Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Electrocutare -posibila de la un resou cu circutit inchis introdus in apa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Dihorul Razboinic, on 27 septembrie 2018 - 09:31, said:

Pai ce, voi aveti apa distilata la robinet?

Scuze, se pare ca nu esti constient unde scrii. Asta e topicul in care unu' a bagat un resou (sau ce o fi fost ala) in apa si apoi a bagat si mina. Nu incepe cu fineturi tehnice.


Apa pura. Aia cu impuritati e altceva. Apa de la robinet are saruri dizolvate si conduce curentul.


Depinde cit de bine e purificata. E complicat. Daca sticla in care a fost pusa avea ceva murdarii poate sa conduca curentul. Oricum, e de bun simt sa nu incerci cu mina daca conduce, chiar daca e apa distilata.
Meeei dihore,suntem cam in aceeasi clasa de vertebrate, intrebarea era retorica. Putea linistit ala sa-si umple vana cu apa distilata (din comert),  ca se curenta tot la fel. Apa pura nu inseamna apa distilata. Ci o apa prelucrata in  ´spe mii de aparate si doar in laboratoare care au bani  si motivatii pentru asa ceva.

Edited by myshyk, 27 September 2018 - 11:33.


#38
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Dupa ce ai scos palma din apa trebuia sa o lipesti de o baterie, ca in cazul in care ti-a mai ramas ceva energie pe ea sa se scurga in baterie.

ps: baterie electrica, nu bateria de la cada, ca iar se scurgea in apa, si se repeta povestea

Edited by cataspo, 27 September 2018 - 12:16.


#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 myshyk, on 27 septembrie 2018 - 11:32, said:

...Putea linistit ala sa-si umple vana cu apa distilata (din comert),  ca se curenta tot la fel. Apa pura nu inseamna apa distilata. Ci o apa prelucrata in  ´spe mii de aparate si doar in laboratoare care au bani  si motivatii pentru asa ceva.

esti sigur? in mod normal mai sunt ceva substante care nu sunt separate la distilare (daca au punctul de fierbere sub sau aproape de cel al apei, dar cred ca sunt suficient de putine incat sa nu conduca prea bine curentul.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 Hunor_66, on 27 septembrie 2018 - 05:43, said:

Eu m-am curentat de n-shpe ori in viata mea, si mai mult decat un tremurat puternic n-am simtit.
Și tu lucrezi în panoul de siguranțe, direct pe fază, cu o șurubelniță fără mâner (neizolată)?

#41
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu il mai mintiti pe bietul copil!
July, nu te teme. Umple cada cu apa, baga-te in ea si baga si un resou acolo (bineinteles ca trebuie sa fie bagat in priza). Faci un jacuzzi de toata frumusetea.
Bafta!

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru asta au fost inventate creioanele de tensiune si pentru asta ni se spune, de mici copii, ca nu e bine sa ne jucam la priza.
Odata ce te-ai electrocutat, se transmite si la testicol... si efectele pot fi devastatoare... adica ori ajungi un mic Einstein sau Tesla, ori ti se ofileste pe loc...

#43
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Naspa ca am doar 2 uoua

#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 pufarin, on 27 septembrie 2018 - 05:46, said:

Se pare că nu ai terminat 6 clase, altfel ai fi știut ca apa este un foarte bun izolator și cel mai bun solvent cunoscut. Impuritățile dizolvate în apă o fac bună conducătoare de electricitate.
Apa distilata complet pura e bun izolator.
Electrolitii dizolvati in ea (in toata apa de robinet, de fantana, de balta sau de apa curgatoare e la fel), o fac foarte buna conducatoare.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Nu "foarte buna", doar conducatoare.
Oricum treburile merg pe dos uneori decit credeti voi: daca esti in cada (lac etc) te curentezi in apa dulce, nu in apa sarata. Exact pentru a apa sarata conduce curentul in jurul tau.
Daca insa esti cu o mina in cada si cu picioarele pe pamint, e posibil sa te curentezi mai tare in apa sarata.

Edited by vrajitoruldinoz, 28 September 2018 - 23:02.


#46
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 GoldMasters, on 27 septembrie 2018 - 02:12, said:

Apa este unul dintre cei mai buni conductori de electricitate . asta o stie orice elev de clasa a 6 a Posted Image ai grija pe viitor.

Apa nu conduce curentul electric. Asta o stie orice elev de clasa a 6-a care n-a chiulit de la scoala.

Vad ca au zis alti colegi deja asta.

In orice caz, dupa ce dai duma dupa care te autoeduci pe wikipedia, nu se pune cand o arzi cu "da domne' ca de fapt sarea si electrolitii din apa..."

Daca dai din gura, formuleaza enuntul corect.

Ca asa zic si eu ca Renault merge cu 400km la ora. Si cand ma intrebi care Renault iti zic ca de fapt Willams-Renault.

Edited by izometric, 01 October 2018 - 08:04.


#47
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Fara bascalie, pune-ti siguranta diferentiala. Daca aveai ii faceai ei poza si intrebai daca e normal sa sara daca bagi mana in apa din ligheanul cu resoul in ea.

#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Curentul vrea sa o ia pe unde e mai usor pentru el. Legea lui Ohm.

Deci daca bagi o rezistenta in apa si un curent in rezistenta aia, atata timp cat rezistenta electrica a apei este mai mare decat rezistenta electrica a filamentului respectiv, poti sa faci baie in apa aia linistit.

Problema apare cand vine nevasta si iti toarna o punga cu sare peste tine in cada. In momentul ala rezistenta electrica a apei scade sub rezistenta filamentului si ce sa vezi, curentul o ia prin apa si prin tine ca sa se duca in pamant -> diferenta cea mai mare de potential.

Cand rezistentele sunt aproape egale sau cea a apei putin mai mare, atunci doar "ciupeste".

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Astea-s prostii.
Legea lui Ohm nu spune nimic despre faptul ca curentul ocolește ceva.

Curentul o ia la fel atita vreme cit tensiunea e la fel. Tare mi-e ca nu înțelegeți deloc materia de a 8a.

#50
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

 AlexEn, on 27 septembrie 2018 - 09:40, said:

Sa mor io daca inteleg: tu ai bagat un resou in apa, ai bagat si mainile, te-ai curentat si intrebi daca este posibil sa te curentezi in situatia asta...? Posted Image

 Dihorul Razboinic, on 27 septembrie 2018 - 09:27, said:

Am si eu o nelamurire. Banuiesc ca stii ca curentul electric e periculos, nu?

 un-simplu-om, on 27 septembrie 2018 - 09:14, said:

E ca și cum ai pune un foehn, la curent, în apă, și ai avrea impresia că nu te electrocutezi.
Incetisor, nu sariti asa repejor in capul omului, caci voi nu stiti prea multe. Cum ar fi faptul ca exista boilere electrice care ghici ce? Au fix rezistente in apa. Si faci dus cu ele in functiune. Sau chiar instante de apa electrice. Treaba e ceva mai complicata, depinde de rezistenta(caci curentul este convertit in caldura), depinde de existenta impamantarii.

Presupun ca initiatorul nu a fost atat de idiot incat sa scufunde un resou intreg cu tot cu firele electrice in apa ci doar rezistenta acestuia(desi exprimarea lasa loc de o astfel de interpretare) - atunci s-ar fi produs in mod normal un scurt-circuit(bine, trebuie sa recunosc ca nu am inteles exprimarea "resou cu circuit inchis" ... care circuit? exista si resou cu circuit deschis?)

#51
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Nu înțeleg de ce să bagi un reșou în ligheanul cu apă când puteai -simplu- să bagi doar 2 fire: faza și nulul, că tot aia era: încălzea apa și te curenta fără să  riști să strici un reșou pe care ai dat bani.

PS dacă ligheanul era metalic pus în cadă de fontă era suficient doar firul de fază.

 vrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2018 - 08:43, said:

...
Legea lui Ohm nu spune nimic despre faptul ca curentul ocolește ceva.
...
Corect! O ia și el pe unde poate.

#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
nu este vorba despre nici-un resou. pun pariu ca a folosit un tip/gen de fierbator / termoplonjor de mare putere, se mai gasesc astfel de device-uri pe la targuri/oboare, aduse de rusi/moldovenii de peste prut.
bunica mea avea rude in chisinau. nu stiu cat e adevar sau folclor urban, insa una dintre aceste rude, care venea in Romania sa vanda produse aduse din rep moldova, ne povestea ca ei nu aveau apa calda tot timpul la bloc (povestea e veche, de vreo 30 de ani, cred), unde locuiau, si locatarii incalzeau apa din cada cu niste fierbatoare gigantice. greu de crezut, trebuie sa fi avut oamenii astia o instalatie electrica teapana, dar nu imposibil.
https://www.magnetce...-electric-2000w

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate