Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie masina 7000 fara batai de cap

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Salut

Deschid si eu un topic pentru ca socrul meu vrea sa renunte la vechea Laguna 1 1.6 16V (cu care a si avut ceva probleme; de ECU s-au dovedit a fi) si sa ia o alta masina cu care sa NU mai aiba PROBLEME.

"Masina de iesit la pensie"
1. 7000E doar masina
2. Cuplu 50+-, ca si spatiu Berlina/Sedan/Limuzina, sub 1000km/luna
3. Benzina 80% Diesel 20%
4. Manuala 80% Automata 20%
5. Passat B6, Octavia 2 FL

Ideea e asa, omul a avut probleme cu Renault (eu zic ca a fost ghinion mai ales pe 1.6 16V) si nu mai vrea astfel de masini (frantuzesti). Ar prefera din grupul VAG, dar nu e obligatoriu. Eu as evita gama Dacia din motive de siguranta.
Isi doreste in mod special Berlina/Sedan/Limousina de clasa medie si eventual compacta, dar e deschis si la SUV/CrossOver.
Motor sub 2000cmc, Euro5, benzina zice el (eu as completa aspirat ca sa nu aibe probleme), iar pentru durabilitate eu as zice chiar si diesel (dar e riscant ca nu se stie ce taxe vor fi puse sau cand vor fi scoase).
Ca si dotari, nu stiu cum ar vedea trecerea de la Laguna cu clima automata,
parbriz incalzit, scaune incalzite la o masina mai slab dotata, dar e deschisa orice varianta.

Nu are pretentii de performanta/consum (bine nu 15l/100).
Pretul maxim 7000E doar pe masina, fara aducerea ei in tara daca e cazul, fara inmatriculare etc.

Eu vad asa cateva variante:
-Octavia 2FL 1.6MPI (eventual si GPL)
-Passat B6 2.0TDI eventual DSG
-Fluence/Laguna 1.6 16V
-Elantra 1.6
-Insignia 1.6 16V

Dupa cum vedeti ma feresc de benzinare supra alimentate din motive de probleme, dar sunt tare curios de parerea voastra si ce optiuni ati vedea voi.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fluence...Laguna nu mai sunt frantuzesti?

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
la 7000 nu poti sa le ai chiar pe toate. Logan nou -> 3 ani garantie. la second trebuie sa ai mana buna, mai ales daca nu le iei de la proprietar.

#4
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 alwaysfresh, on 24 octombrie 2018 - 11:12, said:

... si sa ia o alta masina cu care sa NU mai aiba PROBLEME.

Good luck! ;)
Golf 6 1,6.
Sau, daca merge "la tara" sa aduca gogosari, Golf Plus.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Cred ca mai degrabă una din clasa compactă i se potrivește mai bine.
Clar benzină.
Din cele puse mai sus, șansele să găsească una bună înclină mult spre Elantra.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
In exemple sunt doua clase, compacta si medie. La banii aia recomand compacta, mai putini km si posibil mai multe dotari.

Pentru ca a pus accentul pe fiabilitate si intretinere, de exclus dieselul, nu se stie cum evolueaza lucrurile plus ca vin si cu probleme posibile gen turbina si filtru de particule (la filtru, daca face drumuri scurte si dese chiar va avea probleme, cazul meu e un exemplu)
Octavia si Ford Focus le-as vedea ca favorite. Golf ar fi ideal, dar e mai scump si s-ar putea sa trebuiasca sa faca niste compromisuri. Si da, motorul aspirat e mai fiabil, deci il recomand in cazul lui (chiar daca nu sunt mare fan)

Mare grija la dotari, cu cat mai multe, cu atat mai multe posibilitati de a se defecta.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa vezi ce injuraturi iti iei dupa ce i se strica bijuteria B6 sau cand vede cum ii curge tablele de pe octavia 2 :)) Sau Insignia 1.6 (sigur are asa ceva?) care e mult submotorizata la ce greutate are , o sa aibe si un consum cat 2 logane noi la un loc.
Orice vrea din gama vag din perioada aia sunt proaste , mai ales benzinarele (alea turbo... sau alea fsi), iar la diesel o sa fie loterie. Oricum per ansamblu sunt masini proaste, b6 e frumos si cam atat.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
logan pe benzina luat cu rabla - varianta Logan plus cu aer conditionat, proiectoare ceata si bara fata/spate in culoarea caroseriei la 6900 euro cu rabla.

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

 alwaysfresh, on 24 octombrie 2018 - 11:12, said:

sa ia o alta masina cu care sa NU mai aiba PROBLEME.

Probleme mai putine (momentan) va avea cu o masina noua. In afara de cele normale (consumabile), majoritatea problemelor sunt cauzate de cel care o conduce

#10
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Ce multe replayuri, multumesc!

Exclus Hatchback/Monovolum/Combi.

Adevaru e ca impotriva unui Logan nou am doar argumentul sigurantei reduse.
Cat e acum un tichet rabla? Cred ca e mai mult decat daca ar vinde Laguna.






#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 alwaysfresh, on 24 octombrie 2018 - 11:59, said:

Adevaru e ca impotriva unui Logan nou am doar argumentul sigurantei reduse.
De fapt, singurul argument contra e prejudecata. Mașina nu ți-o iei să te izbești cu ea. ;) Dacă se-ntâmplă mori și-n una cu 5 stele EuroNCAP.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
exclus hatch? am putea să-i explicăm că-i mai comod...
opel (astra) nu vezi în curtea lui? cele pe benzină nu știu să fi avut probleme deosebite

off-topic: mașină pt pensionare? cred că glumești că vrea o SH care să țină încă 15 ani! (și nouă nu cred că ține atât!!!)

on:
7000 pt sedanuri ar fi puțin, deci uitați-vă după compacte

acum ceva vreme am mers cu o Kia ceed cu motor de 1,4 (cre'că 2010) și era măsa! (cu sau fără cratimă!)

#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Passat B6 2,0 TDI si cu DSG.

Ambele optiuni (2.0 TDI si DSG) sunt dintre cele mai proaste.

Daca iei totusi Passat B6 in calcul, ar fi de luat un 1.9 TDI in mintile lui cu cutie manuala. Dar doar sa-l gasesti in mintile lui...

#14
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Exemplu.

 clausio, on 24 octombrie 2018 - 13:22, said:

Passat B6 2,0 TDI si cu DSG.

Ambele optiuni (2.0 TDI si DSG) sunt dintre cele mai proaste.

Daca iei totusi Passat B6 in calcul, ar fi de luat un 1.9 TDI in mintile lui cu cutie manuala. Dar doar sa-l gasesti in mintile lui...
Nu știi ce spui.

#15
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009

 ursamajor, on 24 octombrie 2018 - 12:50, said:


De fapt, singurul argument contra e prejudecata. Mașina nu ți-o iei să te izbești cu ea. ;) Dacă se-ntâmplă mori și-n una cu 5 stele EuroNCAP.

Sa intri intr-un sant nu e neaparat nemaintalnit, chiar socrul meu a avut o experienta de genul cu o Supernova, a iesit de pe drum si s-a dat peste cap. N-a patit nimeni nimic.

In schimb cu ultimele generatii de la Dacia...

https://www.digi24.r...la-beius-960075

Cu Megane2-ul meu nu s-ar fi intamplat tragedia asta.

Sa ai prejudecati ca nu vrei Dacia ca tu nu te cobori la nivelu ala e o prostie, nu stiu in ce contexte exista acest gen de oameni. Eu cred ca Dacia e o masina super ok, care isi merita banii.
Dar argumentul meu in privinta sigurantei il ai mai sus. Pentru mine, familia mea, copilul meu, Dacia iese din calcul.
Pentru socrul meu in schimb, s-ar putea dovedi a fi cea mai ok optiune, am sa-i propun.




Legat de Passat 1.9, nu se incadreaza pentru ca nu este Euro5

Edited by alwaysfresh, 24 October 2018 - 13:41.


#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Daci a scapat de dracu' si tu i-l recomanzi pe tac'so? Ma refer la Passat b6 tdi cu dsg.

Edited by dan1980_25, 24 October 2018 - 15:14.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Audi A4 B6 1.9TDI 116cp euro 4 sau 1.8t 163cp ... si mai ramai cu vreo 3000e Posted Image

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
In 7000 m-as uita dupa o asiatica de la prim posesor in ro. Ti-o spune unul cu toate rudele in germania si cu multe VW (de toate multumit) la activ; toate luate de noi, zero km, masina de firma. Conduse doar de mine. Sanse slabe sa gasesti asa ceva sh.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate