Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

TP-Link Archer C6 - AC1200

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
450 replies to this topic

#433
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cu placere!
Vezi ca pe viitor poti sa o resetezi si din contul tau de pe digi.ro / serviciile mele etc.

#434
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Vina si eu cu o intrebare.
Mi-am luat acest router de la emag pe 18 feb.
L-am instalat fara probleme, prin aplicatia lui. totul ok. Insa de cand l-am luat, de cateva ori (cam de 3 ori sa spunem in o saptamana jumatate) mi se deconecteaza complet reteaua de 2,4.
Internetul imi merge pe telefon, laptop, tv, etc tot ce foloseste 5 GHz merge fara probleme, insa tot ce se conecteaza doar la 2,4 (becuri inteligente si aspiratorul) sunt toate offline.
Se rezolva dupa un reset, insa este destul de deranjant cand vreau sa aprind lumina si nu-mi merge, si trebuie sa astept sa dau reset la router ca sa mearga. Mai ales cand se intampla in timpul serviciului, cand nu pot da reset oricand si mai stau si pe intuneric pana am posibilitatea asta.

Este vreo setare care face sa piarda conexinea de 2,4 GHz dupa un timp sau este un bug al routerului? Mentionez ca am update la zi la soft si daca este un bug de la el care continua, cred ca il voi inapoia cat inca mai sunt in perioada in care pot face asta si voi lua altul. Pentru ca nu este deloc ok cand am nevoie mai mult de lumina, sa am toate device-urile offline.
Totusi sper ca exista vreo setare ceva?

Multumesc frumos![ https://ibb.co/nCsGD6B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/rp1Mv3m - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#435
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cel mai probabil defect.
Daca poti, retur si cauta un C6U.

#436
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Cam aceeasi situatie a fost mentionata si in mesajul #397 din acest subiect
Atunci userul a mentionat ca s-a rezolvat atunci prin "DTIM marit la 3 si DHCP server lease time marit la 24 de ore"

#437
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Ma poti ajuta unde as putea gasi asta? Am cautat prin setari dar nu am gasit nimic de DTIM
DHCP am gasit si acum am "Address Lease Time" 120 minute. Acolo banuiesc ca ar trebui sa pun 1440?

[ https://cdn.imageupload.workers.dev/WgXMu0ba_tp.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Insa DTIM nu gasesc pe nicaieri.

Merci frumos!

Edited by Ravy, 02 March 2021 - 09:20.
citat


#438
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
System Tools -> System Parameters.
Nu cred eu ca are asta vreun efect dar fie.
Incearca sa selectezi si manual un canal, daca e pe auto.

#439
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Se pare ca nu sunt singura ca problema asta: https://community.tp...um/topic/204494

Cel mai probabil il trimit retur si imi iau alt model. Sper ca altele nu au aceeasi buba...

LE: Deci...se pare ca il voi da retur. Se stie de problema si se incearca rezolvarea prin firmware dar momentan e doar beta: https://community.tp...c/165494?page=1
Problema aparuta din 2019, nu are sens sa astept poate si cand vor gasi o rezolvare.

Deci, ce imi recomandati ca sa nu mai am probleme intre : C6U, AX1500, AX20 sau C7 ?
Asta pentru ca am auzit ca totusi tp-link ar fi bune, dar daca aveti si alte modele...sunt deschisa la optiuni.
Ma intereseaza mult si reteaua de 2,4 pt ca am device-uri care merg doar pe aia. In rest sa mearga ok...viteza buna in apartament de 2 camere.

Merci frumos!

Edited by Ravy, 02 March 2021 - 09:20.
Unire mesaje


#440
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Ai incercat totusi variantele mentionate mai sus? Ai gasit dtim?

#441
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Da, am gasit si am modificat. O sa astept 2-3 zile sa vad daca are vreun efect. Insa sincer....stiind ca este un defect de soft despre care cei de la TP-Link au zis ca "it takes long for a fix" ma indoiesc ca e doar din setari (de vreme ce se incearca din 2019 sa se vina cu o solutie pt problema si cu firmware-uri sa rezolve), asa ca cel mai probabil il voi da retur (pana nu e prea tarziu) si prefer sa iau un alt model care sa nu aiba probleme "din fabricatie".
Adica daca as fi stiut despre problema inainte sa il iau, clar nu mai comandam acest model. Si daca tot am posibilitatea sa il dau retur, as vrea sa o fac acum pana nu expira perioada si raman cu el apoi ca sa regret.
Adica daca era o setare de la mine, ca nu stiu eu sa il configurez ok...intelegeam. Ca nu ma pricep prea mult. Dar asa, stiind ca multa lume a mai avut aceeasi problema, au scris pe forumuri oficiale unde cei de la TP le-au raspuns ca incearca sa o rezolve...au aparut firmware-uri beta sa le rezolve, dar nimic oficial (si da, pe forum unii ziceau ca unul din firmaware-urile beta e ok...insa nu atata timp cat nu e un update oficial, si trebuie sa ma chinui sa il pun, nu mi se pare ok ca solutie pentru un router nou nout) consider ca nu este un model care merita cumparat/tinut mai ales daca ai nevoie de reteaua de 2,4 neaparat.
Din cauza asta, desi am incercat optiunile de mai sus si o sa astept 2-3 zile sa vad cum se comporta si va voi tine la curent daca a mers (poate ajuta si pe altcineva), insa cel mai probabil il voi da retur. Nu vreau sa risc ca sa revina problema dupa ce imi trece perioada de retur si sa raman cu el.

Acum nu stiu ce sa aleg ca imi e frica sa nu aiba si alte modele aceeasi problema. Nici nu stiu daca sa mai am incredere in TP-Link sau nu....
Cum ziceam si mai sus, ma gandeam sa aleg intre AX1500, AX20 sau C7... Prefer sa fie ceva bun, chiar daca e putin mai scump decat C6....insa macar sa stiu ca merge bine si nu ma mai trezesc cu probleme in viitor.

#442
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pana la urma l-ai schimbat? Daca da, ce ai cumparat si cum se descurca cu dispozitivele smart din locuinta? Caut sa-mi schimb routerul, si nu stiu ce sa aleg!

#443
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021

View Postpustiu_22, on 12 martie 2021 - 11:08, said:

Pana la urma l-ai schimbat? Daca da, ce ai cumparat si cum se descurca cu dispozitivele smart din locuinta? Caut sa-mi schimb routerul, si nu stiu ce sa aleg!
Da, l-am schimbat cu un AX20 cu care nu am avut pana acum probleme, nu s-au mai deconectat deloc dispozitivele de cand il am (de 10 zile).

#444
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Am facut ~5 luni de cand am luat C6 simplu.
Face doar NAT si 2.4GHz, fara nici o jmekerie jmekera in plus.
Digi 300Mb, un telefon si un desktop pe WiFi, alt desktop pe fir.
Pare ca s-a comportat perfect in perioada asta. Fara intreruperi, fara probleme.
Repet ca am dezactivat tot ce am putut sa dezactivez. Nu ma intereseaza nici securitate, nici IPv6, nici masurare transfer nici nimic.
IPv4 NAT + 2.4GHz si a mers excelent.

edit - firmware original, nici un update nimic nu i-am facut

Edited by theMisuser, 29 March 2021 - 17:21.


#445
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, ce să aleg între c6 v3.2 și c6u? Care sunt diferențele? Văd că la preț sunt cam la fel

#446
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
C6 v3.2 e cam la fel cu C6U, acelasi chipset, doar ca C6 v3.2 n-are port USB.
Vad ca firmware-ul pentru C6 v3.2 e putin mai nou.

Edited by Znevna, 27 December 2021 - 12:20.


#447
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Pentru cine inca foloseste C6 V2 observ ca a aparut un update nou de firmware la doi ani de la precedentul. Nu credeam ca o sa mai fie actualizat.

https://www.tp-link....c6/v2/#Firmware

#448
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,718
  • Înscris: 24.03.2002
Il am si eu, si numai probleme de cind l-am pus. Adica vreo doi ani. Pare-se ca soft-ul e varza. Am pus OpenWrt de vreo jumate de an, si de atunci merge perfect.

#449
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Al meu merge brici de 4 ani de cand il am si de cand am deschis acest topic. Nicio problema.

#450
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 13.02.2014
Întrebare. Setat telefon pe 2.4G arata viteza conexiune de 78 Mbps și după câteva secunde sare in 117 Mbps dacă trec pe 5G arata 478 Mbps și la fel sare tot în 117Mbps. Ce nu înțeleg de ce nu sta in 478Mbps când este in 5G.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate