Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

UE vrea sa renunte la schimbarea orei. Voi ce ora ati alege?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

Poll: Ce ora ati dori sa adoptam permanent? (212 member(s) have cast votes)

Ce ora ati dori sa adoptam permanent?

  1. Ora de iarna (UTC+2) (103 votes [48.58%] - View)

    Percentage of vote: 48.58%

  2. Voted Ora de vara (UTC+3) (109 votes [51.42%] - View)

    Percentage of vote: 51.42%

Vote Guests cannot vote

#271
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Da, pentru Windows e valabil.

Si chestia este ca de fapt Linux-urile gresesc, nu Windows-ul. Dintotdeauna, de cand PC-urile au ceas de timp real cu baterie (IBM AT parca), in CMOS se pastreaza ora locala si NU exista nici un loc de stocat fusul orar. Aceasta din simplul motiv ca acea ora este in principiu setata de utilizatorul final, care nu are de ce sa isi bata capul cu UTC. Prin urmare, metoda Windows este cea corecta pentru PC-uri chiar daca are efecte secundare cum ar fi acest ‘dublul dat inainte/inapoi’ despre care vorbim. Exista ceas de timp real si inainte de IBM AT (mai mult emulat in software, folosind intreruperi de la un timer), dar nevand baterie utilizatorul trebuia sa introduca la fiecare boot data si ora - un motiv in plus sa indice ora locala si nu UTC, ca nu statea nimeni sa faca socoteala toata ziua buna ziua.

#272
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
LE: De fapt vad ca si Linux-urile pot interpreta ceasul fizic (CMOS) fie ca ora locala fie ca UTC, in primul caz aparand aceleasi incurcaturi la schimbarea vara<->iarna. A se vedea hwclock --localtime/--utc <http://manpages.ubun.../hwclock.8.html> si /etc/adjtime (in aceeasi pagina). Am impresia ca Ubuntu presupune implicit ora CMOS = locala, ca aveam un dual-boot cu Windows (folosind wubi) si parca indica ora corecta in ambele (dar poate ca imi amintesc gresit).

Edited by sags, 24 April 2020 - 21:05.


#273
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Cred ca toti producatorii de non smart-uri ar trebui sa updateze firmware-ul cu un nou fisier tip usb care sa contina toate cele 4 fusuri orare ale UE, si omul sa-si aleaga fisierul cu ora corespunzatoare care va fi permanenta de la anul. Nu e mare scofala. Ca sa nu mai stai iar sa selectezi fusul orar manual, faci un upgrade cu fusul tau si cu asta basta, tv-ul ramane blocat pe ora respectiva permanent.

Edited by toto_riina, 25 April 2020 - 08:14.


#274
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu mai stiu unde am citit ca renuntarea la schimbarea orei poate fi amanata cu cel mult 12 luni in cazul in care statele membre UE nu cad la un numitor comun. Mai sunt 8 luni pana in martie 2021 si vad ca astia nu ne anunta nimic, nici Comisia Europeana daca da sau ba, si nici autoritatile romane, ce hotarare au luat! Eu inteleg ca cu covid au alte prioritati, insa trebuie sa ne lamureasca si cu treaba asta, la ce ora definitiva ramanem, UTC +2 sau +3.🤔

Edited by toto_riina, 09 July 2020 - 08:02.


#275
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Haideti ca se poate. Se poate sa dezbatem acest subiect in 2014.

Scuze, ce an am tastat?

#276
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Daca nici tu nu stii... :w00t:

#277
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ma asteptam ca macar rigurosii nemti, recunoscuti pentru precizia lor, sa anunte UE ori da ori ba, ca ei sunt varf de lance in Europa. Mai sunt 7 luni fara o zi pana pe 31 martie 2021 si ei tac malc, nici macar nu spun daca mai amana renuntarea la schimbarea orei cu inca un an (din diferite motive etc.). Teoretic statele membre erau obligate sa anunte decizia fiecaruia pana pe 31 martie a.c. dar practic nu s-a mai auzit nimic despre subiect. Aia din parlamentul european si din Comisie zici ca dorm printre hartiile de la Bruxelles (aaa, stai, ca am uitat ca acuma cu pandemia toti "muncesc" de acasa).🙄 Niste basinosi platiti ca belferii cu mii de euro lunar din banii nostri, nici o decizie simpla nu-s in stare sa ia!

Edited by toto_riina, 01 September 2020 - 12:44.


#278
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Crezi ca le mai arde de schimbarea orei de cand cu pandalia de covrig 19? :P
Spoiler


#279
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Da' ce alta treaba au, oricum se aduna online si e comisie specializata pentru asa ceva, ca nu stau bastanii aia mari sa rezolve "ciurucurile" astea...Pe logica asta hai sa nu mai lucreze deloc nici comisia europeana nici parlamentul european ca e pandemie...sa traga chiulul toti si lockdown total, sau ce propui?

#280
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,083
  • Înscris: 20.12.2007
Da' ce e cu interesul asta obsesiv pentru chestia asta, Duculeana ?!

#281
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Foarte buna intrebarea ta. Mai ales ca acest subiect este inutil.

Eu am zis mereu ca nu conteaza daca se pastreaza ora de vara sau de iarna, atata timp cat se pastreaza una dintre ele. Numai sa se pastreze, in pana mea albastra!

Nu vedeti ca mai e putin si se fac doi ani de cand a fost deschis topicul si nu s-a realizat nimic concret? Nu pot fi mai concis de-atat (stiu, concis nu are termeni de comparatie).

#282
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Era o corvoada cand aveam ceasuri vechi fara internet. Acum nici nu bag de seama ca s-a schimbat. De fapt dupa 2014 bag de seama, primavara, in dimineata de luni dupa ce se da cu 1 ora inainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate