Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie masina 7000 fara batai de cap

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAlexutzu008, on 01 noiembrie 2018 - 21:55, said:

L-am schimbat . Au inceput probleme cu filtru de particule . L-am scos .
Daca iti iei asemenea masina , mai ales daca are multi km , iti recomand cu caldura sa ii schimbi sau sa ii scoti filtrul de particule ( mai ales daca mergi in oras si nu ai pe unde sa o tii in 3000 de turatii )

Pentru ăștia ca voi care omorâți oameni nevinovați prin scoaterea  filtrului de particule și-i invățați și pe alții sa facă la fel e bine daca ar apărea odată legea aia care sa incadreze asemenea faptă direct la penal.
Deși cred că până apare legea asta o sa dispară dieselul din producție

#38
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Am vrut sa spun ca l-am schimbat cu unul nou nout luat din reprezentanta Volkswagen . Scuze

Nici eu nu suport cand vad cate un taran cu cazanu lui , care cand accelereaza lasa dâra de fum dupa el , crede-ma

Edit : nu vreau sa jignesc taranii , consider “un taran” mai mult o stare de spirit si atitudine decat taranul de la tara  propriu-zis

Edited by Alexutzu008, 02 November 2018 - 00:03.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca zici ca ai schimbat filtrul, cat a costat ?!

#40
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Salut . Undeva pe la 550 de euro , si 600 lei manopera + partea electronica. Oricum , am pe cineva la porche Romania si m-a ajutat , filtru mi l-a adus un prieten din germania ! Acum 3 ani de zile , retine ! Aia de la porche imi cereau 1300 pe el , de euro , fara manopera

Edit : am re-citit postarea mea initiala , eu am scos filtrul , iar dupa aproximativ 2 luni am pus filtrul cel nou , masina nu mai functiona deloc . Am bagat 2500 ron ( egr , anulare filtru , regenerare fortata ((luat “gigelu’ cu mine pe autostrada ) plus alte “facturi” pentru manopera ) , asta inainte sa pun filtru pe ea . M-am dus la service-ul unei cunostinte , si meanici de acolo erau atat de prosti incat mi-au schimbat egr-ul si nu intelegeau de ce nu merge masina .... eram disperat ca aveam mare nevoie de ea in aceea perioada . M-am dus la alti baieti , mi-au scos filtrul , mi-au pus un soft pentru cresterea puterii si zbarnaia , mergea perfect .
De asta am vrut sa spun ca trebuie filtrul inlocuit sau scos , pentru ca daca dă domnu’ sa nu se mai regenerese automat , si nu stii ce are , si dai si peste niste “Gigei” , ai belit-o !
Oricum , nu cred ca te mai trece acum la itp fara filtru !


Per total : am bagat o galagie de bani in ea , insa astea sunt probleme pe care orice masina diesel le are , mai ales daca sunt vechiute ... recomand Passat b6 , dar repet , ai grija cu filtrul si ambreiajul , ca la motor este o masina destul de ok , BMP-ul ( cel cu un singur ax daca nu ma insel )

Edited by Alexutzu008, 02 November 2018 - 00:48.


#41
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
S-a mai restrans cautarea, pe motiv de gusturi.

Passat B6
Sedan
Negru
1.6FSI
Euro 4
Buget cat mai ok raport calitate/pret (dar nu 7000)

Ce parere aveti?
Nu ma refer la putere/consum/agilitate/dinamica ci strict de intretinere, probleme, ce sa urmaresc etc.

#42
emix1

emix1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.05.2016
Daca vrei masina fara batai de cap ia o japoneza, pentru orice altceva ia VW Posted Image Posted Image Posted Image .

#43
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Ce ati alege intre o masina de genul asta:
https://m.olx.ro/ofe...sition=3&page=1

Si una la acelasi pret cu 7 ani mai tanara de genul asta:
https://m.olx.ro/ofe...&page=undefined

#44
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ambele cred ca sunt povesti. Citroenul, cel putin. Aia e hipermasina, nu o iei in banii si km aia niciodata.


#45
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Iti zice aproape toata lumea nu Passat mai ales din perioada aia si tu parca arunci la gunoi toate posturile si ramai la pasat... bafta multa! majoritatea celor care deschid topic aici vor mai mult o confirmare la alegerea pe care vor sa o faca... nu un sfat obiectiv. de aceea am inceput sa postez din ce in ce mai rar spre deloc

#46
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Nu trebuie sa va suparati, nu a fost alegerea mea.

In final am luat Citroenul. Pentru ca e mai nou, sunt sigur pe kilometrii, si in conditiile astea nu se justifica deloc pretul Passatului. Se conduce imprcabil n.are niciun defect functional, interiorul e aproape nou, inca miros plasticele (nu a silicon de vanilie ca pe toate B6-urile)

Citroenul a fost luat de la licitatie de la Alcopa, a costat 5700euro, avea 140k km in Martoe. Proprietarul a mai facut cu ea 37k de atunci. Era masina lui personala (roman ce a trait in franta si s.a intors in Ro toamna aceasta). A vandut.o pentru ca voia o masina mai mica (chiar era in cautari).

#47
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Să o stăpânești sănătos!

Am vrut să deschid cele 2 link-uri, când, colo, ce să văd: "a apărut o eroare neprevăzută". Voiam să văd detaliile acelui Citroen. Poate mă ajuți cu un link în privat.
Mersi!

#48
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalwaysfresh, on 07 noiembrie 2018 - 00:01, said:

Nu trebuie sa va suparati, nu a fost alegerea mea.

In final am luat Citroenul. Pentru ca e mai nou, sunt sigur pe kilometrii, si in conditiile astea nu se justifica deloc pretul Passatului. Se conduce imprcabil n.are niciun defect functional, interiorul e aproape nou, inca miros plasticele (nu a silicon de vanilie ca pe toate B6-urile)

Citroenul a fost luat de la licitatie de la Alcopa, a costat 5700euro, avea 140k km in Martoe. Proprietarul a mai facut cu ea 37k de atunci. Era masina lui personala (roman ce a trait in franta si s.a intors in Ro toamna aceasta). A vandut.o pentru ca voia o masina mai mica (chiar era in cautari).

In cazul asta eu zic ca esti norocos. In 6 luni cred ca a facut Franta Romania des de a bagat 6000 km pe luna. In fine, daca esti sigur ca asa e, mi se pare o hiperafacere masina.

#49
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
@corcodel10
Mie inca imi merg ambele link-uri.

@denky
Da si eu zic ca am prins bine de tot. Dar masina in afara de motor e chiala. Nu are nici suspensia hydractive de la Citroen, nu are clima bizonala, nu are jante, finisaje exterioare, e chiar stock stock si mai are si cateva zgarieturi si lipsuri exteripare. M.am uitat pe siteul de licitatii si astfel de masini chiar pe la pretul asta se invart. De aia la noi samsarii pe asa ceva cer in jur de 6500, depinde si cum prind. Dar ca sa scoata drumul si sa le iasa si lor ceva cam atata dau pe ele. Ori omul a avut.o, a folosit.o si ca orice persoana fizica si care nu vrea sa faca bisnitareli pierde la ea.

A facut uber cu ea in Fr, de aici si kilometrii multi in 6luni.

#50
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Still not...

Edit: am reusit sa deschid in browser. Sunt pe telefon

Attached Files


Edited by corcodel10, 07 November 2018 - 08:36.


#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalwaysfresh, on 07 noiembrie 2018 - 08:01, said:

@corcodel10
Mie inca imi merg ambele link-uri.

@denky
Da si eu zic ca am prins bine de tot. Dar masina in afara de motor e chiala. Nu are nici suspensia hydractive de la Citroen, nu are clima bizonala, nu are jante, finisaje exterioare, e chiar stock stock si mai are si cateva zgarieturi si lipsuri exteripare. M.am uitat pe siteul de licitatii si astfel de masini chiar pe la pretul asta se invart. De aia la noi samsarii pe asa ceva cer in jur de 6500, depinde si cum prind. Dar ca sa scoata drumul si sa le iasa si lor ceva cam atata dau pe ele. Ori omul a avut.o, a folosit.o si ca orice persoana fizica si care nu vrea sa faca bisnitareli pierde la ea.

A facut uber cu ea in Fr, de aici si kilometrii multi in 6luni.

Daca nu are suspensia si nici clima nu mai e asa bine cum credeam. Totusi, motorul ala nu are moarte. S-o folosesti sanatos!

#52
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006

View Postemix1, on 02 noiembrie 2018 - 20:52, said:

Daca vrei masina fara batai de cap ia o japoneza, pentru orice altceva ia VW Posted Image Posted Image Posted Image .
Passat din 2010, 2,0 TDI. Am schimbat doar ambreiajul de AC, 500 cu tot cu manoperă. Luna asta am vândut-o, nu avea nimic defect.

#53
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View PostKlasse, on 22 noiembrie 2018 - 15:54, said:

Passat din 2010, 2,0 TDI. Am schimbat doar ambreiajul de AC, 500 cu tot cu manoperă. Luna asta am vândut-o, nu avea nimic defect.
Inseamna ca asa sunt toate.

#54
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006

View Postvimann, on 23 noiembrie 2018 - 01:06, said:

Inseamna ca asa sunt toate.
Nu, evident. Doar majoritatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate