Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

televizor nou spart

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,187
  • Înscris: 27.06.2007

View Postalexpet, on 11 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Dupa trei luni faci bani de pe youtube daca-ti vine vreo idee buna...de exemplu filmezi cum il arunci de pe bloc, cum treci cu masina peste el, torni acid, tragi cu arcul in el....in fine, vezi tu
sa scrie pe el
#rezist
#mu_epsd
#m_iedragnea
il duce in piata victoriei si-l arata la jandarmi
:D
si pune filmarea pe youtube - cumpara direct 4k :D

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Majoritatea le sparg cind le scot din cutie . il prind de de rama subtire  impreuna cu displayul , il string pina crapa .
Precis se vad amprentele  de unde l-au apucat
La orice lcd nu se apasa pe displayul , chiar nu trebuie atins.
,

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Altu, la asa interval de timp nici cu detectorul de minciuni nu te mai cred .
Din ce motiv l-ai cumparat la oferta pentru a-l folosi dupa x luni avand in vedere ca oferte exista mai meru ?
Chiar si asa , il cumperi si nici macar nu te uiti in cutie , asta-i duda , macar din curiozitate sa vezi cum arata telecomanda .

"Majoritatea le sparg cind le scot din cutie"
La Samsung am avut 2 benzi din ceva material tare la suprafata si moale in interior , antisoc expre pentru scos din cutie si montaj, lat de 10 cm pe latura mica a ecranului . Pe cutie scria mare pe ce directie sa deschizi, cum sa scoti prin rasturnare nu prin extragere si cum montezi - dar in general la noi dupa ce e pus pe perete se ia cartea tehnica si se citeste la penultima pagina : motive de nefunctionare posibile si rezolvaril;e lor.

Edited by ldpe, 11 November 2018 - 21:19.


#22
danutza308

danutza308

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2018
a fost pus spart in cutie; spartura e serioasa, cutia impecabila.

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postciine, on 11 noiembrie 2018 - 21:10, said:

Majoritatea le sparg cind le scot din cutie . il prind de de rama subtire  impreuna cu displayul , il string pina crapa .
Cel putin la Samsung scrie clar in manual cum trebuie apucat televizorul cand e scos din cutie sau transportat, si manualul e pus in asa fel incat sa-l scoti din cutie inainte sa scoti TV-ul.
Dar romanul nu stie sa rtfm si pe urma vine sa planga pe forum.

#24
danutza308

danutza308

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2018

View Postldpe, on 11 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Altu, la asa interval de timp nici cu detectorul de minciuni nu te mai cred .
Din ce motiv l-ai cumparat la oferta pentru a-l folosi dupa x luni avand in vedere ca oferte exista mai meru ?
Chiar si asa , il cumperi si nici macar nu te uiti in cutie , asta-i duda , macar din curiozitate sa vezi cum arata telecomanda .

"Majoritatea le sparg cind le scot din cutie"


nu sunt mare fan televizor, l-am cumparat de fapt sa umple mobila......

View PostHider141, on 11 noiembrie 2018 - 21:19, said:

Cel putin la Samsung scrie clar in manual cum trebuie apucat televizorul cand e scos din cutie sau transportat, si manualul e pus in asa fel incat sa-l scoti din cutie inainte sa scoti TV-ul.
Dar romanul nu stie sa rtfm si pe urma vine sa planga pe forum.


romanul aici patit stie sa scoata un televizor din ambalaj...nici marginea nu am atins ci a iesit cu polistirenul care il proteja iar cand acesta a fost indepartat a iesit la iveala minunea.
cutie este impecabila, a fost pus part in cutie

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001
Pune-l asa cum e. Daca tot e pt ump!ut mobila.
Intoarce-l cu spatele si nu se vede. Si tot o ump!e. ;)

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 21:18, said:

a fost pus spart in cutie; spartura e serioasa, cutia impecabila.
Bine , ok , noi nu am spus nimic in legatura cu acest lucru DAR sa nu il deschizi in magazin ? faceati pe voi si va grabeati sa iesiti cat mai repede , in 15-20 minute e verificat si ambalat , mergi linistit ca ai cumparat ceva ok .
Am luat din altex un note 8 si la casa doamnisoara mi-a spus : ar fi mai ok daca l-ati desface sa verificati integritatea display-ului , dupa e mult mai complicat si chiar daca era cadou am deschis cutia si l-am verificat rapid , era ok  dar daca era in situatia ta cu surprize era foarte greu de demonstrat

"l-am cumparat de fapt sa umple mobila......"
Acum ai reusit sa umpli si mobila si cutia si frigiderul ...
Lasa , cu doua tv-uri sigur umpli golul, chiar si mobila , faci ca la televiziune perete de display-uri .
Invatatura de minte : cumperi - verifici . Daca nu ai chef platesti pe cineva sa faca acest comisionb si daca e ceva ai pe cine sa-ti arunci nervii.

Edited by ldpe, 11 November 2018 - 21:29.


#27
danutza308

danutza308

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2018

View Postldpe, on 11 noiembrie 2018 - 21:25, said:

Bine , ok , noi nu am spus nimic in legatura cu acest lucru DAR sa nu il deschizi in magazin ? faceati pe voi si va grabeati sa iesiti cat mai repede , in 15-20 minute e verificat si ambalat , mergi linistit ca ai cumparat ceva ok .
Am luat din altex un note 8 si la casa doamnisoara mi-a spus : ar fi mai ok dara l-ati desface sa verificati integritatea display-ului , dupa e mult mai complicat si chiar daca era cadou am deschis cutia si l-am verificat rapid , era ok  dar daca era in situatia ta cu surprize era foarte greu de demonstrat
achizitie online, curierul a venit cand eu nu eram in oras, a fost lasat la o vecina, am intrat in posesia lui dupa o sapt......toti parametrii pentru un esec....

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postciine, on 11 noiembrie 2018 - 21:10, said:

La orice lcd nu se apasa pe displayul , chiar nu trebuie atins.
Cum stergi displayul de praf fara sa-l atingi ?

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 21:27, said:

achizitie online, curierul a venit cand eu nu eram in oras, a fost lasat la o vecina, am intrat in posesia lui dupa o sapt......toti parametrii pentru un esec....
"Tu deschizi tu decizi "
politica Flanco https://www.flanco.r...chizi-tu-decizi
Politica retur
https://www.flanco.ro/retur-produse
14 zile - 2 saptamani
Putea si vecina sa deschida coletul in prezenta curierului contra unui pachet de cafea dar trebuie citite chestiile acestea inainte de achizitie , trebuie sa sti tot , deobicei sunt chestiile alea scrise cu litere mai mici in partea de jos a paginii magazinului . Sunt probleme normale , multi se bat de ele dar nu stie nimeni ca si consumatorul are drepturi . De exemplu multi nu stiu ca exista lege clara scrisa negru pe alb ca pretul de la raft e platit de consumator nu ce zice la casa , multe preturi reduse la raft de sa spunem 40 lei un mouse iar la casa spune nu nenea ca e 78 lei - legea spune clar "pretul de la raft se achita"  cata lume stie acest lucru ?

Edited by ldpe, 11 November 2018 - 22:02.


#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 11 noiembrie 2018 - 21:47, said:

Cum stergi displayul de praf fara sa-l atingi ?
Mai Ioane , il stergi de praf , nu apesi pe el  o simpla laveta antistatica rezolva problema , nu e nevoie sa-l atingi cu mana

#31
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 21:27, said:

achizitie online, curierul a venit cand eu nu eram in oras, a fost lasat la o vecina, am intrat in posesia lui dupa o sapt......toti parametrii pentru un esec....
Atunci... sa plateasca vecina si curierul televizorul!
Sa va fie invatatura de minte sa lasati lucruri valoroase pe garduri,prin vecini,pe la orice "tzatza Floarea" sau "Mitza biciclista..."
Pe vecina a durut-o-n dos de televizorul tau,i-o mai fi dat si ea vreo doua,a aruncat cutia cine stie pe unde... in fine,sa-ti fie invatatura de minte!
Ai tu bani de altul care "sa-ti umple mobila"... mai bine pui un macat cu "rapirea din Serai"... la cata grija ai de lucruri ce sa mai comentez?!

#32
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostTehnicianul090370, on 11 noiembrie 2018 - 20:13, said:

P.S. - Cumpara alt televizor si pe viitor verifica integritatea acestuia,transporta-l numai cu ambalajele in care a fost livrat si pastreaza cutia pentru garantie daca este cazul!
eu nu inteleg ce ii tot dati cu prostia asta cu cutia. ce treaba are cutia cu garantia? am doua televizoare in casa, daca pastram cutiile trebuia sa renunt la mobila din sufragerie   :lol:

#33
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postborn2lose, on 11 noiembrie 2018 - 22:06, said:

eu nu inteleg ce ii tot dati cu prostia asta cu cutia. ce treaba are cutia cu garantia? am doua televizoare in casa, daca pastram cutiile trebuia sa renunt la mobila din sufragerie   Posted Image
Prostie - neprostie... sa vad cum transporti "matahala" la atelier in cazul vreunei defectiuni!
Chiar - eu ca tehnician service,iti cer parerea - cum transporti televizorul de la (unde locuiesti tu) spre localitatea unde se va asigura garantia?
Bine... sa zicem ca magazinul de unde l-ai cumparat si unde-l duci pentru garantie ar avea o cutie libera pentru el,asta este cazul fericit.Dar daca n-are? Cum te asiguri ca ajunge intreg?

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 19:54, said:

Buna seara. Am cumparat in august un televizor de la Flanco cu ocazia unei oferte de la CardAvantaj, nefiindu-mi necesar pana acum a ramas cutia sigilata. In aceasta sear seara desfac cutia si constat: stupoare ecranul spart. Ce sa fac in continuare???

Sa-ti revii din stupoare si alta data sa desfaci pachetul imediat ce il primesti...

Cum ai reusit sa-l spargi?

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 20:02, said:

multumesc; eu l-am bagat inapoi in cutie.. ma gandeam sa intreb la OPC daca am vreo sansa.....

Intrucat n-ai constatat neconformitatea pe loc, imediat dupa livrare, nu ai nicio sansa.

View Postdanutza308, on 11 noiembrie 2018 - 21:23, said:

nu sunt mare fan televizor, l-am cumparat de fapt sa umple mobila......

Ei da...  De marmote care invelesc ciocolata, ai auzit?

Edited by rosix, 11 November 2018 - 23:28.


#35
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View PostTehnicianul090370, on 11 noiembrie 2018 - 22:46, said:

Prostie - neprostie... sa vad cum transporti "matahala" la atelier in cazul vreunei defectiuni!
...

Eu am dus la garantie un TV de 48" cu display-ul defect intr-un hatchback cu bancheta spate lasata; fara cutie ca nu o mai aveam.
Mi-au dat unul nou care a facut acelasi traseu in sens invers.
Se poate, dar cu multa grija.

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postciine, on 11 noiembrie 2018 - 22:01, said:

Mai Ioane , il stergi de praf , nu apesi pe el  o simpla laveta antistatica rezolva problema , nu e nevoie sa-l atingi cu mana
Nu cu mana, dar ceva tot trebuie sa-l atinga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate