Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Electrocutare -posibila de la un resou cu circutit inchis introdus in apa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Apa pura nu conduce curentul electric. Data viitoare incearca sa faci baie in apa distilata daca tot vrei sa o incalzesti cu resoul :D

#20
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 02:31, said:

merci de incurajare, sper sa se repare sa se regenereze celulele,chiar citisem cu o zi  inainte un articol cum ca as fi la prima reincarnare si ca acestia in viata sunt mai predispusi la gresieli copilariesti si uite ca ce am citit s-a cam adeverit din nefericire

simt o durere la acel os al incheieturii degetului aratator parca as fi lovit cu el in zid, asta simt doar cand strang mana
e bine daca ar creste vascularizarea in zona sa repare, practic asta ar insemna regenerare sper sa creasca fluxul sangvin si sa nu se duminiueze pe parcurs,e la mana dreapta pe care o misc mai des,sper sa nu fie nervul afectat oricum se reface cred
Tu trollezi sper. Altfel ar fi trist...  si speram ca data viitoarea sa nu te mai reincarnezi. VEzi ce zice popa cand mai bati campii cu reincarnarea.

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 02:14, said:

daca imi revin va exista un viitor sper sa nu evolueze in mai rau

Ce viitor sa mai existe dupa asta? Dupa asa ceva nu mai exista nimic, totul s-a terminat. :(

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Pe buneeeeeeeee :D

#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
tu ''furi curent'', in mod sigur :lol:

#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View PostGoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:12, said:

Apa este unul dintre cei mai buni conductori de electricitate . asta o stie orice elev de clasa a 6 a Posted Image ai grija pe viitor.

apa pura nu conduce curentul electric, impuritatile din ea o fac sa conduca. poate omu' nostru a vrut sa vada cat de pura este apa lui. Posted Image

July02, acum pe bune, fratica, ai stat toata vara sa te scremi sa cauti toate tipurile de tevi si calorifere, care nu fac zgomot, care nu se dilata, care nu corodeaza, care nu se bla bla... si te-a prins iarna fara instalatia terminata si acum ai ajuns sa te incalzesti cu resoul, ce-ti ziceam eu?

https://forum.softpe...8#entry23399471

Edited by laffin, 27 September 2018 - 08:15.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 02:11, said:

situ dar in secunda aceea nu am mai realizat din nefericire, probabil aveam impresia ca circula curentul doar prin rezistenta resoului, nu mi-am mai dat seama in acel moment
pot indoi degetele doar ca ma mai doare la indoire mai ales articulatia aratatorului, nu stiu daca la fel de flexibil pe cat o faceam inainte sau le indoi mai greu
Rezistenta la unul din capete are potentialul maxim (la faza), ala electrocuteaza. Daca in loc de apa aveai ulei de transformator acolo nu electrocuta, chiar izola Posted Image

View Postpufarin, on 27 septembrie 2018 - 05:46, said:

Se pare că nu ai terminat 6 clase, altfel ai fi știut ca apa este un foarte bun izolator și cel mai bun solvent cunoscut. Impuritățile dizolvate în apă o fac bună conducătoare de electricitate.
In practica se ia in calcul ca aproape nicaieri in natura nu vei gasi apa pura, intotdeauna va avea ceva in ea, ioni in special, saruri si minerale (electroliti) in rest si de aia se zice popular ca apa conduce curentul... chiar il conduce nefiind pura.

Edited by andreic, 27 September 2018 - 08:09.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
july, zi mersi c-ai scapat, putea fi mai rau/tragic.
ia si tu un analgezic si antiinflamator, gen paracetamol sau ibuprofen, da-ti cu un unguent (diclofenac, sindolor) pe zonele care te dor.
nu-ti mai face atatea probleme, n-ai patit nimic deosebit, o sa-ti treaca la un moment dat.
chiar asa, ai terminat cu centrala termica, cu tevile si caloriferele ? cand dai drumul la caldura ?

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca Tesla tinea in mana becuri aprinse, curentul circuland prin corp si stiti bine ce capacitati de vizionar avea.

Doar incercand se poate ajunge la adevarate revolutii tehnologice.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Ia zi, incalzeai apa aia pentru nu ti-ai pus centrala ca ti-e frica de aluminiu, nu?

View PostPoeOvidiu, on 27 septembrie 2018 - 06:33, said:

Apa pura nu conduce curentul electric. Data viitoare incearca sa faci baie in apa distilata daca tot vrei sa o incalzesti cu resoul Posted Image

Tocmai d-aia te curentezi numai in apa dulce, nu in mare.

#29
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 01:44, said:

Salutare,


E posibil sa te electrocutezi de la un resou cu circutit inchis introdus in apa ,  daca introduci mana in apa la o plama doua de el ?

Am vrut sa testez un resou daca are puterea sa incalzeasca apa dintr-un lighean si din instinct am introdus mana in apa sa vad daca s-a incalzit.
Am simtit vreo 3intepaturi/socuri si imediat am scos mana din apa.
Simt o durere cand indoi degetul aratator si prima articulatia/osul pumnului de la baza palmei degetului aratator,iar pe partea opusa a lui pare o Umflatura rosie.
si o mica roseata si mica durere la apasare sub osul proeminent de la baza inchieieturii mainii care a disparut(sub inchieietura osului de pe parta opusa palmei din imagine)
si erau niste vinisoare parca la baza degetelor un pic umflate ieri,sper ca nu s-au deteriorat

Isi revine cum era initial sau mi-o fi afectat nervul?



multumesc

E ca și cum ai pune un foehn, la curent, în apă, și ai avrea impresia că nu te electrocutezi.

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 02:14, said:

stiu,dar in momentul acela am crezut ca acel curent va circula doar prin rezistenta a resoului nu si in afara ei, daca imi revin va exista un viitor sper sa nu evolueze in mai rau
Am si eu o nelamurire. Banuiesc ca stii ca curentul electric e periculos, nu? Ala de la priza in speta. Indiferent ce credeai sau nu, ce te-a apucat sa te joci cu el, sa risti sa te electrocutezi? Tu credeai, dar nu te-ai gindit ca indiferent ce crezi e mai precaut sa nu faci cum ai facut, sa bagi rezistenta si mina impreuna in apa? Adica nu stiu, ai baga mina in foc doar pentru ca tu crezi ca intr-o secunda nu patesti nimic?

A propos, e aiurea sa bagi o rezistenta in apa, pentru ca prin apa poate trece un curent mult mai mare decit prin rezistenta si sa bubuie sigurantele. Sau daca ai sigurantele "aranjate", sa iti ia foc ceva in incinta.

View PostPlaton, on 27 septembrie 2018 - 03:05, said:

Nu cred ca este vorba de un resou, mai repede un fierbator, din genul ala rusesc pe care le aveam toti prin casa, am cumparat si eu unul sa imi fac cafea, cand nu am variante, si intr-adevar, nu este izolat prea bine, daca se scurge apa pe cana si atingi cana simti ca te pisca, si este de bun simt sa nu atingi apa
Initiatorul zice resou. Probabil de-ala mare, rotund cu rezistenta deasupra. Cum sa bagi asa ceva in apa?

Oricum, si cu termoplonjorul trebuie manifestata prudenta maxima. Cu tensiunea de la priza nu e de joaca. Eu folosesc destul de des termoplonjor, dar nu m-am electrocutat niciodata cu el. Am grija sa nu ajunga apa la baza corpului metalic care se incalzeste, unde intra in carcasa. Si cel mai bine se scoate mai intii termoplonjorul din priza, apoi se scoate din cana.

View PostHunor_66, on 27 septembrie 2018 - 05:43, said:

Eu m-am curentat de n-shpe ori in viata mea, si mai mult decat un tremurat puternic n-am simtit.
Dar poate ca e din cauza ca eu oi fi la a 14-a incarnare... Posted Image
Sau ai pielea groasa, bine gresata in volum, cu umezeala cit mai mica.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cand am citit topicul asta parca ma uitam la Colombo sau alte filme politiste.
Erau cateva in care victima facea baie si asasinul arunca ba un feon, ba un radiou ba un resou in cada.

Probabil poza asta e de la locul faptei...
https://forum.softpe...6#entry23555747

#32
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postpufarin, on 27 septembrie 2018 - 05:46, said:

Se pare că nu ai terminat 6 clase, altfel ai fi știut ca apa este un foarte bun izolator și cel mai bun solvent cunoscut. Impuritățile dizolvate în apă o fac bună conducătoare de electricitate.
Pai ce, voi aveti apa distilata la robinet?

Scuze, se pare ca nu esti constient unde scrii. Asta e topicul in care unu' a bagat un resou (sau ce o fi fost ala) in apa si apoi a bagat si mina. Nu incepe cu fineturi tehnice.

View Post_Smiley_, on 27 septembrie 2018 - 05:55, said:

ciudat Posted Image. eu am invatat prin gimnaziu ca apa e un izolator destul de bun. incepe sa conduca electricitatea dupa ce o amesteci cu diverse chestii (ex: sare)
Apa pura. Aia cu impuritati e altceva. Apa de la robinet are saruri dizolvate si conduce curentul.

View Postmyshyk, on 27 septembrie 2018 - 05:58, said:

Sa inteleg ca apa distilata nu conduce ci izoleaza?
Depinde cit de bine e purificata. E complicat. Daca sticla in care a fost pusa avea ceva murdarii poate sa conduca curentul. Oricum, e de bun simt sa nu incerci cu mina daca conduce, chiar daca e apa distilata.

Edited by Dihorul Razboinic, 27 September 2018 - 09:31.


#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Sa mor io daca inteleg: tu ai bagat un resou in apa, ai bagat si mainile, te-ai curentat si intrebi daca este posibil sa te curentezi in situatia asta...? Posted Image

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 01:44, said:

Isi revine cum era initial sau mi-o fi afectat nervul?

Stai relaxat ca n-ai nimic.
Banuiesc ca-i mana dreapta.Daca ai reusit sa tastezi,inseamna ca totul este in ordine.

Apropo,ti-ai rezolvat dilemele cu fizica in legatura cu corodarea,etc.?Ai caldura in casa?Asta-i important acum,nu o banala electrocutare Posted Image

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postadisz, on 27 septembrie 2018 - 09:43, said:


Stai relaxat ca n-ai nimic.
Poate la mina nu are nimic, ca la capacitatea de evaluare a pericolelor, sa nu zic de preventie...

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 01:44, said:

... resou cu circutit inchis ...

Ce-i ala ? Posted Image

View PostJuly02, on 27 septembrie 2018 - 01:44, said:

... am introdus mana in apa ...

Vezi - aici e greseala

Apa incalzita cu resourile astea inchise in circuit se incearca numai cu limba Posted Image

Edited by Naijax, 27 September 2018 - 11:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate