Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
costin523523

costin523523

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2018
salut, sunt clasa a12a mate info simplu, si 3 ani de zile am tratat foarte superficial informatica..am doar bazele si mi as dori sa imi imbunatatesc cunostiintele.. daca poate cineva din domeniu sau care a invatat acasa sa imi dea un sfat cum sa incep,ce sa fac sau un material, as fi recunoscator.

multumesc anticipat :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Manualele din anii astia nu-s ok? Iar ce nu-i clar, intrebi pe forum in aria dedicata programarii.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2018 - 16:03.


#3
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017
Salut. Am invatat acasa la info, sfatul meu e sa intrii pe pbinfo si sa faci tot ce poti face. Poti incepe de la 0, din clasa a 9-a, pentru a capata bazele in caz ca nu le ai. Fa problemele usoare,medii(pt moment), apoi treci la cele mai avansate. In paralel, fa subiecte de bac din anii trecuti, pt a te obisnui cu structura examenului. O sa fie un drum lung, sa nu existe zi in care sa nu faci nimic, munceste cat mai mult posibil, dar nu neglija restul materiilor pt bac.

Bafta!

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
^ unde a zis ca da bacul din info ? poate sa dea si din bio :))

#5
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017

View PostOmulLLORT, on 15 octombrie 2018 - 16:31, said:

^ unde a zis ca da bacul din info ? poate sa dea si din bio Posted Image)


Tinand cont de faptul ca e a 12-a, tind sa cred ca vrea sa dea bacul la info. De ce ar invata in paralel inca o materie daca nu ar avea nevoie de ea, fie la bac, fie la admitere. Daca are nevoie la admitere, de ce nu ar da si bac din ea?

#6
costin523523

costin523523

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2018

View Postchinezu22, on 15 octombrie 2018 - 16:48, said:




Tinand cont de faptul ca e a 12-a, tind sa cred ca vrea sa dea bacul la info. De ce ar invata in paralel inca o materie daca nu ar avea nevoie de ea, fie la bac, fie la admitere. Daca are nevoie la admitere, de ce nu ar da si bac din ea?



dau bacul la fizica, si vreau sa invat info pentru ca ma duc la automatica, nu vreau sa ma duc acolo pe burta goala

Edited by costin523523, 15 October 2018 - 16:52.


#7
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Oricum pana o s-ajungi in campul muncii, ce vei fi invatat in scoala si / sau facultate va fi deja depasit.

Plus ca mai ales la facultate sunt (sau ma rog cel putin acum niste ani, pe vremea cand facui asta) niste balarii de cursuri pentru ca anumite fosile sa aibe catedra (gen niste matematici superioare, unde superior este doar numele si atitudinea alora de o predau, au 0 aplicatii in viata reala)

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostEMotanuIO, on 15 octombrie 2018 - 17:56, said:

Oricum pana o s-ajungi in campul muncii, ce vei fi invatat in scoala si / sau facultate va fi deja depasit.
Pentru ca ai luat cele prezentate cu aplicabilitate directa si nu esenta lor. Eu am facut facultatea asta la inceputul anilor '9x, am invatat ce azi nu se mai regaseste cu titlul in cauza. Dar pot spune ca si azi aplic tot ce am invatat atunci (si nu numai, desigur). Pentru ca tehnicile nu s-au schimbat (asa mult), chiar daca functia cutare nu mai exista, stiu sa caut in help pe cea actuala, principiile raman, nu o mana de cuvinte cheie ale unui limbaj dau numele disciplinei.
Toti din breasla asta am trecut de-a lungul anilor prin schimbari de unelte, am facut iar facultate? Nu. A fost buna aia de inceput, ne-a invatat atunci cum sa invatam si doar am lecturat si pus in practica noul manual al sculei noi noute.

View PostEMotanuIO, on 15 octombrie 2018 - 17:56, said:

unde superior este doar numele si atitudinea alora de o predau, au 0 aplicatii in viata reala
Unele aveau aplicabilitate dar nu toti urmam o cariera in cercetare iar altele care nu, iti puneau bila in miscare, si exercitiul asta al logicii si abstractizarii e bun per total.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2018 - 18:30.


#9
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 15 octombrie 2018 - 18:23, said:

Pentru ca ai luat cele prezentate cu aplicabilitate directa si nu esenta lor. Eu am facut facultatea asta la inceputul anilor '9x, am invatat ce azi nu se mai regaseste cu titlul in cauza. Dar pot spune ca si azi aplic tot ce am invatat atunci (si nu numai, desigur). Pentru ca tehnicile nu s-au schimbat (asa mult), chiar daca functia cutare nu mai exista, stiu sa caut in help pe cea actuala, principiile raman, nu o mana de cuvinte cheie ale unui limbaj dau numele disciplinei.
Toti din breasla asta am trecut de-a lungul anilor prin schimbari de unelte, am facut iar facultate? Nu. A fost buna aia de inceput, ne-a invatat atunci cum sa invatam si doar am lecturat si pus in practica noul manual al sculei noi noute.


Unele aveau aplicabilitate dar nu toti urmam o cariera in cercetare iar altele care nu, iti puneau bila in miscare, si exercitiul asta al logicii si abstractizarii e bun per total.
Si eu. Profesoara de informatica din liceu o facuse pe aceeasi cu ceva timp inainte, si in acel moment se programa inca pe cartele.

Dar chiar aplici toate matematicile studiate, sau macar statistica?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar daca eu nu, altii poate da. Domeniul e vast, termenul ala de superior cuprinde o paleta mult mai larga de zone dar fiecare se specializeaza pe cateva.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2018 - 18:45.


#11
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postcostin523523, on 15 octombrie 2018 - 16:50, said:

dau bacul la fizica, si vreau sa invat info pentru ca ma duc la automatica, nu vreau sa ma duc acolo pe burta goala
Daca te duci la automatica, cei de acolo o sa caute si  nota de la examenul de bacalaureat de la informatica. Desi probele scrise de admitere se dau la mate si la fizica, o pondere substantiala
o constituie notele la luate la bac la celelalte discipline.In cazul Automaticii se vor duce fix pe nota de informatica de la bacalaureat.Daca n-o gaseste, te pune deoparte si ia dosarul altui candidat
care a trecut la probele scrise si are si bacul dat la informatica.
Motivul pentru care ar face asta, o constituie faptul ca ei nu doresc sa aiba restantieri la informatica din primul an.Ori daca nu ai dat bacul la info,deja pentru ei este un semn de intrebare si de alarma.
Clar ca vei avea restante la toate disciplinile care tin de informatica, iar ei nu vor sa aiba studenti cu posibile restante din primul an , ca acestia sa nu fie "obligati" de situatie sa se transfere la alte facultati, pe baza sistemului de evaluare cu credite.
Deci este o cutuma ca toti care dau la Automatica trebuie sa aiba bacul dat la Info si sa-l ia cu peste 8.50, daca vor sa prinda loc la buget.

Edited by puiu_pe_diezel, 15 October 2018 - 19:16.


#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Mi-as permite sa te intreb de ce curiozitatea nu te-a impins spre tutoriale, documentatie online, proiecte facute singur ? Creadeai ca exista profesori mai buni decat cartea si internetul ? Nu este tarziu sa fii tu propriul tau profesor! Daca ai abmibitie foarte problabil vei reusi, ca si mine. Scoala m-a invatat, dar prea putin, cel mai mult am invatat facand proiecte singur. Facand programe singur te lovesti de probleme, exista forumuri pe internet unde se dicuta programare, cum spuneam exista documentatie cata vrei. Nu inteleg ce iti lipseste sa fii autodidact ?

#13
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

View Postpuiu_pe_diezel, on 15 octombrie 2018 - 19:11, said:


Daca te duci la automatica, cei de acolo o sa caute si  nota de la examenul de bacalaureat de la informatica. Desi probele scrise de admitere se dau la mate si la fizica, o pondere substantiala
o constituie notele la luate la bac la celelalte discipline.In cazul Automaticii se vor duce fix pe nota de informatica de la bacalaureat.Daca n-o gaseste, te pune deoparte si ia dosarul altui candidat
care a trecut la probele scrise si are si bacul dat la informatica.
Motivul pentru care ar face asta, o constituie faptul ca ei nu doresc sa aiba restantieri la informatica din primul an.Ori daca nu ai dat bacul la info,deja pentru ei este un semn de intrebare si de alarma.
Clar ca vei avea restante la toate disciplinile care tin de informatica, iar ei nu vor sa aiba studenti cu posibile restante din primul an , ca acestia sa nu fie "obligati" de situatie sa se transfere la alte facultati, pe baza sistemului de evaluare cu credite.
Deci este o cutuma ca toti care dau la Automatica trebuie sa aiba bacul dat la Info si sa-l ia cu peste 8.50, daca vor sa prinda loc la buget.


Vorbesti prostii. Dacă ia examenul cu nota mare este acceptat la buget. In functie de medie și nr. de locuri. Nu da nimeni 2 bani daca ai sau nu bacalaureatul dat la informatică.

Are timp după ce este acceptat, sa reia niste noțiuni elementare. Din nou, la facultate, reiei aceste noțiuni pe un ritm alert. Are timp sa aprofundeze si in timpul facultății, mai ales daca este pasionat. O problema ce ii se va impune, ar fi uneori tema. Dar nu strica ajutorul de la un coleg de grupa/serie.

Ghici ce, facultatea nu te invata meserie. Dacă tu crezi ca informatia primită de la profesori iti este de ajuns. Te înșeli. Dacă nu lucrezi individual, vei afla hârtia aia (diploma) degeaba. Iar asta se aplica la fiecare facultate cu profil tehnic.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 15 octombrie 2018 - 18:23, said:

Pentru ca ai luat cele prezentate cu aplicabilitate directa si nu esenta lor. Eu am facut facultatea asta la inceputul anilor '9x, am invatat ce azi nu se mai regaseste cu titlul in cauza. Dar pot spune ca si azi aplic tot ce am invatat atunci (si nu numai, desigur). Pentru ca tehnicile nu s-au schimbat (asa mult), chiar daca functia cutare nu mai exista, stiu sa caut in help pe cea actuala, principiile raman, nu o mana de cuvinte cheie ale unui limbaj dau numele disciplinei.
Toti din breasla asta am trecut de-a lungul anilor prin schimbari de unelte, am facut iar facultate? Nu. A fost buna aia de inceput, ne-a invatat atunci cum sa invatam si doar am lecturat si pus in practica noul manual al sculei noi noute.


Unele aveau aplicabilitate dar nu toti urmam o cariera in cercetare iar altele care nu, iti puneau bila in miscare, si exercitiul asta al logicii si abstractizarii e bun per total.
Si chiar si aici se poate discuta. Uite, eu am invatat acele concepte de baza /esentiale (software engineering, OOP, RDBMS) din carti (cele de pe amazon sau traduse), nu de la facultatea de profil (fiind de altfel de alt profil). Sigur, am avut o baza in liceu (matematica si fizica, cat si ceva electronica, informatica patrunsese putin pe vremea aceea - erau anii '90), dar nu informatica. Astazi daca ma intrebi de optimizare de indecsi, de arbori balansati, de O(log(n)), pot oferi explicatii. Ca sa va dati seama, eram asociat cu extraterestrii. Posted Image

Insa facutul de software, in practica, are putin de-a face cu teoria predata in liceee sau facultati. Are un aer prea livresc, teoretizat, si nu neaparat in sesnul bun al cuvantului. Dar abstractizarea ajuta. Insa teoria per total, am niste indoieli (daca nu faci cercegtare, si nici atunci).

Eu as incerca o facultate in vestul Europei (daca nu chiar SUA), tinand cont ca sunt gratis multe - asta daca ai conditile. Vei fi dezamagit cu siguranta de cele romanesti, au prea multe puncte slabe, oricum ai lua-o.

Edited by aaaa4567, 15 October 2018 - 20:33.


#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Daca trei ani ai stat degeaba e cam complicat acum, nu imposibil , dar complicat. In primul rand ia-ti o mediatatie la un prof de liceu, apoi , asa cum mentiona cineva, rezolva exercitii de pe platformele romanesti dedicate dupa care poti trece la codeAcademy, Udemy, si alte cursuri online. Daca nu ai baza , nu ai ce cauta in bransa .

aaaa, ciudat, prin mid 90's erau gramada de carti de informatica, manuale si culegeri de probleme iar unii mergeau la olimpiade internationale de profil....

#16
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Am cunoscut la facultate oameni care nu facusera informatica in liceu, nu atinsesera un calculator etc. Si cu toate astea s-au descurcat foarte bine (la momentul respectiv se dadea admitere, doar din matematica, nu si informatica, pentru ca se pleca de la premiza ca n-ai facut neaparat informatica in liceu) (asa cum la drept sau la medicina intri fara sa fi facut la liceu drept sau medicina).

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpuiu_pe_diezel, on 15 octombrie 2018 - 19:11, said:

Daca te duci la automatica, cei de acolo o sa caute si  nota de la examenul de bacalaureat de la informatica. Desi probele scrise de admitere se dau la mate si la fizica, o pondere substantiala
o constituie notele la luate la bac la celelalte discipline.In cazul Automaticii se vor duce fix pe nota de informatica de la bacalaureat.Daca n-o gaseste, te pune deoparte si ia dosarul altui candidat
care a trecut la probele scrise si are si bacul dat la informatica.
Motivul pentru care ar face asta, o constituie faptul ca ei nu doresc sa aiba restantieri la informatica din primul an.Ori daca nu ai dat bacul la info,deja pentru ei este un semn de intrebare si de alarma.
Clar ca vei avea restante la toate disciplinile care tin de informatica, iar ei nu vor sa aiba studenti cu posibile restante din primul an , ca acestia sa nu fie "obligati" de situatie sa se transfere la alte facultati, pe baza sistemului de evaluare cu credite.
Deci este o cutuma ca toti care dau la Automatica trebuie sa aiba bacul dat la Info si sa-l ia cu peste 8.50, daca vor sa prinda loc la buget.
Une se face asta? Algoritmul e public si e respectat, as zice eu. Nu am vazut sa conteze nota de la informatica, decat poate la un baraj, ceva, si nici atunci. Daca nu e scris undeva, se poate contesta. La Bucuresti nu am vazut asta, cel putin acum  cativa ani. Asa asa, doar ca mentiune.

View PostM0sGerila, on 15 octombrie 2018 - 20:34, said:

Daca trei ani ai stat degeaba e cam complicat acum, nu imposibil , dar complicat. In primul rand ia-ti o mediatatie la un prof de liceu, apoi , asa cum mentiona cineva, rezolva exercitii de pe platformele romanesti dedicate dupa care poti trece la codeAcademy, Udemy, si alte cursuri online. Daca nu ai baza , nu ai ce cauta in bransa .

aaaa, ciudat, prin mid 90's erau gramada de carti de informatica, manuale si culegeri de probleme iar unii mergeau la olimpiade internationale de profil....
Erau carti si olimpiade, poate pt cei care erau la profil (ceea ce nu era cazul subsemnatului, eu apucasem pe o alta cale, nu descoperisem calea asta). Nu era ceva curent sa ai computer acasa si nici la scoala. Iar de carti nu prea aveam bani.

Eu in locul lui m-as lamuri sa vad ca as vrea sa fac, asta se poate face stand pe langa cineva in industrie, lucrand ca intern. Dar la noi se pare ca nu exista asa ceva.

Edited by aaaa4567, 15 October 2018 - 20:39.


#18
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Am avut calculator inca din 90 ...good all Ice Felix 😉, dar nu asta e important. Asa cum ziceai , important este sa se hotarasca ce vrea, si repede, cunosc cazuri in care din anul 2 de facultate l-au luat firmele la angajat, dar era cam tatic din liceu in ale informaticii.
Asta cu nu conteaza ca nu ai facut in liceu e gargara, numai cine nu stie despre ce e vorba poate spune asa ceva. Ca idee sunt copii de inceput de gimnaziu care fac deja problemele de pe platforma romaneasca...alea de clasa a noua, ca nu stiu inca metode ca backtracking recursiv sau divide et impera, care se invata printre altele la liceu in aia patru ani, e alta discutie.
Din atitudini de genul asta cu studenti la medicina care nu au habar de biologie, anatomie, chimie , avem mega medici prin spitale....ca deh, s-au hotarat ei intr-a 12-a sa dea la medicina !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate