Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pt scaderea colesterolului

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Acum vreo 6-7 ani un prieten a facut o cura de 240 de oua de prepelițe si i-a scazut colesterolul de la 250 la 160 intr-o luna si jumatate. Si-a facut analizele inainte de cura si dupa cura, mi le-a aratat si mie deci e sigura treaba. Din pacate, suferind si de guta nu a putut sa repete cura cu oua deoarece ii crescuse acidul uric asa ca ia statine care au niste efecte adverse foarte neplăcute.
Uite aici cum se tine cura
http://www.holistera...a-de-prepelita/

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Da, baga ghimbir crud eventual pe stomacul gol. Ca sa faci ulcer.
De fapt efectul poate fi opus. Ghimbirul desi e un pic iute e protector al mucoasei gastrice. Eu consum aproape zilnic ceva cu ghimbir - mai o bere de ghimbir, ba ghimbir cu zahar...

Problema e ca din ce am inteles niste descoperiri mai recente au indicat ca degeaba scoti grasimile si zaharul din mancare - corpul poate produce singur colesterol din orice consumi. Chiar si in exces.

Trebuie vazut daca excesul provien din alimentatie sau pur si simplu e produs de organism. Un doctor ar ajuta - intai la nutritionist - ptr un regim adecvat, daca tot nu scade suficient atunci clar organismul e de vina si nu alimentatia. Si miscarea ajuta.

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

...
-   alerg cam 4h/saptamana +mers pe jos
-   miercuri si  vineri tin post, adica multe fructe si legume
...
...
multe fructe si legume- nu e bine
Ca miscare e suficient si mersul pe jos (minim 1h x 4 zile/saptamana sau o zi da una nu), dupa masa de seara care sa fie cel tarziu la ora sapte.
Incearca sa introduci in alimentatie fulgi de ovaz.
...
Sper sa reusesti sa-ti normalizezi colesterolul prin miscare si alimentatie, tratamentul cu statine sa fie ultima solutie.
Cand incepi sa iei statine, le iei toata viata, daca intrerupi tratamentul colesterolul va avea o valoare mai mare.
...
Cand iti faci analizele trebuie sa iti faci profil lipid complet.

Edited by costeld69, 25 October 2018 - 13:43.


#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:30, said:

...poate fac ceva gresit.

SIGUR!!! „pui botul la vrăjeli”

quote
„acum să ascultați și un paranoic:
-ceva ani în urmă OMS-ul a redus valorile unor parametrii, astfel încât să fim bolnavi ceva mai devreme (exemplu: colesterolul a scăzut de la 300 la aproape 100!)
-tot cam pe atunci, ministrul sănătății ne-a obligat să facem analizele de bază, să se vadă câți bolnavi „închipuiți” are românia
-apoi sfatul doctorilor e să nu mănânci, iar până te faci bine „-ia pastilele astea”
-farmacistul, om binevoitor dealtfel - și cu grijă de client - îți recomandă și niște prafuri care să te ajute împotriva chimicalelor doctorilor (suplimentele alea alimentare - care-s mai scumpe decât medicamentul în sine!!!))
-nr. doctorilor care te trimit OBLIGATORIU la bazinul de înot nu depășesc degetele pe care le am în dotare”
quote

DECI, azi te uiți pe analize - și dacă ai tu mai mult de 180/200 colesterolul...

#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pe langa ce ti s-a spus evita si cascavalul si in general chestiile astea procesate, poti lua niste suplimente cu acizi omega, ar trebui sa te ajute. Am postat si pentru a sublinia ca o parte din colesterol este produs chair de catre organism si dupa cum bine se crede nivelul crescut al colesterolul este strans legat de nivelul de stress. Deci incearca sa fii mai linistit, mai calculat, fa-ti o rutina clara, respecta orele de masa si de odihna - fa in asa fel incat sa fie cat mai putin haos in viata ta.

Daca mananci fulgi de ovaz nu uita sa ii lasi la hidratat cateva ore inainte (sau poti sa ii pui de seara in apa).

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

Ce trebuie facut  concret pt scaderea colesterolului? As vrea sa aud pareri de la cei ce  au avut experiente pozitive, cum au facut ( ca altfel internetul e plin de diete cu broccoli etc)
Ce fac eu deja:
-   m-am lasat de fumat
-   alerg cam 4h/saptamana +mers pe jos
-   miercuri si  vineri tin post, adica multe fructe si legume
-   take away/fast food  max o data pe luna

Eu am 1.79 si 100kg, mi-am facut anlizele acum 6 luni, au iesit bine in afara de colesterol maaare si ceva pe la ficat. Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.

Pareri va rog.
"Zahar deloc" e mult mai important decat low fat.
Alcool deloc (sau foarte rar) ar fi trebuit sa urmeze.
Cat e totusi colesterolul total?

#25
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Acum cativa ani, obez fiind, am descoperit ca aveam colesterolul foarte mare, de circa 380. Mi s-au recomandat statine si acestea au dus la scadere rapida, undeva intre 220-230. Am interupt tratamentul, nu am tinut regim si acesta a mai crescut putin undeva intre 260-280 si din nou statine (simvacard) recomandandumi-se sa le iau toata viata. Dupa un an de zile, colesterolul ajunsese intre 110-120. De la sine putere am renuntat la el. Astazi mi-am facut din nou analizele, inca nu am rezultatul. Nu prea am tinut dieta, dar intre timp am fost diagnosticat cu diabet, am renuntat la dulciuri in proportie de 90 % si fara un efort prea mare am reusit sa slabesc 15-18 Kg intr-un an. Rezultatul a fost ca glicemia e aproape in limite normale. Astept sa vad daca si colesterolul.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Zahar deloc si fructe multe se bat cap in cap :)

#27
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 28.05.2008

 usturoi-copalau, on 25 octombrie 2018 - 12:20, said:

Eu am 1.79 si 100kg, mi-am facut anlizele acum 6 luni, au iesit bine in afara de colesterol maaare si ceva pe la ficat. Doctorul a zis printre altele sa mananc doar low fat si fara zahar deloc; ce-i drept nu prea am ascultat.

In lipsa altor detalii, principala dvs. problema ar fi legata de tesutul adipos excedentar; nu stiu ce varsta aveti, dar ar fi bine sa va preocupe serios scaderea in greutate.
Apelati la un nutritionist - nu exista planuri general valabile, e nevoie de o intelegere profunda a modului dvs. de viata, inclusiv a regimului alimentar care a determinat dezechilibrul; dietele "vanturate" peste tot sunt simple paleative, aveti nevoie de echilibru pe termen lung.
Apoi : "ceva pe la ficat" ... nu neglijati acest organ care trebuie sa functioneze perfect; rugati medicul sa va detalieze si apoi actionati pentru remediere.
Decizia de a renunta la fumat este cea mai buna pe care ati fi putut-o lua; e important ca sunteti constient de pericole - mai departe nu trebuie decat sa aveti vointa de a face acele schimbari necesare, in functie de recomandarile pe care le veti primi.
Colesterol : dupa ce realizati echilibrul alimentar, refaceti analizele - e foarte posibil sa obtineti valori in scadere. Exista solutii pentru reducerea semnificativa a nivelului colesterolului, dar rezolvati mai intai celelalte doua probleme.
Va doresc sanatate si sa reveniti cu vesti bune !

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Alimente ca ajuta la scaderea colesterolului
https://www.csid.ro/...olului-8649736/

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
“Ceva pe la ficat”, cel mai probabil se traduce prin steatoza hepatica, in cazul lui....
Altfel sigur s-ar fi insistat mai mult pe subiect.

#30
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 KLMN, on 25 octombrie 2018 - 15:14, said:

Acum cativa ani, obez fiind, am descoperit ca aveam colesterolul foarte mare, de circa 380. Mi s-au recomandat statine si acestea au dus la scadere rapida, undeva intre 220-230. Am interupt tratamentul, nu am tinut regim si acesta a mai crescut putin undeva intre 260-280 si din nou statine (simvacard) recomandandumi-se sa le iau toata viata. Dupa un an de zile, colesterolul ajunsese intre 110-120. De la sine putere am renuntat la el. Astazi mi-am facut din nou analizele, inca nu am rezultatul. Nu prea am tinut dieta, dar intre timp am fost diagnosticat cu diabet, am renuntat la dulciuri in proportie de 90 % si fara un efort prea mare am reusit sa slabesc 15-18 Kg intr-un an. Rezultatul a fost ca glicemia e aproape in limite normale. Astept sa vad daca si colesterolul.
Daca intereseaza pe cineva evolutia colesterolului in cazul meu pe baza celor spuse mai sus, acum am primit rezultatele analizelor:
- Colesterol total 260;
- HDL 35;
- LDL 194;
- VLDL 71;
- Trigliceride 357;
- Lipide Totale 1033.

In concluzie: trebuie luat din nou statine (dupa o pauza de aproape un an, in care nu am tinut dieta). Iar ptr trigliceride, probabil lipantil.
-

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca niste cifre sunt eronate. Din cate stiu eu colesterolul total = ldl+hdl ori la tine cifrele astea nu se pupa.

#32
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si totusi acestea sunt valorile. Am verificat.

#33
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
colesterolul total nu este suma hdl + ldl

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuie sa iei masuri urgent. LDL -ul este periculos de mare si HDL-e periculos de mic. Regim strict fara prajeli, grasimi animale, brânzeturi, sosuri, foietaje. Cati ani ai?

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca sa scapi de colesterol cauti un culturist care are rezultate in competitiile interne sau chiar si externe,dai un ban si omu ala iti face pe hartie un regim alimentar cu care scapi de colesterol,poate chiar si un program de antrenament la sala
Culturistii competitionali sunt cei mai buni nutritionisti pentru ca ei ani de zile au experimentat foarte multe regimuri pe propriul corp si stiu cu ce se "mananca" regimurile
Bafta

Edited by I2O, 25 October 2018 - 22:46.


#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 costeld69, on 25 octombrie 2018 - 21:56, said:

colesterolul total nu este suma hdl + ldl
Da,ai dreptate.  Intre timp m-am documentat si am aflat ca e hdl+ldl+20% trigliceride.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate