Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Boxe de podea @ maxim 2500 ron

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012

 edigee, on 22 octombrie 2018 - 18:41, said:


Esti in mare eroare vis a vis de aprecierea sunetului unor boxe de podea fata de cele de raft. Asta datorita celor recunoscute in

E exact invers. Dintr-o serie de boxe ,sa zicem B&W seria 6xx ,cele de raft ,adica 685 si 686 au sunetul cel mai echilibrat dpdv acustic ,armonic ,zi-i cum vrei. Asta e valabil cam pt orice serie de boxe indiferent de firma. Faptul ca o boxa(de podea) are un raspuns mai bun la frecvente joase nu inseamna in nicin caz ca "suna mai bine".
Desigur ca exista si boxe de podea bune dar foarte scumpe. Ies cu mult din bugetul tau.
Alta eroare e alegerea unui produs strict dpdv al designului. Mai ales in audio. Designul e un aspect absolut secundar ,un soundbar arata pt multi mult mai bine decat orice sistem de boxe dar ala intra cu greu in categoria incintelor acustice.
Alta eroare e insotirea boxelor de podea de catre un subwoofer. Exista cunoscutul si obligatoriul procedeu de calibrare de bas denumit bas management. Ce te faci daca pt. cea mai buna functionare a sistemului trebuie sa tai jos frecventa la boxe (boxele front ,alea de podea) pe la 80Hz? Te trezesti cu doua sifoniere ce lucreaza la frecvente care pot fi duse linistit de niste boxe de raft.
Ultima eroare e faptul ca din start zici ca nu ai posibilitatea de ascultare. E pacat cand faci o astfel de investitie sa nu mergi macar o data intr-un showroom, Nu va suna ca la tine acasa dar vei putea avea macar niste referinte si termeni de comparatie intre produse. Pe viu. Asa pe forumuri te lovesti de subiectivitatea fiecaruia. De exemplu mie nu imi place cum suna boxele Dali si (mai nou) nu ma dau in vant nici dupa Klipsch-uri. Desi astea din urma imi placeau foarte mult pana de curand.

Ti-am dat like pentru ca toate lucrurile spuse sunt de bun simt . Si fiindca sunt un Dumnezeu milos voi trece peste blasfemia legata de Dali ( mie nu imi place cum suna boxele Dali = excomunicare) :) :)

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dali face multe boxe, cred ca s-a referit strict la seria Zensor.

Edited by razor01, 23 October 2018 - 14:41.


#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da, seria Zensor. Si niste boxe mai vechi ,tot Dali .Mai budget.

#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru filme sunt o alegere buna, cu mentiunea ca sunt cam puturoase si necesita un receiver mai puternic.

#23
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Zilele trecute am fost, așa mai fugitiv, pe la AVstore special să ascult câteva boxe de raft mai de buget să zic așa, și pot să spun că am plecat cu o impresie bună și cu o pereche de boxe. Posted Image  Am ascultat Monitor Audio Silver 100, Wharfedale Diamond 11.2, KEF Q150 și Wharfedale Diamond 225, și pot să spun că pentru mine toate au avut joase suficiente, chiar și micuțele KEF Q150.

Per total am fost impresionat de toate, mai puțin de Diamond 225 care au fost puțin în urmă, cu un sunet puțin acoperit și mai puțin detaliat, de parcă cineva a tras o cortină între mine și muzică ( sunt și cele mai ieftine) dar cu un bass destul de mare, probabil și cel mai pronunțat dintre toate.

Nu am ascultat decat 4 piese ( aceleasi) pe fiecare model, deci sunt doar niste prime impresii...

Deci și eu îți recomand să dai o șansă boxelor de raft, chiar dacă este vorba de bass, poți merge într-un showroom pentru o audiție. Posted Image

Edited by alexx20alexx, 23 October 2018 - 20:27.


#24
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 19.06.2018
Sansa si o ofera initiatorul lui insusi, in banii astia, boxele de raft se aud mai bine. S a mai spus, o repet si eu, poate foloseste, repetitia  e mama invataturii.

alexx20alexx, cu ce boxe ai ajuns acasa?

#25
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Silver 100 chiar par mai mari decât sunt.

#26
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 audiofidell, on 24 octombrie 2018 - 22:02, said:

alexx20alexx, cu ce boxe ai ajuns acasa?

Pentru mine modelul Wharfedale Diamond 11.2 a fost alegerea potrivită, atât ca dimensiuni, dar și din punctul de vedere al raportului preț/ performantă, construcție și finisaje.
Boxele sunt superb construite și foarte grele ( am crezut că mă rup în două până la mașină... Posted Image  ), pozele chiar nu le fac dreptate, în realitate arată mult mai bine.

O să vorbesc mai mult despre ele într-o secțiune mai potrivită, dar să mai treacă timpul...

#27
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 19.06.2018
Sa le folosesti cu multa placere! Asteptam review ul.

Edited by audiofidell, 25 October 2018 - 22:11.


#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 alexx20alexx, on 23 octombrie 2018 - 20:23, said:

Zilele trecute am fost, așa mai fugitiv, pe la AVstore special să ascult câteva boxe de raft mai de buget să zic așa, și pot să spun că am plecat cu o impresie bună și cu o pereche de boxe. Posted Image  Am ascultat Monitor Audio Silver 100, Wharfedale Diamond 11.2, KEF Q150 și Wharfedale Diamond 225, și pot să spun că pentru mine toate au avut joase suficiente, chiar și micuțele KEF Q150.

Per total am fost impresionat de toate, mai puțin de Diamond 225 care au fost puțin în urmă, cu un sunet puțin acoperit și mai puțin detaliat, de parcă cineva a tras o cortină între mine și muzică ( sunt și cele mai ieftine) dar cu un bass destul de mare, probabil și cel mai pronunțat dintre toate.
Am scris pe alt topic acum ceva timp ca am facut acasa o comparatie intre boxele mele Dali Zensor 3 si Wharfedale Diamond 225 pe un Marantz PM7005 si am avut aceeasi impresie ca cea mentionata de tine.

Sunt curios de mai multe detalii despre acest test, ce plusuri si minusuri au avut modelele comparate, ce te-a determinat cel mai mult sa alegi Diamond 11.2?

Edited by Mr. Incredible, 26 October 2018 - 08:43.


#29
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Eu sunt foarte multimit de Dali Zensor 5, legate la un Harman Kardon 3490.
Au tot ce le trebuie si sunt echilibrate. Nu sunt cele mai tehnice dar sunt melodioase.

Inainte sa cumperi ceva, daca ai posibilitatea, este bine sa te duci sa le asculti.
Nu percepem toti sunetul la fel si gusturile difera mult.

La casti eu am fost indrumat de Alex si nu am gresit, am mers pe mana lui si am fost multumit.
Boxele le aveam. :)

#30
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 puzzlewood, on 22 octombrie 2018 - 15:10, said:

Oricum nu cred ca in gama asta de pret sunt diferente audio semnificative intre boxe. Orice vei alege probabil ca o sa-ti placa.

 zile_san, on 22 octombrie 2018 - 18:40, said:

si eu sunt de acord ca nu e posibil ca 2 perechi de boxe la 100 lei diferenta sa aiba diferente colosale de sunet in sensul ca una suna oribil si cealalta suna magnific

Poate diferente mari de calitate nu sunt, dar diferentele de cum suna, de timbru etc pot fi colosale, mai ales daca intra si diferentele sonore de la amplificatoare in ecuatie, si intra. Nu-s deloc de acord cu  ''orice vei alege probabil o sa-ti placa''.

Eu de exemplu daca mi-as fi luat boxe si amp doar dupa reviewuri, sutele de pagini citite pe forumuri audio si recomandarile online, mi-as fi cumparat probabil Magnat/Heco si amp Yamaha. Iar in final dupa mai multe auditii am ajuns la total altceva fata de sunetul produs de respectivele.

 honeymik, on 22 octombrie 2018 - 10:03, said:

Prima data imi aleg boxe, apoi amplificator.

honeymik, ce ai facut pana la urma ? Poti, ca sa ai o idee de cum suna diferitele sisteme hi-fi si marci audio sa mergi la tine in oras, sa asculti ce se gaseste second hand pe piata, chiar daca nu le cumperi pe acelea.

Edited by BG_183, 26 October 2018 - 17:13.


#31
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Deocamdata nu am luat nimica, sunt inca in  dubii.
Nu am ce sa ascult in zona mea Sibiu-Brasov, din ce am enumerat eu ...
Nu stiu daca am timp sa merg in Bucuresti.
As vrea sa imi iau ceva de BF ... ma mai gandesc.

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In momentul asta cam toata lumea (comerciantii) asteapta BF-ul. Nu ar avea rost sa te arunci la o achizitie acum.

S-ar putea sa gasesti Zensor 7 la 3000 de lei sau mai putin, urmareste reducerile.

In ciuda a ceea ce spunea colegul mai sus, eu sunt de parere ca merita incercate.

Edited by razor01, 26 October 2018 - 18:18.


#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cu tweeterele silk dome de la Wharfedale lumea e mai putin obisnuita. De aici si senzatia mentionata. Cu timplul te obisnuiesti si devii chiar "addicted" la acest tip sunet pe inalte ,total nestrident. In combinatie ,de ex. cu un vintage Luxman L530,sau un Yamaha actual aceste boxe presteaza minunat. Punctul forte il constituie redarea mediilor ,voci ,instrumente acustice mai ales ,la un nivel de calitatea abia atins chiar de boxe mult mai scumpe.
Acelasi tip de tweetere folosesc de ex. si cei de la Dynaudio ,pe boxe mult mai scumpe si monitoarele de studio din seria BM.

Edited by edigee, 26 October 2018 - 18:32.


#34
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
3500 ron e o suma destul de marisoara la care sa dai cu zarul, sa iei un sistem de boxe si amp de care sa nu te poti bucura pentru ca nu sunt pe gustul tau. De fapt nici nu vei sti daca sunt sau nu pe gustul tau pentru ca tu doar pe alea le-ai auzit si n-ai termen de comparatie, la boxe hi-fi ma refer aici, ca doar nu bagam in lista si boxe de PC.

Audio e un domeniu foarte subiectiv: daca alegi doar dintre modelele enumerate de tine in primele posturi asta nu iti garanteaza aproape deloc ca automat vei fi si multumit, deci e irelevant ce liste iti faci FARA auditie personala anterioara.

Imi pare rau sa-ti spun dar auditia e dupa mine cel mai important lucru pentru a fi sigur sigur ca iei ce-ti place, desi implica ceva mai mult efort, timp. Pe la tine prin zona Brasov-Sibiu pe o raza de 100km chiar n-am gasit pe olx decat vreo 2 combinatii de incinte + amplificator, asa ca pentru a cumpara in cunostinta de cauza cea mai buna solutie e sa sacrifici o zi din saptamana sa vii pana in Bucuresti, la cat mai multe showroom-uri audio, dai telefon in prealabil sa vezi daca au sau nu pe stoc si te duci si asculti cat mai multe combinatii (https://forum.softpe...fi-showroomuri/). Preferabil de Black Friday.

Edited by BG_183, 26 October 2018 - 18:37.


#35
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Sunt de acord cu edigee, prestează minunat. De curând am adăugat încă un set de cabluri boxe în configurație biwire. Am câștigat microdetalii și ceva adâncime. Le-am cuplat cu CXA 60, un amplificator neutru.

Edited by duncan26, 26 October 2018 - 18:49.


#36
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 edigee, on 26 octombrie 2018 - 18:30, said:

Cu tweeterele silk dome de la Wharfedale lumea e mai putin obisnuita. De aici si senzatia mentionata. Cu timplul te obisnuiesti si devii chiar "addicted" la acest tip sunet pe inalte ,total nestrident. In combinatie ,de ex. cu un vintage Luxman L530,sau un Yamaha actual aceste boxe presteaza minunat. Punctul forte il constituie redarea mediilor ,voci ,instrumente acustice mai ales ,la un nivel de calitatea abia atins chiar de boxe mult mai scumpe.
Acelasi tip de tweetere folosesc de ex. si cei de la Dynaudio ,pe boxe mult mai scumpe si monitoarele de studio din seria BM.

Culmea este că fix nu amplificator Yamaha era conectat la ele, A-S501 dacă nu mă înșel ( nici nu vreau să știu cum ar suna dintr-un Marantz, de exemplu ). Diferența dintre Diamond 11.2 și Diamond 225 mie mi s-a părut chiar mare, nici nu zici că sunt făcute de aceeași firmă. Diamond 11.2 au un sunet tehnic, rapid și aerisit, în timp ce Diamond 225 sună puțin acoperit, mai spre latura caldă, și mai puțin detaliate ( cel puțin asta am auzit eu la acea scurtă audiție ).

Nu spun că sunt rele, în special la prețul actual de ~1100 de lei, spun doar că nu au fost potrivite pentru mine... Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate