Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dat afara de la munca

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalthea, on 01 noiembrie 2018 - 08:38, said:

N-o să-i dea așa ceva, nu se poate să fie atât de prost cel care face hârtiile pentru cei de care vor să scape. Cel mai probabil vor să-l facă să semneze o demisie fără preaviz.
Inițiator, ți-au spus deja colegii: ei nu te pot concedia de azi pe mâine și, aproape sigur, nici nu îți pot înceta contractul cu un motiv serios ca să poți beneficia de șomaj.

Eu aș zice că ai două variante:
- încerci să negociezi plecarea în condițiile tale -  preaviz și măcar un salariu compensatoriu; dacă nu vor spune-le că te vei duce la ITM. Asta nu e amenințare, nu există amenințare cu legea. E chiar un gest frumos din partea ta să le spui ce vei face Posted Image
- te duci la muncă și sesizezi ITM-ul orice ar face, deci și dacă nu te primesc, și dacă nu îți dau de lucru  - așa mai amâni plecarea până vine controlul.
Va ieși hărmălaie, tu știi dacă vrei să ți-o asumi stând acolo.

View Postsilesax, on 01 noiembrie 2018 - 09:00, said:

acum vorbind serios, de ce nu pleci si gata? ce doresti sa obtii? vrei sa i obligi sa te tina acolo?

Io de regula-s de partea angajatorului, dar in privinta lui... ceva pute de la distanta.
Ce-mi bate mie la ochi este.. :
Bah, dar tu ai o dovada ca te-au dat afara?

Te apuci frumusel si scrii un email catre seful tau direct sau o scrisoare cu CONFIRMARE in care scrii EXACT ce s-a intamplat, cine te-a sunat, de la ce numar, ora la care te-a sunat, ce ti s-a spus etc si ceri nu motivul pentru care te-au concediat ci DOVADA ca te-au concediat. Abia ala e un act cu care poti merge mai departe
Deocamdata nu ai nimic.
Sa ai dovezi si tu ca te-ai dus la munca, sa pontezi etc.

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
daca cineva e atat de prost si se considera sclav la locul de munca,cu,ce drept face referire ca ar fi toti sclavi
chiar nu poti sa te abtii?

#39
bebeshm

bebeshm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 05.04.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Am vrut sa obtin decizia de concediere. Am discutat cu directorul firmei la telefon, mi s-a spus ca postul meu se desfiinteaza si voi primi decizia de concediere sa pot intra in somaj. Sper sa nu fie cazul, nu somajul ma interesa, era doar o chestie de principiu. Inca nu am primit-o, am decis sa nu ma mai duc, sper sa fie de cuvant si sa o primesc maine. Am doar o inregistrare cu discutia telefonica, care nu cred ca ma ajuta cu ceva.

Nu am vrut sa semnez o cerere cu acordul partilor, cum au procedat cu toti angajatii pe care i-au mai dat afara. Nu am vrut sa mai raman nici macar in preaviz, iar la salarii compensatorii nici nu ma asteptam. Sper sa-mi mai primesc banii pe care ii mai am de luat. (cei luati ca bonus sau la negru, cum or fi).

Am fost avertizat despre firma si patron ca sunt neseriosi de cand am venit, dar am zis ca poate din exterior se vad altfel lucrurile. Dupa ceva timp am observat ca lucrurile chiar asa erau. Am lucrat 6 luni la ei.

O sa ma decid in curand daca le fac public numele si toate rahaturile pe care le practica aceasta firma, pentru a trage un semnal de alarma pentru posibilii viitori angajati si pentru posibilii viitori clienti. Este o firma destul de mare, cu aproximativ 50 de puncte de lucru in tara.

Edited by bebeshm, 01 November 2018 - 21:03.


#40
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Mda ...nasol....

Succes !

#41
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
.

Edited by goldstreing, 01 November 2018 - 21:38.


#42
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,432
  • Înscris: 05.07.2018

View Postbebeshm, on 01 noiembrie 2018 - 21:02, said:

O sa ma decid in curand daca le fac public numele si toate rahaturile pe care le practica aceasta firma, pentru a trage un semnal de alarma pentru posibilii viitori angajati si pentru posibilii viitori clienti. Este o firma destul de mare, cu aproximativ 50 de puncte de lucru in tara.
Nu esti nici primul, nici ultimul in situatia asta. Eu zic sa spui aici tot ce ai pe suflet, dar nu stiu daca moderatorii vor lasa numele si datele.

In fine, ce ai mai facut?

Edited by Puferiu_, 06 November 2018 - 06:39.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbebeshm, on 01 noiembrie 2018 - 21:02, said:

am decis sa nu ma mai duc, sper sa fie de cuvant si sa o primesc maine.

Foarte rau, nu ai NICI O DOVADA ca ai fost concediat.
Poti fi concediat pentru ca nu te-ai mai prezentat la munca.

Prosteste-ma o data, sa-ti fie rusine
Prosteste-ma a doua oara, sa-mi fie rusine

Cam asa zice americanu. Tu mai crezi o lepra care te minte o data?

Sunteti slabi mah, d-aia-si bat joc de voi, pentru ca va place

#44
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

View PostTsunnnami, on 06 noiembrie 2018 - 13:08, said:




Sunteti slabi mah, d-aia-si bat joc de voi, pentru ca va place

Sau poate de frica...

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,432
  • Înscris: 05.07.2018
In fine, ce ai mai facut?

#46
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,432
  • Înscris: 05.07.2018
Deci ai fost dat afara de la munca. Dar au ajuns si pe forumulul asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate