Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dat afara de la munca

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru situatia in care ma aflu.

Astazi am fost anuntat telefonic de catre superiorul direct ca din pacate am fost dat afara si eu si inca 3 colegi. In prima faza mi s-a spus sa mai vin in noaptea asta la munca, iar apoi ca nu mai este nevoie ca se descurca si fara mine.

Am venit totusi la munca, stiind ca patronul este aici, in ideea sa mi se prezinte motivele si sa semnez o decizie de concediere. Decizia de concediere el a luat-o.

Raspunsul lui a fost ca nu se ocupa el, ca si el poate fi dat afara maine. I-am cerut sa imi spuna cu cine sa discut, mi s-a dat un numar de telefon la care nu mi-a raspuns nimeni. I-am spus ca nu mi-a raspuns nimeni si ca voi ramane si voi veni la program pana primesc o decizie de concediere. I-am spus ca o sa imi fac treaba, dar nu m-au lasat sa fac nimic. Acum stau la munca degeaba si va cer sfatul. Ce trebuie sa fac? Unde ma adresez daca nu primesc o decizie de concediere? O sa contactez maine persoana care chipurile se ocupa, dar din cate stiu cum merg lucrurile pe aici or sa vrea sa semnez o demisie cu acordul partilor, fara niciun preaviz sau salarii compensatorii.

Multumesc

Edited by bebeshm, 01 November 2018 - 01:58.


#2
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
ITM, spune problema ta celor de la ITM si vezi ce-ti zic si sa-ti iei banii pe zilele muncite pana acum.Probabil ca seful lor mare e smecher.Nu-ti da nici o hartie de concediere ca apoi sa zica ca de fapt  tu ai plecat abandonand locul de munca.

Edited by althea, 01 November 2018 - 05:15.
te suspend o sãptãmânã dacã mai scrii cã cineva poate fi sanctionat legal cu neplata salariului pentru zilele muncite.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca ce lucrezi? Pe ce post?

Sfatul meu este sa mergi la ITM.

#4
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
Pe postul de gestionar lucrez. Nu cred ca poate sa invoce motivul ca nu am venit, eu o sa ma prezint la program, am martori colegii, sunt camere, o sa semnez condica de prezenta. Precizez ca pe contract castig minimul, iar netul mai mare. Sunt constient ca probabil o sa primesc doar minimul pentru ca nu vreau sa plec. Mai am de primit din urma un salariu jumatate.

Edited by bebeshm, 01 November 2018 - 02:10.


#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
singurul lucru de care te poti lega este sa tragi de ei sa stai inca 15 zile in preaviz.

daca vor sa te dea afara or sa te dea orice ai face, inca ceva ce ai mai putea obtine este sa iti desfaca contractul de munca astfel incat sa beneficiezi de somaj.

spune-le ca tu te vei adresa celor de la ITM, ca nu iti dai demisia si sa iti  desfaca contractul de munca astfel incat sa beneficiezi de somaj.

#6
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
Asta si vreau sa obtin, nu vreau sa plec cu acordul partilor

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 bebeshm, on 01 noiembrie 2018 - 02:07, said:

Precizez ca pe contract castig minimul, iar netul mai mare.
Foarte bine! Sa nu uiti sa precizezi si asta la ITM, ca poa' iti iei si un "bonus" de la ei. Parca e vreo 5000 amenda, dar posibil sa ma insel.

Asa ce va mai place sa va plangeti de rahaturile altora in timp ce fix voi le intretineti... spor, ce sa zic?

#8
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006

 dexterash, on 01 noiembrie 2018 - 02:13, said:


Foarte bine! Sa nu uiti sa precizezi si asta la ITM, ca poa' iti iei si un "bonus" de la ei. Parca e vreo 5000 amenda, dar posibil sa ma insel.

Asa ce va mai place sa va plangeti de rahaturile altora in timp ce fix voi le intretineti... spor, ce sa zic?
Ei imi vireaza minimul, apoi o alta transa cu diferenta. Pe detalii plata imi scrie "diferenta salariu". Nu pot sa-ti spun daca sunt trecuti ca bonus sau inregistrati cumva. Acum ca am acceptat asa, cunosti probabil conditiile din tara noastra draga, dar nu asta este subiectul de discutie

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca gestionar nu poti sa pleci asa usor.... trebuie sa se faca un inventar la zi asupra bunurilor ce le gestionezi. Ai grija si casca ochii in 4 la ce acte semnezi.
Proces verbal de predare -primire gestiune cu inventar atasat si copii la tine  semnate de comisia de inventariere.

Edited by keta, 01 November 2018 - 02:19.


#10
Alex871

Alex871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.01.2012
Ba ce oameni! doamne ferește !

#11
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006

 keta, on 01 noiembrie 2018 - 02:18, said:

Ca gestionar nu poti sa pleci asa usor.... trebuie sa se faca un inventar la zi asupra bunurilor ce le gestionezi. Ai grija si casca ochii in 4 la ce acte semnezi.
Proces verbal de predare -primire gestiune cu inventar atasat si copii la tine  semnate de comisia de inventariere.

Nu exista asa ceva pe aici. Asta este singura lor grija. Nici cand am venit nu am preluat gestiunea. Au ei alte neregului in depozit, mai putin ii intereseaza chestia asta.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 bebeshm, on 01 noiembrie 2018 - 02:39, said:

Nu exista asa ceva pe aici. Asta este singura lor grija. Nici cand am venit nu am preluat gestiunea. Au ei alte neregului in depozit, mai putin ii intereseaza chestia asta.


Si tu ai preluat asa gestiunea  ca trenul care te urci din mers ? Daca te scoteau lipsa vreun milion de euro.....nu stiu ce aveti voi acolo...problema ta se rezolva la ITM, plangere si apoi vin ei in control si rezolva problema, ca sa te consideri concediat trebuie sa primesti o hartie de la firma, pe care o poti contesta in instanta ( ai dreptul asta) si ai dreptul de preaviz, unde tu hotarasti daca stai cele 20 de zile sau te intelegi cu ei si nu le mai efectuezi

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Moama, ziceti ca traiti intr-o tara civilizata, asa contrariati sunteti.

bebeshm, din pacate legile sunt facute in favoarea angajatorului. N-ai ce face, numai sa te asiguri ca primesti banii pe zilele lucrate si pe zilele de concediu pe care nu le-ai luat. In rest, chiar nu ai ce face.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Puferiu_, on 01 noiembrie 2018 - 07:02, said:

Moama, ziceti ca traiti intr-o tara civilizata, asa contrariati sunteti.

bebeshm, din pacate legile sunt facute in favoarea angajatorului. N-ai ce face, numai sa te asiguri ca primesti banii pe zilele lucrate si pe zilele de concediu pe care nu le-ai luat. In rest, chiar nu ai ce face.

Daca intrebi angajatorii, iti vor raspunde invers, ca sunt facute in favoarea angajatului.
La final de 2018, gestiune nepreluata de la nimeni si nepredata nimanui, omul platit la negru cu minim plus maruntis.
Romania neimblinzita.
P.s. On topic: itm, hartii semnate de toata lumea. Atentie ce scoti pe gura, e posibil sa te si inregistreze. Oricum, merge si invers, dar grija ca face microfonie daca va ascultati de prea aproape...

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Anunti pe patronache ca urmeaza o reclamatie la ITM daca nu te scoate in somaj. Si in functie de raspuns, care banuiesc ca o sa fie negativ, relamatie la ITM pentru neplata salariului si ca te-a concediat fara indeplinirea conditiilor legale. Nu semnezi nici o hartie cu patronul in afara de incasarea salariului si ca se reduc locurile  de munca, asta insemnand somaj pt. tine..

Edited by baribalu, 01 November 2018 - 08:10.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 baribalu, on 01 noiembrie 2018 - 08:09, said:

Nu semnezi nici o hartie cu patronul in afara de incasarea salariului si ca se reduc locurile  de munca, asta insemnand somaj pt. tine..
N-o să-i dea așa ceva, nu se poate să fie atât de prost cel care face hârtiile pentru cei de care vor să scape. Cel mai probabil vor să-l facă să semneze o demisie fără preaviz.
Inițiator, ți-au spus deja colegii: ei nu te pot concedia de azi pe mâine și, aproape sigur, nici nu îți pot înceta contractul cu un motiv serios ca să poți beneficia de șomaj.

Eu aș zice că ai două variante:
- încerci să negociezi plecarea în condițiile tale -  preaviz și măcar un salariu compensatoriu; dacă nu vor spune-le că te vei duce la ITM. Asta nu e amenințare, nu există amenințare cu legea. E chiar un gest frumos din partea ta să le spui ce vei face :)
- te duci la muncă și sesizezi ITM-ul orice ar face, deci și dacă nu te primesc, și dacă nu îți dau de lucru  - așa mai amâni plecarea până vine controlul.
Va ieși hărmălaie, tu știi dacă vrei să ți-o asumi stând acolo.

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 althea, on 01 noiembrie 2018 - 08:38, said:

Inițiator, ți-au spus deja colegii: ei nu te pot concedia de azi pe mâine
Eeh, nu. Deja o simte pe propria piele.

Daca vrea neaparat sa lupte pentru putinele sale drepturi (adica sa piarda timp / energie / bani), singurul lucru bun cu care se va alege e mai jos.

 althea, on 01 noiembrie 2018 - 08:38, said:

Va ieși hărmălaie


#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 bebeshm, on 01 noiembrie 2018 - 02:07, said:

Pe postul de gestionar lucrez.
Mai am de primit din urma un salariu jumatate.
In situatia ta iei problema ostaseste , pieptis si nu e ok !
Avand in vedere ca esti gestionar se pot intampla lucruri urate DACA nu iei problema logic , adica , sa tratezi calm cu cei de la personal sa vezi cum poti obtine restanta la salar plus un somaj . Nu mai insista pe motive si alte chestii , dragoste cu sila nu faci .Daca se intoarce problema cu 180 de grade iti dau salarul restant si iti imputa un ladoi de 1000 Eu de te umfla rasul , fise de magazie sa sti ca pot sa apara asa , peste noapte...atentie . Nu mai spun ca nici macar inventar la preluare nu ai facut ...pot sa-ti bage pe gat si flota de logane acum - atentie la neatentie .
Cu calm si tact rezolvi. Nu ameninta cu ITM si altii , sunt mana in mana cu ei si-ti sapi groapa !  Las-o asa cum e si incearca sa te retragi cu tact obtinand cat mai multe avantaje : salariul restant + somaj .
Daca ai nervii tari, esti bazat, rezisti la amenintari telefonice , te ai cu datul in judecata la final ....mergi pe institutii specializate , eu spun totusi prma data sa incerci calm si cu capul sus , fara sa citeasca in ochii tai disperarea si intrebari , ca si cum deja ti-ai gasit altceva de lucru .

Edited by ldpe, 01 November 2018 - 08:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate