Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Alegere subwoofer SVS: PB-1000 vs SB-1000 vs SB12-NSD vs SB-2000

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am tras și eu lozul pentru un SB2000. PB2000. Să fie circ :D Am camera mare.
Am stat în cumpănă dacă SB sau PB, sealed vs ported.
Mai am unul de la Monitor Audio foarte similar cu SB2000 și...
Așa că o să am două subwoofere pentru Dolby Atmos.

Totuși, de ce este mai scump PB-ul? Doar din cauza de dimensiuni? Că-i mai mare?

Edited by Reactor2015, 02 December 2020 - 22:32.


#56
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
O alegere foarte buna!

PB 2000 e mai scump pentru ca e mai mare, mai greu (aproape dublu cantareste) si coboara ceva mai jos in frecventa, e un sub mai galagios.

#57
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am văzut comparația între decibelii unuia și ai altuia. Și de asta l-am luat pe ăsta mai rău. Mai ales că stau la casă și nu trebuie să explic nimănui de ce se mișcă pereții :D Nici animal de companie nu am, că ar fi făcut infarct. Iar colocatarii mei din familie sunt obișnuiți de multă vreme cu mine. Mă acceptă așa cum sunt :D
Să vezi ce de-a treabă o să am cu amenajarea acelei camere... :D

#58
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Ai luat PB de fapt, ai scris initial SB2000. La cum poti sa-l folosesti este ala mai rau dintre ele.

#59
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostReactor2015, on 02 decembrie 2020 - 22:42, said:

Mai ales că stau la casă și nu trebuie să explic nimănui de ce se mișcă pereții

Nu trebuie sa se miste nimic, foloseste materiale care sa-l decupleze de la comunicarea directa cu podeaua. De exemplu cauciuc pentru masini de spalat.

#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. Inițial îl luasem pe ăla mai mic și etanș. După ce m-am uitat puțin și am văzut și care este diferența de preț și faptul că am spațiu fără probleme, am tras paiul cel mai lung.
Iarna asta o să bricolez la greu.

@razor. Am picioare din alea originale de SVS. Sunt fenomenale. Nu se compară cu plasticele alea pentru mașinile de spălat. Am din alea, dar la mașina de spălat. Sunt dintr-un plastic prea dur pentru subwoofer, dar da, sunt mai bune decât nimic.

Ziceam de mișcat în sensul de bubuială. Dacă mă uit la un film cu familia, țin volumul în limite rezonabile, dar mult prea tare dacă aș sta la bloc. Dacă sunt singur la film, fac dezastru. Una din micile mele bucurii ale vieții. Se ridică părul pe mine când trece câte un avion prin cameră...

Edited by Reactor2015, 02 December 2020 - 22:58.


#61
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostReactor2015, on 02 decembrie 2020 - 22:55, said:

Am picioare din alea originale de SVS. Sunt fenomenale. Nu se compară cu plasticele alea pentru mașinile de spălat.

Lasa plasticele, eu vorbeam despre covorase de cauciuc https://www.hornbach...50aArbqEALw_wcB .

Evident ca si eu am PB 1000 tot pe picioarele lui dar pana n-am pus un covor d-asta sub el, nu am reusit sa elimin vibratiile transmise , prin podea, catre mobila aflata la 4m distanta.

Am parchet, iar sub el am instalat o folie cauciucata speciala pentru reducerea vibratiilor. Am sperat sa fie suficent dar , din pacate, nu ajuta decat la atenuarea pasilor.

Atentie ca pute mizeria aia de covoras. Nu iese mirosul cu nimic. Solutia este sa-l invelesti in folie ca sa nu mai iasa mirosul in camera.

Edited by razor01, 03 December 2020 - 12:26.


#62
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Picioarele cu care vin in standard suburile SVS nu au nicio legatura cu alea din cauciuc pe care le ofera contra cost, sunt foarte foarte eficiente. Ar trebui sa existe asa ceva la fiecare sub.

Edited by Mr. Incredible, 03 December 2020 - 12:47.


#63
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@razor, nu e ce trebuie ce folosești tu.
Crede-mă, astea fac diferența. Este altceva și știu că pare incredibil, dar cine are subwoofer și nu folosește din astea, îl are degeaba.
Picioarele cu care vin SVS-urile sunt o glumă. Păcat că nu pun direct din fabrică picioarele fabricate tot de ei, dar care se vând separat.

#64
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Asta nu-mi place la ei. Adică vinzi un produs cu pretentii, la preturi destul de mari, după care conditionezi atingerea performantelor maxime de achizitionarea, tot de la ei, bineinteles, a unor elemente separate. Cam aiurea. Cat ar fi pierdut daca acele picioare ar fi fost incluse?

#65
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Doar la modelul cilindric, pe verticala cred ca sunt incluse.

#66
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Costul lor nu e chiar un capat de tara si cu siguranta ar fi fost foarte bine daca ar fi fost incluse cu fiecare sub. Totusi, in aceeasi zona de pret dar si mai sus si mai jos ca pret sunt alti producatori care nu ofera deloc, nici macar pe bani.

Piciorusele astea pot fi montate si pe alte subwoofere (dar nu pe toate) de la alti producatori care permit acest sistem. La Dali-ul meu nu pot fi montate pentru ca are niste picioruse tari care sunt lipite cumva de corp.

Edited by Mr. Incredible, 04 December 2020 - 09:24.


#67
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru că diferă filetul (metric/imperial), eu la Monitor Audio le-am prins direct cu holțșuruburi.

#68
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
The monster is home Posted Image
E așa de mare și greu că băieții de la curierat s-au urcat direct pe el. Chiar este foarte mare și nu-l recomand celor care stau la bloc. Le ocupă prea mult din apartament Posted Image
Noroc că deși se poate călca pe el este pus in a box of a box in the box Posted Image Și polistiren.
E atât de mare și greu încât are instrucțiuni cum să-l scoți din cutie. Adică să dai cutia de-a dura prin casă și să-l răstorni, la propriu.
Urmează să-i fac operație cu amortizoarele de cauciuc care împiedică desprinderea armăturii din betonul planșeului din care este făcută casa. Să nu vă treacă prin cap să puneți așa ceva pe structură din lemn că... după 3 filme casa o să fie precum casa celor 3 purceluși când suflă lupul tare, în poveste.

La final. E mare și greu și sper să merite deranjul. L-am cărat două persoane la etaj. Este imposibil să-l cari singur nu doar de greutate pentru că 30kg pot părea foarte puțin, dar nu la volumul ăsta și repartizarea asta a maselor. Am cărat chestii de 3 ori mai grele, mai ușor. Are o husă cu aproape 1kg de silicagel în cutie. Iar rama metalică din față, are și aia o greutate considerabilă, efectiv este o fieroaică mare și grea și aia.

Attached File  20201204_125330.jpg   357.5K   54 downloads Attached File  20201204_130941.jpg   179.25K   52 downloads Attached File  20201204_131024.jpg   254.79K   54 downloads Attached File  20201204_131156.jpg   314.04K   54 downloads Attached File  20201204_131456.jpg   232.91K   66 downloads Attached File  20201204_131508.jpg   334.55K   68 downloads

#69
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Asa da! Arata impresionant! Asteptam impresii dupa ce il testezi. Nu vad cum sa nu fii multumit.

#70
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
wrong post. i-ai facut poza rasturnat :)

Edited by Notorious, 04 December 2020 - 14:03.


#71
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă vreți să-i faceți o glumă proastă pe bani mulți unui prieten de ziua lui, nu-i mai închiriați stripteuză, îi luați un animal din asta. O să-l țină minte toată viața.

În altă ordine de idei, am pozat picioarele cu care vine subwooferul, niște glume proaste dintr-un plastic mai moale așa, dar tot plastic este și picioarele cumpărate separat care sunt de câteva ori mai mari, din suport metalic cu silicon din belșug, moale care nu doar că amortizează, dar și preia neregularitățile podelei. Justificată nemulțumirea colegilor care spuneau că ar merita ceva mai bun direct de la producător.
Deocamdată nu i-am dat decât power ON fără semnal că am pe cineva mic în camera alăturată care doarme.

Este primul produs SVS și pot să spun că mi-a lăsat o impresie bună. Ca și finisaje, este ok, dar nu premium, precum prețul. Sperăm să presteze premium.


Attached File  20201204_135209.jpg   172.33K   42 downloads

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Accept sa-mi faca un prieten o gluma de asta proasta :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate