Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Problema incredibila - SPAM pe SMS!

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
tot timpul m-am considerat un fan Orange si pana azi am fost super multumit de ei!

incepand de aseara de la ora 20:00 mi s-a intamplat ceva incredibil!
am inceput s-a primesc mesaje cu textul : "Inchide telefonul timp de doua zile s-au cartela ta va fi virusata".mesajele sunt trimise cu necunoscut!

mesajele vin la intervale de 2-3 minute si deja am primit sute
evident memoria este plina si telefonul merge greu + este extraordinar de enervant!

am sunat la 411 si mi-au spus ca nu au ce face ca nu e vina lor ca primesc mesaje! azi am fost la Orange Shop si de asemenea mi-au spus ca nu au ce face , si ca citez "care e problema daca primesti mesaje din 2 in 2 minute , esti un om cautat se pare"

Astia n-au auzit de SPAM oare!
ce ziceti s-a fac ? (eu sunt constient ca este o gluma si nu mi se va virusa telefonul dar e o gluma care ma deranjeaza la culme)!

ma gandesc serios daca mai continua mult sa renunt la ei si s-a nici nu le mai platesc!

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Pai acelasi lucru o sa-l patesti la oricare alt operator, este o intreaga discutie la nivel mondial despre SMS-urile publicitare (in cazul lor) de tip spam, si cum s-ar putea scapa de ele, si solutia nu este decat trimiterea in judecata a celui care le remite.

Exista o solutie tehnica de blocare a primirii mesajelor, dar nu functioneaza nici la Connex nici la Orange, cel putin la nivel de abonat, in centrala cu siguranta va merge.

Solutia pentru tine este sa lasi sa se umple SIM-ul de mesaje si astfel n-o sa mai primesti altele noi.

Oricum, daca sunt trimise de pe web in termen de cateva zile pica legatura aceea cu Romania, cu siguranta.

Greets,
Speedo

#3
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
sigur sunt trimise de pe web ca doar nu platea nimeni asa ceva
eu nu le pot oprii dar ei pot sigur , dar zic ca nu vor!

nu l-as numi un SMS publicitar ci mai degraba o gluma/amenintare nu stiu sigur!

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
daca ai fost baiat rau,
mai bine gandestete pe cine ai suparat in ultimul timp

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eh.. chiar e asa de greu sa localizeze Orange sursa si sa taie accesul !? I mean e ca si cum suni la RDS/FX/Xnet ...etc si le spui ca primesti flood la greu si aia iti zic ca esti "cautat" :D:D

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Pai vedeti, de aia pica toate link-urile pentru trimis SMS in RO, ca se gasesc dobitoci de genul celor care-l agreseaza pe Dragos si normal ca providerul trebuie sa taie accesul.

Greets,
Speedo

#7
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Eu zic ca e un pic cam exagerata chestia asta cu sms-urile. Ce atata panica pnteru niste mesaje? Inchide telefonul,cu siguranta nu vei mai fi deranjat. :) Sau e asa de greu.Ma mir ca cei de la Orange nu au izbucnit in ras cand au auzit "problema" ta. Asa si eu cu o turma de nr. de telefon afisate in semnatura pot sa primesc o turma de mesaje sms de la anonimi sau zeci de apeluri,lucruri care se intampla de altfel dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma duc si sa reclam la orange ca porimesc sms-uri sau bip-uri. Nu e treaba lor cine iti trimite tie mesaje atata timp cat nu le trimit ei.
Nu te supara si urmeaza-mi exemplul. Daca te streseaza sms-urile.inchide telefonul si minune... nu vei mai primi nimic, sau schimba-ti numarul de telefon sau si mai simplu, ignora-le, nu astepta sa iti rezolve cineva problema ca nu va veni nimeni.Asta daca intelegi ca numarul de telefon e un fel de proprietate a ta unde lasi pe cine vrei tu.Daca nu vrei sa intre nimeni inchizi proprietatea pt. o perioada si totul trece.
Eu cred ca site-urile alea de sms se inchid tocmai datorita unor persoane panicate ca dragos.  Ce sa mai zic.... " se parte ca esti o persoana cautata"  :D

#8
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Si ca sa mai dau un exemplu .. e ca si cum ai da vina pe providerul tau de internet ca tu primesti spam-uri in e-mail de pe nu stiu ce cont pe simplu motiv ca providerul da internet si deci ar avea vreo legatura cu spamurile respective. Exact asa faci si tu

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
FM ai dreptate, dar poate ca o optiune a operatorului GSM prin care sa blochezi un anumit numar care te apeleaza ar fi o idee buna. nu cred ca dpdv tehnic ar fi o problema prea grea

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
FM, eu cred ca te aberezi f tare. No offence.

Atat timp cat eu as fi abonat la Orange si nu as mai putea folosi telefonul pt ca un BOU ma bombardeaza cu SMS-uri cateva zile... NU CRED ca ar reprezenta un deranj fantastic pt Orange sa TAIE accesul idiotului care ma streseaza pe mine.

EXACT asa se intampla de ex cu serverele. Daca se gaseste cate un prost care sa bage flood la greu atunci ISP-ul ar trebui sa-mi zica ca am ghinion !? Sau sa.. INCHID SERVERUL ?!

Nu esti logic deloc. EVIDENT ca ISP-ul ma va ajuta sa scap de flood asa cum si Orange ar trebui sa ma ajute cumva sa scap de flood-ul SMS.

ASTA in cazul in care le-ar pasa de clienti. I mean daca eu nu pot folosi telefonul pt ce sa mai platesc abonamentul ?  :rolleyes:

Mi se pare de bun simt sa faca ceva cei de la Orange pt a impiedica astfel de evenimente. Iar atitudinea celor care ar rade eventual de dragos mi se pare absolut taraneasca si tipic balcanica.

Sfatul cu inchiderea telefonului e cel putin aberant. Poate ca eu as avea nevoie de telefonul ala.. nu ? SI poate ca eu folosesc frecvent SMS-ul pe care NU as mai putea sa-l folosesc acum datorita acestui flood pt care NU CRED ca dragos este vinovat.

E jenanta faza oricum ai lua-o. NU le pasa de clienti. Ceva tipic pt .ro  :mad: At least nu le pasa de clientii care nu aduc mii de USD pe luna. CA IT GARANTEZ ca daca era vorba de ALT abonat care facea scandal si se uitau aia ca e un tip care plateste sute de para pe luna se rezolva rapid  :P

#11
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Monitox nu am nimic personal cu tine dar te observ de cele mai multe ori foarte critic la tot ce misca in tara asta (sau nu misca).
Nu aberez deloc pe simplul motiv ca el e cel vinovat . Daca vrea sa nu primeasca astfel de glume sa nu mai dea numerul de telefon oricui. Corect? CORECT ! Vrei sa ai intimitate nu da frate numarul de telefon si SIGUR nu ai sa primesti nici un rahat de mesaj.
Apropo dragos poti solicita la Orange sa iti opreasca din centrala serviciul SMS si sa ceri sa il reactiveze mai tarziu. Vei sta o vreme fara sms dar asta e.. daca vrei sa  scapi.. trebuie sa faci un compromis ca sa iti fie invatatura de minte.

#12
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
mda.....serverul respectiv este din UGANDA si din cite stiu e singurul la ora actuala care poate trimite cu numar ascuns.desi merge cind il apuca...

#13
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
FM: Tu CHIAR crezi ca daca nu dai numarul de telefon nimanui nu poti fi agasat de idioti? Nu ai sunat niciodata la un numar ALEATOR cand erai copil, doar ca sa te distrezi? Chiar daca tu nu, altii au facut-o. :) Ce vina am eu ca numarul meu a iesit "castigator"? Nu poti face comparatie cu spamul pe email, pentru ca acolo iti poti configura FILTRE la client. La unii provideri (Hotmail, parca si Yahoo) ai chiar posibilitatea de a nu primi emailuri decat de la cei din addressbook. Asta cum ti se pare?

O faza asemanatoare am patit-o si eu, cand cineva imi tot dadea bipuri de la un numar ascuns, si numai la ore cretine. Si le-am cerut de pomana celor de la Connex sa faca ceva, ca nu au vrut. Tot ce mi-au putut propune a fost sa-mi schimb numarul. Pe banii mei. Din cauza incompetentei lor (sau a sistemului lor).

In concluzie, cum te-ai simti daca cineva ti-ar suna la usa din 3 in 3 minute, zi si noapte?

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by FM
Nu aberez deloc pe simplul motiv ca el e cel vinovat . Daca vrea sa nu primeasca astfel de glume sa nu mai dea numerul de telefon oricui. Corect? CORECT ! Vrei sa ai intimitate nu da frate numarul de telefon si SIGUR nu ai sa primesti nici un rahat de  

Esti INCREDIBIL de credul daca iti imaginezi ca cineva nu poate sa-ti afle pretiosul tau numar de mobil :D:D

Ai numai rezolvari comuniste la o problema simpla. NU ESTE VINA cuiva daca un BOU se apuca sa faca spam.

Dupa principiul tau ar trebui sa nu dam la nimeni adresa de e-mail, nr de telefon si eventual nici adresa ca cine stie daca nu-mi pune un cretin o bomba  :drac:

Jeeeez  :rolleyes: Problema este EVIDENT a operatorilor GSM si nicidecum a userilor...

Evident ca sunt f critic si foarte enervat atat timp cat ma lovesc de opinii de asta ca ale tale. Pur si simplu foarte multi refuza sa gandeasca cand scriu si sustin pana la moarte o aberatie.

Auzi.. "sa se invete minte" .. pfoai.. de parca ar avea 14 ani si i-ai luat tu telefon si-i aplici o corectie.

De unde stii ca userul bogdan20 nu are telefon mobil de 10 ani si nu plateste facturi de sute de dolari pe luna !? Lucrul asta se poate intampla ABSOLUT ORICUI !

Si un "prieten" suficient de cretin poate sa faca o astfel de gluma.

#15
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

Quote

Originally posted by Monitox
Evident ca sunt f critic si foarte enervat atat timp cat ma lovesc de opinii de asta ca ale tale. Pur si simplu foarte multi refuza sa gandeasca cand scriu si sustin pana la moarte o aberatie.



Fiecare isi sustine punctul de vedere vad. Una e sa formezi aleatoriu un numar ceea ce la SMS-uri nu se aplica mai ales daca iti trimite de pe un server de internet. Iti va trimite o singura data si atat. Si cu totul altceva e sa primesti bip-uri noaptea.
Nu zic sa nu dai numarul de telefon nimanui dar sa nu il dai la ORICINE (!) Pe mine de ce nu ma agaseaza nimeni ? uh? Si va asigur ca am un numar de telefon FOARTE cunoscut prin zona mea.. Chestia e ca voi asteptati solutii de la altii in loc sa le aplicati voi.Veniti cu niste cereri absurde. Altfel stau lucrurile cand primesti telefoane de amenintare si mesaje evidente care implica amenintari sau esti agasat prin apeluri telefonice foarte des. Atunci esti indreptatit sa le ceri celor din retea se se ocupe de tine,daca nu vor dori sa te ajute legea ii va obliga sa faca asta. Dar cat timp este vorba de niste kkturi de sms-uri nu inteleg de ce atata valva?
Si m-ati innebunit cu acel SPAM :) Unii nici nu stiu ce inseamna de fapt

Spam is flooding the Internet with many copies of the same message, in an attempt to force the message on people who would not otherwise choose to receive it. Most spam is commercial advertising, often for dubious products, get-rich-quick schemes, or quasi-legal services (...) One particularly nasty variant of email spam is sending spam to mailing lists (public or private email discussion forums.) Because many mailing lists limit activity to their subscribers, spammers will use automated tools to subscribe to as many mailing lists as possible, so that they can grab the lists of addresses, or use the mailing list as a direct target for their attacks.

http://spam.abuse.ne...hatisspam.shtml

Ala e spamul. Nu un mesaj sms sau un bip.Dupa voi ar trebui schimbate toate numerele de telefon din romania la fiecare 5 minute.

Si inca o chestie pe care nu o inteleg . Cu ce e vinovat operatorul de telefonie mobila ca pe tine te suna nu stiu cine? E obligat sa iti monitorizeze apelurile? Esti cumva presedintele romaniei si ai nevoie de masuri de securitate speciale?  Daca vreti asa ceva pun o vorba buna la un prieten bun din Buc. de la SRI si poate se rezolva daca platiti gras :)

Tu monitox spui ca si un "prieten" cretin iti poate face  o asftel de gluma. Asta e nene ! Nu e obligat nimeni sa isi ia telefon mobil.
Nu va inteleg deloc de  ce ganditi astfel. Nu inghit nici un operator de gsm din romania dar aici evident gresiti ca dati vina pe ei in aceasta problema. Omu' de la rel clienti iti spune clar.:" Da va pute opri acele mesaje  da va oprim tot serviciul sms"  Deci puteti fi ajutat. Iar daca primiti apeluri nedorite va puteti bana apelurile de intrare sau  puteti folosi un tel care are filtru la apelurile de intrare  (ALcatel are cu siguranta). Sau va puteti bana apelurile din retea.Cu SIGURANTA nu o sa mai fiti derajati de nimeni.
Gata ca ma consum inutil pe aici ..  cine a vrea sa  priceapa si are minte sa priceapa bine... cine nu.. sanatos sa fie.  :D

#16
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002

Quote

Originally posted by FM
Fiecare isi sustine punctul de vedere vad. Una e sa formezi aleatoriu un numar ceea ce la SMS-uri nu se aplica mai ales daca iti trimite de pe un server de internet. Iti va trimite o singura data si atat. Si cu totul altceva e sa primesti bip-uri noaptea.
Vrei sa fac un script care trimite de pe net o data la 5 minute un sms catre un anumit numar (ales de mine sau aleator)? E extrem de simplu.. Nu cred ca sta nimeni sa trimita manual SMS-urile alea.

Quote

Pe mine de ce nu ma agaseaza nimeni ? uh?
Eu de ce nu castig la LOTO?

Quote

Chestia e ca voi asteptati solutii de la altii in loc sa le aplicati voi.
Inchisul telefonului sau blocarea serviciului de SMS NU este o solutie. Vorba lui Monitox, de ce le mai platesc abonamentul daca nu pot sa beneficiez de serviciile lor?

Quote

Veniti cu niste cereri absurde. Altfel stau lucrurile cand primesti telefoane de amenintare si mesaje evidente care implica amenintari sau esti agasat prin apeluri telefonice foarte des.
Si mesajul primit de initiatorul threadului nu iti suna a amenintare? Chiar daca e o gluma proasta? Si trimisul o data la 2-3 minute nu ti se pare "foarte des"?

Quote

Atunci esti indreptatit sa le ceri celor din retea se se ocupe de tine,daca nu vor dori sa te ajute legea ii va obliga sa faca asta. Dar cat timp este vorba de niste kkturi de sms-uri nu inteleg de ce atata valva?
Chiar si pentru simplul fapt ca te doare mana sa tot vezi cine ti-a mai trimis SMS-uri, sau pentru ca iti consuma bateria la telefon.. E treaba MEA ce motive am.

Quote

Ala e spamul. Nu un mesaj sms sau un bip.Dupa voi ar trebui schimbate toate numerele de telefon din romania la fiecare 5 minute.
Nope, dupa mine ar trebui taxat bip-ul. Si SMS-ul trimis de pe net. Sa vad atunci cine isi mai permite sa faca glume. :) Glumesc, desigur... solutii tehnice se pot gasi, dar tu vad ca esti de-a dreptul radical.

Quote

Si inca o chestie pe care nu o inteleg . Cu ce e vinovat operatorul de telefonie mobila ca pe tine te suna nu stiu cine?
Pentru simplul fapt ca eu am contract cu EL, nu cu boul care suna. Si eu ii platesc un abonament OPERATORULUI, nu boului care suna.

Quote

E obligat sa iti monitorizeze apelurile?
Daca eu ii cer lucrul asta, DA. Daca eu ii cer sa blocheze toate apelurile cu numar ascuns (sau invalid) catre mine, trebuie sa fie in stare sa o faca. Asta ca sa nu ii cer un lucru care poate il depaseste: sa nu-mi accepte decat apelurile de la numerele din agenda mea.

Quote

Tu monitox spui ca si un "prieten" cretin iti poate face  o asftel de gluma. Asta e nene ! Nu e obligat nimeni sa isi ia telefon mobil.
Asta tre' sa fie gluma, nu? Incearca sa realizezi ca telefonul trebuie sa fie "sclavul" omului, nu invers.

Quote

Omu' de la rel clienti iti spune clar.:" Da va pute opri acele mesaje  da va oprim tot serviciul sms"  Deci puteti fi ajutat.
Si eu ii spun ca e incompetent. Data viitoare cand merge la medic, vreau sa-l vad cum ii taie piciorul pentru o luxatie.

#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Ia fa mataluta dragos, o reclamatie scrisa la Orange si ia numar de inregistrare de la ea. Specifica clar acolo ca nu doresti sa-ti fie oprit serviciul SMS.

Greets,
Speedo

#18
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Oare n-ar fi vremea ca producatorii de terminale, in loc sa-shi piarda vremea cu tot felul de facilitatzi cretine pe care le folosesc foarte putzini, sa inceapa sa implementeze un fel de firewall-uri e164?
Da, shtiu ca Ericsson a incercat, dar pe mine nu m-a convins.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate