Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boxe de podea @ maxim 2500 ron

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Ce parere ai de testul asta? Test comparativ cu boxe de raft de 2.000 lei: https://soundnews.ro...buget-2000-lei/

Edited by Mr. Incredible, 26 October 2018 - 21:22.


#38
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Cu boxele le a nimerit(nici nu era greu), cu limba romana le buleste. Ca nu face diferenta intre meloman si audiofil( melomanul asculta fara greturi  la radio Gloria) e una, ca nu pune un "pe" inainte de "care", stim, e marca `telectualului roman. Dar sa i dea cu "exorbitant de scumpe" si "fulgerator de rapid" in numai cinci sau sase fraze pe care le am citit, da o dracului de melomanie!

Asta imi aminteste de o duma (reala), din lucrarea unuia  la examenul de dogmatica din anul III de la Teologie: "Heruvimii se deplaseaza prin vazduh cu viteza trasnetului". Fulgerator de rapid, adica.

Edited by audiofidell, 27 October 2018 - 11:55.


#39
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dupa studiul ofertelor de Black Friday lista mea arata cam asa:

Indiana Line Tesi 561 @ 2000 ron
Q Acoustics 3050 @ 1799 ron sau ma gandesc daca merita Q Acoustics 3050i @ 2199 ron ???
Monitor Audio Monitor 300 @ 1899 ron
Monitor Audio Bronze 5 @ 1999 ron
Wharfedale Diamond 240 @ 2299 ron (avand in vedere preturile de mai sus astea mi se par ca "scumpe")
Pareri?
Sper si incerc sa fac tot posibilul sa merg la o auditie la avstore si avmall sa ascult boxele de mai sus.

Ar mai fi:
Wharfedale Diamond 230 @ 1399 ron
Elac Debut F5 @ ? (pretul actual 2399 ron, nu stiu cat va fi de BF)
Klipsch Reference R-26F @ ? (pretul actual 2298 ron, nu stiu cat va fi de BF)
Magnat, Klipsch

#40
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Posthoneymik, on 05 noiembrie 2018 - 11:58, said:

Dupa studiul ofertelor de Black Friday lista mea arata cam asa:

Indiana Line Tesi 561 @ 2000 ron
Q Acoustics 3050 @ 1799 ron sau ma gandesc daca merita Q Acoustics 3050i @ 2199 ron ???
Monitor Audio Monitor 300 @ 1899 ron
Monitor Audio Bronze 5 @ 1999 ron
Wharfedale Diamond 240 @ 2299 ron (avand in vedere preturile de mai sus astea mi se par ca "scumpe")
Pareri?
Sper si incerc sa fac tot posibilul sa merg la o auditie la avstore si avmall sa ascult boxele de mai sus.

Ar mai fi:
Wharfedale Diamond 230 @ 1399 ron
Elac Debut F5 @ ? (pretul actual 2399 ron, nu stiu cat va fi de BF)
Klipsch Reference R-26F @ ? (pretul actual 2298 ron, nu stiu cat va fi de BF)
Magnat, Klipsch
Salut,

Unde ai gasit lista de BF?
Sunt exact in situatia ta :)
Oare daca luam cate 2 ne da la pret de 1? :))

#41
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Pareri avem cu totii dar ce rost are sa le formulam de vreme ce nu cunoastem care va fi modelul amplificatorului? In plus, cel  mai bun sfat care se da pe forum este sa fie ascultate. Cei care locuiesc in Bucuresti nu au niciun motiv sa ceara recomandari inainte de a asculta. Din punctul meu de vedere, genul asta de intrebare poate suna la fel de bine "Vreau sa ma biasez, cum sa fac?

Boxele trebuie ascultate, vazute, mirosite si alese in functie de preferintele individuale, nu de cele ale altora.

#42
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmanead, on 05 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Salut,

Unde ai gasit lista de BF?
Sunt exact in situatia ta Posted Image
Oare daca luam cate 2 ne da la pret de 1? Posted Image)
Am  urmarit licitatia hifi de pe youtube, unde au fost dezvaluite preturile de BF la anumite produse, de asemenea poti ghici pretul intrand pe site.

View Postaudiofidell, on 05 noiembrie 2018 - 13:30, said:

Pareri avem cu totii dar ce rost are sa le formulam de vreme ce nu cunoastem care va fi modelul amplificatorului? In plus, cel  mai bun sfat care se da pe forum este sa fie ascultate. Cei care locuiesc in Bucuresti nu au niciun motiv sa ceara recomandari inainte de a asculta. Din punctul meu de vedere, genul asta de intrebare poate suna la fel de bine "Vreau sa ma biasez, cum sa fac?

Boxele trebuie ascultate, vazute, mirosite si alese in functie de preferintele individuale, nu de cele ale altora.
Well, am deschis un topic si cu privire la amplificator (chiar daca deocamdata sunt in aer): https://forum.softpe...buget-2000-ron/
Sunt cam departe de Bucurest, dar o sa merg la o auditie. Dar inainte de auditie, vroiam pareri ca sa stiu ce sa cer la auditie ...

#43
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Well. inteleg ca esti nou in domeniu si foarte zapacit, am fost si eu in situatia ta si imi amintesc bine cum este. Am citit pe nerasuflate sute de pagini de forumuri si am devenit si mai zapacit. In audio se potriveste din plin vorba ca un gram de practica (auditie) face cat o tona de teorie. Deci repet sfatul meu, incepe sa asculti sisteme ca sa vezi exact ce inseamna domeniul  si sa incepi sa percepi diferentele. Precizeaza din ce oras esti, poate se nimereste cineva.amabil sa te invite pret de o ora sa asculti un sistem.

Calitatea sistemului audio este data preponderent de boxe deci cauta sa aloci suma cea mai mare acestora, se recomanda un raport de doi la unu intre sumele cheltuite pentru boxe si cele pentru amplificator.

Alt lucru pe care trebuie sa il lamuresti este alegerea dintre stereo sau multicanal. Muzica sau/si filme si in ce proportie, sunt lucruri foarte diferite. Unii sunt doar iubitori de stereo si se multumesc cu stereo si la filme, altii se ingrijesc sa vada si filmele intr o configuratie audio adecvata iar la cei care isi doresc un sistem pentru filme si jocuri, treaba e foarte clara.

Inca o recomandare! Stiu ca nu e cel mai frumos sfat dar in cazul celor ca tine il recomand, ca nu e crima. Cauta pe OLX in orasul tau anumite modele de boxe si pe care il vezi mai sociabil si mai deschis la idee dintre vanzatori ,du te la auditia probarii echipamentului. Pe langa auditie, mai stati si la un pahar te vorba si te dumiresti mai mult cum suna treaba.

Edited by audiofidell, 05 November 2018 - 17:30.


#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Domeniul ăsta are prostul obicei să devină rapid complicat. Depinde după cum ți-e norocul. Contează și bugetul, mai contează și cum se completează componentele. Cred că acum sunt destule opțiuni interesante la boxe, într-un buget decent, dar mai puțin la amplificatoare și surse.

#45
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
E de luat în seamă si varianta unui amplificator SH.

#46
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
@audiofidell, din pacate nu am timpul necesar sa merg la alte auditii. Maximum ce imi permit este un drum la Bucuresti sa ascult boxele de mai sus ...
Apropo, daca merg in doua locatii diferite, sa duc eu fisierele audio? Daca da ... ce anume recomandati?

#47
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Ideal ar fi sa duci muzica pe care o asculti in mod curent.

#48
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdanyel61, on 06 noiembrie 2018 - 16:14, said:

Ideal ar fi sa duci muzica pe care o asculti in mod curent.
Si care are calitate buna.
Eu de ex m-am dus cu niste flac-uri ale melodiilor care imi plac.
M-am dus chitit pe o combinatie si dupa 3 auditii la 3 showroom-uri diferite - acelasi amplif, alte boxe, aceleasi melodii - inca mai caut...
Asta se intampla anu trecut pe vremea asta :)

View Posthoneymik, on 06 noiembrie 2018 - 16:09, said:

.....din pacate nu am timpul necesar sa merg la alte auditii. Maximum ce imi permit este un drum la Bucuresti sa ascult boxele de mai sus ...

FA cateva programari in showroom-uri. E mai greu fara.
Sunt cat de cat adunate. Cred ca drumurile de la unu la altul iti iau in total cam 2 ore.

Edited by manead, 06 November 2018 - 16:41.


#49
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
O sa merg la avstore si avmall.
Nu cred ca sunt asa pretentios sa nu ma hotarasc dupa auditii. :)
Cand mergi in auditie, ei ce amplificator folosesc? Au unu-doua pt teste?

#50
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Poti avea norocul sa aiba chiar modelul dorit de tine sau pot avea de la acelasi producator.
De ex eu voiam un Yamaha R-N602. Nu aveau, dar aveau un amplif de la Yamaha sau un Receiver multicanal.

#51
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Daca tot mergi la avmall adauga-le si pe astea pe lista: https://www.avmall.r....html/black-ash
Eu pe astea mi le-am cumparat dupa ce am audiat prin mai multe showroomuri si mai multe orase. Am fost de exemplu din Buc pana in Ploiesti sa aud unele sh.

De fapt poti proba cat mai multe combinatii posibile daca esti acolo ca sa-ti maresti sansele, ca nu te grabeste nimeni. Sunt unele care dupa numai cateva secunde de ascultare zici din start clar nu, sunt unele la care ai tot asculta.

#52
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View PostBG_183, on 06 noiembrie 2018 - 17:40, said:

Daca tot mergi la avmall adauga-le si pe astea pe lista: https://www.avmall.r....html/black-ash
Eu pe astea mi le-am cumparat dupa ce am audiat prin mai multe showroomuri si mai multe orase. Am fost de exemplu din Buc pana in Ploiesti sa aud unele sh.

Eu am ascultat anul trecut la ei, cand erau pe Stefan Furtuna, Balthus30.
https://www.avmall.r...s-30.html/negru

Au batut tot ce ascultasem pana atunci. Dar nema buget Posted Image

Edited by manead, 07 November 2018 - 08:46.


#53
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Aaa si inca ceva, camera joaca un mare rol in cazul sunetului. S-ar putea cand ajungi acasa si instalezi sistemul sa sune mult diferit fata de cum se auzeau in magazin. Si sa nu reusesti sa rezolvi sunetul prin punerea boxelor in diferite pozitii.

Asa ca iti recomand sa comanzi ampul si boxele prin contract la distanta (prin telefon sau de pe net) ca sa beneficiezi de legea returului instant, fara nici o explicatie (nu vei putea beneficia de legea asta daca le cumperi de acolo din showroom). In cazul asta poti comanda boxele care au fost pe locul 2 in clasamentul tau si poate vei avea mai mult noroc, pentru ca pana la urma potriveala boxelor cu camera e la ghici.

Edited by BG_183, 08 November 2018 - 00:17.


#54
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Ca tot veni vorba de camera, am o intrebare pentru ca majoritatea zic ca la o camera de 30mp nu prea merg boxe de raft..
Eu am asa ceva, un openspace:

Attached File  Untitled.jpg   15.66K   21 downloads

De ce nu as putea sa pun la fel de bine boxe de raft?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate