Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pt scaderea colesterolului

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Ce trebuie facut  concret pt scaderea colesterolului? As vrea sa aud pareri de la cei ce  au avut experiente pozitive, cum au facut ( ca altfel internetul e plin de diete cu broccoli etc)
Ce fac eu deja:
-   m-am lasat de fumat
-   alerg cam 4h/saptamana +mers pe jos
-   miercuri si  vineri tin post, adica multe fructe si legume
-   take away/fast food  max o data pe luna

Eu am 1.79 si 100kg, mi-am facut anlizele acum 6 luni, au iesit bine in afara de colesterol maaare si ceva pe la ficat. Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.

Pareri va rog.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Usturoiul face bine!

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Fara mezeluri si fara ulei de floarea soarelui.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
te pisi pe el de alergat daca bagi fast food, chiar si o data pe luna

ghimbir, baga ghimbir zilnic (crud)

Edited by pupama, 25 October 2018 - 12:26.


#5
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ce valoare are colesterolul total? Dar LDL, respectiv HDL?

Daca e foarte mare, poti sa discuti cu medicul si daca are rost un tratament cu statine. Ca orice medicament, exista si potentiale reactii adverse, deci discutia trebuie sa o ai cu el si nu cu Internetul.
Asta desigur, coroborat cu schimbari la stilul de viata, ca medicamentele nu fac minuni.

#6
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 pupama, on 25 octombrie 2018 - 12:25, said:

te pisi pe el de alergat daca bagi fast food, chiar si o data pe luna

ghimbir, baga ghimbir zilnic (crud)

o pizza pe luna e mult? la mcdonalds  n-am fost de ani. la kfc niciodata.
vreau sa zic ca eu chiar incerc, si cred ca am o conceptie de viata sanatoasa, adica am habar de ghimbir ,avocado, usturoi , varza, grapefruit, kale  etc etc ca toate s bune, dar parca nu am rezultate si nu stiu de ce, poate fac ceva gresit.

Edited by usturoi-copalau, 25 October 2018 - 12:31.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E foarte bine sa alergi, dar ai grija la articulatii la greutatea ta.
Da, baga ghimbir crud eventual pe stomacul gol. Ca sa faci ulcer.

Ce colesterol ai ?

Nu te stresa. Mai ales cand iti spune careva ca e mult un junk food/ luna.
Esti din Copalau ?

#8
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 ApostolulAndrei, on 25 octombrie 2018 - 12:29, said:

Ce valoare are colesterolul total? Dar LDL, respectiv HDL?

Daca e foarte mare, poti sa discuti cu medicul si daca are rost un tratament cu statine. Ca orice medicament, exista si potentiale reactii adverse, deci discutia trebuie sa o ai cu el si nu cu Internetul.
Asta desigur, coroborat cu schimbari la stilul de viata, ca medicamentele nu fac minuni.
nu mai tin minte exact valoarea , stiu ca este mare - colesterolul rau-  si ca doctorul a zis sa mananc doar fara grasimi si fara zahar/dulciuri. n-a zis nimic de pastile.

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai pizza nu e fast food.

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

Ce trebuie facut  concret pt scaderea colesterolului? As vrea sa aud pareri de la cei ce  au avut experiente pozitive, cum au facut ( ca altfel internetul e plin de diete cu broccoli etc)
Ce fac eu deja:
-   m-am lasat de fumat
-   alerg cam 4h/saptamana +mers pe jos
-   miercuri si  vineri tin post, adica multe fructe si legume
-   take away/fast food  max o data pe luna

Eu am 1.79 si 100kg, mi-am facut anlizele acum 6 luni, au iesit bine in afara de colesterol maaare si ceva pe la ficat. Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.

Pareri va rog.
La greutatea ta iti recomand mai degraba o bicicleta eliptica decat alergatul. Spun asta deoarece la persoanele supraponderale exista riscul sa-ti paradesti in timp articulatiile picioarelor intrucat cele 100 de kg se duc la alergat cand pe un picior cand pe altul....
O data pe luna fast food nu are nicio importanta, trebuie sa eviti grasimile, dulciurile, bautura.

#11
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 overseas, on 25 octombrie 2018 - 12:32, said:

E foarte bine sa alergi, dar ai grija la articulatii la greutatea ta.
Da, baga ghimbir crud eventual pe stomacul gol. Ca sa faci ulcer.

Ce colesterol ai ?

Nu te stresa. Mai ales cand iti spune careva ca e mult un junk food/ luna.
Esti din Copalau ?
nu , nu-s din Copalau Posted Image))   ( dar am bunici de prin partea Botosaniului si am petrecut multe vacante)
(apropo  de Copalau, al naibii astia de la Cosmin au branduit sau ce au facut, au pus eticheta cu usturoi de Copalau si il vand in supermarketuri;bravo lor. Eu chiar sper ca usturoiul de Copalau sa devina cunoscut si international, ca e mult mai bun ca ala chinezesc)

Edited by usturoi-copalau, 25 October 2018 - 12:45.


#12
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

Ce trebuie facut  concret pt scaderea colesterolului? As vrea sa aud pareri de la cei ce  au avut experiente pozitive, cum au facut ( ca altfel internetul e plin de diete cu broccoli etc)
Ce fac eu deja:
-   m-am lasat de fumat
-   alerg cam 4h/saptamana +mers pe jos
-   miercuri si  vineri tin post, adica multe fructe si legume
-   take away/fast food  max o data pe luna
Eu am 1.79 si 100kg, mi-am facut anlizele acum 6 luni, au iesit bine in afara de colesterol maaare si ceva pe la ficat. Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.
Pareri va rog.
Așa cum colesterorul apare în timp dispare tot în timp. Dacă mănânci mai mult încearcă să reduci cantitatea de hrană dar nu brusc, ci moderat astfel încât să nu supui organismul la șocuri. Crește cantitatea de crudități și încearcă să ții post doar cu apă cel puțin o zi pe săptămână în care organismul să se odihnească și să elimine din ce nu-i este necesar. Sportul folosește dar încearcă să variezi, nu te axa doar pe alergat. Important este nu atât doar să scazi colesterolul ci să rămâi constant la nivelul la care vei ajunge și asta fără a brusca organismul. Cele mai multe diete pe care le găsești pe internet pot funcționa atâta vreme cât nu forțezi. Pe de altă parte nivelul colesterolului a fost stabilit și modificat cam după ureche. Țări diferite au nivele diferite de colesterol recomandate, așa că nu forța doar pentru ca să ajungi la un standard.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.

Pareri va rog.

Eu nu va inteleg. Spuneti ca mancati patiserie, zahar, grasimi etc si apoi intrebari "Oare ce fac gresit?". Nu mai baga in tine dulciuri, patiserie, carbohidrati.. sucuri etc. si vei vedea ca in cateva luni iti vei reveni. Dar daca bagi cu tona chestiile de mai sus...

Edited by MembruAnonim, 25 October 2018 - 12:46.


#14
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 Valmont43, on 25 octombrie 2018 - 12:36, said:

La greutatea ta iti recomand mai degraba o bicicleta eliptica decat alergatul. Spun asta deoarece la persoanele supraponderale exista riscul sa-ti paradesti in timp articulatiile picioarelor intrucat cele 100 de kg se duc la alergat cand pe un picior cand pe altul....
O data pe luna fast food nu are nicio importanta, trebuie sa eviti grasimile, dulciurile, bautura.
am avut bicicleta statica( dar nu eliptica). faceam in casa cam jumate de ora in fiecare zi la ea. tot deageaba.
iar de baut, nu-s eu ala,  in medie cam 2-3 beri pe saptamana, alteori o sticla de vin(vinul e chiar recomandat

#15
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Iti spun din experianta mea. Nu sunt gras, am 1.77 si 72 kg, dar mereu am avut colesterolul putin cam mare. Am baut cisterne de ceaiuri, regimuri, suplimente alimentare si efectele au fost destul de slabe. Dar odihna si programul fix de mese si de somn, precum si eliminarea stresului au facut la mine diferenta. Alcool nu am baut niciodata, dar ador dulciurile si chiar daca inca mai scap la prajituri si inghetata lucrurile stau mai bine decat atunci cand mancam haotic dormeam la fel de prost si putin.

#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Păi trebuie să faci exact ce a zis doctorul, să mănânci doar mâncăruri cu puțină grăsime și zahărul redus spre minim. Tu singur ai recunoscut că nu prea ai respectat dieta.
Asta pentru colesterol. Pentru slăbit, ideea de bază e output > input (deficit de calorii în fiecare zi, dar nu exagerat, că altfel cazi în extrema cealaltă).

Ușor ușor, o să vezi rezultate, nu te aștepta să slăbești deja după o lună.

Edited by pexCom, 25 October 2018 - 12:49.


#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Eu iau o combinatie de Coracol si Koril...la cateva luni de cand am inceput a scazut colesterolul de la 250 la 205. Fiind produse naturale, le poti lua/renunta oricand. Nu recomand statinele decat in situatii extreme sau de la o varsta incolo.

La mine problema e ereditara...fac miscare, am avut si o perioada de veganism, meditatie regulat...colesterolul crestea. Mama cu  dieta extrem de sanatoasa sarise de 300. Ca asa citez un doctor, "corpul tau produce colesterol"

Ca repere: 1.77m, 70kg, fara alte probleme medicale.

Edited by george_alexandru, 25 October 2018 - 12:51.


#18
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 MembruAnonim, on 25 octombrie 2018 - 12:45, said:

Eu nu va inteleg. Spuneti ca mancati patiserie, zahar, grasimi etc si apoi intrebari "Oare ce fac gresit?". Nu mai baga in tine dulciuri, patiserie, carbohidrati.. sucuri etc. si vei vedea ca in cateva luni iti vei reveni. Dar daca bagi cu tona chestiile de mai sus...
am renuntat si la produse de  patiserie de mult timp; vreau sa zic ca sunt constient ca majoritatea sunt inghetate si contin multe prostii.

in general cand cumpar ceva de mancare , incerc sa aleg produse din cat mai putine ingrediente.

Edited by usturoi-copalau, 25 October 2018 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate