Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alegere subwoofer SVS: PB-1000 vs SB-1000 vs SB12-NSD vs SB-2000

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare!

Asa cum stiu unii dintre voi am amenajat in living-ul de 20 mp din apartamentul de bloc in care locuiesc un mini cinema. Am un sistem de boxe 5.1.4 conduse de un receiver multicanal Denon. As fi tentat sa-mi iau un subwoofer mai puternic decat cel pe care il am acum si imi doresc un subwoofer pentru filme in proportie de 95% din utilizare, am pentru muzica alt sistem.

Am citit destul de multe despre variantele de sub cu incinta inchisa si cele bass reflex cum am si acum. Ce recomandari ati face dintre modelele de mai sus, care ar performa cat mai bine in filme dar fara a ajunge sa deranjeze.
Sunt destul de atent, nu exagerez nici in prezent cu volumul si nici cu nivelul subwooferului.

Din punct de vedere al dimensiunilor imi place SB1000, este cel mai mic dintre toate si s-ar putea preta poate in viitor la un dual sub.
Restul modelelor nu incap in spatiul in care am acum subwoofer asa ca va fi nevoie de o pozitionare lateral fata sau chiar in spate, langa fotolii/canapea iar faptul ca sunt mai mari si nu incap in spatiul actual ci doar in alte locuri va insemna ca nu voi mai ajunge in viitor (daca voi simti nevoia si voi avea bugetul necesar) la un dual sub.

https://www.avstore....xe/svs-sb-1000/

https://www.avstore....e/svs-sb12-nsd/

https://www.avstore....xe/svs-sb-2000/

https://www.avstore....xe/svs-pb-1000/

Edited by Mr. Incredible, 12 November 2018 - 17:55.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Recomand SVS SB-2000, tot in 20 mp, cu 3 m inaltime il folosesc

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am cumparat recent PB 1000, tot pentru 20mp, dar nu am apucat sa-l testez.

Atat cei de la AV Store cat si reprezentantul SVS mi-au recomandat sa merg pe PB 1000.

View PostMr. Incredible, on 12 noiembrie 2018 - 17:47, said:

Restul modelelor nu incap in spatiul in care am acum subwoofer asa ca va fi nevoie de o pozitionare lateral fata sau chiar in spate, langa fotolii/canapea iar faptul ca sunt mai mari si nu incap in spatiul actual ci doar in alte locuri va insemna ca nu voi mai ajunge in viitor

Problema este ca subwooferul se pune in pozitia care-i palce lui , respectiv unde da cel mai bun bass, nu in pozitia care iti palce tie (estetic).

O sa fac niste teste maine, daca am timp, sa-ti spun cum se aude, daca acopera o camera de dimensiuni similare cu ce ai tu.

Edited by razor01, 12 November 2018 - 18:43.


#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La boxele Dali eu as fi recomandat ca prima optiune subwoferul lor dedicat de la acelasi producator.Din experienta, chiar daca creatia producatorului este net inferioara fata de ce fac altii specializati in subwofere, potrivirea este garantata, subwoferul este o extensie a boxelor nu doar o sursa de frecvente joase.
Sau poti vedea ce recomada unii:  https://rel.net/spea...iring/zensor-3/

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca nu planuiesti sa-l folosesti pentru muzica, nu stiu daca este asa de important. Pana la urma exploziile de obuze din filme nu trebuie sa sune in deplina armonie cu sunetul de arma Posted Image

In plus subwooferul de la Dali este foarte scump. La performantele lui ar fi trebuit sa coste maxim 2000 de lei, nu 3000.

Edited by razor01, 12 November 2018 - 20:46.


#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Revin cu un update.

L-am instalat (momentan) in camera in care folosesc PC-ul, cea de home cinema nefiind pregatita. Camera actuala are in jur de 15 mp.

Am instalat sub-ul pur si simplu, fara niciun fel de calibrare, asezat foarte prost, camera avand la randul ei probleme serioase cu dispersia sunetului. Cu alte cuvinte sistemul (2.1) este instalat complet impropriu pentru o minima calitate a sunetului.

Boxele (Zensor 3) sunt taiate de receiver la 80 hz, sub-ul preluand sarcina joaselor din acel punct.

Am testat un film bluray (Warcraft rulat de pe discul original), un joc (World of Tanks) si un bass test pe youtube. Am dat volumul sub-ului la jumatate.

Dinamica este spectaculoasa, mai ca nu mai gandesc deloc sa fac upgrade de la Zensor acum. Nefiind absolut deloc calibrat si asezat complet aiurea, bass-ul  (la 50%) devine greu de suportat pentru mai mult de 10-15 minute. Pur si simplu ai o senzatie puternica de disconfort fizic. De asemenea, datorita pozitionarii complet aiurea, vibreaza toata mobila.

Personal nu cred ca pentru un spatiu de 20mp este necesar un sub mai puternic, nu vad de ce ai avea nevoie, poate doar daca iti place sa te alegi cu o durere de cap dupa 2 ore de film.

Categoric este necesara o integrare corecta si o calibrare facuta de cineva priceput, altfel este o bataie de joc la adresa banilor cheltuiti pe aceste scule.

P.S. este masiv, m-am gandit ca varianta PB 1000 o sa fie mic, dar nu este. Unui om de statura medie ii ajunge pana la genunchi.

Edited by razor01, 12 November 2018 - 22:10.


#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Multumesc mult pentru pareri, PB-1000 are plusuri date de tip de incinta si performantele lui foarte bune dar este ceva mai mare.

razor01 Foarte interesanta relatarea ta, multumesc.

Pana acum se disting PB-1000 si SB-2000. Care sa ofere cea mai buna experienta? PB-1000 are avantajul unui pret mult mai mic.

https://www.avforums...ofer-review.480

https://www.avforums...er-review.10395

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Va mai astept cu pareri daca ma puteti ajuta. Multumesc.

Mai am o intrebare legata de aranjarea in camera a unui subwoofer mai mare, in alt spatiu decat cel actual. Nu am posibilitatea sa-l pun decat in 2 locuri, ambele pe partea dreapta, unul in fata, dupa canapea, cu fata catre camera, sub boxa din dreapta in locul unei masute iar al doilea loc ar fi in dreapta spate, langa canapea si fotoliu, am un spatiu in care am acum o masuta.
Ce varianta vi se pare mai ok si daca ar fi diferente la integrare intre varianta ported si cea sealed a subwooferului? Ar fi prea aproape un sub cu bass reflex de cei care ar sta pe locurile de langa sub?

Attached File  20181102_081730_1024x576.jpg   116.37K   164 downloadsAttached File  20181030_081235_1024x576.jpg   101.05K   149 downloads

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Parerea mea ca un SVS cu bas reflex pozitionat in spate la fotolii nu ar suna prea ok, plus ca mobilierul ar atenua din sunet. Daca esti din Bucuresti si ai chef, te pot ajuta sa asculti, cum suna la tine SB 2000...Posted Image

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Multumesc pentru opinie si pentru invitatie, sunt din provincie.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cu placere. Dar nu are loc un SVS SB in locul celuilalt subwoofer?

Edited by baribalu, 13 November 2018 - 11:46.


#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Doar SB-1000, restul sunt mai late.

#13
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu am incercat cu sub-urile mele, unu pozitionat in fata stanga si unu spate dreapta, cel din spate il simteam acolo, era ceva in plus la urechea dreapta, cu toate ca este una din pozitionarile recomandate pentru dual, poate SVS-urile nu fac asa sau e din cauza camerei

Edited by FloriN_83, 13 November 2018 - 13:46.


#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu informatii noi despre subiect. Am avut acasa in comparativ SB-1000 si SB-2000 alaturi de Dali-ul actual.

Am avut cateva zile pentru a-mi face o impresie despre comportamentul fiecaruia, le-am conectat pe rand, le-am calibrat, le-am pus la treaba cate unul dar si in tandem, SVS cu SVS, SVS cu Dali. SB-2000 a fost pozitionat in fata, dupa inainte de canapea, cu fata spre interiorul camerei.

Concluzia finala este ca SB-2000 este de la distanta cel mai potent dintre toate, SB-1000 este mult prea timid, abia isi face simtita prezenta, Dali-ul este mai eficient decat SB-1000 ajutat si de faptul ca are bass reflex.

Imi place cum suna SB-2000 si a ramas in familie, am renuntat la SB-1000. Mai testez putin combinatia SB-2000 cu Dali ca sa-mi dau seama mai bine daca pot ramane impreuna iar daca nu voi fi multumit de cum suna la filme impreuna voi pastra SB-2000 care ofera foarte multa prezenta dar fara sa-mi mute obiectele prin camera/casa (lucruri de care ar fi capabile modele din seria PB). Mi-a placut mai mult cum suna in tandem SB-2000 cu Dali decat cu SB-1000.

Edited by Mr. Incredible, 28 November 2018 - 13:30.


#15
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Deci doua pb1000 nu ar fi ok? stiu ca nu ai probat pb, dar la el ma gandesc eu

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
100% sunt ok, un PB-1000 este cam la nivelul unui SB-2000 ca performanta, este mai brutal pentru ca are bass reflex.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFloriN_83, on 28 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Deci doua pb1000 nu ar fi ok?

Intrebarea este daca are unde sa le puna, ca e cam inghesuiala in camera aceea si PB 1000 este oricum destul de mare.

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
De asta nu m-am avantat nici eu la PB, trebuie sa ai camera dedicata si sa nu deranjezi pe nimeni cu vibratii exagerate. El are insa 2 Magnat-uri cu bass reflex asa ca ar putea incerca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate