Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa fac un Film

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Totul suna bine, in afara de scenariu...

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ia fa in minim 20 de randuri un scenariu de film scurt de 10 minute...da unul care sa atraga!!!
Si btw pentru scenele  in sine iti trebuie regie!!!  Stii macar niste reguli minime pentru filmari?

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 20:26, said:

Nu are cum sa dea skip ca toate scenele sunt importante si sunt si 2 femei pe acolo (jumatate de ora mi-am propus sa se invarte in jurul acestor 2 femei) Posted Image placut pentru privitori pana la Final.
Da niste dialoguri ai? Unele care sa atraga. Macar daca poti niste dialoguri de nivel de film ultracomercial si tot ar fi bine...

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 20:47, said:

Se va petrece intr-un taxi prima jumatatea de ora. doar cu femei Posted Image

Uite iti dau eu o idee , dar nu de film sf ca n-ai buget de asa ceva.  Mai bine faci  o drama scurta de vreo 10-15 minute cu un taxi in care intra diverse persoane si isi spun povestile luandu-se la vorba cu taximetristul, si  din fiecare aflam cate o chestie nasoala despre sistemul actual...  Si ii pui titlul gen "povestea dramei"...sau ceva de genul...

Iar taximetristul , un harsit care a auzit multe da niste sfaturi asa mai batranesti si clare/la obiect...

 ionutz_joe2009, on 26 septembrie 2018 - 21:04, said:

Ea si pe rand: Robocop, Batman, etc, etc , pana la klingonieni si alte natii.Apoi poti dezvolta, vietile copiilor lui Batman, Robocop, klingoniei etc.Iese un serial  cu 700 de mii de episoade Posted Image
"Viata lui Ka'a , liderul neinfricat al klingonienilor:  de la prima bataie la ultima, cu cugetarile de dupa fiecare bataie"....

#21
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Uite iti dau eu o idee , dar nu de film sf ca n-ai buget de asa ceva.  Mai bine faci  o drama scurta de vreo 10-15 minute cu un taxi in care intra diverse persoane si isi spun povestile luandu-se la vorba cu taximetristul, si  din fiecare aflam cate o chestie nasoala despre sistemul actual...  Si ii pui titlul gen "povestea dramei"...sau ceva de genul...
Iar taximetristul , un harsit care a auzit multe da niste sfaturi asa mai batranesti si clare/la obiect...

Neah. Deja exista Film despre asta, Filmul meu trebuie sa fie diferit si o sa pun scene din alte Filme si le lipesc una langa alta si fac blur la actori si scot si coloana sonora si pun alta. Ideea ramane aceeasi cu omul de stiinta si cu personajele din taxi. :)

Edited by hwplanet, 26 September 2018 - 21:20.


#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 karax, on 26 septembrie 2018 - 21:13, said:

Ia fa in minim 20 de randuri un scenariu de film scurt de 10 minute...da unul care sa atraga!!!
Si btw pentru scenele  in sine iti trebuie regie!!!  Stii macar niste reguli minime pentru filmari?


Da niste dialoguri ai? Unele care sa atraga. Macar daca poti niste dialoguri de nivel de film ultracomercial si tot ar fi bine...


incep eu

George si Andrei se intalnesc pe strada, sunt prieteni

G: Sal frate
A:Oooo, frate, nu te-am mai vazut de mult
G:da bine ma
A: si, ce-ai mai facut, ce-ai mai combinat?
G:tocmai ce-am venit din italia, scuza-mi accentul, bonjour, stii ce zic, mai imi scapa cuvinte din italiana
A: si ce-ai facut acolo?
G: cum ce-am facut...bani frate, la greu,  uite ce toale am, esti nebun, din italia,stii ce zic, scrie pe ele....m-am aranjat pe viata, ce stie fraierii astia de aici ce inseamna banul
A:hai frate,   nu e chiar asa, pai tu ai plecat ca sa te intorci?
G: sunt vizita, stii ce zic, sa vad ce mai fac si amaratii astia de aici, sa vad daca s-a mai schimbat ceva....bai nimic, cum v-am  lasat asa ati ramas, n-ati mai evoluat si voi....pai in tarile cu apa calda, sa vedeti si voi cum e, mai va plimbati si voi
A: dute ma in plm.

ma opresc aici, suficient pentru ursul de aur, la oscar mai am de lucrat ;)

#23
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Neah...e cam viata lui Giani din Las Fierbinti, nu poti sa dezvolti prea mult

Ceva mai complex, droguri, bani negri, achizitionare de arme, infilrare pe la americani, ceva proiecte secrete, un extraterestru(asta are ceva puteri supranaturale, la sfarsit il scoti cu ADN foarte asemanator cu al omului), ceva drama, iubire...le bagi pe toate acolo :)

Edited by ionutz_joe2009, 26 September 2018 - 21:47.


#24
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nume de Film: The storm on the Taxi. (English) - Furtuna de pe Taxi (Romana).
Plot: Un om de stiinta aterizeaza pe o planeta numita Stormtrap iar transmisiunea va fi in direct. El va fi rapit de extraterestru. Ce se va intampla cu omul de stiinta? Posted Image

Edited by hwplanet, 26 September 2018 - 21:35.


#25
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 21:33, said:

Nume de Film: The storm on the Taxi. (English) - Furtuna de pe Taxi (Romana).
Plot: Un om de stiinta care aterizeaza pe o planeta numita Stormtrap iar transmisiunea va fi in direct. El va fi rapit de extraterestru. Ce se va intampla cu omul de stiinta? Posted Image
Il violeaza?!

#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 DaniJ90, on 26 septembrie 2018 - 21:35, said:

Il violeaza?!

Nope. O sa fie Double-Twist cand credeai ca ai descifrat misterul finalul o sa-ti dea dauna totala Posted Image Trebuie sa fiu foarte atent la detalii sa nu exista erori de logica, deocamdata ma uit atent sa nu creez paradoxuri ca nu-i placut :)

Edited by hwplanet, 26 September 2018 - 21:47.


#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 21:33, said:

Nume de Film: The storm on the Taxi. (English) - Furtuna de pe Taxi (Romana).
Plot: Un om de stiinta aterizeaza pe o planeta numita Stormtrap iar transmisiunea va fi in direct. El va fi rapit de extraterestru. Ce se va intampla cu omul de stiinta? Posted Image
iti zic eu scenariu mai bun...pe o planeta indepartata ,  intr-un  oras semi pustiu, un extraterestru si  un pamantean incearca sa scape de o furtuna ce va veni dupa ce li se defecteaza mijlocul de transport.  Pe drum vor cheltui banii pe cele necesare traiului, si vor cauta sa achizitioneze un passtrought pentru a putea pleca cu o anume masina. Numai ca  o gasca underground care si ea vrea sa scape de furtuna  face tot ce le sta in  putinta sa le ia banii si sa plece ....
Eu zic ca scenariul meu e mai bun....

Si dialogurile sa fie presarate cu diferentele de mentalitate intre rasa extraterestra si cea pamanteana

#28
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 karax, on 26 septembrie 2018 - 21:48, said:

iti zic eu scenariu mai bun...pe o planeta indepartata ,  intr-un  oras semi pustiu, un extraterestru si  un pamantean incearca sa scape de o furtuna ce va veni dupa ce li se defecteaza mijlocul de transport.  Pe drum vor cheltui banii pe cele necesare traiului, si vor cauta sa achizitioneze un passtrought pentru a putea pleca cu o anume masina. Numai ca  o gasca underground care si ea vrea sa scape de furtuna  face tot ce le sta in  putinta sa le ia banii si sa plece ....
Eu zic ca scenariul meu e mai bun....

Si dialogurile sa fie presarate cu diferentele de mentalitate intre rasa extraterestra si cea pamanteana

Este simplut. Trebuie ceva complicat sa-ti dea dauna totala finalul Posted Image sa nu te astepti la final. Adica teoretic scenele expuse la prima vedere trebuie sa-ti dea de gandit ca nu are nicio treaba una cu alta si de fapt la final sa se lege totul :)

Edited by hwplanet, 26 September 2018 - 21:50.


#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 jimi91, on 26 septembrie 2018 - 21:25, said:



incep eu

George si Andrei se intalnesc pe strada, sunt prieteni

G: Sal frate
A:Oooo, frate, nu te-am mai vazut de mult
G:da bine ma
A: si, ce-ai mai facut, ce-ai mai combinat?
G:tocmai ce-am venit din italia, scuza-mi accentul, bonjour, stii ce zic, mai imi scapa cuvinte din italiana
A: si ce-ai facut acolo?
G: cum ce-am facut...bani frate, la greu,  uite ce toale am, esti nebun, din italia,stii ce zic, scrie pe ele....m-am aranjat pe viata, ce stie fraierii astia de aici ce inseamna banul
A:hai frate,   nu e chiar asa, pai tu ai plecat ca sa te intorci?
G: sunt vizita, stii ce zic, sa vad ce mai fac si amaratii astia de aici, sa vad daca s-a mai schimbat ceva....bai nimic, cum v-am  lasat asa ati ramas, n-ati mai evoluat si voi....pai in tarile cu apa calda, sa vedeti si voi cum e, mai va plimbati si voi
A: dute ma in plm.

ma opresc aici, suficient pentru ursul de aur, la oscar mai am de lucrat Posted Image
zici ca e "poveste de cartier" cu copilu' de haur sau ceva...

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 21:49, said:


Este simplut. Trebuie ceva complicat sa-ti dea dauna totala finalul Posted Image sa nu te astepti la final.
Pai actiunea va fi contra cronometru pentru ca masina pleca doar odata la cateva zile iar gasca ii cauta si ea cu disperare...iar la final de fapt se va dovedi ca extraterestrul era un tradator care il urmarea pentru ceva ce detinea pamanteanul pe planeta pamant... iar pana la momentul final extraterestrul ar avea dialoguri ca si cum ar fi prietenul abslut perfect cu vocea perfect normala care sa nu dea de banuit. Doar in ultimul moment indreapta blasterul catre pamantean si se afla adevaratul motiv....

#30
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu as face un film despre nationala Romaniei de fotbal la primul campionat mondial...

#31
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Soferul meu de taxi este lesbiana. Intr-o zi furtunoasa se pare ca un dar face ca sa aibe clienti doar femei care si ele la randul lor sunt lesbiene. Dar asa cum am spus nu vreau sa fie erori de logica... e complicat rau ce vreau sa fac :)

#32
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Unul mai nebun ca altul....

Zii pe bune ce banii aloci filmului, sa te trimitem unde trebuie...

#33
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 _Dadi_, on 26 septembrie 2018 - 21:59, said:

Unul mai nebun ca altul....

Zii pe bune ce banii aloci filmului, sa te trimitem unde trebuie...

Deocamdata incerc sa creez din scene din alte filme puse la un loc sa vedem ce iese si sa ma asigur ca nu sunt erori de logica sau paradoxuri Posted Image

Quote

Pai actiunea va fi contra cronometru pentru ca masina pleca doar odata la cateva zile iar gasca ii cauta si ea cu disperare...iar la final de fapt se va dovedi ca extraterestrul era un tradator care il urmarea pentru ceva ce detinea pamanteanul pe planeta pamant... iar pana la momentul final extraterestrul ar avea dialoguri ca si cum ar fi prietenul abslut perfect cu vocea perfect normala care sa nu dea de banuit. Doar in ultimul moment indreapta blasterul catre pamantean si se afla adevaratul motiv....

Destul de interesant si asta. Posted Image Dar al meu o sa fie si mai interesant Posted Image

Scenariul tau nu explica cum a ajuns pamanteanul acolo si cum sau intalnit ei.

Edited by hwplanet, 26 September 2018 - 22:06.


#34
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 jimi91, on 26 septembrie 2018 - 20:55, said:


pai in taxi nu prea ai loc.... si e scumpa masina
uber Posted Image

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 20:02, said:

Daca am niste scenarii pentru niste Filme ce mi-ar trebui ca sa produc si eu un astfel de Film? De unde sa incep? Sunt foarte sigur ca Filmele mele vor fi mult mai Mindfuck decat cele existente pe piata la ora actuala. Vreau exact pasii care trebuie facuti si cati bani mi-ar trebui si daca-mi scot investitia. Posted Image

Ar merge si animatii caci actori buni nu prea mai gasesti dar cineva care se pricepe ca si aici trebuie tehnica de lucrat la animatie.

dacă tot ce ai e o idee de scenariu caută pe cineva care știe cu ce să mănâncă producția video și încearcă să-i ”vinzi” ideea.

Să produci un film nu e deloc simplu. Muncește o echipă de mulți oameni mai mult de o săptămână pentru o reclamă de 25 de secunde.

Dacă vrei să faci ceva în regim indie trebuie să știi foarte bine despre ce vorba și să-ți asumi cât mai multe roluri: scenarist, regizor, costumier, planificare, achiziții, inginer de sunet, de lumini, operator imagine, operator de sunet, asistent imagine, asistent sunet, șofer, editor video. Pentru fiecare rol pe care nu-l poți îndeplini trebuie să plătești pe cineva.
În nici un caz nu-ți vei scoate banii la prima încercare. Nici la a doua, nici la a treia probabil.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Cu discutia de aici cum ramane? https://forum.softpe...-film-mindfuck/
Daca iti vine vreo idee gen Blair Witch Project (care a avut un buget foarte mic), te-ai scos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate