Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Adio filme gratuite pe net ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1226 replies to this topic

#1225
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postda.ta, on 20 noiembrie 2018 - 01:50, said:

Repet exemplul ce l-am dat acum ceva timp. Fac o jucarie pentru copilul meu. Vecinul o vede si face una identica pentru copilul lui. Ar trebui sa aiba dosar pentru incalcarea drepturilor de autor?

Ai patent pe ea?
Da, nu e moral sa ti-o copie, dar daca vrei bani si exclusivitate, iti tragi patent.

Nu cred ca faci nicaieri puscarie pentru ca asculti o melodie, desi daca e furata, ar trebui.
Dar e normal sa faci puscarie daca o furi si-o vinzi, pe bani ca fiind a ta, daca furi un soft si faci bani cu el.
Daca cumperi un film si-l imprumuti asta e riscul autorului, daca-l furi, nu mai e aceeasi chestie

#1226
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View PostTsunnnami, on 20 noiembrie 2018 - 05:27, said:


Ai patent pe ea?
Da, nu e moral sa ti-o copie, dar daca vrei bani si exclusivitate, iti tragi patent.

Restul mesajului este foarte greu de inteles, deoarece folosesti peste tot cuvintele furt, furat, si nu stiu de ce le aduci in discutie, caci noi discutam despre incalcarea dreptului de autor. Tu in schimb discuti despre o infractiune (furtul) care este destul de clara si nu cred ca a contestat-o cineva in vreun fel.

Dar in acest citat, in doar cateva cuvinte ai surprins foarte multe dintre probleme drepturilor de autor.
1. - Diferentierea legal-moral. Este foarte mare, spre deosebire de furt.
2. "daca vrei bani" - daca nu vreau bani nu mai este ilegal? Nu mai este tot munca mea si nu mai trebuie protejata?
3. Patentul. Este o tehnicalitate. Cum ar fi sa mergi sa reclami ca ti s-a furat portofelul si sa fii intrebat, dar ati inregistrat portofelul in registrul portofelelor? Dureaza doar 3 luni si costa 20 de euro. Nu ati facut-? Ne pare rau, nu este furt atunci. Ar  trebui sa poti dovedi prin orice mijloace ca tu ai creat opera respectiva, ca este inventia ta. Tehnicalitatile fac aceasta lege sa para (sau poate chiar sa fie) data cu dedicatie pentru firmele mari, care isi permit sa aiba departamente juridice care sa se ocupe de aceste aspecte. Pentru omul obisnuit este mult prea complicat sa isi apere creatiile.

O alta problema a patentului. A munceste din greu si creaza chestia X. Isi face patent pe ea. Peste 2-3 ani B, care nu a auzit nicodata de A si de patentul sau, munceste la altceva, dar ajunge sa creeze ceva similar cu chestia X, ca pas intermediar, sau ca si instrument ajutator. Nu a copiat nimic, nu a fost ajutat cu nimic de munca lui A, a depus toata munca de la 0. Cu toate acestea, conform legii, este un infractor, a incalcat dreptul de autor al lui A. Ti se pare normal? Folosind cuvintele tale, ce a "furat" B? El a muncit si a creat ceva de la 0. Ce prejudiciu i-a creat lui A?

View Postdexterash, on 20 noiembrie 2018 - 03:18, said:

Tot ceea ce ai scris mai sus se rezuma la 2 intrebari:
(a) ai inventat sau creat, de la zero, vreodata, ceva?
(b) daca da, ai facut-o pentru bani sau pentru ca te plictiseai? Sau, altfel spus, ai mancat o paine de pe urma creatiilor / inventiilor tale?

Romania are o problema - la modul serios. Este o tara de muncitori, de executanti, nu de "ganditori". De aceea nu reuseste sa conceapa faptul ca unii gandesc si tot ei sau altii executa. Iar refuzul de a intelege chestia asta se traduce in stagnare si/sau regres. Au reusit pana si chinezii sa inteleaga asta, dar romanii nu? Oare de ce? Atitudinea de "eu muncesc, nu gandesc" sau "eu muncesc si ciordesc" conduce la o saracie lucie. Daca nu intelegi de ce, cred ca pot explica. *Cred*.
Problema este ca tu vrei sa rezumi la ceva simplu o problema foarte complicata. Legea dreptului de autor are peste 100 de articole . Furtul are nevoie de un singur articol. Asta doar ca sa iti dai seama cat de clar si simplu este furtul, si cat de dificil este de definit dreptul de autor. Nu poti trata dreptul de autor ca o chestie simpla, cand ai nevoie de peste 100 de articole de lege pentru a o defini.

Edited by da.ta, 20 November 2018 - 11:15.


#1227
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cu faptul că în general ştim doar să copiem sunt de acord. Mai ţineţi minte nebunia firemlor care se denumeau cu Impex (deşi nu făceau Import-Export), cele care erau cu "America" (după aia am dat-o cu "Euro").

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate