Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#145
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am fost azi cu drona
Am facut cum ai zis dar nu se vede mai nimic. Am sa le pun mai tarziu aici. Cred ca in photoshop o sa pot sa fac sa se vada bine... sper

Le-a sous seful de acolo sa se opreasca pe patinoar pentru cateva secunde ca sa pot face o poza :)))

#146
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Hai sa va spun si adevaratul motiv pentru care ma chinui (sau cel putin ma zbat sa iasa bine pozele ). ieri am zis sa nu fiu nesimtit si sa-l intreb pe patron daca ma lasa sa fac cateva poze. M-a lasat si dupa cateva minute m-a intrebat daca nu vreau sa fac cateva poze si filmari duminica deoarece vine un Dj, etc... Am zis ca merg (nu am vazut ca pozele nu au iesti bine, in schimb filmarile au iesit super)

https://drive.google...8Wrp81RbXOL-Tly Aici e un link cu raw-urile de azi ( cele facute pe manul cu diferite setari si diferite pozitii ) Mai am cateva pe PC dar nu le-am pus pe toate..
Am sa incerc si eu azi sa vad daca pot sa le fac ceva sa se vada..

M-a uitat acum in photoshop. Pozele ies cam mov dar calitatea nu e ok.. Am sa mai incerc si maine sa vad ce iese...

Oricum azi i-am spus ca daca nu ies bine pozele o sa fac doar cateva filmari si a spus ca e ok si asa (i-am aratat si lui ca nu se vedeau clar oamenii care se miscau).

Edited by Razvan125, 08 December 2018 - 01:21.


#147
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Ceva cred ca nu am facut iar bine..;.. Am pus camera pe manul la setariile la care era pe automat in pozitia aceea ( 1/1000, iso 400 etc si nu se vedea.. )
Sau mavic air-ul nu e capabil sa faca poze cu obiecte in miscare noaptea...

Sau.. O varianta mai "neoficiala"... Posted Image)) dar la care pozele sunt mult mai clare decat oe automat. Fac screenshot la un cadru din video...
exemple: https://drive.google...dBVSpraANu1teKp
https://drive.google...PbTGdqXavNA1Fji

Scuzati ca poate v-am sacait cu aceste poze de la patinoar....

Edited by Razvan125, 08 December 2018 - 01:45.


#148
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Apropo de culoarea mov, din ce se vede la poza 0227 de exemplu în dreapta în parcare este iluminat cu becuri de sodiu, alea au lumina aia specifică galbenă, iluminatul de pe patinoar nu îmi dau seama ce e, are lumină albă dar poate fi LED sau becuri cu vapori de mercur, în orice caz asta poate fi o problemă dacă lași pe automat la cameră setarea sursei de lumină, cel mai bine selectezi iluminat fluorescent dar vezi și cum se vede dar neapărat să lași pe manual inclusiv la filmare altfel când schimbi unghiul de filmare o să ai fluctuații pe imagine deoarece camera schimbă automat setarea în funcție de ce vede. 1/1000 este clar prea scurt timpul pentru shutter, mă uitam si la ale mele făcute pe timp de noapte timpul este foarte lung 1/4 , 1/8, 1/10 dar nu am făcut poze la obiecte în mișcare rapidă, poate cu un ISO 1600 să poti duce la un 1/50 dar depinde clar puternic și de lumina care o ai la dispoziție.  Ca idee eu știu de la aparatul foto că dacă am un shutter peste 1/125 nu mai ies pozele "mișcate" dacă le faci "din mână", drona este foarte stabilă cu condiția să nu ai vânt problema este că se mișcă subiectul. Adevărul este că pe Mavic Air camera este adaptată pentru fotografii de peisaje nu pentru portrete sau secvențe sport. Pentru "sport" chiar îți trebuie cameră de calitate și lumină bună.
Pozele pe care le vezi tu făcute noaptea dar care sunt foarte detaliate nu sunt făcute cu drona fiindcă nu e posibil să ți drona în același punct o oră sau mai mult, după ce se alege încadrarea se pune camera pe trepied și se fac câteva poze înainte de apus în cursul apusului și apoi poze cu expunere lungă după ce sa întunecat, și din toate pozele făcute se combină diverse fragmente în Photoshop și se  obține poza finală. Adevărul este că o poză este chiar mai greu de făcut decât o filmare deoarece privitorul are timp să caute pe ea imperfecțiunile, pe video îi tragi atenția spre subiectul principal și nu mai vede amănuntele.

#149
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Cred ca abandonez ideea cu pozele... Fac doar filmare

#150
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Până la urmă aia făcută inițial a iesit destul de bine, din acest motiv trebuie să faci multe poze în diverse conditii ca să îți cunosti aparatele și ce pot. Pe vremuri am făcut și eu poze cu film, aveam un Smena 8 nu era cine știe ce minunăție, dar îmi developam singur filmele (alb-negru) și făceam pozele cu un 510 rusesc. Ei bine atunci chiar era o problema că dacă nu setam corect, vedeam că nu au ieșit pozele abia după ce developam filmul, acum ai feedback imediat.


https://drive.google...v7haI09fnb/view

Asta este destul de ok, zic eu.

#151
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Oare daca fac pozele in rafala, nu o sa iasa mai bine ? Decat daca fac pe single shoot pe automat..

#152
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cu cât faci mai multe poze cu atât crești șansa să ai și poze bune mai multe, ai văzut pe net filmulețe "behind scenes" cum lucrează profesioniștii, fac o mulțime de poze, dacă faci în rafală evident că îți crești și mai mult șansele să obții cadre bune, eventual poți folosi și HDR ca să îți tragă cu expuneri diferite. De cât ai cardul ? Eu am un card de 128 GB pentru dronă și niciodată nu am avut mai mult de 50 Gb pe el strânși pe durata a trei baterii, dar asta pe filmări care le fac toate cu 4K, deci nu cred că e problemă de spațiu, mai ai 8 Gb și în memoria internă. Ai putea să pui drona undeva pe o mașină orientată spre pista de gheață și să faci teste cu diferiți timpi, expuneri, etc fără să zbori. Așa te concentrezi mai bine pe ce setări trebuie să faci la cameră, când ești în zbor este stresul mai mare și trebuie să urmărești și drona cum se poziționează față de obstacole.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1opaG3C9RJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#153
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ai spus mai sus că pe video ieșeau bine, ăsta este un indiciu, dacă de exemplu la filmare filmai cu framerate 25 fps atunci sigur shutterul nu scade sub 1/25, deci 1/25 este suficient ca să nu mai apară mișcate pozele, încearcă să pui pe manual 1/25 la shutter și duci ISO în sus cât trebuie ca să vezi imaginea luminoasă și clară.

#154
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am pus pe 1/25 dar nu se vede mai nimic.. am dat iso-ul la maxim si tot degeaba

#155
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ești sigur ? Pentru că în pozele trimise de tine am văzut doar expuneri foarte scurte 1/1000 sau chiar 1/2000 și încă se mai vedea imaginea.

#156
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am fost azi. Am video si foto de vreo 15GB :)))  Trebuie sa vad ce ii pe acolo.
Am facut cateva poze si pe telefon vedeam ca au iesit bine..

#157
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
https://drive.google...pSxy79dWXOC2ECn De exemplu poza asta a iesit bine (ma refer la claritatea persoanelor, am pus-o pe asta la nimereala )

#158
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Aha este ok poza trimite-mi și mie versiunea RAW să văd ce pot aranjez în Photoshop, dar o să stau mâine după ce mă întorc de la job de ea.

#159
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Până la urmă ce workshop ai găsit ? Cred că ai mai multe șanse pe internet.
Uite un workshop cu Irene

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iGz1Tb-xFws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar pentru Photoshop îți recomand pe tipul ăsta de la PixImperfect.

https://www.youtube....TAImCHMOhX88PYQ

#160
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
https://drive.google...nPLfVEsvs8SFGc2

Cateva poze de ieri. Nu aveam cine stie ce cadre sa trag la patinoar (asa ca se cam repeta la mine in pc, dar cu setari diferite) :)))

#161
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Am văzut că ai folosit shutterul la 1/50 și ISO 3200, cred că merită să încerci data viitoare și un pic mai lung shutterul la 1/25 ca să poți să mai scazi ISO că bagă zgomot cam mare, dar îmi plac pozele au ieșit ok, felicitări.

#162
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Multumesc. Chiar am vazut si eu ca au cam mult zgomot. Folosesti overlay pentru acei fulgi de zapada ? Sau ii faci tu de fiecare data ?

https://drive.google...nIzDJe1tEr0pZym
Am gasit pe net un overlay cu fulgi. Poate aveti nevoie de el. Pe mine nu ma avantajeaza la poza la care vreau sa-l folosesc.


 eugeniusro, on 10 decembrie 2018 - 22:22, said:

cred că merită să încerci data viitoare și un pic mai lung shutterul la 1/25 ca să poți să mai scazi ISO că bagă zgomot
Merita incercat, dar poate nu ieseau clari oamenii

Attached Files


Edited by Razvan125, 10 December 2018 - 22:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate