Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

TP-Link Archer C6 - AC1200

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
450 replies to this topic

#415
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Și mie pe 5 Ghz se deconectează destul de des. Pe 2.4 nu am probleme.

#416
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Dețin și eu acest model de router care a înlocuit un DLink Dir D600, model de vreo 5 ani.
Luat de la resigilate de pe eMag. Am dat factory reset, setat conexiune PPoE ptr Digi Fiberlink 500,  facut ultimul update
Duce simultan pe wifi : 4 smartphone-uri, 3 laptopuri, 2 chromecast-uri și ocazional,  un desktop și un Xbox pe LAN.
Cele 2 rețele pe Wifi (2.4 și 5) au parole diferite.
Rar mi s-a întâmplat să pice conexiunea, iar daca s-ar întâmplat, și-a revenit în câteva secunde.

#417
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Salutare! Folosesc un router Archer C6U pentru conectare la net PPPoE Digi (pe rețea Akta, prin cablu UTP între cutia lor de pe stâlp și routerul meu).

Am observat că la acest TP-Link, MTU este default 1480.

Attached File  mtu_c6u.png   3.14K   16 downloads

L-am modificat eu la 1492 pentru că în log-ul routerului apărea așa:

2020-06-30 00:00:51 ppp[6534]: <6> 261058 ppp receive LCP Request options(mru=1492;authtype=PPP_PAP;magic=0x74e8432;)
2020-06-30 00:00:51 ppp[6534]: <6> 261061 ppp send LCP Request options(mru=1480;magic=0xb5650e4a;)


Adică routerul meu trimitea un request cu mru=1480, iar dispozitivul de la capătul celălalt răspunde cu mru=1492. După modificare apare mru=1492 inclusiv la "ppp send LCP request".

Oare am procedat corect? Asta este valoarea parametrului MTU (1492)? Mulțumesc!

#418
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 07.03.2006
1492 e valoarea maxima MTU pt un client pppoe ce se conecteaza la un server ce nu e compliant cu RFC 4638.
Deci e bine :) (nici cu 1480 nu era gresit insa).  

PS
MRU este diferit de MTU
Maximum Received Unit vs Maximum Transmitted  Unit
iar deobicei au aceeasi valoare (dar nu e obligatoriu).

Serverul doar iti spunea ca el poata sa primeasca pachete cu o marime maxima de 1492 bytes iar router-ul raspundea ca el primeste pe interfata pppoe pachete de maxim 1480.


#419
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Care router e mai bun dintre cele 2 modele si de ce?
TP-Link Archer C6 vs TP-Link Archer C6U
https://www.emag.ro/...6/pd/D0CSFCBBM/
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Vreau sa plec din ONT la acest router ca principal si din acesta sa plec cu 3 cabluri :
1. in alt router pe care vreau sa-l transform in switch.
2. TV
3. PC

Multumesc

LE: Mai e si TP-Link Archer A6
https://altex.ro/rou...pd/ROUARCHERA6/

Edited by Ravy, 20 January 2021 - 13:03.


#420
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006
C6 vs A6 aici: https://www.tp-link....Ids=34158,28235
C6U are si usb in plus daca nu ma insel

#421
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Cum adaugi si C6U in lista pt comparare?
Are usb si e dual core.

#422
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Am două C6U, fix în configurația asta. Unul e router principal, conexiune PPPoE, iar celălalt este setat ca acces point, legat prin fir la primul. C6U e total diferit dpdv hardware față de C6, având alt procesor, care e dual core. Mi-a plăcut la el că are opțiune pentru mod access point, care îți permite să folosești portul WAN pentru conectare la routerul principal.

#423
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut,am achizitionat si eu un TP Archer 6u,am sunat la Digi,au pus routerul lor vechi Huawei in mod bridge,dupa care am facut conexiunea.Toate bune si frumoase cu noul router pe wifi (viteze ok,acoperire buna fata de al lor) dar in schimb la pc (pe cablu) nu mai am viteza de 1 gigabit cum o aveam ci doar de 220 download si 230 upload.Care ar fi problema ? daca mut cablul Lan din pc inapoi in routerul lor huawei am viteza full
Multumesc!

#424
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postbronxxx, on 20 ianuarie 2021 - 22:29, said:

[...] am sunat la Digi,au pus routerul lor vechi Huawei in mod bridge,dupa care am facut conexiunea.[...] daca mut cablul Lan din pc inapoi in routerul lor huawei am viteza full

Adica ai sunat iarasi la RDS si ti-au transformat Huawei-ul in mod router? sau ai facut conexiunea PPPoE pe PC?
Ai ultimul update de firmware pe TP-Link?
Mai devreme am testat unul pe RDS, 900+/900+ :)

#425
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Adica i-am sunat sa le spun ca am achizitionat un router nou,si ca am inteles ca ei trebuie sa treaca in mod bridge echipamentul lor (huawei).Nu am facut pe pc conexiunea PPPoe,nu stiam ca trebuie facuta,si nici ei nu mi-au spus asta.
Am urmat pasii din guide-ul tplink pt conectare (facut cont etc) dupa care am bagat un  cablul Lan din portul gigabit huawei in WAN pe Archer,dupa care alt cablu din portul nr.1 din C6 in placa de retea la pc.Pe wifi am viteza foarte buna (600+ pe 5g) insa nu si pe pc.

Edited by Ravy, 21 January 2021 - 07:25.


#426
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 25.12.2005
pare ca nu ai ont in bridge

#427
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Am inteles partea asta, dar ai zis ca ai incercat inapoi cu PC-ul in Huawei si a functionat, eram curios cum ai avut internet daca echipamentul lor era in mod Bridge.
Eu cred ca nu e in Bridge acel Huawei, iar tu pe TP-Link ai la WAN connection: Dynamic IP.
Daca era Huawei-ul in mod Bridge, pe TP-Link trebuia sa alegi PPPoE si sa introduci datele de conectare de la RDS (cont / parola).

Daca n-ai facut asa ceva, ai un dublu NAT acolo, n-ar trebui sa se manifeste cum spui tu totusi, nu prea are logica acea viteza pe cablu.
Repet, ai ultimul firmware pe TP-Link?

#428
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Tocmai,am incercat cu Huawei si a mers la fel ca si pana acum,viteza full,iar cand am sunat la Digi si i-am spus sa treaca in mod bridge echipamentul lor a spus ca ok este gata.am intrebat daca trebuie sa fac si altceva a spus ca nu,decat sa va conectati cu noul router,ceea ce am si facut.
Da,ai dreptate,la WAN connection este pe Dynamic IP,nu am setat PPPoe.Deci ce trebuie sa fac ?Nu stiu ce este NAT,nu am facut update la ultimul firmware.Multumesc pentru ajutor

Edited by Ravy, 21 January 2021 - 07:26.


#429
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 25.12.2005
pune la conexiunea ppp0e user si parola de la digi

#430
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
A mers pana azi dimineata cand brusc s-a deconectat totul din senin.Cred ca a intrat in modul bridge echipamentul lor,am sunat la ei si vor trimite o echipa intre 11-13.Va tin la curent

#431
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Pai de ce ai sunat? trebuia sa pui doar contul PPPoE si parola pe routerul nou :)

#432
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Parola care mi-au trimis-o pt PPPoE era gresita.S-a mirat si tehnicianul (era o parola din 16 caractere) si nu intelegea nici el de ce au trimis prin sms acea parola.S-a rezolvat acum,router resetat si re-configurat prin conexiune PPPoE,am viteza 1GB pe cablu pentru pc si 500+ viteza pe wifi.
Multumesc pentru ajutor baieti !

Edited by bronxxx, 21 January 2021 - 12:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate