Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Oamenii de stiinta vs oamenii religiosi

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
De ce oamenii de stiinta intotdeauna cauta raspunsuri si ofera raspunsuri noi an de an in timp ce Religia ramane pe loc cu aceleasi raspunsuri? In acelasi timp sa demonstrat stintific ca anumite fenomene care se credea ca avea legatura cu Dumnezeu, de fapt altceva/altcineva sa adeverit a fi vinovat. Ar putea sa existe o impacare intre oamenii de stiinta si (cei religiosi)?

Oamenii de stiinta nu vor disparea niciodata pentru ca tot timpul va fi nevoie de ei. In acelasi timp Religia poate disparea oricand cand se va adeveri ca (Dumnezeu nu exista) - In acelasi timp daca oamenii de stiinta vor descoperi ca Dumnezeu exista ei nu vor disparea caci va fi nevoie de oameni de stiinta incontinuare.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
hai sa-ti spun un secret, in realitate religia si stiinta au lucrat impreuna. Pe vremuri, locasurile sfinte le-au oferit oamenilor un loc unde sa vorbeasca altceva, in afara de nevoile lor (inmultire,supravietuire), un loc unde isi puneau intrebari. Stii de ce aveau nevoie? de alti oameni, de ce? pentru ca prin comunicare gaseau solutii :)

acum, e alta treaba, biserica e mai mult o institutie, dar credinta e doar a ta :)

#3
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 23:00, said:

De ce oamenii de stiinta intotdeauna cauta raspunsuri si ofera raspunsuri noi an de an in timp ce Religia ramane pe loc cu aceleasi raspunsuri? In acelasi timp sa demonstrat stintific ca anumite fenomene care se credea ca avea legatura cu Dumnezeu, de fapt altceva/altcineva sa adeverit a fi vinovat. Ar putea sa existe o impacare intre oamenii de stiinta si (cei religiosi)?

Oamenii de stiinta nu vor disparea niciodata pentru ca tot timpul va fi nevoie de ei. In acelasi timp Religia poate disparea oricand cand se va adeveri ca (Dumnezeu nu exista) - In acelasi timp daca oamenii de stiinta vor descoperi ca Dumnezeu exista ei nu vor disparea caci va fi nevoie de oameni de stiinta incontinuare.

Știința este un instrument al minții! Din păcate, știința nu are răspunsuri definitive (deocamdată), teoriile se schimbă de la an la an! Cum îți explici, că ceea ce descoperă știința în prezent, era cunoscut de unii oameni religioși cu mii de ani înainte?!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 23:00, said:

De ce oamenii de stiinta intotdeauna cauta raspunsuri si ofera raspunsuri noi an de an in timp ce Religia ramane pe loc cu aceleasi raspunsuri?
In rimul rand religia nu are raspunsuri, are doar impresii despre una si alta si se foloseste de manipularea emotionala pentru a bloca ratiunea. Deci nu le poti pune una langa alta, nu e acelasi lucru.

View Postheart_of_ice, on 28 septembrie 2018 - 23:28, said:

teoriile se schimbă de la an la an!
Nu se schimba, se completeaza.

View Postheart_of_ice, on 28 septembrie 2018 - 23:28, said:

Cum îți explici, că ceea ce descoperă știința în prezent, era cunoscut de unii oameni religioși cu mii de ani înainte?!
Nu era cunoscut. Religiosii inca credeau ca Pamantul e centrul... pana le-a explicat unu si l-au ars pe rug drept multumire.

Edited by andreic, 28 September 2018 - 23:41.


#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am remarcat că oamenii care au dobândit multă știință sunt destul de religioși. Mai ales în zona medicinei.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Nu aveai cum. Stiinta nu se dobandeste din neant, se studiaza si se aplica.

Edited by andreic, 28 September 2018 - 23:59.


#7
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 23:00, said:

In acelasi timp sa demonstrat stintific ca anumite fenomene care se credea ca avea legatura cu Dumnezeu, de fapt altceva/altcineva sa adeverit a fi vinovat.
Tieti place stiinta, asai? Ai auzit ca niciun ateu nui habotnic. Astia cu totis stiintifici.

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 23:00, said:

In acelasi timp daca oamenii de stiinta vor descoperi ca Dumnezeu exista ei nu vor disparea caci va fi nevoie de oameni de stiinta incontinuare.
Pentru ce? :)

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am ajuns la concluzia ca religia acopera tot ce vrea stiinta.Religia ascunde oameni extrem de inteligenti si foarte bine informati.Ce rost are oaia Dolly ?Caci , vrem , nu vrem, stiva tot se umple si cream paradox atat timp cat banul face regulile si sfasie omul.

Edited by ionutz_joe2009, 29 September 2018 - 00:29.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postheart_of_ice, on 28 septembrie 2018 - 23:28, said:

Știința este un instrument al minții! Din păcate, știința nu are răspunsuri definitive (deocamdată), teoriile se schimbă de la an la an! Cum îți explici, că ceea ce descoperă știința în prezent, era cunoscut de unii oameni religioși cu mii de ani înainte?!
ceva exemple pentru aberațiile astea?

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu exista propriu-zis un "versus".
Multi oameni de stiinta sunt in acelasi timp si religiosi.

#12
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Am auzit ca exista oameni religiosi cu multa stiinta de carte si oameni de stiinta care aplica principiile stiintifice cu multa religiozitate.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
De unde apareti cu textele astea aproape la indigo ? E o diferenta fundamentala intre religie si stiinta, n-ai cum sa le imbini, iese carcalete...
Acu 2-3-4 secole samd majoritatea erau religiosi, incepand cu ultimul secol marea majoritate a oamenilor de stiinta nu mai au treaba cu religia, e undeva pe la 90%.

Edited by andreic, 29 September 2018 - 02:08.


#14
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ce au descoperit oamenii de stiinta atei ? ce au facut toata viata lor ?

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 23:00, said:


Religia poate disparea oricand cand se va adeveri ca (Dumnezeu nu exista)
Cum crezi ca se va realiza asta?

#16
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postlegit10, on 29 septembrie 2018 - 06:22, said:

ce au descoperit oamenii de stiinta atei ? ce au facut toata viata lor ?

Au descoperit că pot inventa argumente care de care mai pompoase, și evident, nu au demonstrat absolut nimic.

Şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care aţi auzit că vine şi acum este chiar în lume. (1 Ioan. 4:3)

Succes în viață !

#17
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
https://en.wikipedia...mitri_Mendeleev

nu am citit tot, m-am oprit cand am vazut ca taica-su era preot

fara Dumnezeu nu se face nicio descoperire

chiar daca prin absurd, se face...oamenii de stiinta au o calitate, nu sunt curvari, mari pacatosi prin constructia lor

#18
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postlegit10, on 29 septembrie 2018 - 07:48, said:

https://en.wikipedia...mitri_Mendeleev

nu am citit tot, m-am oprit cand am vazut ca taica-su era preot

fara Dumnezeu nu se face nicio descoperire

chiar daca prin absurd, se face...oamenii de stiinta au o calitate, nu sunt curvari, mari pacatosi prin constructia lor

Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel. (1 Corinteni. 7:7)

Pentru cei care cred că dețin adevărul suprem. Posted Image


Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosesc. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate zidesc. (1 Corinteni. 10:23)

Edited by un-simplu-om, 29 September 2018 - 07:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate