Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adorarea Lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#91
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu sunt convins....adică principial ai dreptate, nu sunt convins ca se aplica aici.

#92
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Pai nu este la fel, fiindca profesorul nu-ti sufla la test, daca il rogi.

#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Well...you might be right on that one :)

#94
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am meditat mai mult asupra subiectului seara trecută și intr-adevăr, am ajuns la concluzia ca m-am înșelat. Nu luasem in calcul faptul ca încercările sunt rezervate oamenilor care se afla pe “drumul cel bun”, nu și celorlalți. Sunt rezervate celor care le cer, direct sau indirect, prin rugăciune.
De aceea se și spune ca Dumnezeu nu ne da mai mult decât putem noi duce. Și in felul acesta, nu este o încălcare a liberului arbitru, pentru ca e o intervenție cerută chiar de către cei care o primesc.
Va mulțumesc

#95
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Speculatii.. :) voi intrebati, si tot voi raspundeti la aceste intrebari.

#96
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nop. Răspunde Scriptura.

#97
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Scriptura e interpretabila, dupa cum ii convine fiecaruia.

#98
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postrichelieu, on 03 octombrie 2018 - 08:33, said:

Am meditat mai mult asupra subiectului seara trecută și intr-adevăr, am ajuns la concluzia ca m-am înșelat. Nu luasem in calcul faptul ca încercările sunt rezervate oamenilor care se afla pe “drumul cel bun”, nu și celorlalți. Sunt rezervate celor care le cer, direct sau indirect, prin rugăciune.
De aceea se și spune ca Dumnezeu nu ne da mai mult decât putem noi duce. Și in felul acesta, nu este o încălcare a liberului arbitru, pentru ca e o intervenție cerută chiar de către cei care o primesc.
Va mulțumesc
Se pare ca esti un moderator bun si putem discuta mai multe pe aici.)))

#99
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Asta nu tine de moderare :) Tine de ideile, concepțiile și conceptele personale, încerc sa le separ pe cât posibil.
In plus, spiritualitatea este un domeniu prea periculos, pentru a nu lua in calcul afirmațiile altora și a nu îți ridica semne de întrebare. Nu e deloc benefic sa îți dorești sa ai dreptate cu orice preț :)
Pentru ca prețul este prea mare.

Edited by richelieu, 03 October 2018 - 14:32.


#100
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Asa este, nu tine, dar doar in cazul unei moderari ok.;)
Referitor la teste, nu stiu daca sunt neaparat cerute, dar in mod sigur nu sunt ocolite.
Eu spre deosebire de tine, definesc liberul arbitru, raportandu-ma la conditia noastra, "cazuta". Tu insa te raportezi la acel liber arbitru, cand exista o singura interdictie.

#101
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Apropo de rugăciuni și teste, CS Lewis are un mic eseu bine scris (ca de altfel cam tot ce scrie el despre creștinism), „Eficacitatea rugăciunii” (din volumul Ferigi și elefanți), care atinge în final și tema încercărilor primite de la Dumnezeu, cam pe aceeași idee ca richelieu mai sus.
Am găsit pe net cîteva citate din eseu, inclusiv finalul, despre tandrețea și duritatea cu care ne tratează Dumnezeu în funcție de credința fiecăruia: https://askdsblog.wo...tea-rugaciunii/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate