Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Pt scaderea colesterolului

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,077
  • Înscris: 04.03.2014
N-ar fi rau sa dai jos un 15 kg, asa in vreo 6 luni:)

#38
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostFreddy12, on 25 octombrie 2018 - 13:17, said:

Acum vreo 6-7 ani un prieten a facut o cura de 240 de oua de prepelițe si i-a scazut colesterolul de la 250 la 160 intr-o luna si jumatate. Si-a facut analizele inainte de cura si dupa cura, mi le-a aratat si mie deci e sigura treaba. Din pacate, suferind si de guta nu a putut sa repete cura cu oua deoarece ii crescuse acidul uric asa ca ia statine care au niste efecte adverse foarte neplăcute.
Uite aici cum se tine cura
http://www.holistera...a-de-prepelita/
hmm, foarte interesant.
o sa incerc.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
haidi omule, zi-ne de ce ne zbatem acilea... CÂT AI colesterolul???

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Faptul ca sunt inghetate nu e nicio problema; si eu inghet aluat pe care il fac in casa daca nu il folosesc pe tot.
Problema este continutul.

#41
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nimic. A fost demontată de mult teoria asta și s-a demonstrat că toate abordările care vizează activ scăderea colesterolului într-un mod rapid, te duc într-un punct mai rău decât ăla de unde ai plecat. Așa că renunță să îți măsori progresul după indicatorul ăsta.
Însă, chiar și din ce spui, nu trăiești sănătos. "Nu prea respect" una sau alta devine o chestie relativă chiar și la același om în timp. Trebuie să îți faci program de odihnă, de alimentație variată și de calitate, nu cantitate, mișcare cu cap (de exemplu este greșit să alergi la câte kg ai în stadiul ăsta, pui un stres fantastic pe organism, "scapi" de una, dai de zece), iar pierderea de greutate să vină ca efect secundar într-un interval de timp mai lung. Nu este aplicarea a ceva miraculos, ajungi greutatea dorită cu toate sacrificiile și efectele negative și gata ai câștigat. Nu câștigi nimic. Îți asumi un stil de viață sau nu. Mai rău poți face ușor în orice direcție. Din păcate nu există scurtături pentru sănătate. Ne place nouă să visăm la cura magică.

#42
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostFreddy12, on 25 octombrie 2018 - 22:49, said:

Intre timp m-am documentat si am aflat ca e hdl+ldl+20% trigliceride.
Unde ai gasit aceasta informatie?
Daca folosim spre exemplu rezultatele expuse mai sus, nu prea iese calculul.
Intr-adevar am gasit si eu o formula de calcul, pentru LDL, dar care uneori poate fi influentata,
daca raportul dintre trigliceride si VLDL nu este 5, (considerat ca a fi o constanta), caz in care se iau in calcul toate rezultatele.
...
Deasemenea mai sunt folosite si alte rapoarte intre analize pentru determinarea unei stari bune sau daca sunt probleme.

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcosteld69, on 26 octombrie 2018 - 10:53, said:


Unde ai gasit aceasta informatie?
Daca folosim spre exemplu rezultatele expuse mai sus, nu prea iese calculul.
Intr-adevar am gasit si eu o formula de calcul, pentru LDL, dar care uneori poate fi influentata,
daca raportul dintre trigliceride si VLDL nu este 5, (considerat ca a fi o constanta), caz in care se iau in calcul toate rezultatele.
...
Deasemenea mai sunt folosite si alte rapoarte intre analize pentru determinarea unei stari bune sau daca sunt probleme.
Nu mai stiu unde am gasit dar am dat din nou o cautare si am gasit aici:
https://www.omnicalc...olesterol-ratio

#44
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postrichelieu, on 25 octombrie 2018 - 14:55, said:

"Zahar deloc" e mult mai important decat low fat.
Alcool deloc (sau foarte rar) ar fi trebuit sa urmeze.
Cat e totusi colesterolul total?
hdl 56.20
ldl 184.80
total 277
trigliceride 300

#45
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postc6t9, on 26 octombrie 2018 - 10:45, said:

Nimic. A fost demontată de mult teoria asta și s-a demonstrat că toate abordările care vizează activ scăderea colesterolului într-un mod rapid, te duc într-un punct mai rău decât ăla de unde ai plecat. Așa că renunță să îți măsori progresul după indicatorul ăsta.
Însă, chiar și din ce spui, nu trăiești sănătos. "Nu prea respect" una sau alta devine o chestie relativă chiar și la același om în timp. Trebuie să îți faci program de odihnă, de alimentație variată și de calitate, nu cantitate, mișcare cu cap (de exemplu este greșit să alergi la câte kg ai în stadiul ăsta, pui un stres fantastic pe organism, "scapi" de una, dai de zece), iar pierderea de greutate să vină ca efect secundar într-un interval de timp mai lung. Nu este aplicarea a ceva miraculos, ajungi greutatea dorită cu toate sacrificiile și efectele negative și gata ai câștigat. Nu câștigi nimic. Îți asumi un stil de viață sau nu. Mai rău poți face ușor în orice direcție. Din păcate nu există scurtături pentru sănătate. Ne place nouă să visăm la cura magică.
bine.iti dau dreptate.stil de viata, sacrificii etc
dar cum naiba se face ca unii fumeaza, beau, mananca (si junk food si dulciuri) si s mai fit decat altii cu sala?ca am vazut eu. asta cum o mai explici?
si eu abia pot sa ma leg la sireturi

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Trigliceridele sunt foarte mari. Sfaturi pentru a scădea nivelul lor:
https://www.cugetlib...eridelor-220877

#47
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostFreddy12, on 25 octombrie 2018 - 22:26, said:

Trebuie sa iei masuri urgent. LDL -ul este periculos de mare si HDL-e periculos de mic. Regim strict fara prajeli, grasimi animale, brânzeturi, sosuri, foietaje. Cati ani ai?
51 ani.

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostKLMN, on 26 octombrie 2018 - 12:34, said:


51 ani.
E o varsta critica dar cu voința, poti trece peste hopul acesta. Cel mai bine ar fi sa mergi la un nutriționist. Amicul meu avea 110kg la 1,90m si cu ajutorul nutritionistului a ajuns la 86kg in 6-7 luni. A trecut un an de atunci si a pus 2kg.

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postusturoi-copalau, on 26 octombrie 2018 - 12:22, said:


bine.iti dau dreptate.stil de viata, sacrificii etc
dar cum naiba se face ca unii fumeaza, beau, mananca (si junk food si dulciuri) si s mai fit decat altii cu sala?ca am vazut eu. asta cum o mai explici?
si eu abia pot sa ma leg la sireturi

Asta e o discuție mai complicată. Bunicu' la peste 70 de ani a murit având toți dinții ok, fără să știe ce e aia igienă orală și vizită la dentist vreodată. Noi nu putem replica același comportament, dar putem aplica niște bune practici în direcția asta. Sigur că nu pare drept, însă altă opțiune mai bună nu avem.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Iata ce am aflat azi la o masa cu prietenii. Unul din ei are analizor pentru glicemie, colesterol, HB si acid uric(e la un pret rezonabil, vreo doua sute  si ceva de lei).  Acum doua saptamani avea colesterolul 176 si azi dimineata era 144. Singura schimbare in meniu a fost ca a renuntat la brânzeturi in ultimele saptamani. Deci pentru cei care au colesterolul mărit, ar fi o idee buna sa elimine din alimentație brânzeturile  si sa vada daca asta are efect.

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postusturoi-copalau, on 26 octombrie 2018 - 12:22, said:

bine.iti dau dreptate.stil de viata, sacrificii etc
dar cum naiba se face ca unii fumeaza, beau, mananca (si junk food si dulciuri) si s mai fit decat altii cu sala?ca am vazut eu. asta cum o mai explici?
si eu abia pot sa ma leg la sireturi

păi, după un raționament având la bază cele enumerate de tine, obținem:
-fiecare organism își are propriile particularități
-astfel fiecare are puncte tari și puncte slabe
-unii nu se mișcă din pat (vorbesc metaforic), dar nu se-ngrașă deloc
-alții fumează „ca turcii”, dar mor la 80 de ani de gută!

ar fi bine să descoperi unde stai rău și acolo să forțezi remedierea
din analizele tale, io zic că ansamblul ficat/fiere/pancreas o cam dă chix
așa că apucă-te de fumat, dar lasă prăjelile, alcoolul (ăsta e dușmanul feroce al pancreasului) și dulciurile

de alergat - vezi cum faci să lași merțanu' și ia metroul..., n-ar strica și fo 2 câini (de vănătoare, să te pună pe dealuri și câmpii)
și mută-te la etajul 8-10, dar acolo unde n-ai lift (minuni face urcatul/coborâtul pe scări... inclusiv la spate, genunchi!!!)

în concluzie, dacă asculți sfaturile noastre - tot la 75 de ani vei muri, dar vei muri sănătos!!! (ceea ce mie îmi provoacă o frică deosebită: SĂ MOR SĂNĂTOS!!!)

#52
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Io am tot incercat cu diete, naturiste.... frectii. Dupa ce am inceput cu sivastatim 40 mg automat am inceput sa ma simt mai bine, analizele au confirmat ulterior, injumatatirea colesterolului total si LDL. Acum am redus la 10 mg, doza de intretinere.
Informeaza-te mai atent asupra riscuri/beneficii in administrarea statinelor.

#53
ove1

ove1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.03.2006
Din pacate cauzele cresterii colesterolului sunt ascunse de industria stiti voi care, pt ca ar duce la disparitia ei.
Una din cauze este atunci cand persoana se simte coplesita sau suprasolicitata. Asta face ca peretii anumitor artere sa se subtieze ca sa poata circula mai mult sange ca sa poata face fata situatiei. Organismul nu stie cum sa te ajute altfel decat sa lase mai mult sange sa circule subtiind anumite artere. Apoi cand persoana nu se mai simte supra solicitata, incepera refacerea tesutului afectat prin cresterea colesterolului si depunerea lui pe artere. Asta nu ar fi o problema, pt ca asa functioneaza organismul la toate animalele cu sange cald si chiar si la oameni. Problema la oameni apare ca acestia se simt coplesiti / suprasolicitati destul de des, astfel se intrerupe procesul de refacere al arterelor si se reia subtierea lor. Procesul e putin mai complex, dar asa functioneaza in mare.
Concluzia este ca tot ce face organismul o face ca o adaptare la conditiile exterioare si sa ajute persoana sa treaca peste obstacolele intalnite.
Revenind la colesterol, acesta creste datorita necesitatii organimului. Problema este cand se incepe sa se depuna prea mult pentru ca organismul nu stie cand se se opreasca mai ales ca persoana e cand coplesita cand relaxata. Si aici devine o problema pt ca un colesterol mare pe o durata mare de timp poate chiar infunda arterele.
Ca si solutii ca recomanda: renuntarea la lucurile care sunt necesita extrem de multa dedicare si foarte multe ore de munca continua.
Metoda jurnal: sa vedeti cand v-ati simtit coplesiti si sa scrieti pe o foaie cum v-ati simtit (minim 5 emotii) in momemntul acela, ce doreati de fapt (ce nevoi aveati), ce avantaje era din acea sitatuatie.
Aceasta metoda facuta complet poate duce la iesirea organismului din bucla coplesire / relaxare
Ca si dieta ar fi ce s-a mai scris mai sus: atentie la zahar si faina alba pe cat posibil. Inlocuirea lor cu cereale integrale si alimente sanatoase
Ca si suplimente ar fi Omega 3 (ulei de peste), usturoi romanesc (sau capsule cu extract de ustoroi) si Colestinol care contine o cantitate f mare de fitosteroli care ajuta la o scadere naturala a colesterolului.

#54
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In primul rind trebuie sa faci deiferenta intre postari aiurea si postari in cunostinta de cauza.Apoi reduci sau elimini alimentele ce contin colesterol.Dac poti sa maresti activitatea fizica simultan e si mai bine.Medicatia e doar pentru cazuri de valori mari si persoane ce nu pot mari activitatea fizica din diverse motive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate