Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cel mai mare oraș din țară BROȘTENI

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Și io ca tot omu, știu că la Broșteni a luat rîie Creangă de la caprele Irinucăi.
Probabil oricine a călătorit pe valea Bistriței Aurii a reținut Broșteniul, ca fiind una din localitățile importante de acolo.
Mai demult se vehicula Cugirul ca fiind orașul cu cea mai mare suprafață. Da văd că e binișor mai mic decît Broșteniul; probabil o vreme acesta din urmă nu a fost luat în calcul pentru că e oraș numai de cîțiva ani.

Edited by abancor, 29 September 2018 - 19:36.


#20
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Din cauza ca am locuit o bucata de timp la cativa km de Brosteni, pot veni cu ceva detalii: Brosteni defapt e un sat ca oricare altul, numai ca prin 2003, locuitorii lui, vazand ca au cateva blocuri darapanate, pline de funingine (inca se incalzesc cu sobe si lemne) si prin fata carora baltile erau mai adanci ca Dunarea, s-au gandit sa declare Brosteniul, oras. Doar fiindca, considerau ei, era cool sa fii orasean. Numai ca, odata declarat oras, le-au crescut impozitele la primarie. Din cauza asta, a iesit un taraboi mai mare ca Brosteniul. Dar, sint totusi oraseni acum ...
Brosteniul a fost un sat destul de prosper in anii '70-80 din cauza minelor de cupru si uraniu care se afla la cativa km de Brosteni. Salariile erau foarte mari. Un simplu miner, pe timpul lui Ceausescu, castiga chiar si 7-8000 lei/luna daca tragea tare. Odata cu inchiderea minelor de cupru, satul a decazut complet. Apoi, s-a declarat oras :)

#21
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
E o plantatie de Paulownia acolo, care va scapa Brosteniul de faliment si saracie, in cativa ani arborii vor creste mari si vigurosi si profitul va incepe sa curga, aici e ultima speranta a Brosteniului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4u2UpcD0grA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

 Isaak, on 29 septembrie 2018 - 19:48, said:

Un simplu miner, pe timpul lui Ceausescu, castiga chiar si 7-8000 lei/luna daca tragea tare. Odata cu inchiderea minelor de cupru, satul a decazut complet. Apoi, s-a declarat oras Posted Image
Eu stiu ca uraniu se scotea de acolo din zona, de la Crucea. De fapt un unchi de-al meu a lucrat in mina aia ceva ani ...

#23
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
De Dorohoi ati auzit careva?

Nici eu.

#24
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@PopaXXX: Brosteni e sat de munte, n-are nici o legatura cu satul ala de pe youtube :)
@utopium: Crucea e la 15 km de Brosteni, se facea naveta.

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 abancor, on 29 septembrie 2018 - 19:33, said:

.
Mai demult se vehicula Cugirul ca fiind orașul cu cea mai mare suprafață.
Nu am auzit asa ceva.Eu sunt nascut acolo si varu-miu este primar in Cugir din 2004,dar nu am auzit asa ceva niciodata.

#26
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
daniMMM, eu multa vreme te-am banuit ca esti din Baia Mare, un alt oras mare (mai mare ca Bucurestiul), dar cu putini locuitori.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nope.Juma ardelean,juma banatean.

Edited by daniMMM, 29 September 2018 - 20:40.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007

 karax, on 29 septembrie 2018 - 19:04, said:

Cat din el e doar tarla?
nici un cm. e munte, intri in localitate, doua case, un munte, 3 case, un munte, si tot asa. la un moment dat e o aglomerare de mai multe case unde sunt si cateva chioscuri sa faci cumparaturi, si la un alt moment, intre doi munti se vede o aglomerare de cateva blocuri si niste cladiri darapanate, mari, probabil tin de fostul minerit din zona. drumul e asfaltat, dar foarte gaurit. se peticeste regulat, dupa peticeala mai e cum mai e, cat tine.

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cam de 2 ori cit Bucurestiul. Cred ca e palpitant sa fii postas pe acolo. 1 postas ar ajunge pentru toti locuitorii. Nu stiu citi ani rezista...

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006

 Vegas123, on 29 septembrie 2018 - 20:22, said:

De Dorohoi ati auzit careva?

Nici eu.

Are și cîntec: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63oebvj1zi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (Fără Zahăr sînt de acolo)

 daniMMM, on 29 septembrie 2018 - 20:29, said:

Nu am auzit asa ceva.Eu sunt nascut acolo si varu-miu este primar in Cugir din 2004,dar nu am auzit asa ceva niciodata.

S-a discutat și aici, un forumist din Cugir chiar zicea că așa a învățat la școală: https://forum.softpe...a-ca-suprafata/

Edited by abancor, 29 September 2018 - 21:57.


#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

 Isaak, on 29 septembrie 2018 - 20:27, said:

@utopium: Crucea e la 15 km de Brosteni, se facea naveta.
Ok, m-am lamurit ca erau mai multe mine in zona, iar cea din Brosteni era de cupru si cea din Crucea de uraniu. Eu stiam de cea de uraniu.

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sunt mai multe localitati cu numele asta :)...doar Ploiestiul e unic

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Octavian_SK, on 29 septembrie 2018 - 22:25, said:

Sunt mai multe localitati cu numele asta Posted Image...doar Ploiestiul e unic
Ploiestiul e 1ic :)

#34
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Octavian_SK, on 29 septembrie 2018 - 22:25, said:

Sunt mai multe localitati cu numele asta Posted Image...doar Ploiestiul e unic

Plăieşti ai zis ?
:D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate