Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3849 replies to this topic

#3781
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu te lua după prostia aia de clip, ăla care a făcut filmul, este un escroc, se vede că blatul de lemn nu atinge nicăieri mașina de spălat.

Totuși, dacă ești fan marcă, o poți lua cu 10 mii lei, din Moldova  😉

Attached Files



#3782
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMMike, on 06 martie 2024 - 14:04, said:

In ultimii 3 ani, preturile au crescut foarte mult la msr. Te poate pacali pretu, in sensu ca, ce era in urma cu vreo 5 ani 1000 lei, acum e cam dublu si tinzi sa crezi ca e ceva de valoare.... in general, pretueile au crescut cam cu 1000 lei, iar la cele de varf, probabil si mai mult.

La Electrolux poti merge incepand cu seria 7.


Eu n-as zice chiar asa, nu toate sunt ok pe care scrie Bosch. Verifica provenienta, caci dai o gramada de bani.

Eu am un Bosch made in Poland, Funcționează perfect. Am grijă la 3 luni să o „curăț”.

#3783
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Pai da, Bosch made in Poland, la 2000 lei. As zice pret corect. Dar de la 4000 lei, nu mai merita made in Poland, ci Germany sau Spain.

Eu ii fac curatare cand cere, apare pe display.

#3784
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Pana la urma m-am decis, singura cu optiunile ce le cautam, cu auto dose detergent si balsam, control wifi remote, functie de scurtare programe si la maxim 4000 RON e un Bosh Seria 6, de capacitate 10 kg,  ce am si comandat-o deja.

#3785
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMirel_85, on 07 martie 2024 - 19:41, said:

Pana la urma m-am decis, singura cu optiunile ce le cautam, cu auto dose detergent si balsam, control wifi remote, functie de scurtare programe si la maxim 4000 RON e un Bosh Seria 6, de capacitate 10 kg,  ce am si comandat-o deja.

Să o stăpânești sănătos! Când o ai în casă, spune-ne și nouă unde este fabricată. Vezi că Bosch-ul are eticheta pe spate.

#3786
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

 iogamac, on 07 martie 2024 - 19:56, said:

spune-ne și nouă unde este fabricată. Vezi că Bosch-ul are eticheta pe spate.
Pai da, pe eticheta, nu ce scrie pe ea pe fata ca o reclama stantata si pe eticheta sa scrie "Made in Germany" (sau "Made in Spain"), nu doar "Germany".

#3787
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Salutare
Trebuie să schimb masina de spălat rufe
Trebuie sa fie varianta SLIM
Momentan ma uit la 2
LG F2WR709S2W  https://www.emag.ro/..._medium=android

Haier hw90g-b14979tu1  https://www.emag.ro/..._medium=android

Acum am masina de 12 ani care cere înlocuire.
Nu știu ce variante bune ar fi pana în 3000 lei.
Sunt deschis și către alte mărci. Dar doresc sa fie cât mai fiabila și sa spele foarte bine.

Edited by bogdan074, 12 March 2024 - 00:44.


#3788
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

View Postiogamac, on 07 martie 2024 - 14:09, said:


Eu am un Bosch made in Poland, Funcționează perfect. Am grijă la 3 luni să o „curăț”.
Adevarata curatare este: o punga cu bicarbonat+1 litru de otet si programul de curatare.
Cand am facut prima data aceasta curatare am fost ingrozit ce a putut sa iasa din ea....

#3789
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostMirel_85, on 07 martie 2024 - 19:41, said:

Pana la urma m-am decis, singura cu optiunile ce le cautam, cu auto dose detergent si balsam, control wifi remote, functie de scurtare programe si la maxim 4000 RON e un Bosh Seria 6, de capacitate 10 kg,  ce am si comandat-o deja.

View Postiogamac, on 07 martie 2024 - 19:56, said:

Să o stăpânești sănătos! Când o ai în casă, spune-ne și nouă unde este fabricată. Vezi că Bosch-ul are eticheta pe spate.

View PostMMike, on 07 martie 2024 - 20:15, said:

Pai da, pe eticheta, nu ce scrie pe ea pe fata ca o reclama stantata si pe eticheta sa scrie "Made in Germany" (sau "Made in Spain"), nu doar "Germany".

Am masina comandata deja in functiune de o saptamana, ce sa zic diferenta de la cer la pamant in comparatie cu fosta LG slim de 5 kg si veche de 14 ani. La capacitate dubla consuma cu o treime mai putin curent ca cea veche, Imi pare ca ia mai multa apa decat precendenta la spalare, ca sa testez am pus half load, rufe cat bagam la maxim in LG, si tot ia mai multa apa, in manual scrie ca are 50 l consum apa la spalare coton la 10 kg.

Din ce cred si ce am citit pe ultimile pagini din topic, mai multa apa e mai bine, ca se spala mai bine si intr-adevar, cu acelasi detergent si balsam hainele dupa spalare au un miros mai curat, ca un aer rece umed, ozonizat. Cantareste rufele si ia cata apa are nevoie, are autodose isi ia singura detegent si balsam eu doar am umplut la inceput rezervoarele si dupa am scanat cu aplicatia home conect codul de bare la detergent si balsam si si-a setat singura setarile de dozaj, poti selecta duritatea apei (am dedurizator). Are remote control, seara punem hainele in cuva si a doua zi la servici astfel incat atunci cand ajungem tocmai ce se termina programul.

E fabricata in Turcia, nu stiu cat conteaza asta ca am intales ca cele care sunt in Turcia ar fi la o calitate mai slaba, dar eu cand am fost prin turcia am vazut strazi si autostrazi si infrastructura care in balcani nu le vezi, linii de metrou pe sub bosfor, zgarienori prin Ankara si Isanbul cum la noi nu sunt, hoteluri la mediterana cum la noi in balcani nu exista, o tara cu o economie si infrastructura si industruie unde noi bulgari, unguri si sarbi impreuna nu avem cat Turcia.

Mie materialele din care e facute toate mi se par premium, imbinate bine, toate sa aliniaza la fiecare muchie, etc. Oricum modelul asta e fabricat doar in Turcia, alte model in Polonia altul in Spania, cam fiecare fabrica face unu, maxim doua modele. Chiar am vorbit cu cineva de la Bosch Romania si spunea ca fabrica e pe partea europeana aproape de granita cu Bulgaria si ca au un inalt standard de control al calitati in comparatie cu alte fabrici care sunt in vest in parte asiatica. Acum ce o fi o fi, am garantie la ea  5 ani si 10 la motor si sper macar sa tina cel putin 10 ani ca fosta masina LG.

Am pus si uscatorul deasupra, vibreaza usor cand incepe si creste turatia si cand scade si se opreste turatia la stoarcere la masina de spalat, cand ajunge la viteza maxima  si stoarce cateva minute nu se mai simte nici o vibratie, banuiesc ca e ceva normal, la voi cum se manifesta, daca aveti uscatorul peste masina de spalat?

Attached File  20240322_074222.jpg   167.23K   42 downloads

Edited by Mirel_85, 22 March 2024 - 10:00.


#3790
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Un depanator mi-a zis că au început să pună mai multă apă pentru că se plângea lumea că nu prea bagă apă. E posibil să fie adevărat deci.
Din păcate "L.G."-ul "meu" din 2015 are presostat electronic şi nu o pot face să bage mai multă apă.

#3791
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016

 Mirel_85, on 22 martie 2024 - 09:52, said:

E fabricata in Turcia
Naspa. Ai luat un "Bosch", nu Bosch. Cand iese din garantie (daca apuca), o sa vezi ce inseamna pret piese, au pret de Bosch Germania.

Macar in Polonia sa fi fost fabricat.

Edited by MMike, 22 March 2024 - 13:17.


#3792
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 djl, pe 22 martie 2024 - 10:00, a scris:

Un depanator mi-a zis că au început să pună mai multă apă pentru că se plângea lumea că nu prea bagă apă. E posibil să fie adevărat deci.
Din păcate "L.G."-ul "meu" din 2015 are presostat electronic și nu o pot face să bage mai multă apă.
Bagă tu după ce își ia apă două bidoane prin sertar

#3793
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Foarte obiectiv review-ul @Mirel, apreciez. Confirma cam ce mi-au zis si niste amici care au model similar de cca 3 ani.

#3794
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostMMike, on 22 martie 2024 - 13:18, said:


Naspa. Ai luat un "Bosch", nu Bosch. Cand iese din garantie (daca apuca), o sa vezi ce inseamna pret piese, au pret de Bosch Germania.

Macar in Polonia sa fi fost fabricat.

Nu e nimic naspa, modelul asta il doream, cu autodose, wifi, 10 kg, pret maxim 4.000 RON, o serie de cerinte care le indeplinea doar acest model, iar acest model e fabricat doar in Turcia. Masina are finisaje si materiale premium iar parerea mea de Turcia cu argumente e expusa mai sus.
Acum ce va fi va fi, am 5 ani garantie, cum  mi-o fi norocul, poate fi si din Spania sau Polonia si sa pice dupa 6 ani sau din Germania si sa pice dupa 3, e hazard.

#3795
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Ai dat enorm pe un turcism. Am avut si eu un aragaz Bosch facut in Turcia si m-am lamurit, dupa cativa ani s-a defectat o piesa importanta si nu mai era in garantie. Piesa (noua, originala) si manopera scumpe si tot nu s-a rezolvat cum trebuie.

#3796
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Trebuia sa fac comanda speciala sa imi faca modelul asta in alta fabrica, nu? Ca sa nu fie made in Turcia? Hai ca esti funny rau...

#3797
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,986
  • Înscris: 25.04.2016
Asa special e e cs e facut doar in Turcia ? :))))

#3798
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 Mirel_85, on 22 martie 2024 - 22:46, said:

Trebuia sa fac comanda speciala sa imi faca modelul asta in alta fabrica, nu? Ca sa nu fie made in Turcia? Hai ca esti funny rau...
Din ce am citit aici se pare ca seriile superioare gen minim 7 sunt fabricate in germania pt bosch si italia pt electrolux.
Era interesant sa se posteze o lista cu modele de msr fabricate in germania si italia dar si pretul corect pt ele.
Chestia e ca despre electrolux s-a spus ca de la seria 7 sunt fabricate in italia insa am gasit comentariu la un model din seria 7 si era fabricat in polonia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate