Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carnea rosie si dovezile ca ar fi daunatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 underb, on 14 octombrie 2018 - 17:29, said:

...cantitatea e iarasi importanta la orice ...

aici (sus) aveți, de fapt, toată filozofia!!!
ORICE - în cantitate suficientă/exagerată - UCIDE!!!
și apa
și pâinea
și...

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu poti si nu e recomandabil sa tii o dieta carnivora.. adica sa mananci numai carne si restul sa le dai deoparte.  Trebuie tinuta o dieta echilibrata in care carnea sa aiba o doza perioda, daca nu zilnica, macar la 2-3 zile.  Cu exceptia zaharului care trebuie redus, clar, din alimentatie, restul alimentelor nu sunt neaparat de aruncat la cos.. ci trebuie doar controlata doza in care le introduci in organism, respectiv daca ai nevoie de ele sau nu.   Ex:  toti oamenii ar trebui sa manance fructe (se stie) dar exista oameni care daca azi manaca un mar.. nu mai au nevoie de fructe o saptamana.. pentru ca asa e construit organismul lor...

Deci.. eu am inlocuit multe preparate "traditionale" bazate pe amestecuri (facute sa umple stomacul) cu diverse preparate pe baza de carne dar gatita in forma cat mai simpla:  friptura, gratar... etc. Se poate adauga, cu moderatie si o garnitura dar corelat cu regimul de viata (cat efort fizic faci) si cu temperatura de afara (daca la pranz sunt tot peste 20 de grade chiar nu merita sa mananci foarte caloric, ca n-ai ce sa faci cu caloriile respective).

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Imi place carnea dar incerc sa nu exagerez. Urmaresc mai ales carnea din surse cat mai curate, vitel de la tara, porc de curte etc
Ideal as consuma proteina majoritar din zer (izolat), oua, peste curat (pastrav gen), gaina de curte, curcan si pe ultimul loc carnea rosie.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Obsesiile astea alimentare imbolnavesc creierul, si dupa, in timp, si organismul. Din proprie experienta, va zic, cand eram vegan eram obsedat de ceea ce mancam si asta imi ocupa majoritatea timpului, planificarea.
Cheia e moderatia evident, dar sa compari 1 kg de linte cu 1 kg de carne raportat la valori nutritionale si vitamine, inseamna sa te pacalesti singur. Evident, ca proteina animala e superioara celei vegetale.

#23
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 epetroiu, on 14 octombrie 2018 - 14:47, said:

Dovezile nu prea exista.
Aici o pagina interesanta:

http://www.zoeharcom...t-the-evidence/
In sfarsit o femeie cu cojones care se ia in piept cu mafia oncologilor. Auzi la doctori cica sa reducem consumul de carne rosie si sa mancam fructe si legume. Pai asta e drum sigur spre cancer. Si asta si vor ca sunt mana in mana cu Pharma. Astia nu sunt experti in cancer, sunt experti in mita. Cine i-a facut experti, a votat lumea sa fie experti ? In schimb doamna aceea spune adevarul, e citita si apreciata de oameni, nu ca masonii astia de doctori.

Mai sunt unii care zic ca doamna lauda carnea doar ca sa-si vinda cartile low carb, insa sunt doar hateri platiti de Pharma. Noroc cu blogurile astea ca mai aflam si noi adevarul, asa a iesit la iveala ca NASA a mintit ca am ajuns pe luna. Sanchi au zis asa doar ca sa ia banii, ca daca afla lumea ca s-a filmat la Hollywood mai luau din parti. Mi-e si teama pentru doamna, sa nu aflam ca a "cazut" pe scari, la cat de mafioti sunt oncologii astia sunt in stare sa reduca lumea la tacere.

Edited by entry, 15 October 2018 - 19:10.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Entry,
Deci, ce zic doctorii? E rea sau buna carnea pentru cancer?
Nu de alta, dar am vazut in spital de oncologie, meniul servit pacientilor:crenvursti, margarina, ceai cu ZAHAR, salam si supe de legume. Ce mai ziceti?! Moarte curata, accelerata de doctori si de sistemul "medical"!

#25
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Nope, carnea protejeaza de cancer, asa zice la blog.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasa blogul, nu la ce scrie acolo ma refer.
Dupa judecata ta, ti se pare NORMAL ca un meniu al unui pacient de CANCER sa fie alcatuit din ce am scris mai sus? Servit de catre spital!

#27
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Da, carnea salveaza vieti. Legumele ucid. Vrei ca doctorii sa promoveze prin spitale ideologia vegana ?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am zis niciodata ca carnea e buna 100%, ba din contra, NU recomand o dieta carnivora pe termen lung, cum nu recomand nicio dieta vegana pe termen lung.  Totul e sa consumi cate putin din fiecare, adica moderatia e cheia. Problema la romani, e ca daca ar putea, ar manca carne de 3 ori pe zi, sau unii chiar fac asta.
Eu unul consum acum si carne, dar doar de 2-3 ori pe saptamana, maxim.

#29
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Dieta carnivora e singura care va salva omenirea. Vor fi eradicate toate bolile si lumea va trai fericita pana la adanci batraneti (asta daca va mai muri vreodata cu aceasta dieta minunata).

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat sarcasm.

#31
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Nu e sarcasm, e adevarul, am citit pe blog. Trebuie facuta si o religie, Grok va fi zeitatea suprema si impartasania va fi foarte reala. Veniti si luati trupul si sangele lui Grok.

#32
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
WTF... as incerca sa explic niste concepte de nutritie dar nu stiu de unde sa incep....dupa ce am citit pe aici am impresia ca ar trebui sa incep cu alfabetul.

Multi nici nu stiti ce-s aia macronutrienti si micronutrienti si va dati cu parerea in astfel de topic-uri  :facepalm:

Doamne ocroteste-ma de romani

Edited by -Jinx-, 15 October 2018 - 20:13.


#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 rosix, on 14 octombrie 2018 - 15:18, said:


in timp ce carnea care sta la baza si care are minim 60% proteina are un pret de 15 lei / kil.

carne cu minim 60 la suta proteina? Unde ai vazut asa ceva?

#34
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
E carne speciala, 300% proteina. E obtinuta din porci care au fost hraniti cu alti porci Posted Image

#35
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 rosix, on 15 octombrie 2018 - 11:25, said:

Se poate adauga, cu moderatie si o garnitura dar corelat cu regimul de viata (cat efort fizic faci) si cu temperatura de afara (daca la pranz sunt tot peste 20 de grade chiar nu merita sa mananci foarte caloric, ca n-ai ce sa faci cu caloriile respective).

Bine, exista metabolismul bazal, chiar daca stai in pat corpul consuma vreo 1500-2000 calorii doar pentru simpla "vegetare". In timp ce o ora de mers poe jois abia daca iti consuma 100 de calorii...

 -Jinx-, on 15 octombrie 2018 - 20:12, said:

WTF... as incerca sa explic niste concepte de nutritie dar nu stiu de unde sa incep....dupa ce am citit pe aici am impresia ca ar trebui sa incep cu alfabetul.

Multi nici nu stiti ce-s aia macronutrienti si micronutrienti si va dati cu parerea in astfel de topic-uri  Posted Image

Doamne ocroteste-ma de romani

Si cu ce ai contribuit util prin postul asta? In afara de a iti etala aroganta, ca vezi domne, ce destept esti tu si ce prosti sunt ceilalti...


 MembruAnonim, on 15 octombrie 2018 - 11:36, said:

Cheia e moderatia evident, dar sa compari 1 kg de linte cu 1 kg de carne raportat la valori nutritionale si vitamine, inseamna sa te pacalesti singur.

Inseamna sa fii de-a dreptul fraier... Lintea aia e furaj, balast...doar fibra care-ti chinuie intestinele. Cine stie cat se poate absoarbe din scoarta aia de copac Posted Image)) Teoretic ar avea ceva proteine, dar am dubii mari asupra ratei de absorbtie a proteinelor din asa ceva...

Poti sa mananci o friptura goala si te simti satul.
Ceea ce nu e nici pe departe valabil la linte...de aia veganii gen EXIT suplimenteaza masiv cu kile de zahar...
Apropo, unde-i EXIT? Nu, nu era clona....Posted Image

 MembruAnonim, on 15 octombrie 2018 - 19:53, said:

Problema la romani, e ca daca ar putea, ar manca carne de 3 ori pe zi, sau unii chiar fac asta.


Asta nu e o problema,  e un mit ce ne-a fost bine intiparit in minte.
Nu exista dovezi concludente ca ar fi daunatoare carnea consumata zilnic.
Se poate consuma zilnic fara probleme.
Eu sunt absolut convins de asta, mai ales ca alternativa e sa mananci, cum bine spune rosix, amestecuri de umplut stoamacul, pline de faina, zahar, carbohidrati, etc. Sau scoarta de copac gen linte/naut Posted Image
O portie sanatoasa de carne(cu suficienta grasime, se recomanda 1/6 sa fie grasime ca si cantitate) , alaturi de legume(putine ca sa nu chinuie digestia) si un fruct formeaza o masa ideala. Hai na, 2-3 felii de paine acolo n-o sa omoare pe nimeni.  Dar nu kilele de zahar, cartofarie, orezarie, uleiuri bune numai in motor, scoarta de copac Posted Image si alte minuni.

Edited by epetroiu, 16 October 2018 - 18:12.


#36
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Doctor epetroiu dar de mezeluri ce parere aveti ? Ce recomandati pacientilor ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate