Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie masina 7000 fara batai de cap

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
O masina face probleme si daca e frantuzeasca si daca e nemteasca si daca e uzbechistaneza. Depinde de la ce "batranica care a tinut-o in garaj" e luata. Ia una de la un proprietar, care a a vut grija de ea, chiar daca dai 2-300 euro in plus, fata de una adusa de samsari si facuta din bucati.

#20
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Ce parere aveti despre masini de genul asta:

https://www.publi24....25fffi79ei.html

Passat B6 1.9TDI Euro4, luat din tara, maxim 4000E? cu toate riscurile...
Ar fi o masina buna? Sunt anumite serii de motor 1.9 care sunt mai ok?

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ala e adus in tara, luat din tara e usor altceva. Eu cred ca trebuie sa ai si bafta, n-or fi toate masinile aduse de samsari manarite, dar sansa sa fie e probabil mare.
De ce nu te uiti dupa masini cu unic proprietar, achizitie zero km ro?

#22
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 ursamajor, on 24 octombrie 2018 - 12:50, said:


De fapt, singurul argument contra e prejudecata. Mașina nu ți-o iei să te izbești cu ea. ;) Dacă se-ntâmplă mori și-n una cu 5 stele EuroNCAP.

Parintii unui FOAF au facut accident frontal, Logan cu Golf 4. Nepotul si bunica au murit pe loc, bunicul tragea sa moara in spital. Cei din Golf erau ok. Siguranta trebuie sa fie pe primul loc intotdeauna.

Edited by Slick0r, 27 October 2018 - 07:29.


#23
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Da, ar fi o optiune sa gasesc un proprietar unic, sigur gasesc pe cineva care isi ia alta masina si isi da Passatul.

Apropo am un coleg ce are un Mondeo 2007 sau 8 2.0TDCI echipat Ghia super ok, s.a ocupat de masina si se gandedeste sa isi ia alta, tot in acel pret (4000) s.ar incadra.

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 alwaysfresh, on 27 octombrie 2018 - 12:49, said:

Da, ar fi o optiune sa gasesc un proprietar unic, sigur gasesc pe cineva care isi ia alta masina si isi da Passatul.

Apropo am un coleg ce are un Mondeo 2007 sau 8 2.0TDCI echipat Ghia super ok, s.a ocupat de masina si se gandedeste sa isi ia alta, tot in acel pret (4000) s.ar incadra.

Erai ironic in primul paragraf?
Mondeo daca e ingrijit cred ca merita.

Edited by denky, 27 October 2018 - 13:09.


#25
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Toyota Avensis 1.8 benzina 2008- 2009? Motor benzinar cu consum de diesel! Masina foarte fiabila si sigura! Corolla, sora mai mica  Eu am o masina din gama VAG si nu as mai cumpăra asa ceva pt ca sunt niste masini mult supraevaluate  Si da, in 2018 nu cumperi auto cu 3 stele NCAP, adica Logan!

#26
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

 DarkUser, on 31 octombrie 2018 - 08:59, said:

Toyota Avensis 1.8 benzina 2008- 2009? Motor benzinar cu consum de diesel! Masina foarte fiabila si sigura! Corolla, sora mai mica  Eu am o masina din gama VAG si nu as mai cumpăra asa ceva pt ca sunt niste masini mult supraevaluate  Si da, in 2018 nu cumperi auto cu 3 stele NCAP, adica Logan!

Are 3 stele loganul pentru ca nu are sisteme de siguranta pentru retardati cum ar fi , avertizare parasire banda , franare de urgenta si chestii dastea tehnologice care daca nu s-ar mai sta pe telefon in trafic s-ar descurca poporul si fara ele , da mai bine se cumpara gunoaie de 10-15 ani vechime ca sa se investeasca tot atat cat s a dat pe ele , mentalitatea romanului .

#27
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Off: Spuse unu care nu a vazut in viata lui un accident intre un Logan si orice alta masina! Da, sunt retardat, prefer un auto de 6-7 ani, dar mai sigur!

On: cred ca si un Focus an 2011 - 2012 s-ar incadra in cerintele tale.

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
SIgur nu B6 diesel cu 200k, te va usca de bani. Altfel masina e faina.

Un benzinar aspirat cu putini km, o Corolla de ex.

#29
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
https://m.olx.ro/ofe...tion=12&page=11

Asa ceva? motorul asta de 1.8 eu il stiu fiabil si n-are nici filtru parca.

Ce se intampla cu un e46 cand cade de pe un pasaj (cu Duster au murit toti 4 doar intrand in sant)
https://www.google.r...aca/2134326/amp

Cred ca siguranta este lucrul pentru care cei de la Dacia inchid ochii in detrimentul banilor.

#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 Slick0r, on 27 octombrie 2018 - 07:27, said:



Parintii unui FOAF au facut accident frontal, Logan cu Golf 4. Nepotul si bunica au murit pe loc, bunicul tragea sa moara in spital. Cei din Golf erau ok. Siguranta trebuie sa fie pe primul loc intotdeauna.
Logan ul e clasa mica, Golf e clasa compacta. Contează și dinamica accidentului și greutatea mașinilor.

#31
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Am avut 3 ani Passat b6 berlina , acum il am la vanzare .

Te rog eu mult , nu-ti lua 1.9 daca-ti iei passat b6 . E mult prea puturos si trage .... de zici ca nu trage deloc .
Cat despre Logan ... aia e masina de mers iarna pe zapada cu ea , sau masina de dus pana in careffour si venit inapoi .

Cateva sfaturi si pareri despre masina pe care am avut-o :

Este o masina minunata , foarte spatioasa , extrem de agila si care arata minunat . Este ieftina sa o intreti , ma refer la schimbul de ulei si filtre ( 500 lei pe an ) . Impozit mic pentru ce ofera .

Ce probleme am avut cu ea ? Am luat-o de la un samsar nesimtit .
Mi-a cazut ambreiajul , cu volanta cu tot , dupa 100 km .
L-am schimbat . Au inceput probleme cu filtru de particule . L-am scos .
De atunci , masina merge impecabil , si sincer imi pare rau ca trebuie sa o dau .

Daca iti iei asemenea masina , mai ales daca are multi km , iti recomand cu caldura sa ii schimbi sau sa ii scoti filtrul de particule ( mai ales daca mergi in oras si nu ai pe unde sa o tii in 3000 de turatii ) si sa ai grija sa nu te lase ambreiajul pe undeva in timp ce esti in concediu ...

Mai bine dai 5000 pe ea , mai bagi 1000 , si o faci luna !
Este o masina mult prea ieftina pentru ceea ce ofera , se tine bine pe sosea si inca o data , ma repet , chiar daca este greuta , trage foaarte bine chiar si cu 4 persoane si portbagajul plin , zboara !

Edited by Alexutzu008, 01 November 2018 - 22:12.


#32
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 Alexutzu008, on 01 noiembrie 2018 - 21:55, said:

Am avut 3 ani Passat b6 berlina , acum il am la vanzare .

Te rog eu mult , nu-ti lua 1.9 daca-ti iei passat b6 . E mult prea puturos si trage .... de zici ca nu trage deloc .
Cat despre Logan ... aia e masina de mers iarna pe zapada cu ea , sau masina de dus pana in careffour si venit inapoi .

Cateva sfaturi si pareri despre masina pe care am avut-o :

Este o masina minunata , foarte spatioasa , extrem de agila si care arata minunat . Este ieftina sa o intreti , ma refer la schimbul de ulei si filtre ( 500 lei pe an ) . Impozit mic pentru ce ofera .

Ce probleme am avut cu ea ? Am luat-o de la un samsar nesimtit .
Mi-a cazut ambreiajul , cu volanta cu tot , dupa 100 km .
L-am schimbat . Au inceput probleme cu filtru de particule . L-am scos .
De atunci , masina merge impecabil , si sincer imi pare rau ca trebuie sa o dau .

Daca iti iei asemenea masina , mai ales daca are multi km , iti recomand cu caldura sa ii schimbi sau sa ii scoti filtrul de particule ( mai ales daca mergi in oras si nu ai pe unde sa o tii in 3000 de turatii ) si sa ai grija sa nu te lase ambreiajul pe undeva in timp ce esti in concediu ...

Mai bine dai 5000 pe ea , mai bagi 1000 , si o faci luna !
Este o masina mult prea ieftina pentru ceea ce ofera , se tine bine pe sosea si inca o data , ma repet , chiar daca este greuta , trage foaarte bine chiar si cu 4 persoane si portbagajul plin , zboara !
Zici ca nu trage si dupa zici ca e agila?

Ce sa mai intelegem?

#33
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Eu am 2.0 cu un mic soft pentru cresterea puterii !
Dar am condus si 1.9 , si fara si cu 4 pasageri si cu portbagajul plin.

Edited by Alexutzu008, 01 November 2018 - 22:54.


#34
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
O vinzi de impecabila ce e?

#35
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Nu .. defapt , vara asta cand am fost cu ea la mare mi-am dat seama cand am ajuns acasa ca ii lipsea roata de pe spate , stanga , si vreo doua injectoare le pierdusem pe la fetesti ...

O vand din motive personale ... tu daca-ti vinzi masina inseamna ca e varza si vrei sa tepuiesti pe cineva ? Nu suntem toti la fel ...

#36
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Sa renunti la bunatate de masina (pe care o cunosti si de care esti multumit) ca sa iei o tiribomba de Hyundai coupe, poate numai daca unul dintre motivele personale e masochismul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate