Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Adorarea Lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#73
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Cu Richelieu, nu mai vorbesti ? S-a schimbat si el, de cand este mod ? Adica, simte alte nevoi ?

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postlight1, on 30 septembrie 2018 - 20:44, said:


Adica, Dumnezeu ne-a acordat liber arbitru, ca sa vada ce facem ?
Nici nu stiu ce sa zic. Ori il crezi pe el prost, ori te crezi tu prea destept.
Am zis eu ca ăla e motivul? De ce îmi pui cuvinte in gura? (Ma rog...degete :))
Iubirea, ăla e motivul. Ne iubește și ne dorește liberi.

View PostMotanS_ReD, on 30 septembrie 2018 - 21:04, said:

da da, mai ales la copii. Rai tare copiii astia. Mama lor..

Deci in concluzie, oamenii il parasesc pe dumnezeu, iar el se razbuna? Deci practic asta e ocupatia lui? Mai da trebuie sa fii tare inteligent sa crezi boacana asta :)
Nu se răzbuna. El, a setat niște reguli. Cum ne raportam noi la acele reguli, așa se “Raportează” și ele la noi.

View Postlight1, on 30 septembrie 2018 - 21:04, said:

Cu Richelieu, nu mai vorbesti ? S-a schimbat si el, de cand este mod ? Adica, simte alte nevoi ?
Cu cine vorbeai?
Probabil m-am schimbat de când sunt mod. Au trecut vreo 4-5 ani de atunci...nici nu mai știu exact, timp suficient pentru a se produce schimbări in oameni :).
Nu, nu poziția de moderator a generat acea schimbare și nu, nevoile mele nu s-au schimbat între timp.

#75
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostMotanS_ReD, on 30 septembrie 2018 - 21:04, said:

Deci in concluzie, oamenii il parasesc pe dumnezeu, iar el se razbuna? Deci practic asta e ocupatia lui?
Nu, Dumnezeu ne respecta alegerile.Daca vrei sa te distantezi, te lasa.Asa cum departarea de sursa de caldura in timpul gerului provoaca moartea prin inghetare,pentru ca acolo unde nu este caldura, este frig, tot asa indepartarea de Dumnezeu provoaca moartea, intai moartea sufleteasca si apoi moartea fizica, pentru ca acolo unde nu este Dumnezeu, este moarte.

Quote

da da, mai ales la copii. Rai tare copiii astia. Mama lor..
Acei copii  scot din "foc" castanele pe care parintii lor le-au facut inainte de ai concepe. Vezi tu, sa te tragi din parinti care inainte sa te faca pe tine au fost curvari sau criminali sau au dus o viata satanica si sa crezi ca toatea aceasta nu au repercusiuni in conditiile in care Newton a demonstrat ca orice pe lumea asta are reactiunea ca afect al  unei actiunii,  trebuie sa fii prost facut gramada.
Si asa sunt si acei parinti: prosti facuti gramada, iar copiii lor deconteaza, efectele vietii duse de parintii lor.

Stii bre in momentul in care maicata fumeaza de o viata intreaga, ba fumeaza si cand este insarcinta sau tatal face asta, este de asteptat ca si copilul sa se nasca cu predispozitie sau chiar cu cancer
promovat de fumatul mamei. DOOH.....

Edited by CrocodiluMereuVesel, 30 September 2018 - 22:17.


#76
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postrichelieu, on 30 septembrie 2018 - 21:41, said:

Am zis eu ca ăla e motivul? De ce îmi pui cuvinte in gura? (Ma rog...degete :))
Iubirea, ăla e motivul. Ne iubește și ne dorește liberi.

Cu cine vorbeai?
Probabil m-am schimbat de când sunt mod. Au trecut vreo 4-5 ani de atunci...nici nu mai știu exact, timp suficient pentru a se produce schimbări in oameni :).
Nu, nu poziția de moderator a generat acea schimbare și nu, nevoile mele nu s-au schimbat.
Asta se deduce logic din ce ai spus. Ti-au mai atras si altii atentia, dar tu iti mentii pozitia, desi n-are nicio logica. Faptul ca cineva stie ce vei alege, nu iti "rapeste" tie liberul arbitru. Cum gandesti tu, deocamdata este un mister. Banuiesc ca este o "convingere adanca", altfel ai fi explicat demult.

Cu Mario, fiindca m-a citat pe mine, in loc sa te citeze pe tine. Cel mai probabil, evita sa te contrazica.

View Postrichelieu, on 30 septembrie 2018 - 20:37, said:

Dacă le-ar sti, nu ne-ar mai acorda liber arbitru.

Edited by light1, 30 September 2018 - 23:34.


#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu evita sa ma contrazică, cu Mario am avut contradicții de-a lungul timpului. Doar ca in speța asta, suntem amândoi in consens. Te-a citat pentru ca tie ti se adresa și sa știi ca nu îmi place deloc insinuarea “subtila” pe care o introduci in fraza. Ai grija ce acuze aduci.

Ai citit Scriptura? Toată? Pentru ca e plină de momente in care Dumnezeu ii pune la încercare pe diverși credincioși. Cu cât mai credincioși, cu atât mai încercați. Dacă ar fi știut ce aleg, de ce i-ar mai fi încercat? Ce nevoie ar avea sa ii ceara lui Avraam sa își jertfească copilul?
De ce a permis ca Iov sa fie lovit atât de rău, cu toate ca era neprihanit?
Din sadism? Din lipsa de logica?

#78
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Nu stiu de ce consideri ca poti raspunde in locul lui. Probabil are legatura cu ceea ce ti se pare tie, ba ca iti bag degetele in gura, ba ca nu stiu ce insinuez subtil... Te simti acuzat de ceva sau doar banuit ?

Pai scrie tot in Biblie. Ca sa devii unul din copiii lui Dumnezeu. Iti da unul o palma, tu spui Multumesc. Daca nu spui, inseamna ca n-ai trecut testul, dar incercarea asta are sens ptr tine. Daca ar fi doar ptr a ne deosebi D-zeu pe unul de altul, atunci ar fi de plans. Seriously.
Si pe Isus crezi ca l-a trimis tot asa, de "proba" ?

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu răspund in locul lui, îmi exprim punctul meu de vedere, pentru ca numele meu a apărut in discuție. Mario și-l va exprima pe al lui când va dori. Și dacă va dori.
Ma simt acuzat. Iar acuzele astea ar putea fi interpretate ca atac la persoana. Deci ar fi bine sa le explici. Și sa îți măsori cuvintele. Ma refer la cele cu băgatul degetelor in gura. Când ne vom trage de sireturi, te voi anunța. Pana atunci, hai sa păstram decenta.

La subiect: din nou te întreb: dacă Dumnezeu știe ce vei face, de ce sunt necesare testele? Dacă știe oricum ce alegeri faci, cu ce îți sunt utile TIE testele respective? Pentru ca oricum le treci sau le pici, iar Dumnezeu știe ce vei alege.

Edited by richelieu, 01 October 2018 - 09:51.


#80
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostCrocodiluMereuVesel, on 30 septembrie 2018 - 16:29, said:

Pai asta vrea stapanul tau cu coade si coarne caruia iti inchini gandirea otravita. Nu aste este Dumnezeu real.
Cat despre chinurile iadului ele exista, sunt locurile unde Dumnezeu nu-si mai revarsa dragostea si isi retrage Harul Sau, si acolo unde nu mai este Dumnezeu, vine moartea caci Dumnezeu este viata insasi.
Analizam putin ce ai zis:

„Chinurile iadului exista” -> deci dupa parerea ta iadul exista si ar fi un loc al chinului vesnic, confirmi?
„acolo unde nu mai este Dumnezeu, vine moartea caci Dumnezeu este viata insasi” -> din spusele tale moartea este opusul vietii, si asta este logic si in opinia mea, dar cum se impaca asta cu ideea de un loc al chinului vesnic? adica, Dumnezeu este viata insasi, inseamna oare ca El ii tine in viata pe cei aflati in iad ca sa sufere acolo in veci? Dar ai zis ca acolo nu este Dumnezeu...

#81
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2018 - 09:49, said:

Nu răspund in locul lui, îmi exprim punctul meu de vedere, pentru ca numele meu a apărut in discuție. Mario și-l va exprima pe al lui când va dori. Și dacă va dori.
Ma simt acuzat. Iar acuzele astea ar putea fi interpretate ca atac la persoana. Deci ar fi bine sa le explici. Și sa îți măsori cuvintele. Ma refer la cele cu băgatul degetelor in gura. Când ne vom trage de sireturi, te voi anunța. Pana atunci, hai sa păstram decenta.

La subiect: din nou te întreb: dacă Dumnezeu știe ce vei face, de ce sunt necesare testele? Dacă știe oricum ce alegeri faci, cu ce îți sunt utile TIE testele respective? Pentru ca oricum le treci sau le pici, iar Dumnezeu știe ce vei alege.
Pai sunt cuvintele tale. Ai spus ca-ti bag cuvinte in gura si in paranteza: degete. Eu chiar n-am inteles ce vrei sa spui si de ce reactionezi asa.

Ok. Dupa ce o sa treci un test din acesta, vei sti.

Edited by light1, 01 October 2018 - 11:05.


#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Bine, hai sa o lăsam așa cum a căzut.

Răspunsul tău la întrebarea mea însă, e doar o pasare a pisicii...

#83
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Adica, vei intelege mai bine din practica decat ai inteles teoretic.

#84
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2018 - 09:49, said:

La subiect: din nou te întreb: dacă Dumnezeu știe ce vei face, de ce sunt necesare testele? Dacă știe oricum ce alegeri faci, cu ce îți sunt utile TIE testele respective? Pentru ca oricum le treci sau le pici, iar Dumnezeu știe ce vei alege.
Preștiința, pe care Dumnezeu o are, nu este același lucru cu predestinarea. Ca atare, așa numitele teste sunt doar pentru tine, nu pentru Dumnezeu. Așa cum testele școlare sunt pentru elevi, nu pentru profesori.
Are cineva vreun dubiu, în privința asta?

View PostHAL9000, on 01 octombrie 2018 - 10:27, said:

Analizam putin ce ai zis:

„Chinurile iadului exista” -> deci dupa parerea ta iadul exista si ar fi un loc al chinului vesnic, confirmi?
„acolo unde nu mai este Dumnezeu, vine moartea caci Dumnezeu este viata insasi” -> din spusele tale moartea este opusul vietii, si asta este logic si in opinia mea, dar cum se impaca asta cu ideea de un loc al chinului vesnic? adica, Dumnezeu este viata insasi, inseamna oare ca El ii tine in viata pe cei aflati in iad ca sa sufere acolo in veci? Dar ai zis ca acolo nu este Dumnezeu...
Chestia aia cu veșnicia e doar o analogie, întrucât e dificil de explicat atemporalitatea.

#85
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai da, însă profesorii nu știu ce rezultate vei avea tu la test. ;)
Pot doar aproxima, in funcție de rezultatele anterioare.

#86
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2018 - 07:25, said:

Ai citit Scriptura? Toată? Pentru ca e plină de momente in care Dumnezeu ii pune la încercare pe diverși credincioși. Cu cât mai credincioși, cu atât mai încercați. Dacă ar fi știut ce aleg, de ce i-ar mai fi încercat? Ce nevoie ar avea sa ii ceara lui Avraam sa își jertfească copilul?
De ce a permis ca Iov sa fie lovit atât de rău, cu toate ca era neprihanit?
Din sadism? Din lipsa de logica?
Chiar așa, de ce?
Mie mi se pare că mitul lui Avraam una dintre cele mai urâte povești din câte există.

Ai copii? Dacă da, te-ai gândit vreodată să le pui la încercare dragostea pentru tine?
Să-i zici copilului tău, așa pe la șase ani: ”uite, dacă mă iubești, ia cuțitul ăsta și omoară pisica!” sau câinele, sau hamsterul, sau ce îndrăgește el mai mult?

#87
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2018 - 13:39, said:

Pai da, însă profesorii nu știu ce rezultate vei avea tu la test. Posted Image
Pot doar aproxima, in funcție de rezultatele anterioare.
Schimbă asta cu ceva datele problemei? Dacă un profesor ar avea preștiința unui rezultat al unui elev, cu ce s-ar schimba testul în sine și rezultatul acestuia pentru respectivul elev?

Edited by mario_bril, 01 October 2018 - 17:06.


#88
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Mda, iaca ca a devenit si profesor zeul atotputernic.

#89
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmario_bril, on 01 octombrie 2018 - 17:06, said:


Schimbă asta cu ceva datele problemei? Dacă un profesor ar avea preștiința unui rezultat al unui elev, cu ce s-ar schimba testul Ă®n sine și rezultatul acestuia pentru respectivul elev?
Pai de ce i-ai mai da teste unui copil, când știi care e rezultatul, iar tu nu vrei sa intervii pentru a-l schimba? Pe el nu-l ajuta, pe tine nici atât...

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 01 octombrie 2018 - 18:24, said:

Pai de ce i-ai mai da teste unui copil, când știi care e rezultatul, iar tu nu vrei sa intervii pentru a-l schimba? Pe el nu-l ajuta, pe tine nici atât...
Precum am spus, pentru elevul respectiv, desigur. Testul respectiv îl determină să învețe înainte, să se pregătească și apoi să se verifice în ce măsură a asimilat acele cunoștințe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate