Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Adorarea Lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

Adorarea Lui Dumnezeu


Attached File  Sf.Treime Rusia.jpg   39.11K   2 downloads


   Cultul suprem adus de Dumnezeu se numește adorare și îl găsim prezent atât în Vechiul Testament, cât și în Noul Testament.
   De aceeași cinstire-adorare se bucură și Sfânta Împărtășanie (Sfânta Euharistie).

   Dumnezeu poate fi cinstit de oameni :
  • direct, prin adorare

  • indirect, prin Sfinții Săi
   Maica Domnului sau Pururea Fecioara Maria este cinstită prin supravenerare sau preacinstire iar îngerii și sfinții prin venerare.

   Modalități de cinstire a lui Dumnezeu :
  • prin cuvânt
  • prin participarea la slujbele bisericești, în special în duminica la Sfinta Liturghie și în zilele cu praznice mari
  • prin punerea de nume de sfinți copiilor la Botez
  • zidirea de biserici având ca hram praznice împărătești sau ale sfinților
  • aducerea de daruri ofrande la Biserică (tămâie, prescuri sau pâinici)
  • chemerea numelui sfinților ca mijlocitori și ajutor
   Deoarece Dumnezeu l-a creat pe om cu trup și suflet acesta este dator să-L cinstească pe Dumnezeu cu trupul și cu sufletul.

   În Biserica Ortodoxă Dumnezeu poate fi cinstit în mod particular și public prin cuvânt gesturi, ofrande (daruri) aduse din iubire la biserică.

   Dumnezeu poate fi cinstit :
   1) prin cuvânt astfel :
  • rugăciunea rostită sau cântată
  • prin citirea Sfintei Scripturi și a cărților bisericești duhovnicești
  • prin ascultarea cuvintelor de învățătură a părinților duhovnicești
  • prin mărturisiri de credință
   2) prin gesturi
  • prin însemnarea trupului cu semnul Sfintei Cruci
  • prin metanii
  • prin închinăciuni
  • prin binecuvântările date de către preot
   3) prin ofrande :
  • tămâie, lumânări, prescură
  • roade ale pământului
  • vin, ulei, făină
   Toate cele 3 elemente de mai sus, combinate, formează actul de cult adus Lui Dumnezeu.
   Cea mai înaltă formă de cinstire a lui Dumnezeu este rugăciunea.

   Omul în toată viața lui trebuie să-L cinstească pe Dumnezeu trăind într-o jertfă spirituală continuă.

   Păcate împotriva Lui Dumnezeu :
  • apostaza, ateismul sau lepădarea de Dumnezeu
  • erezia, egoismul, indiferentismul religios, fanatismul religios, științele oculte
  • ura față de Dumnezeu
  • lenea sufletească

Programa didactică pentru învățământul liceal - Clasa a IX-a

Profesor de religie Stângăceanu Florinel

2014 - 2015


Edited by un-simplu-om, 28 September 2018 - 20:46.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am si eu o intrebare cat se poate de serioasa !
Daca mie imi place o melodie si vreau sa o dedic din toata inima mea / din tot sufletul meu Lui D-zeu., se poate ?
Sau pacatuiesc in vreun fel ?!

#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă e sa aplic regulamentul, ar trebui sa avertizez/suspend pe aproape toți cei care au postat, mai puțin pe inițiator!
Deci grija mare, dacă mai văd UN SIGUR POST pe lângă, va articulez!

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 un-simplu-om, on 28 septembrie 2018 - 20:45, said:

   Dumnezeu poate fi cinstit de oameni :
  • direct, prin adorare

  • indirect, prin Sfinții Săi

Referitor la punctul 2, unde scrie asta?

#5
anonima_ofc

anonima_ofc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.08.2018

Quote

<br />
dacă mai văd UN SIGUR POST pe lângă, va articulez!<br />
Cu din ăsta? Posted Image I don't mind, I like kinky stuff, you know. Posted Image

Attached Files


Edited by anonima_ofc, 28 September 2018 - 21:10.


#6
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Chiar daca ar exista vreun dumnezeu, cred ca s-ar prapadi de ras. Nu inteleg de ce cred inchinaciosii ca vreun zeu sau o entitate puternica ar vrea ca supusii sa se inchine ca milogii tot timpul la el :) cu ofrande, tamaie rugaciuni :) pt ce?

#7
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Porunca a doua invata ca crestinul nu trebuie sa se inchine la idoli, adica la lucruri facute de maini omenesti sau la alte fapturi ale lui Dumnezeu, pe care sa le socoteasca inzestrate cu puteri dumnezeiesti. Se opreste adica idololatria, atat de raspandita pe vremea cand Dumnezeu a dat poporului evreu cele 10 porunci.

Acum nu spun ca sunt cel mai destept, dar asta nu se aplica si la icoane?Sau la Sfinti?

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Doi și-au luat-o deja, anonima_ofc, sta 2 zile pe tușa.
So...

#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

Quote

Deoarece Dumnezeu l-a creat pe om cu trup și suflet acesta este dator să-L cinstească pe Dumnezeu cu trupul și cu sufletul.

De ce? A cerut El asta sau este o deductie logica?  :D

O mama, cand naste un copil, vrea ce e mai bun pentru copilul sau, nu cred ca ii impune fiintei careia i-a dat viata ca in schimb sa fie adorata cu trupul si sufletul .

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
A cerut.
Mama nu e Dumnezeu.

 carturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:15, said:

Porunca a doua invata ca crestinul nu trebuie sa se inchine la idoli.
Acum nu spun ca sunt cel mai destept, dar asta nu se aplica si la icoane?Sau la Sfinti?
Nu. Pentru ca, ortodocșii nu se închina la icoana. Și nici la sfinți. Doar la Dumnezeu. Idolatrie este sa te închini la icoana, nu in fata icoanei.

Edited by richelieu, 28 September 2018 - 21:21.


#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 richelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:20, said:

A cerut.
Mama nu e Dumnezeu.


Nu. Pentru ca, ortodocșii nu se închina la icoana. Și nici la sfinți. Doar la Dumnezeu. Idolatrie este sa te închini la icoana, nu in fata icoanei.
Pai ne inchinam la un anumit sfant pentru a ne da sanatate.La altul pentru a ne da spor in casa.
Ne inchinam la sfant, nu la dumnezeu.
Cel putin asa aud in popor si asa se practica.

#12
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 richelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:18, said:

A cerut.

Unde? Singura porunca ce ar avea legatura este "4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste", care mai degraba spune sa sarbtoresti ziua de Duminica si sa o tratezi ca pe o zi speciala, una de odihna, nu una de adorare.

Din engleza:
“Remember the Sabbath day, to keep it holy. Six days you shall labor, and do all your work, but the seventh day is a Sabbath to the Lord your God. On it you shall not do any work, you, or your son, or your daughter, or your servant, or your livestock, or the sojourner who is within your gates. For in six days the Lord made heaven and earth, the sea, and all that is in them, and rested on the seventh day. Therefore the Lord blessed the Sabbath day and made it holy."

Edited by Buleandra94, 28 September 2018 - 21:25.


#13
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
De ce trebuie sa te inchini la dumnezeu? A cerut el asta? Eu nu am pretentia ca copilul meu sa se inchine la mine ca l-am crescut. Din contra, tot noi ne sacrificam pt copii pana cand dam coltul. :) asta e viata.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 carturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:22, said:


Pai ne inchinam la un anumit sfant pentru a ne da sanatate.La altul pentru a ne da spor in casa.
Ne inchinam la sfant, nu la dumnezeu.
Cel putin asa aud in popor si asa se practica.
Nu. Ii cerem sa se roage lui Dumnezeu pentru sănătatea noastră, sporul casei, etc. Nu ne închinăm lui.

Or fi unii care considera ca se închina sfântului nu zic nu. Dar aceia nu au înțeles ce fac :)

 MotanS_ReD, on 28 septembrie 2018 - 21:25, said:

De ce trebuie sa te inchini la dumnezeu? A cerut el asta? Eu nu am pretentia ca copilul meu sa se inchine la mine ca l-am crescut. Din contra, tot noi ne sacrificam pt copii pana cand dam coltul. :) asta e viata.
Citește Biblia și vei afla ce A cerut și de ce.

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 richelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:26, said:

Nu. Ii cerem sa se roage lui Dumnezeu pentru sănătatea noastră, sporul casei, etc. Nu ne închinăm lui.

Or fi unii care considera ca se închina sfântului nu zic nu. Dar aceia nu au înțeles ce fac Posted Image
Mai sunt oameni pe care ii intrebi:De ce dumnezeu nu-l elimina pe satan si elimina si raul din lume.
Raspunsul lor este:pentru ca nu poate.
Majoritatea crestinilor nici nu au citit biblia, daca le zic de ingerul cazut isi fac cruce cu mana stanga.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 richelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:03, said:

Dacă e sa aplic regulamentul, ar trebui sa avertizez/suspend pe aproape toți cei care au postat, mai puțin pe inițiator!
Deci grija mare, dacă mai văd UN SIGUR POST pe lângă, va articulez!
Intrebarea mea e serioasa, nu batjocoritoare.
Si consider ca e la subiect avand in vedere ca atunci cand tii la cineva / adori pe cineva ii dedici o melodie; semn ca adori acea persona, in cazul de fata pe D-zeu.:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dGMp-EsJ2gA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
==========================

 MotanS_ReD, on 28 septembrie 2018 - 21:14, said:

Nu inteleg de ce cred inchinaciosii ca vreun zeu sau o entitate puternica ar vrea ca supusii sa se inchine ca milogii tot timpul la el Posted Image cu ofrande, tamaie rugaciuni Posted Image pt ce?
Pentru a indeparta raul.
Daca dai cu tamaie si spui cateva rugaciuni cateva zile / saptamani, indepartezi orice entitate negativa.
Cunosc acest lucru din propie experienta; dovada ca D-zeu. exista si ne fereste de rau Posted Image
Cat despre "inchinatul cu ofrande, tamaie si rugaciuni", eu stiu ca oamenii se roaga Sfintilor ca acestia sa Il roage pe D-zeu. sa ii ajute.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 Buleandra94, on 28 septembrie 2018 - 21:23, said:



Unde? Singura porunca ce ar avea legatura este "4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste", care mai degraba spune sa sarbtoresti ziua de Duminica si sa o tratezi ca pe o zi speciala, una de odihna, nu una de adorare.

Din engleza:
“Remember the Sabbath day, to keep it holy. Six days you shall labor, and do all your work, but the seventh day is a Sabbath to the Lord your God. On it you shall not do any work, you, or your son, or your daughter, or your servant, or your livestock, or the sojourner who is within your gates. For in six days the Lord made heaven and earth, the sea, and all that is in them, and rested on the seventh day. Therefore the Lord blessed the Sabbath day and made it holy."

“Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.”

Și mai zice și Iisus ca prima porunca este “Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău și din toată puterea ta”
Acuma probabil veți spune ca a iubi nu e totuna cu a te închina. Dar când iubești așa cum ti se cere, înțelegi închinarea aceea altfel.

 carturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:27, said:


Mai sunt oameni pe care ii intrebi:De ce dumnezeu nu-l elimina pe satan si elimina si raul din lume.
Raspunsul lor este:pentru ca nu poate.
Majoritatea crestinilor nici nu au citit biblia, daca le zic de ingerul cazut isi fac cruce cu mana stanga.
Intram in alta discuție...pentru afirmațiile tale sunt discuții separate si s-a dezbătut pe larg.

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 richelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:34, said:

“Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.”

Și mai zice și Iisus ca prima porunca este “Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta”
Acuma probabil veți spune ca a iubi nu e totuna cu a te închina. Dar când iubești așa cum ti se cere, înțelegi închinarea aceea altfel.


Intram in alta discuție...pentru afirmațiile tale sunt discuții separate si s-a dezbătut pe larg.
Pai totusi, am cerut noi asta?Adica ne a facut pentru a deveni sclavi mai pe romaneste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate