Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Boxe de podea @ maxim 2500 ron

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Am fost la auditii, sa tragem o linie:

La avmall am ascultat:
Indiana Line Tesi 561 @ 2000 ron
Davis Acoustics Maya @ 1990 ron
Am sarit peste restul modelelor (Heco, Dynavoice etc.) deoarece in plaja asta de pret sunt sub cele 2 amintite mai sus.
Davis suna foarte bine pe muzica "cu floricele" (aici ma refer la muzica clasica, rock etc.).
In schimb Indiana Line suna bine pe muzica "cu floricele" dar suna mai bine pe muzica moderna. Din cele doua modele inclin spre Indiana.
Le-am probat cu amplificatorul Yamaha A-S501

La avstore am ascultat:
Q Acoustics 3050 @ 1799 ron
Monitor Audio Bronze 5 @ 1999 ron
Monitor Audio Bronze 6 @ 2499 ron
Wharfedale Diamond 240 @ 2299 ron

Q Acoustics suna binisor, dar nu imi place de nicio culoare designul lor. Nu ca ar conta asa de mult, dar totusi ...
Bronze 5 suna bine, dar cand le compari cu Diamond 240 ... clar Wharfedale (sunet mai plin, mai puternic).
De asta am solicitat sa ascult Bronze 6. Mi-au placut cel mai mult.
Boxele le-am ascultat cu amplificatorul Emotiva - BasX TA-­100.

In concluzie raman la 2 optiuni:
Indiana Line Tesi 561 + Yamaha A-S501 @ 3700 ron.
Monitor Audio Bronze 6 + Emotiva - BasX TA-­100 @ 3950 ron.
Tind sa merg spre Bronze 6 ... nu stiu de ce. :)

#56
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Daca asta ti-a dictat propria ureche, atunci mergi pe Bronze cu Emotiva. Mai ales ca ai zis ca nu mai ai cum ajungi la alte magazine.

Acum ai vazut cat de mult conteaza o auditie si ma bucur ca ai urmat sfatul nostru de a te deplasa dintr-un oras in altul, ca sa alegi in functie de propriile preferinte, esti printre putinii care fac asta.

Asa ca felicitari si sa te bucuri de ele !

#57
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mare greseala ca la auditii nu ai ascultat aceleasi boxe in combinatie si cu alte amplificatoare(sunetul se poate schimba foarte mult)
Alta mare greseala e ca nu ai ascultat macar un setup dintr-o liga superioara ca sa ai un pic de habar cum trebuie sa sune ceva hi-fi.


#58
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sau mai bine ca nu a ascultat, acum vreo zece ani am experimentat mult timp, auditii pe persoane avizate sau nu si dupa ce ascultau un sistem de top iar apoi ceva inferior nu mai acceptau sistemul inferior, nu neaparat ca ii gaseau defecte pur si simplu nu era suficient de bun.
Daca ar fi ascultat doar alea mai slabe ar fi fost profund impresionati iar trecerea la cel superior nu ar fi fost perceputa ca dramatica.
Vreau sa spun ca un progres impresioneaza mai putin decat un regres, odata ce te-ai obisnuit cu ceva bun imediat sesizezi ce este mai rau, chiar si fara experienta, doar ca impresie, nu analiza.

#59
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Oricum fapta e consumata, mai bine o auditie proasta decat nicio auditie. Intradevar, dupa ce am ales boxele poate ca era bine sa testez 2-3 amplificatoare. Dar monitor audio bronze 6 imi intinde bugetul la maxim. Vreau sa dau 4000 maxim pe set. Boxele sunt 2500, deci mai raman 1500 pt amplificator.

#60
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu poti numi auditie proasta ce ai facut tu. Este important ca ai facut asta si ai ales in cunostinta de cauza un sistem in bugetul tau.

#61
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Remarca mea nu are conotatie negativa, este foarte bine ca ai ales ce iti place si cu siguranta nu vei fi fascinat de ceva putin mai bun.Daca te gandesti vreodata la upgrade trebuie sa treci in alta liga cu preturi de 2-3x, nu te complica cu putin mai bun.

#62
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Deocamdata nici gand de alta liga. :)

O alta chestie, de ce imi este oarecum greu sa aleg intre Indiana Line Tesi 561 si Monitor Audio Bronze 6: mi s-au parut mai puternice Indiana.
De ce spun ca mi s-a parut:
- la avstore, camera are putin peste 30mp, am ascultat Bronze 6 la 50-60% volum. Clar in camera mea de 24mp o sa fie mai mult decat suficiente.
- la avmall camera are in jur de 24mp, forma neregulata, am ascultat boxele la 40% volum si mi s-a parut tare.
Insa oricum nu am eu ocazia sa le bubui la apartament, nici macar nu le iau pentru asta. In schimb la Bronze 6 am observat o mai mare "sensibilitate" la detalii, muzica cu "floricele".
Camerele de auditie au fost de marimi diferite, amplificatoare diferite ... de asta imi este greu sa fiu obiectiv.

#63
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Ma bucur ca ti-au placut boxele Indiana Line, mi-au facut o impresie foarte buna cand le-am avut.

Ideal era sa le compari acasa pe un amplificator, cum nu poti face asta va trebuie sa mergi pe feeling, nu vei alege prost.

#64
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ca sa o dam in off-topic, acuma ce boxe ai? Indiana Line cu ce amplificator le-ai avut?

#65
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E bine sa stii ce fel presteaza un sistem dintr-o clasa scumpa precum e bine sa stii ce fel presteaza un sistem analitic(monitoare studio) si apoi sa cauti diferite combinatii mai ieftine care se apropie cat mai mult de ceea ce vrei.
Nu sunt deloc adeptul investitiilor colosale dar nici celor de buget.
In intervalul 2000-5000E nu ai cum sa nu găsești o combinatie buna.
Sub acest buget cam faci compromisuri mari iar peste cresterea in calitate e infima in multe cazuri imposibil de cuantificat la un test in orb.
Este foarte bine sa ai o referinta sau mai multe.
Apoi chestiile astea de entertainment nu sunt niste prioritati in viata unui om.
Astea ti le satisfaci daca ai destui bani incat sa nu neglijezi alte necesități ale familiei.
Adica daca este sa alegi intr-o vacanta frumoasa peste hotare si una de buget la Mamaia + 1 sistem audio si ala tot cam de buget ar cam trebui sa alegi prima varianta.
Sistemele astea hi-fi sunt mai mult pentru cei care au bani,unde 2-3k Euro sunt maruntis.


#66
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posthoneymik, on 14 noiembrie 2018 - 12:43, said:

Ca sa o dam in off-topic, acuma ce boxe ai? Indiana Line cu ce amplificator le-ai avut?
Le-am avut intr-un sistem multicanal si acum am trecut la Dali Zensor. Am Zensor si in sistemul multicanal si in cel stereo.
Am ascultat la un prieten care le-a cumparat la recomandarea mea si dupa ce a avut ocazia sa le asculte la un showroom: Nota 260 cu amplificator Indiana Line Puro 800 cu DAC incorporat, sunau superb!

Edited by Mr. Incredible, 14 November 2018 - 12:57.


#67
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Zensor ce model? Cum suna comparativ cu Indiana?

#68
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Comparatia corecta ar fi Zenzor 3 vs Nota 260/Tesi 260, nu am avut cum sa fac aceasta comparatie. Eu am avut Nota 250 si 240. In comparatie cu Nota 250 suna mai bine Zenzor 3.

Edited by Mr. Incredible, 14 November 2018 - 13:58.


#69
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Posthoneymik, on 14 noiembrie 2018 - 12:32, said:

Deocamdata nici gand de alta liga. :)

O alta chestie, de ce imi este oarecum greu sa aleg intre Indiana Line Tesi 561 si Monitor Audio Bronze 6: mi s-au parut mai puternice Indiana.
De ce spun ca mi s-a parut:
- la avstore, camera are putin peste 30mp, am ascultat Bronze 6 la 50-60% volum. Clar in camera mea de 24mp o sa fie mai mult decat suficiente.
- la avmall camera are in jur de 24mp, forma neregulata, am ascultat boxele la 40% volum si mi s-a parut tare.
Insa oricum nu am eu ocazia sa le bubui la apartament, nici macar nu le iau pentru asta. In schimb la Bronze 6 am observat o mai mare "sensibilitate" la detalii, muzica cu "floricele".
Camerele de auditie au fost de marimi diferite, amplificatoare diferite ... de asta imi este greu sa fiu obiectiv.

E tare complicat să gestionezi elemente precum poziția volumului (nu reflectă puterea), nivel sonor perceput (ce se aude tare și clar e posibil să nu urle suficient de tare în urechi) și dinamica percepută (paradoxal, melodiile cu dinamică mare nu bubuie urechile), mai ales când nu există referințe (aici ajută să asculți aparate cât mai capabile și muzică masterizată măcar cu simț de răspundere).
Ideea cu ascultatul este bună și pentru că poți identifica nivelul de la care creșterile sunt extrem de mici la costuri foarte mari. Poți identifica abordări care să ți se potrivească mai bine și pe care foarte posibil altfel să nu știi că există. Nu toate sunt în mod necesar scumpe. S-ar putea să ai surprize.



#70
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ce cablu sa imi iau pt boxe? (am nevoie de 2+2m)
Acesta este ok? https://www.avstore....audio/qed-xt25/

Avand in vedere ca nu umblu la boxe zilnic, este mai bine sa il iau fara terminale? Legatura directa?

Iar un cablu optic? Daca il iau pe cel mai ieftin, isi face treaba? https://www.avstore....?sort=price_asc

#71
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Am eu cablul QED XT25 pentru boxe si sunt foarte multumit. La fel sunt si de cel optic, tot QED, primul din linkul tau.

Pe cel de boxe l-am folosit o perioada asa, direct in boxe dupa care acum 2 saptamani am cumparat niste conectori tip banana foarte ok si care fac mai comoda operatiunea de scoatere a cablului din boxe cand mai am nevoie sa umblu la ele.
https://www.stereoma...en-hul-diy-8642

Edited by Mr. Incredible, 15 November 2018 - 10:20.


#72
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ajutati din nou un profan :)
Iar ca sa redau muzica de pe laptop, este vreo diferenta intre cele 3 cabluri?
https://www.avstore....b-a-b-graphite/
https://www.avstore....ernet-graphite/
https://www.avstore....-mini-graphite/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate