Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Oamenii de stiinta vs oamenii religiosi

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
185 răspunsuri în acest subiect

#73
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:03, said:

Biblia ne învață, că la moarte trupul se întoarce în pământ, de unde a fost luat, iar duhul la Dumnezeu, care l-a dat! Ei bine, acuma trebuie să înțelegem care-i treaba cu duhul... tot
Biblia ne învață că mortul e mort și că nu există nici un suflet care supraviețuiește morții...... Totul e deșertăciune și goană după vânt.
"Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.
Şi dragostea lor, ura lor şi pizma lor a pierit de mult şi nu se vor mai bucura niciodată de ceea ce se face sub soare."

#74
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCristi_E, on 29 septembrie 2018 - 11:40, said:

Si cand te lovesti la cap de ce ti se pierde eul?

Nu se pierde niciun 'eu', ci intră întro stare latentă, de amorțire! E și normal că atunci când te lovești la cap, și produci daune organului numit creier, să ai probleme cu softul... de exemplu, poți să-ți iei laptopul și să dai cu el de pământ, vezi, mai funcționează cum trebuie?! :)
Informațiile din soft sunt salvate întro altă dimensiune, în akasha (câmpul cuantic)! :)

#75
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:56, said:

1. Din ce în ce mai mulți oameni de știință, pun la îndoială geneza la cald a universului (BB), pentru că, contrazice flagrant evidențele din câmpul cercetării! E aproape imposibil, ca în urma unei explozii de dimensiunea BB, să rezulte ordine, armonie și precizie matematică... cum îți explici matale, de exemplu, existența unor planete care se rotesc în sens invers, și care au fost rezultatul aceleiași explozii inițiale?!
În spatele așa-zisului BB, stau forțe colosale, inteligență, voință, plan, etc.!

2. Ce tot vorbești matale acolo? Tu te auzi ce spui? Adică vrei să spui că știința nu recunoaște că dincolo de spectrul vizibil există ceva?! Phuah!

3. De ce te repeți inutil, crezi că dacă repeți ca papagalul, ține vrăjeala?! Cine introduce falsități, băiatule?!

4. Biblia este de o complexitate uluitoare! Iar datele ei sunt autentice, întreabă arheologii care au studiat problema informațiilor din Biblie! E clar ca lumina zilei, că în "spatele" Bibliei stă o forță Divină! Aa, că nu vreți voi să recunoașteți, este altă mâncare de pește!

5. Phuah, nu știu cine confundă semnificația crezului/credinței?! Posted Image

Daca Dumnezeu nu se implica este inexistent. Iar ceva ce nu poti explica nu inseamna ca a fost nevoie de un ZEU. Biblia a fost scrisa de mai multi oameni normal ca este de o complexitate uluitoare. Mai multe creiere creeaza ceva bun nu decat un singur creier? Posted Image Nu, nu este clar ca lumine zilei ca in spatele bibliei sta o forta divina!

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 12:05, said:

Nu se pierde niciun 'eu', ci intră întro stare latentă, de amorțire! E și normal că atunci când te lovești la cap, și produci daune organului numit creier, să ai probleme cu softul... de exemplu, poți să-ți iei laptopul și să dai cu el de pământ, vezi, mai funcționează cum trebuie?! Posted Image
Informațiile din soft sunt salvate întro altă dimensiune, în akasha (câmpul cuantic)! Posted Image

Ti-am dat exemplu cu hdd-ul meu. Ramane salvat in viata asta cand mori se sterge si apoi te reincarnezi zic si eu... nu are cum sa se poata salva atatea vieti Posted Image

Quote

"Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.
Şi dragostea lor, ura lor şi pizma lor a pierit de mult şi nu se vor mai bucura niciodată de ceea ce se face sub soare."

Dar nu spune nimic de reincarnare, asa-i?

Editat de hwplanet, 29 septembrie 2018 - 12:11.


#76
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posthwplanet, on 29 septembrie 2018 - 11:41, said:

Cum sa nu am capacitatea de intelegere cand tu il pui pe Dumnezeu si reincarnare in acelasi context? Nu prea merg amandoua... Posted Image Ti-am spus ca cine crede in Dumnezeu nu crede in reincarnare nici in extraterestri....
Greșit, mulți cred în dumnezeul biblic yhwh și consideră că e extraterestru, multe versete biblice confirmă această ipoteză.

#77
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
eu as spune ca e in natura omului sa creada in divinitati, nu cred ca exista o singura cultura pe aceasta lume care nu aibe zei in care sa creada :)...

#78
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postjimi91, on 29 septembrie 2018 - 12:09, said:

eu as spune ca e in natura omului sa creada in divinitati, nu cred ca exista o singura cultura pe aceasta lume care nu aibe zei in care sa creada :)...
Așa e, dar de ce? Lucrurile nu-s chiar simple.

#79
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcirus6, on 29 septembrie 2018 - 12:10, said:

Așa e, dar de ce? Lucrurile nu-s chiar simple.

Pentru ca nu se poate gasi un raspuns logic pentru tot ceea ce reprezinta universul,lumea, totul. Cum noi cream ceva ne dam seama ca peste tot este nevoie de un creator. Astfel existenta unui astfel de ZEU este valabila... doar ca se pierd si probabil sau pierdut multe amanunte de-a lungul anilor. De exemplu noi nu stim cum a fost construite piramidele... si multe altele.

Editat de hwplanet, 29 septembrie 2018 - 12:16.


#80
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
Da, una dintre observațiile pe care le-au facut oamenii e că nimic nu apare din nimic, e și un principiu logic, principiul rațiunii suficiente.

#81
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcirus6, on 29 septembrie 2018 - 12:10, said:

Așa e, dar de ce? Lucrurile nu-s chiar simple.


Personal, eu stiu ca sunt crestin, pe mine ma ajuta credinta mea :), e o relatie personala, asa ca nu o sa spun de ce :)

In privinta oamenilor care cred in divinitati, cel mai puternic motiv, mi se pare cel de martor, un martor al actiunilor mele, al vietii mele, nu voi fi niciodata singur, cineva stie prin ce trec :)Dar, daca ne punem intrebarea, de ce este ortodoxia cea mai venerata religie, de ce a luat locul zeilor antici romani sau greci. As spune ca pragmatismul :), e mult mai pragmativ sa ai un ciocan de fier, decat un ciocan de piatra...lucrurile practice raman

Zeii antici aveau nevoie de sacrificii, de un ritual specific....Dumnezeul nostru nu are nevoie de asa ceva, trebuie doar sa crezi :)....are si un mare minus acest lucru, nu mai crezi cu aceeasi tarie :|

#82
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postandreic, on 29 septembrie 2018 - 11:40, said:


Care la randul lor sunt consecintele fortelor nucleare...
Nu am ce sa-ti fac daca nu intelegi si nici n-ai invatat... eu ti-am spus cum pleaca fiecare, normal ca la fiecare pas e o consecinta care influenteaza urmatorul dar asta nu inseamna ca cineva sta sa le le genereaze, e aceeasi regula care le formeaza... de ce legaturile de H sunt cele mai slabe ? Pai e simplu nu... putina fizica si chimie... si iata, de ce in viata in metabolism aproape totul se bazeaza pe spargerea si refacereea legaturilor de H ? Pai simplu pentru ca numai asa nivelul de energie e suficient pentru a produce schimbarea... Nu exista acele sute de constante de care amintesti stabilite de cineva ci parametri masurati ce provin de la cel mai mic nivel si au consecinte departe... elementar iar atunci cand sunt elemente comune le spunem constante caci se potrivesc interdisciplinar si el putem folosi mai usor pentru a intelege alte consecinte samd...
Nu e nicio dodie, e lipsa ta de intelegere a lumii in acare traiesti... iar asta evident asigura si hrana pentru preconceptii si credinte iesite din comun.

Lasă-mă dom'le cu "consecința forțelor nucleare", știința spune că există 4 forțe fundamentale și matale ne zăpăcești cu forțele tale nucleare... păi și forțele astea nucleare, a cărui consecință sunt?!
Oamenii de știință ne spun că înainte de BB, existau Legile universului, nu a apărut BB de capul lui așa haotic cum crezi matale! Acele Legi, stau la baza a tot ceea ce există în universul prezent! Ce tot o aburești matale p-acilea?! Crezi că dacă repeți la infinit că tu ești deștept și alții proști, așa și este... phuah?!
Se pare că matale trăiești întrun univers paralel! :)

View Postcirus6, on 29 septembrie 2018 - 12:04, said:

1. Biblia ne Ăźnvață că mortul e mort și că nu există nici un suflet care supraviețuiește morții......

2. Totul e deșertăciune și goană după vĂąnt.

3. "Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.
Și dragostea lor, ura lor și pizma lor a pierit de mult și nu se vor mai bucura niciodată de ceea ce se face sub soare."

1. Eu mă refeream la 'duh', nu la suflet!

2. Oare?! :)

3. Păi textul respectiv desființează învierea, baza și speranța creștinismului! :)

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:56, said:

1. Din ce în ce mai mulți oameni de știință, pun la îndoială geneza la cald a universului (BB), pentru că, contrazice flagrant evidențele din câmpul cercetării! E aproape imposibil, ca în urma unei explozii de dimensiunea BB, să rezulte ordine, armonie și precizie matematică... cum îți explici matale, de exemplu, existența unor planete care se rotesc în sens invers, și care au fost rezultatul aceleiași explozii inițiale?!
În spatele așa-zisului BB, stau forțe colosale, inteligență, voință, plan, etc.!
Astea sunt niste dorinte ale tale (wishful thinking), in realitate nu se intampla asa ceva, modelul stdandard este constant confirmat de noi descoperiri pe langa cele deja existente. Treaba cu explicarea iarasi denota neintelegere, din moment ce gravitatia strange materie iar compresia (consecinta) elibereaza energie (caldura) cum se nu intelegi cum se formeaza o stea ?
Si hai sa zicem ca nu intelegi... dar nu mai incerca sa folosesti neintelegerea ta ca argument Posted Image

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:56, said:

2. Ce tot vorbești matale acolo
3. De ce te repeți inutil, crezi că dacă repeți ca papagalul, ține vrăjeala?! Cine introduce falsități, băiatule?!
Tu le introduci constant, spui minciuni despre stiinta cum ca ar recunoaste nustiu ce si alte bla bla-uri religioase cand asa ceva nu se intampla dupa acre te comporti de parca ar fi cum ai spus si mai rau, incerci sa folosesti pretentia ca argument... nu tine evident.

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:56, said:

4. Biblia este de o complexitate uluitoare! Iar datele ei sunt autentice, întreabă arheologii care au studiat problema informațiilor din Biblie! E clar ca lumina zilei, că în "spatele" Bibliei stă o forță Divină! Aa, că nu vreți voi să recunoașteți, este altă mâncare de pește!
Chiar de gradinita as spune... unde ai vazut tu ciobani complecsi ? Si mai lasa minciunile alea cu regi si abureli ca aia nu au scris acolo.

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 11:56, said:

5. Phuah, nu știu cine confundă semnificația crezului/credinței?! Posted Image
Pai tu... confunzi credinta ca scaunul nu se va rupe cu tine cu credinta religioasa... de aia ai impresia ca stiinta merge pe credinta, nu chiar, o axioma nu e o credinta, o teorie sau ipoteza deasemenea.

Editat de andreic, 29 septembrie 2018 - 12:30.


#84
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 12:26, said:

1. Eu mă refeream la 'duh', nu la suflet!

2. Oare?! Posted Image

3. Păi textul respectiv desființează învierea, baza și speranța creștinismului! Posted Image

In acelasi timp nu desfinteaza reincarnea... Phhhoah mama ce le am ce bine le zic am creierul calculator. am capul calculator. Posted Image

Editat de hwplanet, 29 septembrie 2018 - 12:30.


#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2018 - 12:26, said:

Lasă-mă dom'le cu "consecința forțelor nucleare", știința spune că există 4 forțe fundamentale și matale ne zăpăcești cu forțele tale nucleare... păi și forțele astea nucleare, a cărui consecință sunt?!
Oamenii de știință ne spun că înainte de BB, existau Legile universului, nu a apărut BB de capul lui așa haotic cum crezi matale! Acele Legi, stau la baza a tot ceea ce există în universul prezent! Ce tot o aburești matale p-acilea?! Crezi că dacă repeți la infinit că tu ești deștept și alții proști, așa și este... phuah?!
Se pare că matale trăiești întrun univers paralel! Posted Image
Pai de ce sa te las in intuneric... acele forte guverneaza Universul sunt consecinta existentei particulelor elementare ce compun materia si energia... asa cum magnetismul nu este decat o aliniere orbitala deci o consecinta a fortelor nucleare.
Oamenii de stiinta nu spun de legi dinainte de Univers, de fapt chiar pe dos, inainte de momentul Planck nu putem vorbi de existenta, de spatiu-timp.
Deci cedezi nervos, nu intelegi si nu mai ai argumente... mai bagi si conceptul de Univers paralel de parca ti-ai putea imagina ce inseamna asta Posted Image

Apropo, tu de unde te informezi pe parte de stiinta ? Ca raspunsurile tale par complet pe langa acest domeniu.... cumva au facut aia de la ortodox o rubrica de "stiinta pentru credinciosi" ?

Editat de andreic, 29 septembrie 2018 - 12:35.


#86
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postandreic, on 29 septembrie 2018 - 12:33, said:

Pai de ce sa te las in intuneric... acele forte guverneaza Universul sunt consecinta existentei particulelor elementare ce compun materia si energia.
Oamenii de stiinta nu spun de legi dinainte de Univers, de fapt chiar pe dos, inainte de momentul Planck nu putem vorbi de existenta, de spatiu-timp.
Deci cedezi nervos, nu intelegi si nu mai ai argumente... mai bagi si conceptul de Univers paralel de parca ti-ai putea imagina ce inseamna asta Posted Image

Apropo, tu de unde te informezi pe parte de stiinta ? Ca raspunsurile tale par complet pe langa acest domeniu.... cumva au facut aia de la ortodox o rubrica de "stiinta pentru credinciosi" ?

Ok sow legile sau format o data cu BB? Este interesant aceasta chestiune cum totul sa creat atat de bine... sa nu fie absolut nicio greseala in universul nostru :D

#87
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003
Absolut, sa nu uitam de problema cu antimateria si asimetria... cantitati egale se anihileaza reciproc, vezi ca nu e nimic fara greseli, totul e relativ, combinatia cu sanse maxime a iesit. De ce exact inca nu se cunoaste, undeva au fost pierderi/modificari.

Editat de andreic, 29 septembrie 2018 - 12:40.


#88
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postandreic, on 29 septembrie 2018 - 12:37, said:

Absolut, sa nu uitam de problema cu antimateria si asimetria... cantitati egale se anihileaza reciproc, vezi ca nu e nimic fara greseli, totul e relativ, combinatia cu sanse maxime a iesit.

Ok. Dar cum a fost posibil asta? Ma gandesc ca ceva sau cineva a contribuit ca totul sa iasa perfect Posted Image Fie ca vorbim de un creator sau nu. Iar daca vorbim despre trecutul nostru tot nu stiu cum egiptenii aia au construit piramidele alea Posted Image oare sau pierdut amanunte din trecut? Stiau ei ceva ce noi nu stim ?

Editat de hwplanet, 29 septembrie 2018 - 12:42.


#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003
Atentie, daca vorbim de "cineva" automat personificam natura si cadem in capcana... cum ziceam inca nu s-a determinat ce s-a intamplat exact in primele momente dinaintea formarii materiei cand totul era extrem de cald si compact si nici lumina nu putea straluci insa o mica scapare... o mica diferenta face o mare diferenta ulterioara.
Ce se cunoaste prin deductie e ca orice asimetrie care sa genereze lumea asa cum o stim acuma ar fi putut avea loc abia in momentul in care particulele elementare au putut sa formeze primele elemente mai mari ale materiei, precursorii atomului, atunci a fost momentul caci altfel s-ar fi anihilat reciproc.

Editat de andreic, 29 septembrie 2018 - 12:45.


#90
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.711
  • Înscris: 16.11.2012
Mari oameni de ştiinţă creştini - știința și religia împreună

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate