță cu tine  🤣
@Mike, te rog, să nu ceri daune morale mari, doar sîntem colegi de forum  🤗

#916
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 28 iunie 2022 - 23:14, a scris:

Da, scuze, era indirectă, pt. colegul cu Grundig, dar am zis să fie indirectă postarea, că deh, suflăm în iaurt, cine știe de ce sensibil dai, care înțelege greșit bunele intenții, șiii... explicații, și te trezești cu baritai" procesul de intenție.
Dar spune-i-o domle direct, ce atatea menajamente, sa priceapa :)

#917
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Stie oare cineva vre-un model de frigider pretabil pentru folosirea doar la sfarsit de saptamana ? Am intentia sa-l folosesc doar in week-end o zi sau doua ... maxim 3. Si daca-l tot opresc ( ca sa evit consumul de energie electrica ) sa nu-i dauneze aceste pauze in functionare.

#918
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Iti iei unu cat mai ieftin si il pui si scoti din priza in acel moment sau pui priza programabila. Si cat te tine....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate