Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegere subwoofer SVS: PB-1000 vs SB-1000 vs SB12-NSD vs SB-2000

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Am ascultat dual GoldenEar SuperSub XXL (10Hz-250Hz, 1600W), specificatii de invidiat, in realitate sunt cu totul diferit. Nu m-au impresionat deloc, pentru ca langa ele aparuse un Klipsch SPL-150, care pur si simplu a sters cu ele pe jos, si vb de un sfert din puterea unui singur XXL. Pentru mine ported este castigator in home cinema, dar fiecare cu gusturile lui.

#110
Distracshan

Distracshan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.02.2021
Am avut un set de Klipsch R26F. F bune, volum suficient, raspuns accentuat in V. Le-am dat saptamana asta... Am luat un SVS SB-1000 Pro si un set de Dynaudio LYD 5, le-am pus pe perete langa oled, s-a schimbat fundamental situatia. Chiar daca nu au volumul pe care il aveau Klipschurile, calitatea sunetului e din alta gama, iar basul are autoritate pana in teritoriul 20Hz (camera de bloc). LYD-urile sunt niste bestii, suna f curat, mediile extrem de curate, dar fara nici un bas notabil, lucru ce ma face sa nu le recomand decat daca se ia in calcul un sub. Dar cu SVS-ul mentionat, sunt de vis.

#111
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 14.02.2006
Intreb si eu, cam tarziu, dar pare topicul cel mai relevant. Am o camera de vreo 35m2, momentan echipata cu boxe Magnat Vector de 160W si subwooferul de la un sistem JBL (140/230). Teoretic el are 100W RMS si 35Hz cut-off. Vreau ceva sa se duca mai jos DAR trebuie sa se incadreze in cam 46x44x35cm. Primele doua dimensiuni, adancimea si inaltimea nu sunt negociabile :)

Studiind si ofertele, pare ca SVS SB1000, SB1000PRO, SB2000 se incadreaza. Ar fi si SVS 3000-mini dar parca prea scump. Ce ma atrage la ele e faptul ca pot configura curba de egalizare cum vreau eu. Caut ceva sa se duca in 20Hz macar in dimensiunile astea si la un buget nu exagerat (1500-2500 RON). Cred ca incinta inchisa mai bine pentru ca are rolloff mai moale, dar sunt deschis la optiuni.

Sau poate nu are nici un rost si raman asa cum sunt, e relativ multumitor sistemul actual dar tot timpul e loc de mai bine.

#112
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 16.11.2021

View Postbrainwashed, on 10 noiembrie 2023 - 01:25, said:

Intreb si eu, cam tarziu, dar pare topicul cel mai relevant. Am o camera de vreo 35m2, momentan echipata cu boxe Magnat Vector de 160W si subwooferul de la un sistem JBL (140/230). Teoretic el are 100W RMS si 35Hz cut-off. Vreau ceva sa se duca mai jos DAR trebuie sa se incadreze in cam 46x44x35cm. Primele doua dimensiuni, adancimea si inaltimea nu sunt negociabile Posted Image

Studiind si ofertele, pare ca SVS SB1000, SB1000PRO, SB2000 se incadreaza. Ar fi si SVS 3000-mini dar parca prea scump. Ce ma atrage la ele e faptul ca pot configura curba de egalizare cum vreau eu. Caut ceva sa se duca in 20Hz macar in dimensiunile astea si la un buget nu exagerat (1500-2500 RON). Cred ca incinta inchisa mai bine pentru ca are rolloff mai moale, dar sunt deschis la optiuni.

Sau poate nu are nici un rost si raman asa cum sunt, e relativ multumitor sistemul actual dar tot timpul e loc de mai bine.
Cam greu sa intelegem noi ce percepi tu ca "multumitor". Nu prea se intelege daca ai sistem home theater sau stereo plus sub. Strict la ceea ce se intelege din expunere singurul are se incadreaza este 1000 pro, ca doar ala are DSP si cum integrarea unui sub nu e deloc usoara, orice ajutor e binevenit. Daca ai home theater atunci e optim sa adaugi un al doilea sub, nu sa inlocuiesti intre ele si cand ai bani, mai iei unul de acelasi fel. Diferenta e majora cu al doilea sub. In bine.

#113
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Camera aia de 35 mp e cam mare pt un subwoofer. Trebuie ceva mai mare sau 2 ca sa fie maI bine. Conteaza si la ce in folosesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate