Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cum sa fiu mai bun la matematica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

1/4
85%
Va rog,comentarii serioase.Va multumesc!

Cam cat vine ce ai scris tu mai sus?

#20
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 08.08.2018

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 13:23, said:

As vrea sa imi alochez 85% din timpul de studiu matematicii.

Cu matematica zici că ai probleme, dar cu româna cum stai? Posted Image

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Dar nu exista o metoda de a invata singur toata materia de clasa 9-11 fara meditatii?Situatia financiara a familiei mele nu este tocmai roz...
Matematica nu se invata, se intelege. Matematica nu e istorie.

Ai nevoie de cineva cu care sa interactionezi, care intelege matematica, si care poate sa iti spuna fie ca ai inteles, fie ca nu ai inteles, caz in care te ia pas cu pas si iti explica toti pasii, mulati pe nevoile si neintelegerile tale.

Cartile explica pasi pentru publicul larg.

Nu esti la nivelul la care poti citi carti si iti poti da singur seama care sunt neajunsurile tale relativ la ce scrie in carti.

#22
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 OriginalCopy, on 01 noiembrie 2018 - 14:23, said:


Matematica nu se invata, se intelege. Matematica nu e istorie.

Ai nevoie de cineva cu care sa interactionezi, care intelege matematica, si care poate sa iti spuna fie ca ai inteles, fie ca nu ai inteles, caz in care te ia pas cu pas si iti explica toti pasii, mulati pe nevoile si neintelegerile tale.

Cartile explica pasi pentru publicul larg.

Nu esti la nivelul la care poti citi carti si iti poti da singur seama care sunt neajunsurile tale relativ la ce scrie in carti.
O pot intelege,am un IQ apreciat de psiholog la 130 deci mai mult ca sigur ma pot descurca.Doar procrastinarea este o problema.Insa nu stiu cum sa incep...

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,538
  • Înscris: 30.08.2017

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Dar nu exista o metoda de a invata singur toata materia de clasa 9-11 fara meditatii?Situatia financiara a familiei mele nu este tocmai roz...

Ba da, exercitii, exercitii, exercitii. Matematica se intelege, nu se invata. Eu eram foarte bun la mate, dar prost la memorat. La examene ma asezam langa un coleg care stia formulele, el mi le spunea, eu ii rezolvam problemele.

Tot pe la 130 ar fi si la mine conform testarii Mensa, la nivelul asta n-ar trebui sa ai probleme. Eu cu fizica eram dezastru, am avut un trimestru cu 5 la fizica si 10 la mate. Culmea, acum (la 20 de ani distanta) imi place fizica.

Edited by george_alexandru, 01 November 2018 - 14:33.


#24
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 george_alexandru, on 01 noiembrie 2018 - 14:31, said:



Ba da, exercitii, exercitii, exercitii. Matematica se intelege, nu se invata. Eu eram foarte bun la mate, dar prost la memorat. La examene ma asezam langa un coleg care stia formulele, el mi le spunea, eu ii rezolvam problemele.

Tot pe la 130 ar fi si la mine conform testarii Mensa, la nivelul asta n-ar trebui sa ai probleme. Eu cu fizica eram dezastru, am avut un trimestru cu 5 la fizica si 10 la mate. Culmea, acum (la 20 de ani distanta) imi place fizica.
Culmea ca eu am avut 9.00 la fizica si 6.00 la matematica.M-i se pare mai usoara fizica deoarece e mai concreta si nu sunt chiar asa de multe formule

#25
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Dar nu exista o metoda de a invata singur toata materia de clasa 9-11 fara meditatii?Situatia financiara a familiei mele nu este tocmai roz...
Vezi site-ul asta, explica destul de bine: http://math-pdr.com/

Din pacate manualele romanesti de matematica nu sunt gandite pentru studiu fara profesor, cu explicatii intuitive, cum se intampla pe la altii.

Nu-ti bate capul foarte tare, e suficient sa treci. Daca nu excelezi la matematica, poti sa excelezi la altceva, nu-i o problema.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Iniţiator,
Tu vrei să fii mai bun la matematică fiindcă ţi se impune, nu fiindcă îţi place. Dacă ţi-ar fi plăcut, ai fi ştiut cum să fii bun.
În principiu, trebuie să sacrifici multe clipe libere din viaţa ta în favoarea meditaţiilor şi a practicii continue la mate. În timp ce unii se distrează în club cu prietenii şi prietenele, tu eşti cu caietele şi culegerile în faţă. În timp ce soarele arde plaja la Mamaia şi prietenii tăi se răcoresc în mare sau la bere, tu eşti cu caietele şi culegerile în faţă.
Eşti pregătit? Succes. Nu eşti pregătit? Orientează-te spre un domeniu care nu necesită matematică.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:30, said:

O pot intelege,am un IQ apreciat de psiholog la 130 deci mai mult ca sigur ma pot descurca.Doar procrastinarea este o problema.Insa nu stiu cum sa incep...
Atunci culegeri de exercitii cu rezolvari care acopera materia de liceu.

#28
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 PSC, on 01 noiembrie 2018 - 14:35, said:

@Inițiator,
Tu vrei să fii mai bun la matematică fiindcă ți se impune, nu fiindcă Ăźți place. Dacă ți-ar fi plăcut, ai fi știut cum să fii bun.
În principiu, trebuie să sacrifici multe clipe libere din viața ta Ăźn favoarea meditațiilor și a practicii continue la mate. În timp ce unii se distrează Ăźn club cu prietenii și prietenele, tu ești cu caietele și culegerile Ăźn față. În timp ce soarele arde plaja la Mamaia și prietenii tăi se răcoresc Ăźn mare sau la bere, tu ești cu caietele și culegerile Ăźn față.
Ești pregătit? Succes. Nu ești pregătit? Orientează-te spre un domeniu care nu necesită matematică.
Omule...am spus eu ca m-i se impune?Nu.
Vreau sa o fac din propria initiativa.
Si unde ma doare pe mine unde se distreaza aia? Nici macar nu am prieteni :))

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:30, said:

O pot intelege,am un IQ apreciat de psiholog la 130 deci mai mult ca sigur ma pot descurca.Doar procrastinarea este o problema.Insa nu stiu cum sa incep...
Pentru procastinare, solutia e un parinte bun sau un adult care sa-ti fie accountability friend.

O persoana de care depinzi la nivel elementar si la care iti e rusine sa te duci zilnic fara sa ii zici "azi am facut 5 exercitii la mate".

Acea persoana care, daca iti permiti sa lasi o zi irosita, da cu tine de pamant de sar fulgii din tine.

Branza buna in burduf de caine.

#30
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 OriginalCopy, on 01 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Matematica nu se invata, se intelege. Matematica nu e istorie.

 george_alexandru, on 01 noiembrie 2018 - 14:31, said:

Ba da, exercitii, exercitii, exercitii. Matematica se intelege, nu se invata. Eu eram foarte bun la mate, dar prost la memorat. La examene ma asezam langa un coleg care stia formulele, el mi le spunea, eu ii rezolvam problemele.
Uh, ba da, fix se invata. Pe de rost, aproape totul. Ca sa intelegi trebuie sa ti se explice(ceea ce nu prea se face la noi), iar explicatiile nu-s foarte simple adesea si le uiti si pe alea - astea-s chestii predominant pentru pasionatii de matematica.

Da, excercitii. Dar stii ce faci cand faci exercitii? Cimentezi invatatul pe de rost. ;) Uneori te poti folosi de anumite trucuri, memorand niste chestii mai simple + anumite mecanisme pentru a ajunge la niste chestii mai dificil de memorat. Dar tot de invatat pe de rost ceva e vorba. :)

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Matematica prezinta o mare problemă. Daca nu o pricepi trebuie sa o reiei de acolo de unde te-a pierdut. Nu poti intelege analiza si grafice daca te -a pierdut pe la înmulțiri. Profesorii buni nu-si pierd timpul cu tine oricum. Profesorii buni slefuiesc diamante, nu le spala de noroi. Pune mana pe carte de unde ai pierdut legatura cu matematica si stai noaptea cu picioarele în apă rece și cartea în nas. Sau da o șpagă. Încă se mai poate. Subiectele se stiu de către comisiile de examinare. Ce plm ...  si Becali a mers ceva ani la o facultate. Nu poti fi asa de prost ca el. Nimeni nu poate.

Edited by JurasikMan, 01 November 2018 - 14:49.


#32
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Sfatul meu este sa exersezi capitolul de geometrie analitica si sa faci exercitii cu subiectul I din variante de bac. Doua lucruri simple si clare, cu asta ai rezovat problema.

#33
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 Kappa666, on 01 noiembrie 2018 - 14:30, said:

O pot intelege,am un IQ apreciat de psiholog la 130

Nu ai, altfel nu deschideai topic :D

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,538
  • Înscris: 30.08.2017

 TruthHurts, on 01 noiembrie 2018 - 14:44, said:

Uh, ba da, fix se invata. Pe de rost, aproape totul. Ca sa intelegi trebuie sa ti se explice(ceea ce nu prea se face la noi), iar explicatiile nu-s foarte simple adesea si le uiti si pe alea - astea-s chestii predominant pentru pasionatii de matematica.

Da, excercitii. Dar stii ce faci cand faci exercitii? Cimentezi invatatul pe de rost. Posted Image Uneori te poti folosi de anumite trucuri, memorand niste chestii mai simple + anumite mecanisme pentru a ajunge la niste chestii mai dificil de memorat. Dar tot de invatat pe de rost ceva e vorba. Posted Image


Ti-o spune o persoana care a excelat la matematica...nu inveti pe de rost. Poti sa ai formulele scrise pe foaie in fata ta si sa n-ai habar de unde sa apuci problema. Experienta si inteligenta (logico-matematica) peste medie sunt calea spre succes.

#35
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 george_alexandru, on 01 noiembrie 2018 - 15:15, said:

Ti-o spune o persoana care a excelat la matematica...nu inveti pe de rost. Poti sa ai formulele scrise pe foaie in fata ta si sa n-ai habar de unde sa apuci problema.
Daca nu ai invatat si metodele de rezolvare, si simbolurile matematice, da. Dar si alea se invata, tot pe de rost.

Daca stai bine cu logica, ar trebui sa-ti dai seama cam unde ajungem cu matematica daca punem deoparte toate formulele si teoremele, si incercam sa rezolvam o problema. Se poate face un test experimental.

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
george, da-mi voie sa te contrazic : nu mi-a placut deloc matematica, insa mereu am avut note de 8 si 9 in liceu, iar la cele 2 trepte, bac, admitere la facultate, am avut note bune.
si asta pentru ca am invatat pe de rost milioane de formule (exagerez nitel, desigur), am lucrat o gramada de exercitii si probleme, am facut si pregatire, ca nu aveam incredere in fortele proprii si chiar erau anumite chestii pe care nu le intelegeam din clasa.
memorarea si exercitiul au fost in cazul meu solutia pentru a ma descurca onorabil la mate.
eu nu pot intelege chestii pe care nu le pot vizualiza, nu mi le pot imagina. tocmai de aceea fizica mi-a placut si am inteles-o (mai putin partea cu curentul electric), chimia nu mi-a placut si am invatat pe de rost, ca majoritatea colegilor mei de clasa, care NU se pregateau sa dea la medicina. pentru ca la fizica anumite fenomene le vezi, le simti, ti le poti explica, pe cand la chimie si mate totul este abstract, nu iti poti imagina mai nimic din ce se intampla pe acolo. :-)
aveam colegi de clasa olimpici la mate si fizica, pana la nivel international au ajuns. nici acum nu inteleg cum functiona mintea lor, de unde atata usurinta in a intelege si retine, de a rezolva probleme de olimpiada si gazeta.
unde s-a dus tot ce stiam, la ce mi-a folosit ? la nimic, timp pierdut si neuroni arsi. singurul castig a fost acela ca inveti sa gandesti logic, sa urmezi firul unui rationament, sa aplici o formula, sa respecti ordinea operatiilor, etc. asadar e vorba despre niste deprinderi cu care ramai peste ani, materia in sine intra destul de rapid in uitare, mai ales daca nu mai ai tangenta cu ea si ajungi sa faci o meserie care n-are nici-o legatura.
acum o iau din nou de la aproape zero, copila mea e in clasa a V-a, fac acum niste chestii la mate pe care jur ca nu le-am facut nici in liceu, daramite la scoala. ca sa pot sa-i explic unde nu intelege sau nu stie, trebuie sa invat eu din nou, uitandu-ma in manual si pe caiet, la ce lucreaza in clasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate