Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

O șoferiță de TIR din Brăila, amendată cu 500 de lei pentru că a criticat poliția pe Facebook

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
575 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006
LINK

O șoferiță de TIR din Brăila, amendată cu 500 de lei pentru că a criticat poliția pe Facebook
O șoferiță de TIR din Brăila s-a trezit cu poliția la ușă și cu o amendă de 500 de lei, după ce a postat pe Facebook un comentariu în care critica instituția, relatează presa din Brăila.

Tânăra în vârstă de 26 de ani a comentat la un articol despre un taximetrist sancționat de polițiști pentru tulburarea liniștii publice.
Femeia a fost înștiințată că a primit amendă, iar în procesul verbal scrie că „prin intermediul site-ului de socializare Facebook, respectiv pe pagina “DeBrăila”, a adresat cuvinte și expresii jignitoare la adresa lucrătorului de poliție menționat în articol, respectiv a instituției Poliției”.

„Am comentat la Eparu Ionuț, taximetristul care a pățit ce a pățit cu poliția, iar poliția a venit acasă la mine și mi-a dat citație să mă prezint la secție pentru a mă amenda. Pentru că mi-am spus parerea mea vis-a-vis de poliție. Cu asta se ocupă în ziua de azi Poliția Română. Le-am spus: eu lucrez ca șofer de TIR și nu am luat niciodată nicio amendă pentru nimic și iau pentru asta?”, a declarat pentru Jurnalul de Brăila, Dana Spiridon.
Tânăra intenționează acum să își caute dreptatea în instanță.



Deci - sa comentam sau sa nu comentam?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Critica e una si "expresii jignitoare" e cu totul altceva... ea nu a criticat, a jignit. Bine ca a amendat-o, exista dreptul la imagine.

Edited by andreic, 14 October 2018 - 11:13.


#3
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 andreic, on 14 octombrie 2018 - 11:12, said:

Critica e una si "expresii jignitoare" e cu totul altceva... ea nu a criticat, a jignit. Bine ca a amendat-o, exista dreptul la imagine.

Poate sa demonstreze politia romana ca acel cont de facebook ii apartine?

Daca da, poate politia sa demonstreze ca ea e cea care a postat de pe acel cont?

Asta e primul pas catre cenzura

#4
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Păi cum dom'le, să "jicnească" organu'?
Trebuia să-i "ieie" permisu', să se învețe minte!
P.S. Am scris în "rutiereză", să înțelege și tovarășii "danezi"!


 andreic, on 14 octombrie 2018 - 11:12, said:

Critica e una si "expresii jignitoare" e cu totul altceva... ea nu a criticat, a jignit. Bine ca a amendat-o, exista dreptul la imagine.
În halul în care a decăzut poliția rutieră (care oricum nu era la un nivel prea ridicat!) nu e o jignire ci o constatare!

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 djxhouse, on 14 octombrie 2018 - 11:04, said:

LINK
Deci - sa comentam sau sa nu comentam?
Cel mai bine cînd comentăm e s-o facem civilizat. Amenda aia a fost dată pe bune. La sfîrșitul articolului e dat comentariul zînei. Aia nu e critică, e doar o înjurătură.

Edited by radunic, 14 October 2018 - 11:19.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Linistit in instanta castiga, si cu avocat din oficiu luat de pe strada .Jegosi au mai ajuns .Mor 2500 de oameni pe cararile patriei denumite impropriu drumuri, pentru ca nu  isi fac datoria de preventie .
Si dau amenzi pentru facebook .Muye pesede si slugile lor .Cum le-a dat-o si suedezul , de s-au facut de rasul lumii intregi dupa aia .
Si are dreptate doamna, chiar sunt scarbe incompetente .Majoritatea, la Neamt au intrat aproape toti rutieristii la un moment dat la bulau, cu tot cu sef pentru coruptie . 14 oameni .Asa ca..
Tineau banii in Biblie, ceaslov .
http://atacul.ro/201...gar-cu-epoleti/

Edited by GingisHan2015, 14 October 2018 - 11:26.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa e când îţi dai pe facebook şi datele persoonale, şi adresa, şi poze din casă, şi toată viaţa de rahat pe care o ai. Bine că nu au călcat-o hoţii.

Edited by mihaicozac, 14 October 2018 - 11:24.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu gasesc postarea originala pe facebook.
Daca a scris cum apare in diverse articole - p*lii - se considera jignire ?!
Adica, serios, ce inseamna * din punct de vedere al legii ???

#9
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Asta e mesajul fetei: [ https://i.imgur.com/rzJcL3G.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A-d-r-i-a-n, 14 October 2018 - 11:25.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 -Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 11:14, said:

Poate sa demonstreze politia romana ca acel cont de facebook ii apartine?Poate sa demonstreze politia romana ca acel cont de facebook ii apartine?
Da, poate.

 -Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 11:14, said:

Daca da, poate politia sa demonstreze ca ea e cea care a postat de pe acel cont?
Asta nu poate dar din pacate asta a devenit ca uzul automobilului. Nu conteaza cine a fost, daca e al tau, esti responsabil tu.

#11
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Voi astia corectii care sustineti initiativa politiei....stiti ce e aia prezumtie de nevinovatie?

E de datoria politiei sa demonstreze ca ai comis fapta asa ca va intreb ce am intrebat si mai sus

Quote

Poate sa demonstreze politia romana ca acel cont de facebook ii apartine?
Daca da, poate politia sa demonstreze ca ea e cea care a postat de pe acel cont?


#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 -Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 11:14, said:



Poate sa demonstreze politia romana ca acel cont de facebook ii apartine?

Daca da, poate politia sa demonstreze ca ea e cea care a postat de pe acel cont?

Asta e primul pas catre cenzura
Poftim??? Si daca demonstreaza ce? Te deranjeaza cenzura sau doar faptul ca poate nu se poate demonstra ca ea a postat?

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 Paz, on 14 octombrie 2018 - 11:25, said:

Da, poate.

Cum?

#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 A-d-r-i-a-n, on 14 octombrie 2018 - 11:25, said:

Asta e mesajul fetei: [ https://i.imgur.com/rzJcL3G.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ok, acum ca avem si mesajul chiar vreau sa vad care sunt colegii care isi asuma pe fata faptul ca sunt de acord cu amenda pentru asa ceva!!!

#15
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 catalina1, on 14 octombrie 2018 - 11:27, said:

Poftim??? Si daca demonstreaza ce? Te deranjeaza cenzura sau doar faptul ca poate nu se poate demonstra ca ea a postat?

Lasand la o parte  cenzura (ca nu sustin folosirea injuriilor in spatiul public)... politia incalca treaba aia cu prezumtia de nevinovatie.

Ai auzit de ea? E destul de importanta daca vrem sa traim intr-o societate libera in care sa nu vina sa te bata militia in casa ca "asa vrea muschiu' lor"

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-au ce sa -i faca nici daca e asa .Penal nu e, cel mult o amenda . Si aia poate fi contestata . Judecatorii desfiinteaza in general pe banda rulanta juristii MAI-ului la procese, tot de competenti ce sunt .
Putini soferi au pierdut vreodata procese in fata rutieristilor .

Edited by GingisHan2015, 14 October 2018 - 11:33.


#17
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 catalina1, on 14 octombrie 2018 - 11:29, said:

Ok, acum ca avem si mesajul chiar vreau sa vad care sunt colegii care isi asuma pe fata faptul ca sunt de acord cu amenda pentru asa ceva!!!

Nu mai inteleg...esti pro sau contra amenda? Posted Image

Eu sunt clar contra

 GingisHan2015, on 14 octombrie 2018 - 11:32, said:

N-au ce sa -i faca nici daca e asa .Penal nu e, cel mult o amenda . Si aia poate fi contestata . Judecatorii desfiinteaza in general pe banda rulanta juristii MAI-ului la procese, tot de competenti ce sunt .
Putini soferi au pierdut vreodata procese in fata rutieristilor .

Clar va fi desfiintata. Oricine accepta mizerii de astea, sau mai rau oricine le da dreptate se indreapta cu pasi siguri catre un stat totalitarist

Edited by -Jinx-, 14 October 2018 - 11:36.


#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 -Jinx-, on 14 octombrie 2018 - 11:28, said:

Cum?
Au metodele lor, nu stiu eu cum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate