Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Rusii iau cu asalt piata europeana de retail

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#379
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postdiegodanny, on 14 noiembrie 2018 - 12:06, said:

UE nu are resurse, daca rusia nu va mai exporta resurse, in ue va aparea criza Posted Image
Iar rusia se descurca si fara ue, ue exporta cam ce exporta si la noi iar de pierdut vor avea tarile membre ue care exporta in rusia.

Ce criza visezi nene in UE? Rusii pe de alta parte au economie bazata pe titei si gaze, si se afla intr-o continua scadere.
https://www.reuters....r-idUSKBN1F41V1

Apropo de resurse --- americanii fac presiuni tot mai mari ca statele din Europa sa cumpere de la ei, nu de la rusi.
SUA cere Ungariei și vecinilor ei să respingă gazoductele rusești

#380
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostKokoshmare, on 14 noiembrie 2018 - 12:10, said:

Suntem deja în 2018, deci ar fi trebuit ca UE deja sa fi întrat în criza de 4 ani. Numai ca petrol și gaze se găsesc și în Marea Nordului și în România și în estul Mediteranei. Fără sa mai punem în discuție LNG-ul. În rest de ce mai are nevoie UE din Rusia dupa 4 ani de sancțiuni în care perdantul clar e Rusia?


Suntem în 2018  sancțiunile au deja 4 ani
Propaganda ieftina ca sa aiba motiv ue sa puna mana pe resursele noastre, sa le exploateze ei si sa faca profit cat mai mare.
Rusia nu pierde mai nimic, ue pierde mai mult fiindca rusia se poate orienta catre asiatici si poate face exporturi si importuri cu aia.

View PostBibulus, on 14 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Ce criza visezi nene in UE? Rusii pe de alta parte au economie bazata pe titei si gaze, si se afla intr-o continua scadere.
https://www.reuters....r-idUSKBN1F41V1

Apropo de resurse --- americanii fac presiuni tot mai mari ca statele din Europa sa cumpere de la ei, nu de la rusi.
SUA cere Ungariei și vecinilor ei să respingă gazoductele rusești
Si atunci de ce pretuirile combustibilului tot cresc daca barilul de petrol a scazut ?
Si ce motiv ar avea ungaria si vecinii sai sa respinga gazul rusesc ?

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:20.


#381
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Sincer tot ce e proaspat doar din piata luam, mai luam si din mall dar doar ce nu gasim in piata - rosii cherry de alea organice iarna, salata verde cand in piata nu e, citrice, fructe congelate, brocolli. Atunci caut sa cumpar produse din UE nu Turcia, Iordania etc.
Exceptie face MArocul care are rosii extraordinare, de cativa ani au ridicat calitatea foarte mult.

In rest pe primul loc e piata si aprozarele romanesti din cartier.

Smantana, unt si lapte - luam de la firma romaneasca din Sibiu, isi ia laptele de la un sat de langa. Unt mai bun ca untu de la Mandra, nicaieri nu am mancat. Doar untul President, ala frantuzesc poate sa faca fata la calitate.

Carnea o luam de la macelarie locala ce are magazinul in cartier.

- Painea o luam de la firma locala, care distribuie tot in cartier.

Mall? Ce e ala mall? La mall ma duc sa ma plimb si sa sparg timpul, nu sa cumpar mancare.

Pana si cizmele, pantofii le-am luat de pa producator roman ce vinde la targul Transilvania, ce se tine de cateva ori pe luna in Sala Transilvania din Sibiu.

In Sibiu produsele romanesti, traditionale, locale, vand cel mai bine. Pe holurile vis a vis de Carefour si Auchon sunt mese unde vin producatori locali, tarani din sate vecine. Deci pana si in mall au intrat taranii, e traditie deja de de ani de zile...

In curand se va deschide targul de Craciun din Sibiu - de acolo imi iau sosete groase, papuci de casa, manusi, caciuli, globuri, ornamente si cadourile ce le voi da de Craciun.

Edited by tipareth, 14 November 2018 - 12:22.


#382
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Posttipareth, on 14 noiembrie 2018 - 12:17, said:

Sincer tot ce e proaspat doar din piata luam, mai luam si din mall dar doar ce nu gasim in piata - rosii cherry de alea organice iarna, salata verde cand in piata nu e, citrice, fructe congelate, brocolli.

In rest pe primul loc e piata si aprozarele romanesti din cartier.

Smantana, unt si lapte - luam de la firma romaneasca din Sibiu, isi ia laptele de la un sat de langa. Unt mai bun ca untu de la Mandra, nicaieri nu am mancat. Doar untul President, ala frantuzesc poate sa faca fata la calitate.

- Painea o luam de la firma locala, care distribuie tot in cartier.

Mall? Ce e ala mall? La mall ma duc sa ma plimb si sa sparg timpul, nu sa cumpar mancare.

Pana si cizmele, pantofii le-am luat d epa producator roman ce vinde la targul transilvania, ce se tine de cateva ori pe luna in Sala Transilvania din Sibiu.

In Sibiu produsele romanesti, traditionale, locale, vand cel mai bine. Pe holurile vis a vis de Carefour si Auchon sunt mese unde vin producatori locali, tarani din sate vecine.

In curand se va deschide targul de Craciun din Sibiu - de acolo imi iau sosete groase, papuci de casa, manusi, caciuli, globuri, ornamente si cadourile ce le voi da de Craciun.
Si eu tot la fel fac cumparaturi si de fiecare data caut sa fie romanesti, pe langa incaltaminte chiar si imbracamintea caut romaneasca Posted Image
Iar la fructe evit cat pot de mult cele importate, exceptie cele care nu se fac la noi: citrice, banane etc.

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:22.


#383
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,143
  • Înscris: 30.07.2006

View PostSlick0r, on 12 noiembrie 2018 - 21:24, said:

Lukoil, benzinaria sarmanilor care nu inteleg de ce li se strica injectoarele la matiz? Serios, e vreun lant de benzinarii mai daramat decat Lukoil? Gazprom poate?

Iau rusii cu asalt europa sau e vorba de o maghernita fasaita?

Cum nu?
Dau lupte grele ca sa se impuna in Tancabesti :lol:

Cand o veni Galeo sa cumpere doi saci de cartofi si 3 de morcovi,le tripleaza vanzarile trimestriale.

Edited by marius.bunu, 14 November 2018 - 12:21.


#384
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,795
  • Înscris: 09.05.2008

View Postirulan_corrino, on 14 noiembrie 2018 - 08:28, said:

In definitiv clientul are opțiunea sa cumpere de unde vrea.
Bwuhahahahah!!!! :D

#385
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdiegodanny, on 14 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Si eu tot la fel fac cumparaturi si de fiecare data caut sa fie romanesti, pe langa incaltaminte chiar si imbracamintea caut romaneasca Posted Image

Prietenii mei francezi mi-au zis inca din anii 90 - cumparati produse nationale, ca altfel nu vi se ridica economia. Am bagat bine de tot la cap, lectia.


De la an la an targul de Craciun e tot mai frumos  si sa vreau sa ma abtin nu pot, ma mananca in degete sa cumpar...

Scumpe foc produsele alea mai artistice, dar asta e, o data pe an e Craciunul! Am luat anul trecut un glob cu 50 de lei! Pictat de mana, o poezie nu alta.

Edited by tipareth, 14 November 2018 - 12:26.


#386
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Posttipareth, on 14 noiembrie 2018 - 12:23, said:


Prietenii mei francezi mi-au zis inca din anii 90 - cumparati produse nationale, ca altfel nu vi se ridica economia. Am bagat bine de tot la cap, lectia.
Doar asa sustii economia, producatorii si angajatii romani Posted Image

View Posttipareth, on 14 noiembrie 2018 - 12:23, said:

Prietenii mei francezi mi-au zis inca din anii 90 - cumparati produse nationale, ca altfel nu vi se ridica economia. Am bagat bine de tot la cap, lectia.


De la an la an targul de Craciun e tot mai frumos  si sa vreau sa ma abtin nu pot, ma mananca in degete sa cumpar...

Scumpe foc produsele alea mai artistice, dar asta e, o data pe an e Craciunul! Am luat anul trecut un glob cu 50 de lei! Pictat de mana, o poezie nu alta.
Mai ales decoratiunile de craciun romanesti care sunt superbe Posted Image

#387
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View Postfuturist, on 14 noiembrie 2018 - 12:22, said:


Bwuhahahahah!!!! :D

Ce i așa amuzant ?
Dacă îți plac mărfurile de la ruși cumperi dacă nu, te duci la alții...

#388
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postirulan_corrino, on 14 noiembrie 2018 - 12:31, said:

Ce i așa amuzant ?
Dacă îți plac mărfurile de la ruși cumperi dacă nu, te duci la alții...
El le prefera pe alea vestice la dublu standard Posted Image, cam tot ce gaseti la marketuri sunt la dublu standard, acelasi produs in vest este cu mult mai bun si se vinde la acelasi pret Posted Image
Am cumparat si produse rusesti care sunt cu mult peste cele vestice vandute la noi Posted Image
Dar tot alea romanesti sunt cele mai bune Posted Image

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:34.


#389
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostBibulus, on 14 noiembrie 2018 - 12:13, said:



Ce criza visezi nene in UE? Rusii pe de alta parte au economie bazata pe titei si gaze, si se afla intr-o continua scadere.
https://www.reuters....r-idUSKBN1F41V1

Apropo de resurse --- americanii fac presiuni tot mai mari ca statele din Europa sa cumpere de la ei, nu de la rusi.
SUA cere Ungariei și vecinilor ei să respingă gazoductele rusești

Americanii sa dea indicatii laeiin tara,nu in Europa

#390
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 12:34, said:

Americanii sa dea indicatii laeiin tara,nu in Europa
Americanii vor sa ne vanda produsele lor care vor fi cu mult mai scumpe decat cele rusesti.
Vor sa elimine concurenta in europa dupa care se vor juca cu preturile cum vor ei.
Intotdeuna concurenta este buna fiindca daca va ramane unul singur se vor juca cu preturile cum vor ei.

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:37.


#391
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmarius.bunu, on 14 noiembrie 2018 - 12:19, said:



Cum nu?
Dau lupte grele ca sa se impuna in Tancabesti :lol:

Cand o veni Galeo sa cumpere doi saci de cartofi si 3 de morcovi,le tripleaza vanzarile trimestriale.

Eu cumpar in primul rand romanesti, daca se poate.


View Postdiegodanny, on 14 noiembrie 2018 - 12:36, said:


Americanii vor sa ne vanda produsele lor care vor fi cu mult mai scumpe decat cele rusesti.
Vor sa elimine concurenta in europa dupa care se vor juca cu preturile cum vor ei.
Intotdeuna concurenta este buna fiindca daca va ramane unul singur se va juca cu preturile cum vor ei.

Pai sa ne vanda americanii LNG la pret de dumping, la jumatate din pretul rusilor, si asa ii vor elimina pe rusi de pe piata.
Piata libera sa fie

Edited by geostorm, 14 November 2018 - 12:38.


#392
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Eu cumpar in primul rand romanesti, daca se poate.
Problema este ca astea romanesti se strica pe camp fiindca nu au loc in magazine de cele vestice....fiindca vestici in lanturile lor de magazine isi vand produsele de la ei.
Era bine daca statul roman investea intr-un lant de magazine romanesc in care sa se vanda cat mai multe produse romanesti.

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 12:38, said:

Pai sa ne vanda americanii LNG la pret de dumping, la jumatate din pretul rusilor, si asa ii vor elimina pe rusi de pe piata.
Piata libera sa fie
Americanul vine sa faca profit pe spatele tau, nu vine sa vanda mai ieftin decat rusul, ei vor sa ii elimine pe rusi din piata europeana cu sanctiuni, nu cu preturi mai mici.
Tu nu vezi ca pretul combustibilului a tot crescut iar barilul de petrol a scazut ? de ce in trecut cand barilul era mai scump preturile combuistibililor erau mai mici decat in prezent ?

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:43.


#393
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdiegodanny, on 14 noiembrie 2018 - 12:39, said:


Problema este ca astea romanesti se strica pe camp fiindca nu au loc in magazine de cele vestice....fiindca vestici in lanturile lor de magazine isi vand produsele de la ei.

Dar nu trebuie sa fie neaparat in supermarket. Eu din supermarket nu cumpar legume si fructe, astea le cumpar din piata, mult mai bune si oferta mult mai variata.
In supermarket am doar 1-2 soiuri de rosii. In piata gasesc o gramada de soiuri si.origini (romanesti, Turcia, Grecia, etc)
Ar trebui cat mai multe piete agro alimentare care sa concureze supermarketul

Edited by geostorm, 14 November 2018 - 12:44.


#394
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postgeostorm, on 14 noiembrie 2018 - 12:41, said:

Dar nu trebuie sa fie neaparat in supermarket. Eu din supermarket nu cumpar legume si fructe, astea le cumpar din piata, mult mai bune si oferta mult mai variata.
In supermarket am doar 1-2 soiuri de rosii. In piata gasesc o gramada de soiuri si.origini (romanesti, Turcia, Grecia, etc)
Si eu tot din piata cumpar, dar prefer sa cumpar de la cel ce se ocupa cu solare ca sa fiu sigur ca sunt romanesti, aia care vand tot timpul in piata sunt vanzatori, nu producatori si aia le cumpara de unde le convine iar multe sunt si de import....de aia prefer sa cumpar de la cei ce se ocupa cu agricultura.

Edited by diegodanny, 14 November 2018 - 12:53.


#395
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sunteti constienti si ca la speculantii din piata kilogramul are 800 de grame sper .Verificata treaba .Asa ca pretul e bun, cantitatea e mai mica .

#396
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostGingisHan2015, on 14 noiembrie 2018 - 12:47, said:

Sunteti constienti si ca la speculantii din piata kilogramul are 800 de grame sper .Verificata treaba .Asa ca pretul e bun, cantitatea e mai mica .

Prostii
In piata cantarele sunt omologate, verificate, ba chiar exista cantarul cumparatorului pus la dispozoitie de administratia pietei daca ai dubii.

Hane, prefer sa cumpar cartoful cultivat in valea orasului meu sau cartof de Harghita sau Covasna. Calitate net superioara a ceea ce gasesti in supermarket, plus ca banii mei ajung la comerciant sI producator roman

Edited by geostorm, 14 November 2018 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate