Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Adio filme gratuite pe net ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1226 replies to this topic

#1081
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Păi nu veți putea eradica fenomenul decît dacă interziceți internetul, singura soluție viabilă fiind adaptarea producătorilor. Am dat exemplul Youtube, un mod de a difuza material audio/video gratis dar care să-ți aducă profit au găsit cei de la Vimeo, mai ai radio online și or mai fi și alte soluții care nu presupun pedepsirea celor care văd/ascultă/descarcă ci găsirea de metode din care să faci profit în continuare.

#1082
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ar face mai ieftin accesul la ele, nu s-ar mai pirata atâta.
Unii au făcut Deezer sau cum i-o zice. 5-7 Euro pe lună. Mai ieftin decât C.D.-urile.

Edited by djl, 14 November 2018 - 15:25.


#1083
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Păi nu veți putea eradica fenomenul ...
Care "voi"? ... imi place cum te detasezi in "voi" si "noi"  ... e foarte interesant.

Pai fenomenul nu poate fi eradicat dar poate ramane mereu in zona ilegala. Nici traficul de droguri nu se poate eradica.

Youtube nu e gratis, apropos. Te uiti la reclame, cateodata la mai muilte reclame pe parcursul clipului cu pricina. Eu nu diger "gratuitate" din asta.
Prefer sa platesc ca sa nu am ad-uri si consider OK sa te uiti "gratis" dar sa digeri ad-uri la inceput, sfarsit si la un anume interval daca e cazul.

Nu consider OK sa iei fortat ceva ce nu iti este oferit gratis de la bun inceput.

View Postdjl, on 14 noiembrie 2018 - 15:24, said:

Dacă ar face mai ieftin accesul la ele, nu s-ar mai pirata atâta.
Unii au făcut Deezer sau cum i-o zice. 5-7 Euro pe lună. Mai ieftin decât C.D.-urile.
Cat de ieftin vrei sa fie? Majoritatea filmelor pe Google movies de exemplu costa 2-3 euro.

Edited by ro_explorer, 14 November 2018 - 15:27.


#1084
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 11:54, said:

Ahahaha
Germania aia "civilizata" de care tot latrau unii pe aici si o ridicau in slavi ca nu se pirateaza,ca daca te prinde te baga in gulag ca sa vezi si sa nu crezi...bang e pe locu noua mondial la ciordeala de pe net
Ba nu va este rusine sa veniti aici si sa ne turnati balarii si alte minciuni ca nu se pirateaza in tarile "civilizate"?Sa umplut lumea asta de mincinosi...si lupi moralisti,mai ales ala de ma face pe mine comunist si el sustine aici comunismu si bagarea pumnului in gura pe fata

#1085
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 15:26, said:

Youtube nu e gratis, apropos. Te uiti la reclame,
Bingo

Te vei uita la reclame și dacă vei cumpăra filmul, dacă nu-ți dai seama de asta discutăm degeaba.

#1086
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 15:34, said:

Te vei uita la reclame și dacă vei cumpăra filmul, dacă nu-ți dai seama de asta discutăm degeaba.
Cred ca e o mica diferenta intre un erou dintr-un film care utilizeaza un iPhone ca sa isi sune "sidekick-ul" sa vina sa il ajute sa il invinga pe "omul rau" si sa se intrerupa deodata filmul si sa te uiti 30 de secunde la 2 pitipoance care beau Fanta de portocale.
E vorba de experienta generala pe care o traiesti urmarind filmul cu pricina, nu de plasarea de produse in sine care e omniprezenta.

Dar, ce stiu eu? Oricum ce se scrie pe SP sunt vorbe in vant .. pirateria va continua, la nivele de 95% in Romania si la cote mult mai joase in alte tari mai dinspre vest, amenzi se vor da in continuare, viata merge mai departe.

Bafta!

Edited by ro_explorer, 14 November 2018 - 16:06.


#1087
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
of, n-o sa mai poata Gerard Butler sa-si cumpere a 15-a vila in Malibu

#1088
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostI2O, on 14 noiembrie 2018 - 15:34, said:

nu va este rusine sa veniti aici
Nu, nu imi este rusine sa spun ca downloadul "gratis" de material protejat de legea de copyright este furt iar cei care practica aceasta activitate sunt niste hoti.

View PostFlat, on 14 noiembrie 2018 - 16:08, said:

of, n-o sa mai poata Gerard Butler sa-si cumpere a 15-a vila in Malibu
... jenant.

#1089
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 16:09, said:

Nu, nu imi este rusine sa spun ca downloadul "gratis" de material protejat de legea de copyright este furt iar cei care practica aceasta activitate sunt niste hoti.
Cred ca n-ai inteles bine L8/1996...Posted Image

Quote

Art. 34.
(1) Nu constituie o incalcare a dreptului de autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere fara consimtamantul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica, iar reproducerea sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de exploatare.


#1090
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 16:06, said:

Cred ca e o mica diferenta intre un erou dintr-un film care utilizeaza un iPhone ca sa isi sune "sidekick-ul" sa vina sa il ajute sa il invinga pe "omul rau" si sa se intrerupa deodata filmul si sa te uiti 30 de secunde la 2 pitipoance care beau Fanta de portocale.
- Eee, depinde:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_ubWMEAp7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4N-2N9u5FlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8tRqMcU61Xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1091
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostH6D-100c, on 14 noiembrie 2018 - 16:15, said:

Cred ca n-ai inteles bine L8/1996...Posted Image

hmm ... asa o fi oare? Ce nefacem cu partea:

Quote

iar reproducerea sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de exploatare.

Deci, eu ca autor iti dau tie, producator de discuri Bu-ray sau tie, serviciu de streaming online (HBO, Netflix, Amazon, Google movies), dreptul sa imi redifuzezi opera, urmand ca sa primesc procent din incasarile pe care tu, ca titular al drepturilor de exploatare, le faci in urma faptului ca lumea vizioneaza filmul respectiv.
Costel ia imagine blurasy-ului de pe torenti si se uita acasa, fara sa plateasca nimic si tu spui ca e OK asa? frumos, nu am ce zice.

Hai, lasati, unii nu ne-am nascut ieri.

#1092
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 15:10, said:

Ce mă surprinde e faptul că s-au trezit o mulțime de "progresiști" să condamne pirateria media deși în alte domenii condamnă orice atitudine conservatoare.
Și zici că pirateria media e ceva progresist?

View PostH6D-100c, on 14 noiembrie 2018 - 16:15, said:

Cred ca n-ai inteles bine L8/1996...Posted Image
Ia de citește tot, nu doar ce-ți convine:
Art. 34.
(1) Nu constituie o incalcare a dreptului de autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere fara consimtamantul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii, cu conditia ca opera sa fi fost adusa anterior la cunostinta publica, iar reproducerea sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de exploatare.


#1093
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsilverflower, on 14 noiembrie 2018 - 16:17, said:

- Eee, depinde:
Iti argumentezi pozitia cu filme de pe youtube ? Cati ani ai?

#1094
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Daca downloadezi nu-l prejudiciezi tu pe titularul drepturilor de autor, il prejudiciaza ala de-a pus la download opera protejata.

#1095
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
3 Euro mi se pare un pic cam mult pentru un film pe net, ţinând cont că nu-s aşa de mari costurile cu difuzarea. Poate subtitrarea să coste. 1-2 Euro aşa da.
Dacă ar fi preţurile la D.V.D.-uri precum în U.K. aş lua mai multe. Că-s unele filme la care am să mă mai uit de cel puţin 10 ori până am să mor. După ce o să mă simt psihic mai bine (mă chinuie şi o răceală) am să rulez un D.V.D.
Pe D.V.D.-uri aş lua mai mult muzică. Idem C.D.-uri. Deocamdată pe partea de video mai stresez LaserDisc playerele (mă îndoiesc vreun Laser Disc piratat   :lol:   , că recorder pentru aşa ceva costa    :samui:   ), dar nu e bine să le stresez chiar mult că-s rare şi nu ced că mai pup aşa de uşor aparat la preţ bun

#1096
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Majoritatea filmelor pe Google movies de exemplu costa 2-3 euro.   
E vorba de vizionare ( inchiriere ), nu cumparare. la cumparare este de la 7.99 in sus.

Si chiar cumparat, daca producatorul il retrage, ti-l sterge si tie de pe dispozitiv.

#1097
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Tot la filme date jos moka ne uitam cu totii. Cine le plateste, acela e un b u.

#1098
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 14 noiembrie 2018 - 16:28, said:

3 Euro mi se pare un pic cam mult pentru un film pe net,
Ce conteaza ca e "pe net" sau nu? Conteaza calitatea finala livrata si este fullHD la 60 FPS la pretul ala.

View Posteiffel, on 14 noiembrie 2018 - 16:29, said:

E vorba de vizionare ( inchiriere ), nu cumparare. la cumparare este de la 7.99 in sus.
Da, dar e vorba de filme relativ noi, pentreu cele mai "trecute" iei abonament lunar pe Netflix sau alte asemenea servicii si vezi filmele de cate ori vrei. Iar daca tii neaparat sa fie "al tau", il cumperi pe suport fizic (oricare ar fi el).

View Postmediasick, on 14 noiembrie 2018 - 16:30, said:

Tot la filme date jos moka ne uitam cu totii. Cine le plateste, acela e un b u.
Un roman verde, un roman adevarat. Faci cinste tarii Posted Image

Edited by ro_explorer, 14 November 2018 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate