Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Electrocutare -posibila de la un resou cu circutit inchis introdus in apa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


E posibil sa te electrocutezi de la un resou cu circutit inchis introdus in apa ,  daca introduci mana in apa la o plama doua de el ?

Am vrut sa testez un resou daca are puterea sa incalzeasca apa dintr-un lighean si din instinct am introdus mana in apa sa vad daca s-a incalzit.
Am simtit vreo 3intepaturi/socuri si imediat am scos mana din apa.
Simt o durere cand indoi degetul aratator si prima articulatia/osul pumnului de la baza palmei degetului aratator,iar pe partea opusa a lui pare o Umflatura rosie.
si o mica roseata si mica durere la apasare sub osul proeminent de la baza inchieieturii mainii care a disparut(sub inchieietura osului de pe parta opusa palmei din imagine)
si erau niste vinisoare parca la baza degetelor un pic umflate ieri,sper ca nu s-au deteriorat

Isi revine cum era initial sau mi-o fi afectat nervul?



multumesc

Attached Files


Edited by July02, 27 September 2018 - 02:07.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Bineinteles... nu stii ca apa conduce curentul mai ales cand are impuritati ?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Să mă ilumineze cineva, un reșou cu circuit închis este ceva de genul unui termoplonjon?

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 andreic, on 27 septembrie 2018 - 01:53, said:

situ dar in secunda aceea nu am mai realizat din nefericire, probabil aveam impresia ca circula curentul doar prin rezistenta resoului, nu mi-am mai dat seama in acel moment
pot indoi degetele doar ca ma mai doare la indoire mai ales articulatia aratatorului, nu stiu daca la fel de flexibil pe cat o faceam inainte sau le indoi mai greu

Edited by July02, 27 September 2018 - 02:13.


#5
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Apa este unul dintre cei mai buni conductori de electricitate . asta o stie orice elev de clasa a 6 a Posted Image ai grija pe viitor.

Edited by GoldMasters, 27 September 2018 - 02:13.


#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 GoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:12, said:

stiu,dar in momentul acela am crezut ca acel curent va circula doar prin rezistenta a resoului nu si in afara ei, daca imi revin va exista un viitor sper sa nu evolueze in mai rau

Edited by July02, 27 September 2018 - 02:18.


#7
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 July02, on 27 septembrie 2018 - 02:14, said:

stiu, dar in momentul acela am crezut ca acel curent circula doar prin acea rezistenta a resoului nu si in afara ei, daca imi revin va exista un viitor sper sa nu evolueze in mai rau
Cu totii facem greseli . Poti sa incerci sa mergi la medic , ca sa te linistesti ca n-ai nimic .

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 GoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:19, said:

eram racit si ma cam durea capul si probabil si asta m-a facut ma confuz
pe afara nu se vede in afara de acea umflatura si cateva vinisoare un pic umflate nu se vede nimic,doar durerea la strangerea aratatorului

acum si daca e sa fie afectat vreun nerv sau vase de sange interne,nu exista tratament de regenerare asta sa zici ca te regenereaza medicul din pacate in caz de ceva
poate cei cu bioenergie sa faca pentru regenerare cine stie dar nu stiu care au cu adevarat energie bio ca multi majoritatea sunt doar niste sarlatani

Edited by July02, 27 September 2018 - 02:28.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stai calm, a fost doar un mic șoc electric. Nu ești la nivelul la care curentul electric să lase urme fiziologice grave (arsuri electrice). Probabil că ți-au fost afectate puțin celulele și acum a crescut vascularizarea în zonă ca să repare. Somn ușor Jul.

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 xeleron, on 27 septembrie 2018 - 02:28, said:

merci de incurajare, sper sa se repare sa se regenereze celulele,chiar citisem cu o zi  inainte un articol cum ca as fi la prima reincarnare si ca acestia in viata sunt mai predispusi la gresieli copilariesti si uite ca ce am citit s-a cam adeverit din nefericire

simt o durere la acel os al incheieturii degetului aratator parca as fi lovit cu el in zid, asta simt doar cand strang mana
e bine daca ar creste vascularizarea in zona sa repare, practic asta ar insemna regenerare sper sa creasca fluxul sangvin si sa nu se duminiueze pe parcurs,e la mana dreapta pe care o misc mai des,sper sa nu fie nervul afectat oricum se reface cred

Edited by July02, 27 September 2018 - 02:47.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu cred ca este vorba de un resou, mai repede un fierbator, din genul ala rusesc pe care le aveam toti prin casa, am cumparat si eu unul sa imi fac cafea, cand nu am variante, si intr-adevar, nu este izolat prea bine, daca se scurge apa pe cana si atingi cana simti ca te pisca, si este de bun simt sa nu atingi apa

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
N-ai nici pe dracu

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 July02, on 27 septembrie 2018 - 02:31, said:

simt o durere la acel os al incheieturii degetului aratator parca as fi lovit cu el in zid, asta simt doar cand strang mana
A aparut o tendinita / tenosinovita datorita electrocutarii.
Nu mai forta mana (flexeaza cat mai putin degetele) cateva zile, las-o sa se refaca.
Daca dupa cca. 7-10 se mentine senzatia de intepenire, folosesti un unguent revulsiv.
La mine cel mai bine lucreaza ala cu mentol si salicilat de metil.

P.S. Dar esti o persoana tare sensibila.
Eu m-am curentat de n-shpe ori in viata mea, si mai mult decat un tremurat puternic n-am simtit.
Dar poate ca e din cauza ca eu oi fi la a 14-a incarnare... Posted Image

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 GoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:12, said:

Apa este unul dintre cei mai buni conductori de electricitate . asta o stie orice elev de clasa a 6 a Posted Image ai grija pe viitor.

Se pare că nu ai terminat 6 clase, altfel ai fi știut ca apa este un foarte bun izolator și cel mai bun solvent cunoscut. Impuritățile dizolvate în apă o fac bună conducătoare de electricitate.

Edited by pufarin, 27 September 2018 - 05:51.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 GoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:12, said:

Apa este unul dintre cei mai buni conductori de electricitate . asta o stie orice elev de clasa a 6 a Posted Image ai grija pe viitor.

ciudat :). eu am invatat prin gimnaziu ca apa e un izolator destul de bun. incepe sa conduca electricitatea dupa ce o amesteci cu diverse chestii (ex: sare)

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pufarin, on 27 septembrie 2018 - 05:46, said:

Se pare că nu ai terminat 6 clase, altfel ai fi știut ca apa este un foarte bun izolator și cel mai bun solvent cunoscut. Impuritățile dizolvate în apă o fac bună conducătoare de electricitate.
Sa inteleg ca apa distilata nu conduce ci izoleaza?
Ca aia de la robinet......

Edited by myshyk, 27 September 2018 - 06:02.


#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Corect, chiar este folosita la răcirea echipamentelor care lucrează cu înaltă tensiune.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 July02, on 27 septembrie 2018 - 01:44, said:

Isi revine cum era initial sau mi-o fi afectat nervul?
multumesc

Nu numai ca ii afectat nervul dar se transmite si catre testicul...  Data viitoare atentie cu electrocutarea ca s-ar putea sa fie ultima data.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate