Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Carnea rosie si dovezile ca ar fi daunatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Dovezile nu prea exista.
Aici o pagina interesanta:

http://www.zoeharcom...t-the-evidence/

Concluzia este ca dovezile relevante ca ar fi daunatoare carnea rosie tind catre zero.
Si mai e de observat ca multe studii referitoare la "red meat" sunt facute de fapt pe "processed meat" (salamuri, etc) .

Quote

In studies examining total meat intake, none reported a relationship with overall colorectal cancer risk (Flood, 2003; Jarvinen, 2001; Lee, 2009b; Oba, 2006; Sato, 2006) or risk associated with specific subsites (Lee, 2009b; Sato, 2006; Wu, 2006)… The EPIC study observed no association between red meat and colorectal cancer, but did observe a positive association for processed meat… Some studies found a relationship with rectal cancer and red meat intake [ZH – note – this was never actually red meat] (Chao, 2005; English, 2004), while others found no association (Kojima, 2004; Larsson, 2005; Lee, 2009b; Wei, 2004; Wu, 2006).
In general, the studies showed no consistent findings on type of meat or meat product and colorectal cancer” (P105 Ref 8).
BOTTOM LINE: There were no findings against red meat.

Quote

“Moderate evidence found no clear association between intake of animal protein products and blood pressure in prospective cohort studies.” (This conclusion was based on six studies: Alonso, 2006; Miura, 2004; Steffen, 2005; Wagemakers, 2009; Wang, 2008a; Wang, 2008b). (P36 Ref 8.)
BOTTOM LINE: Not even an association was found. There is nothing further to examine.

Quote

Limited evidence from prospective cohort studies show inconsistent relationships between intake of animal protein products and cardiovascular disease (CVD), with somewhat more positive evidence for processed meats and coronary heart disease (CHD)” (My emphasis) (P12 Ref 8).


Quote

And that’s it. The totality of the evidence examined by the US Dietary Guidelines Advisory Committee, for the 2015 Dietary Guidelines for Americans, found nothing against red meat for 1) Cardiovascular disease; 2) Blood pressure; 3) Type 2 diabetes; 4) Body Weight; 5) Colorectal cancer; 6) Prostate cancer and 7) Breast cancer.


Dovezi=0...

Edited by epetroiu, 14 October 2018 - 15:01.


#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Evident ca nu-i daunatoare carnea rosie! Bunica-mea a mancat numa "carne rosie" si mai ii trebuiau 2 ani sa aiba varsta din 3 cifre. :D

Ciuma rosie ii daunatoare si pentru asta nu-ti trebuie nici un test de laborator! Se vede cu ochiul liber!

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Si o problema importanta in toate studiile epidemiologice.

Quote

Most of the studies mention meat combined with grains and vegetables, such as pot pies, burgers, stews, lunch meat, hot dogs, meat puddings, and such. The most commonly eaten red meat is hamburger–how many people eat a burger without a bun, a soda, and a side of fries? I doubt they made any effort to separate the effects of the  meat alone.

E adevarat, lumea mananca o gramada de alte alimente pe langa carne. Cum atunci am putea trage concluzii ca bolile provin de la carne neaparat?
E un "flaw" imens....

Edited by epetroiu, 14 October 2018 - 15:02.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Crezi ca "pietrele" la ficat provin de la carnea rosie?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 epetroiu, on 14 octombrie 2018 - 14:47, said:

Dovezile nu prea exista.

Nu numai ca dovezi nu prea exista dar o bucata zdravana de carne de porc sau de vita, gatita corespunzator, bate la fund orice fel de preparat alimentar bazat de amestecuri care umplu stomacul, iar beneficiile pentru sanatate sunt pe masura.

Niciodata nu am inteles de ce un salam (care e de fapt un amestec de 18% carne + grasimi + zeama + apa + adaosuri) poate avea un pret intre 35-80 lei pe kil in timp ce carnea care sta la baza si care are minim 60% proteina are un pret de 15 lei / kil.

Edited by rosix, 14 October 2018 - 15:20.


#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 myshyk, on 14 octombrie 2018 - 15:15, said:

Crezi ca "pietrele" la ficat provin de la carnea rosie?
Provin de la certurile pe Softpedia. :)

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Carnea rosie de azi nu mai e carnea de pe vremea bunicii.
De fapt nici nu prea mai e carne!

#8
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 altuser09, on 14 octombrie 2018 - 15:46, said:

Carnea rosie de azi nu mai e carnea de pe vremea bunicii.
De fapt nici nu prea mai e carne!

Serios? Dar ce e?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am schimbat un pic alimentatia in sensul ca gatesc carne mai des si cat mai simplu - clasica friptura la cuptor, in general. cu ceva garnitura si am lasat-o mai la iarna cu sarmale, ardei umpluti si alte tocaturi pentru ca.. uite, sunt 25 de grade la pranz pe 15 octombrie... nu se face digestia...  Mancarurile mai grele, mai la iarna.

Apoi, o buna idee pe care am adoptat-o la gatit este cea asiatica - o bucata moderata de carne, reglata corespunzator cu un sos mai gros, condimentat, plus mamaligutza ca sa iasa combinatia.
Astfel - consumul de carne se mentine la un nivel redus (max 150g per portie) si e daca sosul e ok, e sufiicent ca sa te saturi, fara sa fie nevoie de mai mult.

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
problema este ca oamenii "stie" ! ...
confunda cerbul cu vaca, salamul cu carnea, etc !

Edited by realduc, 14 October 2018 - 16:13.


#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Parca era vorba de carne procesata in toata povestea asta. In plus, cantitatea e iarasi importanta la orice aliment posibil daunator. Felul in care e gatita e iarasi important. Ceva presiuni sunt in toata povestea asta si tineau mai mult de etica/doctrina vegana si ecologista decat de altceva.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si mentosanele sunt daunatoare daca le mananci si stai in canapea la televizor. Carnea rosie este o sursa importanta de proteina . Proteina este absolut necesara pentru dezvoltarea fizica . Fara proteina animala , copilul va deveni un adult rahitic. Vegan , cu barba , probabil cu o chelie generoasa de la 24 de ani , ochelari cu 8 dioptrii la stangul si 12 la dreptul, corporatist , in costum de fitze pe trotineta  ....si multumit de sine .
Puteti manca oricata carne rosie. Eu mananc zilnic . Dar o si metabolizez zilnic. Dupa masa de pranz care contine carne , am antrenamente care ma duc in deficit astfel incat , dupa ce metabolizez orice gram de proteina sunt pe deficit si trebuie sa mananc ceva inainte de culcare . Nu am gram de grasime , beau o bere-doua aproape zilnic si sunt sanatos tun . Nu am guta , nu am diabet , nu am probleme cu sangele , cu inima sau alte organe interne . Am o osatura sanatoasa , articulatii mobile , conditie fizica cum nu am avut niciodata in viata mea . Nu am avut nici un os rupt in viata mea . Am avut o fisura la o mana cand am cazut in respectiva mana de la 3 metri si ceva .

Edited by JurasikMan, 14 October 2018 - 18:41.


#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 altuser09, on 14 octombrie 2018 - 15:46, said:

Carnea rosie de azi nu mai e carnea de pe vremea bunicii.
De fapt nici nu prea mai e carne!

Dar ce e?

E facuta din carbohudrati si nu stim noi?

Carnea e carne...ca mai contine si urme de antibiotice/hormoni de crestere e alta discutie dar tot proteina de calitate e

 JurasikMan, on 14 octombrie 2018 - 18:38, said:

Si mentosanele sunt daunatoare daca le mananci si stai in canapea la televizor. Carnea rosie este o sursa importanta de proteina . Proteina este absolut necesara pentru dezvoltarea fizica . Fara proteina animala , copilul va deveni un adult rahitic. Vegan , cu barba , probabil cu o chelie generoasa de la 24 de ani , ochelari cu 8 dioptrii la stangul si 12 la dreptul, corporatist , in costum de fitze pe trotineta  ....si multumit de sine .
Puteti manca oricata carne rosie. Eu mananc zilnic . Dar o si metabolizez zilnic. Dupa masa de pranz care contine carne , am antrenamente care ma duc in deficit astfel incat , dupa ce metabolizez orice gram de proteina sunt pe deficit si trebuie sa mananc ceva inainte de culcare . Nu am gram de grasime , beau o bere-doua aproape zilnic si sunt sanatos tun . Nu am guta , nu am diabet , nu am probleme cu sangele , cu inima sau alte organe interne . Am o osatura sanatoasa , articulatii mobile , conditie fizica cum nu am avut niciodata in viata mea . Nu am avut nici un os rupt in viata mea . Am avut o fisura la o mana cand am cazut in respectiva mana de la 3 metri si ceva .

Gresesti...

Si eu mananc 180 gr de proteina animala pe zi( nu 180 gr de carne sa fie clar)

Asta nu inseamna ca nu poti sa iti iei proteina necesara ca vegan...doar ca e foarte greu

Linte/fasole + orez spre exemplu e o combinatie de proteine care isi corecteaza reciproc carentele de aminoacizi.

Soia e o sursa ok de proteina(daca nu te deranjeaza estrogenii vegetali)

Mai sunt si alte surse...ovaz quinoa

Sunt bodybuilders vegani asa ca sa nu exageram

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu greseste...veganismul este o pacaleala.

Edited by epetroiu, 14 October 2018 - 19:07.


#15
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 epetroiu, on 14 octombrie 2018 - 19:06, said:

Nu greseste...veganismul este o pacaleala.

Fiind promovat ca o "viata mai sanatoasa" da e o pacaleala.

Este totusi practicabil si sanatos daca ai cunostinte f bune despre nutritie si acces la alimente care in Romania pot fi considerate exotice.

Da-mi tu un exemplu de aliment de provenienta animala indispensabil daca sustii altceva

Edited by -Jinx-, 14 October 2018 - 19:11.


#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Prostie maxima, la fel ca aia cu "nu mancati ton ca are mercur" + altele asemanatoare. Daca ai o alimentatie cat de cat echilibrata, te doare la banana.

#17
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 balauru69, on 14 octombrie 2018 - 19:29, said:

.... te doare la banana.

Nici macar , ca e nasol sa te doara la banana

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca o chestie legata de carnea rosie sau, de carne in general...
O dieta bazata 100% doar pe carne am tinut recent doua saptamani, si aici ma refer doar strict carne de pui, peste si putin porc(la cuptor sau fiarta, fara ulei sau prajeala, si fara oua si lactate), si doar consumand apa si ceai, fara sucuri si prostii, a dus la reducerea cosurilor de pe fata cu 90%!!
Cand eram vegan, imi apareau cosuri din alea urate, dureroase sub piele si nu stiam de ce, dar uite, am aflat de ce.
Acum mai mananc si legume, dar mai rar, iar fructe, spre deloc. Deci, dieta ZERO CARB sau NO CARB functioneaza si pentru ACNEE/COSURI. La mine cel putin, functioneaza mai bine ca si dieta vegana.

Edited by MembruAnonim, 14 October 2018 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate