Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum sa fiu mai bun la matematica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Salut!Sunt in clasa a XIa si sunt extrem de slab la matematica.Anul trecut am avut media generala 6,si nu ma pot mandri cu asta.In clasele 5-8 nu am avut media mai mica de 8.00 insa acum parca subt din ce in ce mai prost. La evaluarea nationala am reusit sa iau 8 la proba de mate... Am probleme cu atentia,ma panichez de fiecare data cand dau un test, chiar daca am invatat,tot nota mica am.
Pe langa asta mai avem si o profesoara care nu prea ne explica bine,era sa lase 1/4 din clasa corigenta.
As dori tare mult sa excelez la aceasta materie(Nu neaparat nota 10 sau 9 dar macar sa imi mentin notele in jur de 7).
Cum pot lua toata matematica de cls 9-10 de la inceput?As vrea sa imi alochez 85% din timpul de studiu matematicii.Insa sunt debusolat si nu stiu cu ce sa incep.Doresc sa iau nota mare in Bac.
Va rog,comentarii serioase.Va multumesc!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
varianta simpla, dar pe bani : cauti un profesor bun si te apuci de meditatii la matematica.
varianta mai complicata : cumpara-ti manualele si culegerile de matematica din anii anteriori si apuca-te sa studiezi materia. daca ai pastrat caietele de mate, cu atat mai bine.
la voi in liceu nu se organizeaza cercuri de matematica  sau meditatii/pregatiri gratuite ?

#3
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 corinadaniela, on 01 noiembrie 2018 - 13:30, said:

varianta simpla, dar pe bani : cauti un profesor bun si te apuci de meditatii la matematica.
varianta mai complicata : cumpara-ti manualele si culegerile de matematica din anii anteriori si apuca-te sa studiezi materia. daca ai pastrat caietele de mate, cu atat mai bine.
la voi in liceu nu se organizeaza cercuri de matematica  sau meditatii/pregatiri gratuite ?
Din pacate,nu,insa nu as dori meditatii cu alti profesori.As dori sa invat singur,sa iau macar 6.50 in BAC.

#4
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

Va rog,comentarii serioase.Va multumesc!

https://forum.softpe...st__p__23643829

Parca ziceai ca te descurci la matematica https://forum.softpe...st__p__23642450

Edited by BebePanda, 01 November 2018 - 13:38.


#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu-i sfarsitul lumii,multi sunt slabi la mate ,dar exceleaza in alte lucruri.Invata cat poti,nu te surmena ca n-are rost.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Da ce oras e? Oricum e destul de scurt timpul-xI!Mai ai un an!    Si alocand 85% timp pt.mate pierzi in alte materii.   La pregatire in general te simte profu pe unde esti  deficitar,de capul tau e mai greu.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ce vrei sa faci cu matematica aia? Sau doar vrei note mari?
Ce matematica se mai face in clasa a 11-a?  Nu mi-a placut niciodata, desi ma descurcam ok.

#8
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 spe_ripper, on 01 noiembrie 2018 - 13:43, said:

Ce vrei sa faci cu matematica aia? Sau doar vrei note mari?
Ce matematica se mai face in clasa a 11-a?  Nu mi-a placut niciodata, desi ma descurcam ok.
Vreau doar sa iau bacul cu o nota decenta(minim 6.50) la matematica...nimic mai mult.

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Problema cea mai mare in invamant este faptul ca scoala iti cere sa inveti metode de rezolvare a exercitiilor/problemelor si nu iti cere sa intelegi conceptele. Scoala este multumita ca stii sa rezolvi integralele chiar daca tiei nu iti este foarte clar ce sunt si la ce folosesc.

Ideal ar fi sa intelegi conceptul si apoi ar fi foarte usor sa rezolvi probleme, alfel vei fi expert in rezolvarea cerintelor, vei avea nota 10 dar nu vei intelege conceptele.

Ai inteles ce sunt seriile, functiile, demonstratiile de la geometrie din V-VIII ? Pentru ca in liceu se incepe analiza si nu se face legatura cu cu ce s-a invatat in generala. Stiu ca profesorii, autorii de manuale si internetul explica foarte abstract si riguros stiintific, dar incearca sa intelegi la modul concret aceste concepte. Iti va fi mult mai usor sa rezolvi orice problema si vei face conexiuni cu celelalte capitole.

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:48, said:

Vreau doar sa iau bacul cu o nota decenta(minim 6.50) la matematica...nimic mai mult.
Pentru asta poti face exercitii cu variante de bac, prima parte si ceva geometrie analitica si ai rezolvat problema cel mai simplu.

Edited by PlatonX, 01 November 2018 - 13:52.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017
Ia culegeri cu grade diferite de dificultate si baga exercitii in draci, incepand cu culegerile usoare si terminand cu cele mai dificile. Meditatiile sunt si ele bune, dar costa si nu substituie practica. Si ca sfat de viata: in orice domeniu, daca faci cat de cat practica, la un moment dat vei avea rezultate cel putin decente.

Edited by george_alexandru, 01 November 2018 - 13:52.


#11
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Nu te stresa cu matematica. Mai ai un an si termini cu ea, dupa care o sa o uiti de tot. Important e sa stii sa numeri bani ca sa nu iei teapa de la altii. Daca stii asta, poti uita de matematica. Apuca-te de baut, de fumat, de mers la femei, astea-s importante in viata. La ce o sa-ti foloseasca in viitor daca ai 7-8-10 la matemantica acum? La nimic iti zic eu. La fel, de BAC nu te stresa. Il vei lua pe la 40 ani foarte usor, daca va mai fi nevoie. Dai o tuica la cine trebuie si s-a rezolvat si cu BAC-ul. Poti avea cunostinte, daca n-ai bani n-ai facut nimic. Ti-o spun ca pe un sfat.

Eu cand eram de varsta ta, se mira lumea de mine cat de mult puteam sa beau, zilnic. Ma stia tot orasul, pe la magazine eu aveam alcoolul la rece in frigiderul de lactate in fiecare zi, inainte sa fie pus in functiune cel pentru bauturi. Ma asteptau vanzatoarele la 7 dimineata sa cumpar bautura. La scoala mergeam doar asa odata la 2-3 saptamani, cate 1-2 ore maxim. Mai faceam si practica, unde mergeam beat de obicei, dar aia pot sa zic ca mi-a prins bine. In rest, matematica, fizica, chestii de astea, nu m-au ajutat cu nimic. Am fost un "elev model". Si ce? Tot nu mor de foame, chiar o duc binisor. Asa ca lasa prostiile de genul, ca nu sunt importante.

PS: Ca un ultim sfat: Nu notele conteaza, ci ce ai in buzunar si pe card. Notele nu iti dau de mancare, dar cele mentionate anterior da.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

As dori tare mult sa excelez la aceasta materie(Nu neaparat nota 10 sau 9 dar macar sa imi mentin notele in jur de 7).
Cum pot lua toata matematica de cls 9-10 de la inceput?As vrea sa imi alochez 85% din timpul de studiu matematicii.Insa sunt debusolat si nu stiu cu ce sa incep.Doresc sa iau nota mare in Bac.
Va rog,comentarii serioase.Va multumesc!

Nu prea poti decat daca platesti niste meditatii cu un profesor dispus sa o ia de la capat cu tine si sa-ti explice din nou. Apoi iti trebuie multa dedicare sa intelegi si sa rezolvi constant exercitii.. Cel care m-a meditat pe mine la mate pentru facultate, prin 1993-1994 (un fost inginer care stia matematica) imi spunea asa:
"Matematica e ca femeia.. daca o lasi.. te lasa!"  

Deci trebuie contact permanent, lucrat tot timpul.. plus ca web-ul e plin de resurse... ai locuri unde scrii functia si iti apare, graficul, punctele de intersectie si inflexiune... Tot (lucru care pe vremea mea era SF)... Apoi explicati detaliate pe Youtube sau pe site-uri straine care au lectii pas cu pas... Trebuie doar sa vrei.

Edited by rosix, 01 November 2018 - 14:01.


#13
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 PlatonX, on 01 noiembrie 2018 - 13:49, said:

Problema cea mai mare in invamant este faptul ca scoala iti cere sa inveti metode de rezolvare a exercitiilor/problemelor si nu iti cere sa intelegi conceptele.

Ideal ar fi sa intelegi conceptul si apoi ar fi foarte usor sa rezolvi probleme, alfel vei fi expert in rezolvarea cerintelor, vei avea nota 10 dar nu vei intelege conceptele.

Ai mare dreptate aici. Sistemul de invatamant romanesc este depasit. De ce nu se fac experimente la Biologie, Chimie ,fizica ???De ce trebuie sa stim teorie cu carul fara sa stim cum sa o aplicam? De aia suntem un popor de prosti! Ni se baga teorie pe gat iar practica 0!
Degeaba stie un inginer calcule avansate daca nu stie cum sa schimbe un bec...

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
poate te ajuta si lectiile video :
https://www.profesor...lasa-a-9-a.aspx
http://lectii-virtua...sa-9/matematica

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 rosix, on 01 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Nu prea poti decat daca platesti niste meditatii cu un profesor dispus sa o ia de la capat cu tine si sa-ti explice din nou.
Din punctul meu de vedere profesorul ar trebui sa iti explice conceptele si sa te faca sa intelegi capitolele de baza, nu sa rezolvati sute de exercitii. Ar trebui sa stie sa iti explice suficeint de explicit incat sa intelegi logica a ceea ce faci, istoria din spatele conceptului si utilizarea practica a acestui concept. Pana la urma a stii sa rezelvi exercitii nu iti ofera imaginea de ansamblu.

 rosix, on 01 noiembrie 2018 - 14:00, said:

"Matematica e ca femeia.. daca o lasi.. te lasa!"  
Daca ai inteles mecanismul de functionare nu te lasa, te lasa numai daca nu iti este suficient de clar si in consecinta memorezi metode de rezolvare si formule.

Edited by PlatonX, 01 November 2018 - 14:10.


#16
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 corinadaniela, on 01 noiembrie 2018 - 14:05, said:

Multumesc frumos!

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

Cum sa fiu mai bun la matematica
Facand exercitii cu un meditator bun.

Acesta trebuie sa faca cu tine toate variatiile de exercitii si sa iti explice pas cu pas principiile si de ce a ales calea pe care a ales-o, alaturi de alte cai posibile si de ce acele cai nu sunt bune - sa iti ilustreze principii mai generale folosind exemple concrete.

Dupa cateva mii de exercitii vei fi bun la matematica.

Daca nu ai pe nimeni capabil sa te ajute gratuit, de ex parinti, atunci trebuie sa platesti. Asa functioneaza lumea in care traim.

#18
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 OriginalCopy, on 01 noiembrie 2018 - 14:14, said:


Facand exercitii cu un meditator bun.

Acesta trebuie sa faca cu tine toate variatiile de exercitii si sa iti explice pas cu pas principiile si de ce a ales calea pe care a ales-o, alaturi de alte cai posibile si de ce acele cai nu sunt bune - sa iti ilustreze principii mai generale folosind exemple concrete.

Dupa cateva mii de exercitii vei fi bun la matematica.

Daca nu ai pe nimeni capabil sa te ajute gratuit, de ex parinti, atunci trebuie sa platesti. Asa functioneaza lumea in care traim.
Dar nu exista o metoda de a invata singur toata materia de clasa 9-11 fara meditatii?Situatia financiara a familiei mele nu este tocmai roz...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate