Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Carnea rosie si dovezile ca ar fi daunatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postgushpi, on 15 octombrie 2018 - 11:21, said:

aici (sus) aveți, de fapt, toată filozofia!!!
ORICE - în cantitate suficientă/exagerată - UCIDE!!!
și apa
și pâinea
și...

si buruienile  :)

#38
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
...si carnea.

#39
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Eu as sfatui pe oricine care n are nici un fel de probleme de sanitate sa manance orice.
In afara de cei care au o slabiciune pentru conditia animalelor si modul in care sunt sacrificate ca sa le halim noi.
Recunosc , zeci de ani de zile , nici macar nu mi a trecut prin cap cand mancam ceafa de porc , faptul ca animalul ala a avut si el un suflet si I s a luat.
Acuma ii zic lu nevasta mea la misto
Ai 2 pisici , daca ai muri de foame le ai hali pe astea?
N are raspuns , le iubeste f mult , eu daca as muri de foame le as manca , ea , nu stiu ce ar face.

#40
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Acuma , ca m am enervate , oboseala persistenta pe alimentatia vegana.
Da , de ce nu se incearca vitamin b3 in megadoze , la care nici macar nu tre sa citesti prospectul , ca daca l citesti zici ca te vindeca de toate bolile.
Niacin in megadoze se vinde si in ro si pe amazon si cine a avut curiozitatea sa citeasca la coment , sunt unii , care n au nevie de b3 , ei vor doar flushing .
Ca pe urma e ca la vegetale , mai apar efecte secundare , da I cu b uri da I du d3 , da I cu precursor de d3 adica d2 , e alta treaba.
Da stau si ma intreb.
Un depresiv , nasol , tratat cu orice altceva , nu I mai bine sa ia b3 ul asta 1 luna sau doua si atat , nu 3 ani , nu 7 ani ca sa aibe efecte secundare?
Poate ca cei care au incercat dieta vegana , trebuiau sa arunce un ochi si spre b12 si spre bcomplex si spre b3 megadoze si apoi sa vina sa ne spuna cat e de nasol pe dieta vegana.
Absolut valabil si pe dieta carnivora.
Sa ne spuna ce ajustari se pot face.

#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Totusi ... se gandesc oare nutritionistii ăștia si veganii si mutotocanii si romulanii ... cum am evoluat 7 miliarde de ani? Cu ce găseam la indemana . Si cu carne putrezita cand altceva nu era sau cu radacini. Cum om fi supravietuit fara dieta stiintifica , fara sa stim de micronutrienti , fara veganism ?

#42
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Aceste companii straine , ca romanesti nu exista isi bat joc de noi.
Pe fata.
Auzi
mancaruri vegane cu orez cu tofu cu tot ce vrei , daca pui lupa pe ele vezi smantana si alte alea.
Oameni astia sunt oare sanatosi mintal?

Sau s a intalnit hotu cu prostu ,ii dai prostului ce vrea , dar ii mai pui de la tine ce trebuie .
Astia pe fata isi bat joc de noi.
ne a intrebat cineva daca vrem sa aiba super gust?
si daca da, sa ne bage ce vor ei?
daca spui vegan , nu ti e rusine sa bagi produse animale si sa mai si scrii?
mi e scarab , numa cand ma gandesc c a aia in America , cumpara la greu sute de produse din supermarket cu eticheta vegan

#43
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
cred ca erau etichetate drept vegetariene, nu vegane, daca au produse lactate in ele...

View PostJurasikMan, on 18 octombrie 2018 - 14:18, said:

Totusi ... se gandesc oare nutritionistii ăștia si veganii si mutotocanii si romulanii ... cum am evoluat 7 miliarde de ani? Cu ce găseam la indemana . Si cu carne putrezita cand altceva nu era sau cu radacini. Cum om fi supravietuit fara dieta stiintifica , fara sa stim de micronutrienti , fara veganism ?

Asta cam asa e, omul a supravietuit foarte bine si fara sfaturi de nutritie ale asa-zisilor "cercetatori"...
Si paradoxal de cand sunt foarte multe sfaturi de nutritie, lumea e tot mai bolnava. Bineinteles, e doar o corelatie, nu cauzalitate :)
Nu ne sfatuiau idiotii de americani prin '70 sa bagam la greu margarina(adica grasimi trans), ca e sanatoasa, si untul e naspa? Acu' au interzis grasimile trans...

View Postlstefanescu14, on 18 octombrie 2018 - 14:11, said:

Acuma , ca m am enervate , oboseala persistenta pe alimentatia vegana.
Da , de ce nu se incearca vitamin b3 in megadoze , la care nici macar nu tre sa citesti prospectul , ca daca l citesti zici ca te vindeca de toate bolile.
Niacin in megadoze se vinde si in ro si pe amazon si cine a avut curiozitatea sa citeasca la coment , sunt unii , care n au nevie de b3 , ei vor doar flushing .
Ca pe urma e ca la vegetale , mai apar efecte secundare , da I cu b uri da I du d3 , da I cu precursor de d3 adica d2 , e alta treaba.
Da stau si ma intreb.
Un depresiv , nasol , tratat cu orice altceva , nu I mai bine sa ia b3 ul asta 1 luna sau doua si atat , nu 3 ani , nu 7 ani ca sa aibe efecte secundare?
Poate ca cei care au incercat dieta vegana , trebuiau sa arunce un ochi si spre b12 si spre bcomplex si spre b3 megadoze si apoi sa vina sa ne spuna cat e de nasol pe dieta vegana.
Absolut valabil si pe dieta carnivora.
Sa ne spuna ce ajustari se pot face.

Nu fi naiv...niciun supliment cu vitamine artificiale de sinteza nu trateaza nimic...

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unele suplimente de vitamine de sinteza trateaza anumite afectiuni, exemplu acneea cu Vitamin A, zinc.

#45
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Eu nu cred pe nimeni care spune asa ceva, poate sa aibe zeci de PhD-uri chiar daca merge pe jar sau apa, tot minte cand spune asa ceva.  

Prima oara in copilarie am auzit de boala de Pancreas care ucide, un vecin, maramuresan tanar era diagnozat si i s-a dat foarte putin timp de trait.
Ma uitam la el ca nu parea sa sufere la 2.30 metri inaltime, se plimba vesel cu pasi mici prin localitate.   Lua o cafea pe terasa mica al cofetariei cu 1 masa si 4 scaune.
Avea haina de piele ca secuirstii ca era bogat, sotia era mare pcr-ista, pe el l-au concediat pe motiv de boala.  Zeci de ani a trait inca si nu de boala a murit sau de moarte naturala.

La fel aici am cunoscut pe cineva care cu Colesterol a fost diagnozat si cateva luni de trai i-a fost dat daca nu renunta la sare, tigari, alcool, carne, etc.
A renuntat la toate  si tot are acelas rezultat la analiza de sange plus tensiune artreiala mare si trigliceride desi a mancat medicamente cu tona, a facut spot in sala si tot ce i s-a spus.

#46
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Daca nu mananc o friptura de porc la gratar degeaba mai traiesc. Nu am sa inteleg niciodata veganii.. sa mananci iarba toata viata pt ce? Ptiu..

#47
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
https://www.drugs.co...ion.html?page=2

#48
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostJurasikMan, on 18 octombrie 2018 - 14:18, said:

Totusi ... se gandesc oare nutritionistii ăștia si veganii si mutotocanii si romulanii ... cum am evoluat 7 miliarde de ani? Cu ce găseam la indemana . Si cu carne putrezita cand altceva nu era sau cu radacini. Cum om fi supravietuit fara dieta stiintifica , fara sa stim de micronutrienti , fara veganism ?
7 miliarde de ani ? Tu esti evoluat, nu gluma Posted Image  Am supravietuit cum singur ai spus, cu carne putrezita, cu ce apucam, insa una e supravietuirea si alta e sanatatea. Ce acum nu supravietuiesc oamenii cu hamburgeri si prajituri ? Aveau si aia din trecut o gramada de probleme, rahitism, scorbut, beriberi.

View Postepetroiu, on 18 octombrie 2018 - 18:52, said:

Nu fi naiv...niciun supliment cu vitamine artificiale de sinteza nu trateaza nimic...
Decat deficientele de vitamine.

#49
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

View PostJurasikMan, on 18 octombrie 2018 - 14:18, said:

Totusi ... se gandesc oare nutritionistii ăștia si veganii si mutotocanii si romulanii ... cum am evoluat 7 miliarde de ani? Cu ce găseam la indemana . Si cu carne putrezita cand altceva nu era sau cu radacini. Cum om fi supravietuit fara dieta stiintifica , fara sa stim de micronutrienti , fara veganism ?

De 7 milioane de ani zic evolutionistii ca a aparut omu .
Datarea cu carbon 14 a aparut in 1949 , oamenii rai zic ca pana atunci s a dat cu bombe atomice la greu si posibil sa strice teoria omului de datare cu carbon 14 si pt care a luat si premiul nobel.

Acu in clipu asta de 1 minut jumate si mai rau zic de datarea asta cu c 14 .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uTXSuhogEtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Nu te astepta ca creationistii sa inteleaga cum functioneaza datarea cu carbon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/54e5Bz7m3do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Hopaaaaa

https://www.nutritio...VQeU0uHMJo5VavA

Quote

A new study examining food consumption in 158 nations found that a higher consumption of fat and animal proteins was associated with decreased risk of heart disease. Meanwhile, more carbohydrates—especially more wheat and cereals—were associated with higher rates of cardiovascular death. These data are the latest to confirm that the U.S. government’s high-carbohydrate diet is quite likely not the best advice.
In this latest study, a team of Czech researchers analyzed the consumption of 60 food items in 158 countries around the globe between 1993 and 2011
The study found that the risk of mortality from cardiovascular disease was lower with higher intake of total fats and protein, animal protein and fat, meats, fruits, coffee and cheese. Moreover, “regardless of the statistical method used, the results always show very similar trends and identify high carbohydrate consumption (mainly in the form of cereals and wheat, in particular) as the dietary factor most consistently associated with the risk of cardiovascular diseases.

Hai ca incep sa le mai nimereasca!

Quote

Other study findings:
High cholesterol was inversely associated with CVD deaths in most countries.

Glucose from cereals and starches was more strongly associated with raised blood glucose than refined sugar.

   Total fat and animal fat consumption were the most frequent factors to be inversely correlated with cardiovascular outcomes (Translation: the more fat and animal fat eaten in a country, the lower the rates of poor cardiovascular outcomes).

The food that most consistently correlated with poor cardiovascular risk was sunflower oil, followed by wheat, potatoes, and milk

Foarte plauzibil, uleiul de floarea soarelui fiind printre cele mai daunatoare alimente. Culmea e ca multi din cei care consuma  carne, o consuma in general prajita in ulei, si atunci e posibil ca efectele daunatoare atribuite carnii sa vina de fapt de la ulei . Mai bagi si o portie de cartofi prajiti in acelasi ulei, si paine din belsuig, si voila... boala. Cine  e de vina? Carnea, "normal"! Posted Image

Edited by epetroiu, 22 October 2018 - 18:30.


#52
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Cauta atunci studii despre carne neprajita in ulei , eventual fiarta , gratar , aburi , sa vedem alea ce zic , in ce cantitati o recomanda si in ce asocieri.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EVIDENT CA PRAJEALA IN ULEI E NOCIVA. Fie ca e carne prajita in ulei sau cartofi prajiti in ulei. Nu "alimentul" in sine e nociv, ci ce adaugi, aici uleiul, care e inflamator datorita continutului ridicat de omega6. Optati pentru carne facuta la cuptor sau fiarta, cartofi in cuptor, fierti sau pireu. De o mie de ori mai sanatos! Nu mai dati vina pe carne!
Eu nici nu am ulei in casa, pentru ca nu folosesc asa ceva!

Edited by MembruAnonim, 23 October 2018 - 16:45.


#54
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMembruAnonim, on 23 octombrie 2018 - 16:44, said:

Eu nici nu am ulei in casa, pentru ca nu folosesc asa ceva!

Nici eu nu am mai folosit de ani buni.

View Postlstefanescu14, on 23 octombrie 2018 - 13:39, said:

Cauta atunci studii despre carne neprajita in ulei , eventual fiarta , gratar , aburi , sa vedem alea ce zic , in ce cantitati o recomanda si in ce asocieri.

Nu prea am vazut studii care sa tina cont de metoda de gatire a carnii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate