Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum sa fiu mai bun la matematica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

View PostBebePanda, on 01 noiembrie 2018 - 15:03, said:



Nu ai, altfel nu deschideai topic :D
Ma cunosti cumva personal?

#38
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostKappa666, on 01 noiembrie 2018 - 16:08, said:

Ma cunosti cumva personal?

Da, sunt profesoara de matematica.

#39
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 08.08.2018
Inițiator, ce matematică faci la liceu? M1? Nu ți-am citit toate postarile că m-am împiedicat de română ta.

#40
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
M2+

#41
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 08.08.2018
Dacă nici la M2 nu ești în stare să iei un amărât de 6.5 în bac...

#42
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View PostKappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

Salut!Sunt in clasa a XIa si sunt extrem de slab la matematica.Anul trecut am avut media generala 6,si nu ma pot mandri cu asta.In clasele 5-8 nu am avut media mai mica de 8.00 insa acum parca subt din ce in ce mai prost. La evaluarea nationala am reusit sa iau 8 la proba de mate... Am probleme cu atentia,ma panichez de fiecare data cand dau un test, chiar daca am invatat,tot nota mica am.
Pe langa asta mai avem si o profesoara care nu prea ne explica bine,era sa lase 1/4 din clasa corigenta.
As dori tare mult sa excelez la aceasta materie(Nu neaparat nota 10 sau 9 dar macar sa imi mentin notele in jur de 7).
Cum pot lua toata matematica de cls 9-10 de la inceput?As vrea sa imi alochez 85% din timpul de studiu matematicii.Insa sunt debusolat si nu stiu cu ce sa incep.Doresc sa iau nota mare in Bac.
Va rog,comentarii serioase.Va multumesc!
Uite aici:
1) http://math-pdr.com/
2) https://www.youtube....zmfRDxatby3UWmA
3) http://mate-online-p...i.blogspot.com/

Toate trei sunt gratis.

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Dar nu exista o metoda de a invata singur toata materia de clasa 9-11 fara meditatii?Situatia financiara a familiei mele nu este tocmai roz...
Sigur, iei manualele si le recitesti, refaci exercitiile/problemele, incerci sa intelegi toate notiunile/teoremele/etc, apoi cand ai terminat cu manualele iei culegeri cu exercitii suplimentare. Daca esti dispus sa dedici suficient timp, e imposibil sa nu se simta diferenta. Eu am fost bun la matematica, dar in clasa a XI-a mi s-a parut ca sunt prea slab la Analiza Matematica (si aveam de dat examen la facultate din Analiza) asa ca am inceput sa fac doar Analiza Matematica din culegeri ... in clasa a XII-a deja eram foarte bun la Analiza si am luat nota foarte buna la examenul de Analiza. Evident la Bac n-am avut nici o problema cu matematica ... miza era examenul de la facultate, mult mai greu. Deci daca esti dispus sa aloci chiar si o jumate de ora pe zi ca sa reiei toata materia din clasa a IX-a si sa refaci problemele, e imposibil sa nu se simta (insa asta sa o faci pe langa ce ai de invatat pentru a XI-a). Conditia e sa te tii de asta ...

Edited by utopium, 01 November 2018 - 20:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate