Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Problema incredibila - SPAM pe SMS!

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Dragos: Fa ceea ce spune Speedo si mai vorbim daca nu se rezolva!

#20
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Eu cred ca orange nu va sta sa faca pt fiecare "lezat" modificari in centrala.
Ceea ce ar trebui sa faca este un serviciu care sa permita filtrarea de sms-uri si/sau apeluri.
Vor face asta numai daca nr de cazuri este intradevar mare.

#21
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
In mod normal, Orange ar putea lua atitudine (si chiar ia in alte state mai dezvoltate!), dar nu o face. Solutia e, intr-adevar, o cerere scrisa, cu nr de inregistrare. Mesajele trimise cu "expeditor necunoscut" se pot filtra 100%.

Pentru ca e Orange Romania, compania taxeaza "la secunda, dupa primul minut de convorbire". In Franta, in urma unui megaproces cu ANPC-ul de acolo, Orange taxeaza "la secunda, din prima secunda"... Asta e diferenta!

#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
pana duce reclamatia & vad aia ce se intampla se termina mesajele ;)

nu e o solutie viabila. si e pierdere de timp.

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Domnilor, repet si retineti:

RECLAMATIA SCRISA  este STANTA!
Orice probleme ati avea ulterior si i-ati da in judecata nu veti avea precedent, mai exact dovada, ca nu au fost pentru prima data, tot prin reclamatie ei trebuie sa va raspunda oficial, si raspunsul asta e foarte bun, nu se stie cand aveti nevoie de el sa-i prindeti la colt, etc.

Motive sunt si de ordin financiar pentru ei, orice reclamatie atarna greu in raportul de activitate, ATENTIE, orice reclamatie scrisa, ca alea vorbite pot fi sterse fara probleme.

NU EZITATI SA FACETI RECLAMATII CU NUMAR DE INREGISTRARE!

Greets,
Speedo

#24
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Exista o solutie tehnica de blocare a primirii mesajelor, dar nu functioneaza nici la Connex nici la Orange, cel putin la nivel de abonat, in centrala cu siguranta va merge.
Speedo

Solutia EXISTA si e facila, Speedo, activarea restrictiei
de intrare NUMAI pentru sms. Eu asa am facut odata-nu era spam, insa nu mai voiam sa primesc mesaje de la stupid-si
a mers. Il si notifica asupra NE livrarii mesajului. Merge
pe ambele retele.

#25
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Domnilor, repet si retineti:

RECLAMATIA SCRISA  este STANTA!  
Motive sunt si de ordin financiar pentru ei, orice reclamatie atarna greu in raportul de activitate, ATENTIE, orice reclamatie scrisa, ca alea vorbite pot fi sterse fara probleme.

NU EZITATI SA FACETI RECLAMATII CU NUMAR DE INREGISTRARE!  

Greets,
Speedo
Sau prin fax, la fax se raspunde, mie mi-au raspuns intotdeauna.
Pastrati insa confirmarea de primire data de fax.

#26
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dragos20 te agiti aiurea. ti-a facut cineva o gluma proasta si te comporti de parca ti-ar fi clonat cineva telefonul de mii de $$.
Daca spunea in SMS ca ai si o bomba, ce faceai, nu chemai politia?  <=> "infantilism"
   kkturi de mesaje din astee primesc zilnic mii si mii pe emails & stuff. Ce-ar fi sa deschidem toti threaduri in care sa ne plingem de Spam si glume  :ciocan:

#27
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

Quote

Dragos20 te agiti aiurea. ti-a facut cineva o gluma proasta si te comporti de parca ti-ar fi clonat cineva telefonul de mii de $$.
Daca spunea in SMS ca ai si o bomba, ce faceai, nu chemai politia? <=> "infantilism"
kkturi de mesaje din astee primesc zilnic mii si mii pe emails & stuff. Ce-ar fi sa deschidem toti threaduri in care sa ne plingem de Spam si glume

masterboy  nu ai inteles nimic din ce a zis dragos.
A mentionat clar ca nu e vb de textul mesajului ci de faptul ca e bombardat cu foarte multe sms-uri !

Eu cred ca nu ai citit tot threadul inainte sa postezi.

#28
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mihai, din contra. ceea ce vroiam sa zic e ca Spam-ul, in toate formele lui, a devenit ceva normal din viata noastra de zi cu zi  si nu se merita sa mai facem caz pe seama asta.

#29
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Masterboy
.... ceea ce vroiam sa zic e ca Spam-ul, in toate formele lui, a devenit ceva normal din viata noastra de zi cu zi  si nu se merita sa mai facem caz pe seama asta.
ok, extrapoland, si HIV, razboiul, consumul abuziv de droguri atat in randul copiilor&tinerilor a CRESCUT ... si deci NU AR TREBUI SA MAI FACEM CAZ PE SEAMA ASTA?

eu zic Masterboy, fara a te jigni, ca faptul ca traiesti "intr-o" alta lume ... ti-a afectat oarecum capaitatea de a intelege anumite lucruri(a se vedea parerea ta, absolut diferita de majoritatea userilor de pe forum, in multe cazuri!)

Eu zic, ca si Monitox si altii, DACA platesc abonament, atunci EU sunt seful, (dupa zicala "clientul nostru, stapanul nostru"), si deci, ceea ce cer ar trebui sa mi se ofere ...

FM din cate imi dau seama(si e foarte posibil sa gresesc!) tu nu prea pui pret pe nr de telefon! So, sa zicem ca esti un om de afaceri ... vorbesti k-lumea la tel, si te bombardeaza unul cu mesaje idioate! ATUNCI, mai poti sa inchizi telefonul sau sa schimbi numarul ?! In orice caz, pierzi bani si trebuie sa platesti oricum mobilul ! ... ceea ce nu cred ca e un 100% profitabil pt o persoana!

...

#30
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
scuze baieti ca nu am venit cu noi informatii despre problema mea!

So, azi e a treia zi cand primesc mesajul respectiv cam odata la 3 minute! deja mi-e scarba sa ma uit la mobil piuie si vibreaza intr-una , s-a umplut casuta , softul merge greu , se descarca bateria rapid , l-am si inchis l-am si deschis , ce sa mai sunt stresat la culme....

orange nici nu vrea sa auda ca "nu e vina lor ca primesc mesaje"
maine fac reclamatie scrisa....

iar pentru cei cativa de aici care spun ca nu e o problema sa primesti mesaje la 3 minute , un calcul simplu  

60minx24hx3zile=4320

4320/3=1440

deci eu am primit in ultimele 3 zile aproximativ 1500 de mesaje!

ei bine se pare ca la Orange asta se cheama ca esti cautat!

si cei cativa de aici care zic ca nu e nici o problema si ma oftic dintr-o nimica toata incercati voi la folositi telefonul daca va piuie de sute de ori pe zi!

#31
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
:D Unii compara mesajele astea tampite SMS cu virusul HIV si cu razboaie : D :D :D
"Mare Fantoma"  TU  esti constient de ceea ce scrii?   :confused:




Iar tu Dragos...   copilash mic.. (ma scuzi ca zic asta dar acesta e rezultatul "analizei" mele) am impresia ca nici tu nu prea esti constient de ceea ce spui.
Am vazut ca ai calculat nu gluma. Un mesaj la 3 minute....
Zici c aai primit 1500 de mesaje in 3 zile.  :)   mdaaa.......
Si nu poti folosi telefonul...  hhmm...  
Sa zicem ca ar fi adevarat, ce te impiedica sa lasi lista de mesaje plina ,iar astfel nu vei mai primi nici un mesaj SMS pana se remediaza situatia care afirmi tu ca e prezenta la numarul tau de telefon.  Va INVIT   dragi mei sa ma bombardati si pe mine cu un numar impresionant de mesaje.  Chiar sunt curios daca un server poate suporta atata trafic la un SINGUR numar de telefon in 3 zile.
Si cred ca esti un om foarte rabdator mai dragos din moment ce ai rabdare sa stergi mesaj cu mesaj pana la 1500. Asta inseamna ca toata ziua citesti si stergi mesaje fara sa ai mananci sau sa mai faci altceva. As vrea sa te pot crede insa..... numai fraierii nu au indoieli,asa spune o vorba "din stramosi".
Eu zic ca mai degraba urmaresti altceva prin ceea ce afirmi .
Mai "fratele io' cum sa zic eu....  zici c aiti merge softul greu, ca ai lista de mesaje plina... pai daca e plina unde mai intra 1500 de mesaje?
Pff... maammaaa    cata bataie de cap pt o kk de treaba sa mor yo daca am mai pomenit asa ceva! S-a aprin tot forumul , toti se pun gura in gura cu alti, se impart in tabere, pro si contra, parca am fi in irak. Ce ati patit fratilor? Voi nu va dati seama cat de pueril  este acest subiect?!?
Ce se tot complica toata lumea
  PROBLEMA > CAUZA> SOLUTIE
Asta e schema de rezolvare
mesaje SMS  nedorite >o presupusa gluma>oprire serv sms pt. o perioada determinata de timp si sigur serverul care afirmi tu ca trimite sms-uri se va opri din acest lucru in maxim 7 zile.
Numarul meu de pe ORANGE  e cunoscut de peste 150.000 de oameni.  din care 50.000 trimit frecvent sms-uri datorita destinatiei numarului (nu intru in amanunte). Bai frate...  50.000 de oameni dar tot nu primesc in 3 zile 1500 de sms-uri. Mai dezumfla gogoasa frate.Fii realist cat de cat ca pe aici nu mai suntem la gradinita sa ne spunem unii altora povesti de adormit copii.
Reclamatia scrisa la Orange nu va face altceva decat sa iti opreasca serviciul SMS. Acesta va fi raspunsul pe care il vei primi.
Am sunat azi la Orange si tipul de acolo avea o voce zambitoare cand a auzit de aceasta problema. Banuiesc ca din cauza ta dragos sunt foarte multi cei care au sunat sa se intereseze. Cei ca tine bag de seama ca aduc numai probleme pe unde "circula" .Problema nu e la SMS-uri ci la tine. Nu vrei sa bagi la cap o SOLUTIE.
Nu fi absurd nici tu si nici ceilalti. Ma repet nu agreez nici o retea de telefonie din romania datorita pretului si a calitatii serviciilor dar aici operatorul nu are absolut nici o vina.El iti pune la dispozitie un mijloc de comunicare. Mai departe nu ii priveste cu cine comunici tu sau cine comunica cu tine, asta face parte din dreptul la securitate al convorbirilor si al intimitatii si bla bla bla.... cu toate ca nu prea putem vorbi de securitate.Ce te tot plangi.
Imi place sa cred ca romanii nu sunt asa cum spun altii (de prin alte tari), niste plangaciosi care asteapta sa vina mereu cineva sa ii ajute si sa le bage in traista. NU , Noi romanii nu suntem nici asa , dar sa deschizi un thread in care sa zici ca primesti mesaje la fiecare 3 minute si Orange nu face nimic mi se pare o aberatie. Ce vrei sa faca? Sa iti trimita un om acasa care sa te consilieze in aceasta prioviinta? Sau poate si un psiholog, ca o fi fost cam mare acest soc pentru tine. Faceti din niste rahaturi de sms-uri o problema nationala in timp ce altii nici nu au auzit macar de apa potabila daramite de tehnologie.Cel mai rau e ca tehnologia asta sa incapa pe maini care nu stiu sa o foloseasca.
La final va invit inca o data sa ma bombardati cu astfel de sms-uri, construiti un script ce vreti voi. Sunt curios daca pot primi in 3 zile 1500 de sms-uri. Daca e asa, peste 4 zile vedeti stirea la TV.

Mare fantoma...  inca ceva pentru tine si presupunerea cu omul de afaceri care vorbeste la mobil si e bombardat de sms-uri. Esti de-a dreptul hilar prin aceasta afirmatie. Nu mai vorbesc de cea cu pusul pretului pe numarul de telefon mobil. Sunati-ma fratilor pana nu mai puteti nu ma afecteaza cu nimic nimic din simplul otiv ca sunt o persoana rationala , calma care cauta o solutie LOGICA. daca te streseaza noaptea cineva cu apeluri fie ele si anonime..  ce faci? Inchizi ,mobilul si dormi linistit . Simplu..  nu?
Dca primesti mesaje sms in prostie banezi temporar accesul oricarui mesaj scris si iar scapi de problema. Vorbesti la telefon si esti bombardat cu sms-uri? Nici o problema lasa ;lista sa se unple si GARANTAT nu vei ai primi nici un rahat prin conlcuzie nici un stres, nici o bataie de cap.
Stau si mai intreb cu marii oameni de afaceri nu au astfel de probleme.. Oameni care zi de zi intra in contact cu mii de persoane prin ointermedoiul telefonului mobil, al caror numar de telefin e stiu tocmai prin nu stiu ce colt de lume...   Ei de ce nu au probleme de acest gen , in schimb niste "anonimi" (ma exprim la modul dur ca n-am incotro" ) se plang ca sunt bombardati? Si va garantez eu ca omul aala de afaceri nu are nici un filtru special la sms-uri din partea retelei pe motiv ca  are o factura grasa. Terminati cu prostiile si reveniti cu picioarele pe pamant. Tot noi cei multi si saraci tinem in picioare retele astea gsm din romania dar asta nu inseamna ca trebuie sa alergam cu cereri absurde la operatorul de telefonie.
Operatorul iti spune ca te ajuta cu cea mai mare placere sa scapi de "bombardament" prin oprirea serviciul sms temoprar din centrala. Ce vrei mai mult?  Nu e asta o solutie?  Ce te intereseaza mai mult pe tine? Sms sau voce? Ganditi-va intai la lista de prioritati.

Mare Fantoma, sa stii si tu de la mine ca ignoranta e cea mai eficace in anumite cazuri. Intotdeauna o persoana se va plictisi sa iti dea bip-uri sau sa te bombardeze cu mesaje sms, iar daca  te plictisesti tu iti schimbi numarul de telefon (pe banii tai ca e numarul tau si tu stii pe la cine l-ai dat) si scapi garantat de orice problema,iar apoi vei fi mai atent cui ii vei da numarul de telefon daca vrei sa nu mai ai probleme.
Gata ca m-am lungit prea mult. V-am pupat si va astept mesajele voastre si bip-urile..  asta daca nu o sa va plictisiti ;) :D

Pe Orange .. Ok ?  :D
lol

#32
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Inca ceva.. omul de afaceri intodeauna va fi foarte atent cui da numarul de telefon  :D   asa ca sunt slabe sanse sa i se intample asa ceva ;)

#33
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
FM > esti dus tata, traiesti pe alta lume

#34
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
dragul meu FM in primul rand te felicit pentru modul absolut sublim in care aberezi!

as incerca sa iti raspund dar talentul meu scriitoricesc nu se compara cu debitul tau la tastat aberatii!

sa nu crezi ca am citit si sters aceste mesaje!

normal ca mi s-a umplut casuta dar dupa aia in loc sa nu mai primesc (poate o fi din cauza telefonului meu T68 , poate stie cineva) , la fiecare 2 , 3 minute telefonul piuie ca de SMS si ma anunta ca a venit nu mesaj dar nu are unde sa il salveze!

cat despre dezactivarea serviciului SMS nu sunt deacord cu asta deoarece il platesc si este un serviciu care imi este garatat prin contract! sper sa ma inteleg omeneste cu cei de la Orange si sa imi filtreze mesajele sa nu mai primesc chestia asta!

si serios si fara gluma telefonul primeste cate un mesaj la fiecare 2-3 minute de 3 zile incoace , nu pot sa jur ca au fost 1500 ca nu le numar (nu sunt nebun ) dar asa iese dupa un calcul!

sa nu crezi ca dau eu numarul la oricine dar am niste mici banuiele cine mi-a "copt-o" dar nu are sens sa le postez aici deoarece sunt indivizi care nu ii cunoasteti!

#35
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Da, am patit si eu acesta problema de SPAM pe telefon , iar singura soltie a fost sa imi schimb numarul de telefon, eu primeam de 3 ori pe zi la ora 12 , 18 , 21 cate un mesaj cu cate o injuratura pentru fiecare ora cam asa ceva "E ora 21 , e timpul sa-ti iei m*** de seara " . Era foarte enervant, am sunat la cnx dar mi`au zis ca nu ai ce face, si sa imi schimb numarul de telefon, asa am ajuns sa folosesc Orange. Sper ca aici nu se va intampla la fel. ;)

#36
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Speedo, please inchide acest thread. Subiectul thread-ului este plin de infantilism,
si tinindu-l deschis se va umple de jigniri, injuraturi si alte nimicuri care risca sa
transforme Softnews intr-un forum de mahala gen funclub.ro sau home.ro.

PS Se pare ca unii au facut o pasiune din a se lega de toate nimicurile pt a zice ca Orange, Zapp, Connex sau Cosmorom sucks la greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate