Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 

UE vrea sa renunte la schimbarea orei. Voi ce ora ati alege?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

Poll: Ce ora ati dori sa adoptam permanent? (212 member(s) have cast votes)

Ce ora ati dori sa adoptam permanent?

  1. Ora de iarna (UTC+2) (103 votes [48.58%] - View)

    Percentage of vote: 48.58%

  2. Voted Ora de vara (UTC+3) (109 votes [51.42%] - View)

    Percentage of vote: 51.42%

Vote Guests cannot vote

#235
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,296
  • Înscris: 08.11.2016

View Postandreic, on 30 aprilie 2019 - 14:41, said:

Mai avem de asteptat vreo 2 ani parca...
Da dar nu era sigur si acum din cele citite mai sus se pare ca e. Eu cel putin asa am inteles.

#236
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
@Costy_2021: in parte ai dreptate. Insa e o "mica" problema. In invatamant majoritatea scolilor au si cursuri dupa-amiaza, cursuri care se termina la 18, 19 sau chiar 20. Cand e ora de iarna, se intuneca si la 17, deci ultimele 2-3 ore se fac tot la lumina artificiala. In plus elevii sunt deja obositi si nu mai dau randament la orele acelea. In schimb din apriluie, cand se intuneca la 20, nu e nevoie de iluminat pana la ultima ora. Deci schimbul de dupa-amiaza face economii masive de energie cu ora de vara. La care se adauga faptul ca intre iunie si septembrie e vacanta.

Edited by pufonel, 30 April 2019 - 21:24.


#237
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Faptul ca e vacanta vara face economie si prin lipsa necesitatii aerului conditionat in scoli.

Romanul lui Costy l-am primit si pe PM.

#238
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Lasa AC-ul in scoli, ca asta e doar pentru cancelarii si birourile directorilor, si doar la liceele mai prestigioase. Unele mai au si in laboratoarele de informatica, pentruy ca se degaja o gramada de caldura si trebuie cumva evacuata. Restul se multumesc cu deschiderea geamurilor :P

#239
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Salile in care se dau capacitate si bacalaureat ar trebui conditionate vara pentru examenele din iunie si august. Pe vremea mea nu exista niciun AC la liceu, acum da, au la cancelarie, secretariat si informatica.

#240
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

View Postandreic, on 30 aprilie 2019 - 14:41, said:

Mai avem de asteptat vreo 2 ani parca...
De fapt avem de asteptat mult mai mult. Nici macar nu s-a adus in discutie subiectul asta acolo unde trebuie.

Pe internet sunt tot felul de articole, unul mai optimist ca altul. Dar nimic concret. Deci hai sa discutam discutii, ca si pana acum

#241
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 20.08.2014
Ce mi se pare interesant e ca, spre deosebire de directiva 2000/84/EC care OBLIGA statele membre sa se alinieze folosirii orei de vara, acum nu ni se va mai impune, ci ni se lasa LIBERTATEA de a alege pe care fus orar vrem sa fim. Brusc, au inteles liderii UE ca nu mai pot impune vointa lor tuturor celor 27 de state membre? Wooow! Partea proasta ar fi ca se va impestrita harta Europei, fiecare alegandu-si propriul fus si riscam ca doua fusuri vecine sa aiba aceeasi ora, sau ca doua tari aflate pe acelasi fus orar sa aiba ore diferite (aici vezi cazul Irlandei de Nord care va renunta la DST si va ramane pe ora Irlandei, spre deosebire de Marea Britanie care va continua sa foloseasca schimbarea orei). S-ar putea sa ne trezim ca avem aceeasi ora ca ungurii sau ca sarbii, o fi bine?🤔

#242
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și care ar fi problema? Și acum ieși dintr-o țară și intri într-alta, distanta 1km, pac, altă oră

Edited by MembruAnonim, 27 February 2020 - 08:23.


#243
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
La fosta mea şcoală generală sunt aere. Dar e şcoală căutată, cu 3 ture.
Eu rămân la părerea că ar trebui să fie G.M.T. + 2.30 tot anul.

#244
FulgaPeApa

FulgaPeApa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.12.2019

View Posttoto_riina, on 27 februarie 2020 - 08:12, said:

S-ar putea sa ne trezim ca avem aceeasi ora ca ungurii sau ca sarbii, o fi bine?��
Ora de vara are impact asupra consumului de energie electrica, in sensul ca se face economie  pentru ca becurile care ilumineaza halele, birourile si locuintele se aprind cu o ora mai tarziu. La nivel de tara, economia de curent electric poate fi substantiala. Din acest punct de vedere, chiar e bine.

#245
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 20.08.2014
Mda, dar gandeste-te ca ce castigi vara (economia de curent), pierzi iarna cu varf si indesat, fiindca tii luminile aprinse cu o ora mai devreme seara, si iluminatul stradal si cel industrial, casnic etc.

#246
FulgaPeApa

FulgaPeApa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.12.2019
Nu pierzi nimic pentru ca toamna se trece la ora normala.

#247
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
La iluminatul cu LED actual nu stiu cat mai conteaza 1 ora in plus/minus.

#248
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Contează mai mult psihologic, sa vezi lumina soarelui cât timp ești activ, nu sa vezi ca e vara zi de la ore imposibile

#249
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Este frumos vara cand se lumineaza de la ora 5 si ma trezesc plin de energie. Vara se consuma la fel de mult curent  ca iarna din cauza la aer.

#250
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Iarna se consuma gaz, vara curent, adica CT iarna, AC vara.

Eu simt nevoia sa dorm intre 02-04 si 12-13 indiferent la ce ora se crapa de ziua.

#251
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Eu zic sa ne invatam sa mai dezbatem cativa ani. Nu de alta, dar politicienii nostri au alte prioritati. Asta cu renuntatul la schimbarea orei nici macar in glumele despre noi, alegatorii, nu mai apar.

Mai bine deschideti alt topic in care sa se discute daca va renunta vreodata Romania la schimbarea orei. Nu vedeti ca ati pus carul inaintea boilor si (iar) va faceti iluzii desarte?

#252
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
As alege ora de somn.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate