Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Google lanseaza parteneriatul "nici o masina fara Android" cu Renault - Nissan - Mitsubishi -

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Aham.
Dar noi astia care nu vrem reclame in masina, si nici tracking & shit, noi nu avem dreptul pa o opinie?
In cel mai rau caz, vad un asemenea HU optional. Numai masina mea nu mai colecta date despre mine...

#74
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009
Iti cumperi youtube premium si nu mai ai reclame in masina. Desi, de ce te-ai uita la youtube in masina ? Nu ai de uitat la drum?

#75
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu am nici macar cont de google. De ce as cumpara youtube premium?
Singurul produs google pe care il folosesc este maps, si n-am nimic impotriva sa-l platesc sau sa-l inlocuiesc cu o solutie offline daca-i cazul. Iar masina mea trebuie sa-mi serveasca interesele mele, nu pe ale corporatiei x sau y. Ca o cumpar, nu o primesc gratis.

#76
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 16.08.2016

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 15:51, said:

Aham.
Dar noi astia care nu vrem reclame in masina, si nici tracking & shit, noi nu avem dreptul pa o opinie?
In cel mai rau caz, vad un asemenea HU optional. Numai masina mea nu mai colecta date despre mine...
Dacă nu vrei tracking trebuie sa renunti la orice telefon mobil sau device ce se conectează la wifi/GSM.
Inca nu se știe cum o sa fie monetizare acest serviciu.
Dacă vrei sa scapi de reclame îți modifici vârstă în contul de google la sub 12 ani sau peste 90 😁

#77
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Oameni buni, eu sunt doar un pic mai constient - si poate si mai in tema - decat media, de acest subiect. Nu va pierdeti in detalii; de la inceput punctul meu de vedere a fost ca "nu am nimic de ascuns" este o absurditate (sau naivitate crunta). Nu ca-mi fura Google banii din banca.
Daca nu vreti sa intelegeti, treaba voastra; am repetat destul.

Edited by TS030, 24 September 2018 - 17:09.


#78
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMicroEdge, on 24 septembrie 2018 - 17:01, said:


Dacă nu vrei tracking trebuie sa renunti la orice telefon mobil sau device ce se conectează la wifi/GSM.
Inca nu se știe cum o sa fie monetizare acest serviciu.
Dacă vrei sa scapi de reclame îți modifici vârstă în contul de google la sub 12 ani sau peste 90 😁
Pai si cu HU din masina ce fac? Platesc un android ca n-am de ales, si cind vine il inlocuiesc cu un kenwood pe banii mei, sau cum? Cum vedeti voi chestia asta, imi cumpar un Nissan si musai sa accept termenii si conditiile google ca sa ma pot folosi de ceea ce am platit deja?
La telefoane e simplu, nu vreau google, nu cumpar google. Nici hardware, nici software.

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,554
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTS030, on 24 septembrie 2018 - 17:08, said:

Oameni buni, eu sunt doar un pic mai constient - si poate si mai in tema - decat media, de acest subiect. Nu va pierdeti in detalii; de la inceput punctul meu de vedere a fost ca "nu am nimic de ascuns" este o absurditate (sau naivitate crunta). Nu ca-mi fura Google banii din banca.
Daca nu vreti sa intelegeti, treaba voastra; am repetat destul.
Ai repetat destul și prost. Pentru ca toate (dar absolut toate) exemplele de chestiuni care e bine și normal sa fie ținute ascunse, nu pot fi accesate prin contul google, decât eventual prin intermediul unor soluții plătite, gen google pay și care nu fac parte din subiectul discutat.
Evident ca orice om normal la cap își va păstra cât de bine poate, chestiunile purtătoare de risc ridicat, cum ar fi cardurile.
In continuare afirm, ca fata de datele care pot fi accesate prin conturile online, nu am nicio rezerva sa le fac publice.
Spune-i naivitate dacă așa îți place tie sa crezi, însă experiența mea de viața de pana acum (și crede-ma ca nu e deloc de neglijat) m-a dus spre atitudinea asta.

#80
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 16:57, said:

Iar masina mea trebuie sa-mi serveasca interesele mele, nu pe ale corporatiei x sau y. Ca o cumpar, nu o primesc gratis.
Pai iti serveste intereselor tale ... si pe ale lor.
De tracking nu scapi, indiferent ce folosesti. Ai un telefon mobil? cineva iti face tracking (daca tu crezi ca oprind datele sau debifand casutele cu "sunt de acord sa ... " ajuta atunci, ce sa zic, succes).
Masinile noi vin cu sistem 4g on-board, pe care nu il poti dezactiva ... cu gps pe care nu il poti dezactiva. Poti sa dai click pe casutele cu "sunt de acord sa ..." daca asta te face sa te simbi bine dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca masina nu face log cu locatiile.

Daca asta iti conduce tie deciziile in viata (trackingul) atunci trebuie sa renunti la TOT ce se cheama tehnologie cu conectare. Daca folosesti tehnologie trebuie sa fii constient ca cineva stie mereu ce se intampla cu tehnologia respectiva.

Revenind la Android Auto, e diferit de androidul de pe telefon. Poate fi tinut off-line mereu si sa functioneze ca un media center normal, fara functii de conectivitate. Nu ai reclame sau alte prostii dar daca ai conectivitate la masina (ma refer la 4g) atunci nu ai cum sa devii "invizibil" ... cineva va sti mereu ce si cum.

#81
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 17:40, said:

Pai si cu HU din masina ce fac? Platesc un android ca n-am de ales, si cind vine il inlocuiesc cu un kenwood pe banii mei, sau cum? Cum vedeti voi chestia asta, imi cumpar un Nissan si musai sa accept termenii si conditiile google ca sa ma pot folosi de ceea ce am platit deja?
La telefoane e simplu, nu vreau google, nu cumpar google. Nici hardware, nici software.


Pentru moment nu e cazul sa ne hazardam cu presupuneri apocaliptice ca toata lumea va fi monitorizata pentru ca nu s-a propus inca nici un model de "bishnitz"... Posted Image

Cel mai probabil va respecta acelasi pattern ca si pana acum pentru introducerea noutatilor:
1. Primul pas va fi ca "noile" HU-uri revolutionare sa coste o mana si un picior si vor fi optionale
2. Apoi vor veni ca echipare standard doar pentru nivelele de echipare cele mai scumpe pentru modelul respectiv
3. Ulterior vor deveni optionale decente ca pret pentru toate echiparile (mai putin echiparile de baza probabil)
4. Ultimul pas este sa le faca echipament standard pentru toate echiparile --> deja vor exista alte gadget-uri mai noi care vor fi la mare cautare (overhyped & overpriced)

Deci macar pentru un 10 ani nu vor fi probleme si oricum mereu vor fi metode de a inchide astfel de sisteme (cel putin in EU). Iar neoficial, vor fi mereu ROM-uri pe care le poti instala fara sa contina bloatware-ul pus de manufacturer --> vezi Lineage OS pentru Android.

Culmea, sunt deja pe piata cateva HU-uri cu Android 7 sau Android 8 facute in China si care dau clasa multor HU-uri de la firme de renume. Singurul lucru care le lipseste HU-urile respective este partea de audio Hi-Fi, dar e doar o problema de timp si de piata Posted Image

Decat drobul de sare cu monitorizarea, e mai plauzibil sa se interzica in 10-20 de ani condusul masinilor de catre humani si sa nu mai existe decat masini pilotate de computer Posted Image

View Postro_explorer, on 24 septembrie 2018 - 18:17, said:

...
Revenind la Android Auto, e diferit de androidul de pe telefon. Poate fi tinut off-line mereu si sa functioneze ca un media center normal, fara functii de conectivitate. Nu ai reclame sau alte prostii dar daca ai conectivitate la masina (ma refer la 4g) atunci nu ai cum sa devii "invizibil" ... cineva va sti mereu ce si cum.
...

Nu este clar daca va fi Android Auto, ci mai degraba o acelasi Android OS care va avea un anumit comportament cand il instalezi pe o masina. Aceasta unificare este necesara daca vrei interconectare buna intre masina si telefon si ca aceleasi aplicatii sa ruleze seamless indiferent de mediul de rulare.

Android Auto e doar un "MVP" de Android pentru masini... E un fel de emulator in care sa rulezi aplicatii de pe telefon in masina. Au incercat sa vada daca au tractiune si ce e bun vor baga in Android OS si vor avea un singur sistem de operare.

Ceva similar au facut si cu tabletele: a exista Android 2.x (mobile) si Android 3.x (tablete) dupa care a aparut Android 4.x care a fost folosit pt mobile si tablete. Au luat ce a fost OK de la 3.x si au portat in Android 4.x, iar restul la cosul de gunoi al industriei de software.

Si Microsoft au facut aceeasi poveste cu unificarea care, culmea, le-a iesit bine... Pana cand sa il ejecteze pe Balmer si sa vina Nadela care a inchis divizia Lumia pe care taman ce o cumparasera de la Nokia :D

Edited by Quoriah, 24 September 2018 - 18:36.


#82
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@ro_explorer

Poti detalia partea aia cu 4g care nu poate fi dezactivat? Nu de alta, dar in mod normal trebuie platit, care-i jmecheria la masini?
Asta ca sa nu intram in detalii, ca la urma urmelor pe masina mea il dezactivez cu surubelnita si cu ciocanul daca nu-i alta varianta mai civilizata.

#83
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,554
  • Înscris: 04.05.2006
Pai trebuie plătit ca sa ai tu acces la el :)
Sau la facilitățile oferite prin el.
Dar pentru “ei”, nu exista astfel de opreliști 😊

#84
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 16.08.2016

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 18:56, said:

@ro_explorer

Poti detalia partea aia cu 4g care nu poate fi dezactivat? Nu de alta, dar in mod normal trebuie platit, care-i jmecheria la masini?
Asta ca sa nu intram in detalii, ca la urma urmelor pe masina mea il dezactivez cu surubelnita si cu ciocanul daca nu-i alta varianta mai civilizata.
Oricum toate mașinile o sa aibă un sim/e-sim in ele pentru a transmite către politie locația ta și alți parametrii în caz de accident.
Orice cartela activa poate fi urmărită cu o precizie de zeci de m în cazul 2g/3g și de câțiva m în cazul 4g. E suficient sa fie activa (sa ai semnal la ea)

#85
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Aha. Prevad o noua nisa ocupationala, crackuirea de HU si aducerea lor in parametrii doriti de client.

#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

View PostQuoriah, on 24 septembrie 2018 - 18:27, said:

Nu este clar daca va fi Android Auto, ...
Da, m-am exprimat eu ca o cizma. Android pentru auto. E acelasi android dar orientat cate utilizare auto. Adica are api-uri care sa lucreze cu masina si le poti folosi la diverse.
M-am plimbat cu o Honda cu android in bord si era chiar cool.

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 18:56, said:

@ro_explorer

Poti detalia partea aia cu 4g care nu poate fi dezactivat?
Toate masinile noi care au buton de SOS in ele au un modul 4G mereu activ. Asta suna automat "la sediu" in caz de accident si operatorul poate apela serviciile de urgenta (daca tu nu raspunzi) si le da cu precizie locatia masinii. Nu trebuie sa platesti pentru asta, e serviciu oferit "gratis". In rest, real time traffic info de unde crezi ca isi ia datele?

Edited by ro_explorer, 24 September 2018 - 19:49.


#87
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,079
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 19:37, said:

Aha. Prevad o noua nisa ocupationala, crackuirea de HU si aducerea lor in parametrii doriti de client.

Generatia noua considera ca gadgeturile inseamna "tehnologie".
Tinerii sau batranii necopti aplauda jucariile fara a intelege ca ele reprezinta drumul catre o societate totalitarista.
Sclavii au obiceiul de a milita pentru sclavie generalizata. Ei nu suporta gandul ca alti soferi pot conduce cu propriul intelect si nu sunt permenent monitorizati.

Este clar ca oamenii lucizi vor cauta metode a scapa de sistemele de urmarire montate pe masini de producatori.

#88
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postdan78rom, on 24 septembrie 2018 - 19:37, said:

Aha. Prevad o noua nisa ocupationala, crackuirea de HU si aducerea lor in parametrii doriti de client.

Asta va fi posibil. Poti sa te uiti la cum au evoluat ROM-urile de Android.

De la ce cool ar fi sa facem o chestie cu wallpaper Ferrari, pana la proiecte serioase de genul Lineage OS orientat catre privacy.

Daca acum exista Blackphone (google it), mai mult ca sigur va exista Blackunit.

Pe langa toate astea, e vorba de partile pozitive care vor aparea datorita intrarii Google in business-ul asta.

#89
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

View Postterratec, on 24 septembrie 2018 - 20:01, said:

Generatia noua considera ca gadgeturile inseamna "tehnologie".
Tu realizezi ca nu exista scapare din asta sper. Faptul ca scrii pe forum si faptul ca folosesti un telefon mobil (folosesti un telefon mobil, nu?) te face o victima a tehnologiei ca pe toti ceilalti. Vrei sa fii "liber" ? ... fii liber ... arunca tot ce se cheama electronica cu capacitate de comunicatii de orice fel, du-te in padure intr-o cabana si fii fericit.

Edited by ro_explorer, 24 September 2018 - 20:56.


#90
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cand ii aud pe astia ca nu au nimic de ascuns ma apuca o greata...Problema nu este ca ai ceva de ascuns, ci ca este decizia ta sa vrei ca altii sa acceseze datele tale. Deh,vad ca la unii au ramas reministcente ale mentalitatilor vremurilor de trista amintire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate