Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare, 21 ani, fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 23:20, said:

Dar vreau sa imi spuneti voi, care ati reusit imens in alte tari, sa imi spuneti cum traiti acolo, cum va bucurati, cati bani puneti la saltea si cat de faimosi sunteti acolo.
Ti s-a mai spus: extraordinar!
Pentru mai mult nu insista, pt ca ar insemna ca incalci punctul 2.o din Regulament ;)

#74
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 23:20, said:

Dar vreau sa imi spuneti voi, care ati reusit imens in alte tari, sa imi spuneti cum traiti acolo, cum va bucurati, cati bani puneti la saltea si cat de faimosi sunteti acolo.

Nu stiu neaparat la ce te referi, pana la urma majoritatea isi imparte ziua intre munca si viata personala. Cred ca diferentele majore se fac la sistemele de sanatate, educatie si transporturi din tarile despre care discutam (SUA, UK, Germania, Italia, Spania, Austria, etc). De petrecut timpul liber nu cred ca se pune problema, in toate tarile astea ai o gramada de obiective turistice, atat naturale cat si culturale de care te poti bucura. Gastronomia este un alt domeniu in care poti sa iti consumi o gramada de bani, se poate face sport in orice sat, etc.
De pus la saltea se poate pune in functie de posibilitatile fiecaruia, sunt unii care investesc intr-un apartament in strainatate, altii care investesc in calatorii, etc.....
Iar partea cu faima nici nu merita discutata, pe unde am trecut eu majoritatea oamenilor nici nu iau in calcul termenul asta.

#75
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 09:09, said:


Bai Eire, tu ca Salvator al Natiunii, spune cat economisesti tu in tara in care te afli, spune in ce conditii traiesti si muncesti, si cat cheltuiesti pe luna.
Bai Quantum,eu cu nevasta,amandoi la pensie traim decent. Sunt la casa mea,nu am datorii,suntem sanatosi...cred ca asta conteaza cel mai mult. Cand plecam in concedii nu sunt nevoit sa fac rata la banca,ba chiar ne raman ceva banuti sa ne ajutam si copiii.

#76
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteireman, on 25 septembrie 2018 - 18:43, said:

Sunt la casa mea,nu am datorii,suntem sanatosi...cred ca asta conteaza cel mai mult.
Oare e suficient sa traiesti o viata numai pentru aceste lucruri?

Daca tu te simti implinit cu ce ai facut in viata asta... e super.

#77
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View PostQuantum, on 25 septembrie 2018 - 18:51, said:

Oare e suficient sa traiesti o viata numai pentru aceste lucruri?

Daca tu te simti implinit cu ce ai facut in viata asta... e super.

Dar tu de dracu vrei?
Ce crezi d-ta ca se poate mai mult in Ro, pentru oamenii obisnuiti?
De ce ai impresia ca cei plecati n-au ce le trebuie, si ca ar fi avut mai mult daca se prostituau on Ro, ca cei mai multi bugetari de acolo de ex?

#78
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRosebud09, on 25 septembrie 2018 - 19:22, said:

Dar tu de dracu vrei?
Ce crezi d-ta ca se poate mai mult in Ro, pentru oamenii obisnuiti?
De ce ai impresia ca cei plecati n-au ce le trebuie, si ca ar fi avut mai mult daca se prostituau on Ro, ca cei mai multi bugetari de acolo de ex?
Stimabile, incearca sa fii civilizat. Te trec pe ignorat. Cand devii civilizat, trimite-mi mesaj sa te scot de acolo.

Chiar nu va inteleg pe voi emigrantii...
...in loc sa fiti calmi, detasati, intelegatori - doar aveti bani multi, sunteti fericiti, impliniti profesional... aveti un sistem de sanatate extraordinar...
- ei bine... chiar nu inteleg cum de sunteti atat de artagosi si chiar rautaciosi cu cei din tara voastra natala, Romania !!!

Edited by Quantum, 25 September 2018 - 19:39.


#79
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Consider ca sint lucruri esentiale in viata sa fi la casa ta, fara datorii si sa te bucuri de sanatete ca nu te impiedica sa te limitezi de la anumite placeri personale: sport, urcat munte, inota cu delfini si ursul polar, pescuit ton in ocean, etc.

Ca sa ajungi pan'acolo, ai de facut poate mici sacrificii financiare, poate nu la fiecare persoana, dar o buna parte.   Se cumpara o casa, NU se inchiriaza, dar lectia asta e cam greu de inteles de multi, din cate am citit si in ziarele romanesti On-line si am vorbit cu romani in diaspora.  Le este frica de datorii pe 30 de ani in State/20 de ani in Europa, mai bine umple buzunarele altora.   Multi nu-si dau seama ca cea mai importanta investitie din viata fiind locuinta, la care creste valoarea si este un bun care se poate vinde profitabil.   Mi s-a spus daca obtin profit sint bisnitar!!!  ca de ce vreau mai mult pe casa cu cat am cumparat, etc., vorbe marete, cand vacanta este investite.  In tarile din vest, vacantele n-au deloc importanta, lumea merge la pescuit, vanat, nu inafara tarii sa prapadeasca bani fara rost, sau din imprumut bancar cu dobanda.   Prioritatile financiare primeaza in viata, daca se pot sorta, e bine, altfel foarte rau.  Nu stransul la saltea face bogat pe om, ci investitiile in cladiri sau pamant, masina la fel nu face parte din categoria visului implinit, ca i se poate intampla orice pe drum, iar daca n-are asigurare buna.  Degeaba merge in vacanta in Grecia sau Turcia la All you can Eat sau totul inclus, daca n-au asigurare medicala in caz de ceva, iar de dentist nici pomeneala.   Aceste nimicuri alcatuiesc VIATA si traiul satisfacator al zilelor.   Puterea de cumparare  face liber pe om, si-l ridica la alt nivel, ca si hainele potrivite si mai multe schimburi, ca in haine curate se simte omul deja de milioane.   Sanatatea tine vertical forta de munca, merg mana-n-mana aceste conditii, altfel din pensie de boala doar medicamente se pot asigura.  Pentru ca poate sa-si permita si hrana sanatoasa si proaspata, lucreaza in conditii excelente, are satisfactie in viata si munca, merge fericit acasa la familie.  
Comfortul in care traieste descretesc fruntile, nu exista stres, banii se aduna in cont daca nu se cheltuiesc inainte de ziua de leafa mai mult decat se castiga in acea perioada!!!   Nici casa nu trebuie sa fie cea mai luxoasa din zona si sa-i fi rob ca nu-ti ramane de nimic, cam asa se vede de departe acest proces.   etc.

#80
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postccdsah, on 24 septembrie 2018 - 21:06, said:

Glumesti. Ia incearca sa te inscrii in UK la GMC fara diploma de absolvent. Tu crezi ca de tampiti o gramada de straini studiaza medicina in Romania > iti da diploma UE.
ti-a scapat ca restul discutiei era despre IT, de asta si recomandarea sa mearga pe domeniul asta, tocmai ca nu se cere mare lucru.
in medicina, inginerie, chimie de toate felurile e logic sa se ceara diploma, de multe ori iti trebuie si echivalarea ei, tocmai pt ca diplomele nu au nici o treaba cu UE ci cu statul care le emite, deci pot fi sau nu reconoscute.


babaeti nu toti au plecat pt bani, pt ca luau destul si in tara, ci au plecat pt calitatea vietii de zi cu zi, iar aici nu exista termen de comparatie intre ro si lumea civilizata, pur si simplu nu sunt pe acelasi grafic.

Edited by _-livio-_, 25 September 2018 - 19:40.


#81
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View PostAranzazu, on 25 septembrie 2018 - 19:34, said:

Consider ca sint lucruri esentiale in viata sa fi la casa ta, fara datorii si sa te bucuri de sanatete ca nu te impiedica sa te limitezi de la anumite placeri personale: sport, urcat munte, inota cu delfini si ursul polar, pescuit ton in ocean, etc.

Ca sa ajungi pan'acolo, ai de facut poate mici sacrificii financiare, poate nu la fiecare persoana, dar o buna parte.   Se cumpara o casa, NU se inchiriaza, dar lectia asta e cam greu de inteles de multi, din cate am citit si in ziarele romanesti On-line si am vorbit cu romani in diaspora.  Le este frica de datorii pe 30 de ani in State/20 de ani in Europa, mai bine umple buzunarele altora.   Multi nu-si dau seama ca cea mai importanta investitie din viata fiind locuinta, la care creste valoarea si este un bun care se poate vinde profitabil.   Mi s-a spus daca obtin profit sint bisnitar!!!  ca de ce vreau mai mult pe casa cu cat am cumparat, etc., vorbe marete, cand vacanta este investite.  In tarile din vest, vacantele n-au deloc importanta, lumea merge la pescuit, vanat, nu inafara tarii sa prapadeasca bani fara rost, sau din imprumut bancar cu dobanda.   Prioritatile financiare primeaza in viata, daca se pot sorta, e bine, altfel foarte rau.  Nu stransul la saltea face bogat pe om, ci investitiile in cladiri sau pamant, masina la fel nu face parte din categoria visului implinit, ca i se poate intampla orice pe drum, iar daca n-are asigurare buna.  Degeaba merge in vacanta in Grecia sau Turcia la All you can Eat sau totul inclus, daca n-au asigurare medicala in caz de ceva, iar de dentist nici pomeneala.   Aceste nimicuri alcatuiesc VIATA si traiul satisfacator al zilelor.   Puterea de cumparare  face liber pe om, si-l ridica la alt nivel, ca si hainele potrivite si mai multe schimburi, ca in haine curate se simte omul deja de milioane.   Sanatatea tine vertical forta de munca, merg mana-n-mana aceste conditii, altfel din pensie de boala doar medicamente se pot asigura.  Pentru ca poate sa-si permita si hrana sanatoasa si proaspata, lucreaza in conditii excelente, are satisfactie in viata si munca, merge fericit acasa la familie.  
Comfortul in care traieste descretesc fruntile, nu exista stres, banii se aduna in cont daca nu se cheltuiesc inainte de ziua de leafa mai mult decat se castiga in acea perioada!!!   Nici casa nu trebuie sa fie cea mai luxoasa din zona si sa-i fi rob ca nu-ti ramane de nimic, cam asa se vede de departe acest proces.   etc.
Un punct de vedere cam excesiv materialist pe alocuri, dar oricum, de inteles si de apreciat.
Banii sunt pentru a ajuta viata, si nu viata este pentru a strange bani.

Sigur ca statul in chirie imbogateste pe altul si te saraceste pe tine, dar pentru perioade scurte poate fi singura solutie, mai ales daca esti f. tanar, fara familie inca, daca nu ai o meserie stabila sau conditiile economice din zona nu sunt stabile si ele.

Traiul in vest ascunde multe capcane, sunt lucruri inselatoare care se platesc scump, mai ales in cazul imigrantilor fara multa experienta acolo. Sunt destui care dau de bani (vorba vine, oricum mult mai mult decat cu cat erau obisnuiti inainte) si nu sunt in stare sa-i cheltuiasca cu cap. Iarasi, tinerii sunt primii care patesc asa, mai ales ca cel putin la inceput, sunt inca legati de metehnele din tara (lauda, epatare). Am vazut cazuri in jur, persoane care veneau cu un "bagaj" de idei si apucaturi total contrastante cu ce se intampla in societatea in care intrau, nu-si dadeau seama de consecinte, credeau ca e "ca la ei, inainte" si merge. Da, merge o vreme, pana plezneste. Sa vezi atunci ce besteleala capata capitalismul, vesticii aia tampiti care nu inteleg bietul imigrant...
Ref. la vacantele celor din vest: nimic mai fals, in majoritate. Sutele de milioane de turisti care bantuie peste tot sunt in majoritate vestici, in primul rand pentru ca-si permit financiar. Depinde desigur de cultura, educatia fiecaruia, un dobitoc nu va intelege rostul excursiilor, dincolo poate de lacul de langa oras sau de cazinoul de la margine.

Pentru baiatu asta tanar: sa se duca, sa nu piarda vremea degeaba, daca tot i-a intrat in cap ca nu se poate in Ro. Ca sa nu fie ca frunza in vant, in tara sau dincolo, trebuie totusi sa stie sa faca ceva. Daca nu, macar sa vrea sa invete. Atitudinea fata de munca si societate conteaza in general mai mult decat aptitudinile si experienta. Astea se dobandesc cu timpul.

L.E. Ref,. la Quantum: ar trebui sa se gandeasca de ce a primit "riposta" de acel fel, ce a facut ca sa ajunga acolo, pentru ca enervarea celuilalt (a mea adica, posibil semn de lipsa de respect) a fost cauzata de ceva.

Edited by Rosebud09, 25 September 2018 - 20:33.


#82
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostRosebud09, on 25 septembrie 2018 - 20:29, said:

Un punct de vedere cam excesiv materialist pe alocuri, dar oricum, de inteles si de apreciat.  Banii sunt pentru a ajuta viata, si nu viata este pentru a strange bani.

Eu n-am acel ceva in mine si n-am avut niciodata, felul cum gandesc majoritatea, nu mi-a placut, de aceea am plecat.    Am invatat la Finante ce sint banii si la ce servesc, dar si de acasa am fost educat, la valorile vietii, ceea ce lipseste de o vreme din curriculum.   Din cele mai vechi timpuri cand inca nu a existat cuvantul "materialisti" existau, erau bogatii care detineau si puterea politica.
Cei care risipesc banii ajung mereu in alta categorie si se uita acru la cel care are 2 bani.  Neavand bani, esti mereu la mana bogatasului, ca nu te poti sustine singur.  Nu necesar e vorba sa ai facultate cum este azi infectarea cu IT, chiar daca stii sa plantezi varza sa ai recolta bogata, te ajuta sa treci de iarna grea.   Facilitarea de cheltuieli "necentralizate"  (le mai numesc si azi asa cum scria in cartea de Economie Politica pe vremuri, mi-a placut exprimarea asta)  duce spre saracie si pierderea libertatii, era scris acolo dar s-a inteles altfel.  Imi spun si azi fiinte ca nu sint modern daca nu cheltui sa arat ca pot face fata la un chef, etc. si sa am cateva cell phones si alte jucarii din vitrine ca au aparut recent.   Nu ma atrag aceste marfuri la moda, dar am de mancare mereu pe masa, n-am datorii si sint stapanul meu!!!  
La mine conteaza ca sint recunoscuta in banca, nu la statia de politie!

#83
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Nu reusesc sa inteleg, si de fapt nu- mi propun sa incerc, pe aceia care se lauda cu telefoane sau alte chestii din astea, mi se pare ca e vorba -pe langa educatie precara- un mod de a-si arata saracia, de orice fel. Figuri jalnice. La fel lauda cu orice lucru dincolo de normal sau necesar (masini scumpe, case mari). Oricum, cel care se lauda o face in primul rand in fata cunostintelor, dar exact acelea stiu de fapt ce-i poate pielea. Nu e decat penibil, dar nu i se arata asta pentru ca si “cunostinta” aceia este de acelasi calibru. Am mai spus si alta data ca vad si aici lucrurile astea, la tineri veniti de curand din Ro si care primul lucru dupa ce au luat un servici cat de cat, pac o masina tare, sa vada lumea ce reusit este. Altfel, vai de el, in chirie la marginea satului si client constant la WallMart si $ Store.
Ce sa faca un tanar, imigrant la 21 ani? Stiu in jur niste exemple, seful mare al companiei unde lucrez a venit asa, tufa. A pus osul. Avea un avantaj, era scotian.:lol:
Altul, tot asa, francez si dislexic pe deasupra. S-a angajat la constructii, carat, taiat, ciocanit. Pe la 45 ani avea cateva companii de constructii. Astea sigur ca sunt exceptii, de poveste, nu se poate, precis au furat, oropsit pe altii, inselat. Nu-i asa?

Realitatea este ca tineretea-si puterea de munca si cea intelectuala specifice- sunt un avantaj formidabil. Nu e nimic de pierdut, de regretat din urma, in schimb e timp de cautat, incercat, reusit si esuat si luat de la capat.

Edited by Rosebud09, 26 September 2018 - 02:05.


#84
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
A mai venit un francez cu permis de munca de 6 luni cum primesc si englezii vize de lucru sa lucreze orice meserie in State.

Francezul se ocupa cu uscarea peretilor dupa inundatii, nu in stil de uragan lasat in urma, doar robinete ruginite, si din astea din case si apartamente din neglijenta proprietarilor: recunostea din ce material sint peretii si cam cat timp are nevacea cantitate de oie sa se usuce de apa sa nu faca mucegai in casa!
Avea niste calorifere portabile si stia si unghiul la care se aseaza, la ce distanta, aveau un desen in cap si se intampla treaba, el pleca acasa, dupa ce aranja aparatele.
Asigurarile de locuinta le angaja ca in State nu practica nimeni asa ceva.  El nu stia o boaba de engleza dar se descurca perfect.
Dupa 20 de ani inca lucreaza cu copiii si familia langa el ca nu se inscrie nimeni la asemenea meserie desi este excelent platit si foarte solicitat. Merge si fara computer!

Urmatoarea meserie banoasa si la fel fara computer, ca de obicei lipseste asta din CV-ul celori care cauta munca: Construirea de Piscina, costa cam $50.000 ca nimeni nu vrea doar o scuipatoare, ci un lucru modern sa-i dea valoare casei si ceva mai aparte de al vecinilor.   Aici exceleaza mexicanii ca trantesc niste mozaicuri decorative si au idei multe.   Ei poate sa vanda si pamantul escavat, nu lasa mizerie dupa ei, ridica toate materialele ramase incepute, nu lasa nimic acolo sa arunce proprietarii. Mai ridica si tot ce li se da ca nu vrea stapanii casei: mobile, haine si alte obiecte ramase de la copiii.
Asta valoreaza mai mult pentru ei decat niste bani ca primaria amendeaza pentru  gunoi aruncat aiurea.  

Am vazut la TV ca rromii calatori, din anglia care au fost adusi in State ca sclavi pe vremuri, sa lucreze pe plantatii, nu din Romania, ei se ocupa si sa refaca Driveway pentru care calatoresc cross country.    Cica "There are two types of Gypsies – Roma Gypsies and Irish Travellers."   Munca de santier dar locul de 2-3 masini mini costa $10-15000, si lucreaza tot anul in California si state unde sint cutremure mai des ca se sparg mereu si sint periculoase locatarilor de folosit pentru parcare.   S-ar presupune ca fura din material dar nu, este comandat in cisterna care amesteca concretul si trebuie lucrat repede sa nu se intareasca inainte de timp.  

Aceste persoane angajeaza mereu si ajutoare.

Din asa ceva se imbogatesc foarte multi ca mai sint meserii mai necunoscute dar importante, ca sa amintesc pe cei cu zona verde, de tuns iarba si arbusti ca vine iar primaria cu amenda dar le place mai mult un gard viu decat cel din ciment.   Vara de 2 ori pe saptamana, tunsul trandafirilor este o arta si al altori arbusti, pe una din camionete scria ca urgent cauta asociati mexicanul.   Altii aduna din alei, stadute inguste intre 2 care unde se aduna gunoi si sint aruncate mobila sparta din lemn si multe materiale de constructii de la remodelare, se pot vinde pentru bani buni, un tamplar se plimba cu nepotii sa adune lemnarie ca ei repara mese si scaune si le vand in fata casei in timpul liber sa castige bani de masina pentru nepoti.
Marfurile sint langa gard, nu in containere.   Taiatul pomilor la fel le aduce avere, pe langa ca primaria le plateste dupa furtuni sa ajute la eliberarea strazilor, ei le si vand la iarna lemnul colectat, il folosesc la gatit in curte si iarna la incalzit casa in camine.  Nu platesc curent sau gaz pentru asta si nu le e frig, gratarul arde non stop ca aproape tot ce mananca vine de pe gratar.   Au bani dar nu se lauda.  Aproape de mine era o casa cu lot mare, de vegetatia crescut salbatic n-am stiut ca sint 3 case defapt pe acel teren si a fost cumparat cu bani gheata jos de un mexican cu 3 copiii mici pentru $1.5 milioane de dolari.
Precis banca n-a dat imprumut la nimei suma asta ca nu prea merita, are nevoie de multa renovare casele plus altele dar deja se vad schimbarile.  Depoziteaza lemne de foc, a construit loc special pentru asta, se vede de pe strada.              

Sofer de T.I.R.  rusoaice in mare numar la volan ... aici e necesar cunostinte de computer, dar se cauta mereu si multi doctori au lucrat sa stranga bani sa aibe din ce termina facultatea ca sa fie doctori si in State.

#85
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAranzazu, on 25 septembrie 2018 - 19:34, said:

Consider ca sint lucruri esentiale in viata sa fi la casa ta, fara datorii si sa te bucuri de sanatete ca nu te impiedica sa te limitezi de la anumite placeri personale: sport, urcat munte, inota cu delfini si ursul polar, pescuit ton in ocean, etc.

Ca sa ajungi pan'acolo, ai de facut poate mici sacrificii financiare, poate nu la fiecare persoana, dar o buna parte.   Se cumpara o casa, NU se inchiriaza, dar lectia asta e cam greu de inteles de multi, din cate am citit si in ziarele romanesti On-line si am vorbit cu romani in diaspora.  Le este frica de datorii pe 30 de ani in State/20 de ani in Europa, mai bine umple buzunarele altora.   Multi nu-si dau seama ca cea mai importanta investitie din viata fiind locuinta, la care creste valoarea si este un bun care se poate vinde profitabil.   Mi s-a spus daca obtin profit sint bisnitar!!!  ca de ce vreau mai mult pe casa cu cat am cumparat, etc., vorbe marete, cand vacanta este investite.  In tarile din vest, vacantele n-au deloc importanta, lumea merge la pescuit, vanat, nu inafara tarii sa prapadeasca bani fara rost, sau din imprumut bancar cu dobanda.   Prioritatile financiare primeaza in viata, daca se pot sorta, e bine, altfel foarte rau.  Nu stransul la saltea face bogat pe om, ci investitiile in cladiri sau pamant, masina la fel nu face parte din categoria visului implinit, ca i se poate intampla orice pe drum, iar daca n-are asigurare buna.  Degeaba merge in vacanta in Grecia sau Turcia la All you can Eat sau totul inclus, daca n-au asigurare medicala in caz de ceva, iar de dentist nici pomeneala.   Aceste nimicuri alcatuiesc VIATA si traiul satisfacator al zilelor.   Puterea de cumparare  face liber pe om, si-l ridica la alt nivel, ca si hainele potrivite si mai multe schimburi, ca in haine curate se simte omul deja de milioane.   Sanatatea tine vertical forta de munca, merg mana-n-mana aceste conditii, altfel din pensie de boala doar medicamente se pot asigura.  Pentru ca poate sa-si permita si hrana sanatoasa si proaspata, lucreaza in conditii excelente, are satisfactie in viata si munca, merge fericit acasa la familie.  
Comfortul in care traieste descretesc fruntile, nu exista stres, banii se aduna in cont daca nu se cheltuiesc inainte de ziua de leafa mai mult decat se castiga in acea perioada!!!   Nici casa nu trebuie sa fie cea mai luxoasa din zona si sa-i fi rob ca nu-ti ramane de nimic, cam asa se vede de departe acest proces.   etc.

Unele lucruri sunt false....Sa luam Germania ca exemplu, de la vacante incepe planificarea unui an intreg, exista persoane care la pensie merg in 6-7 vacante pe an. Evident, nu toate exotice, insa si a merge la munte in Italia sau Austria tot vacanta e. De asemenea, exista presoane care la pensie fac 1-2 vacante pe luna....
De asemenea, exceptand zona svabilor nu exista nicaieri un complex al proprietatii asa cum avem noi romanii.....multi oameni stau in chirie si nu se plange nimeni ca societatea sau omul luat individual o duce rau. Cea mai buna investitie in viata nu e locuinta, ci investitia in tine. In scoala(a ta si a familiei tale), in hobbyurile tale si ale familiei tale, in sanatatea ta si a familiei tale, si in siguranta familiei (o masina buna nu-i chiar asa de lepadat, foarte multi germani pun accent pe masina pentru ca aia inseamna siguranta lor si a copiilor care e esentiala). Chestiile astea te tin departe de stressul de toate zilele, nu faptul ca platesti 1000€ pe luna pe casa ta sau pe casa altuia.
Am expus cam ce consider eu ca gandesc germanii in general. Casa o fi si ea importanta, insa nu de acolo incepe tot calculul.

#86
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postgiuliani, on 26 septembrie 2018 - 09:22, said:

Unele lucruri sunt false....Sa luam Germania ca exemplu,

Daca nu-ti convine ce am scris, asta nu inseamna ca este fals, sau nu intelegi ce inseamna cuvantul?
Nimic n-am scris despre Germania in acel text.   Fiecare om are prioritati, eu n-am treaba in cate vacante merg, vantul sa se opreasca si ei tot sa mearga!
Nemtii pe care-i cunosc toti si-au construit case dupa ce au plecat acasa din America, iar rudele abia au asteptat sa fie la casele lor, nu cu chirie.
Nu-mi plac masinile nemtesti.   De obicei nu imit pe nimeni, fac ce si cum vreau, am si eu cu ce sa ma gandesc si-mi plac ideile mele.   Nu toata lumea e spirit calator!!!
In Germania mergi 20 km deja esti departe in locul de vacanta, eu merg 50 km dus-intors la alimentara, 250 km la munca zilnic, am altceva pe tava si nu prea planific multe ca nu se stie niciodata.
Eu nu iau lectii de investit de la nimeni, de la nemti in nici un caz, sint specialist in aceasta meserie de foarte multi ani.  Am amintit deja ca nu ador pe ei?  Ce educatie au copii tai, cate facultati ai de plata sau e gratuit acolo si doctoratul, asta nu stiu.   Copiii prietenilor nu invata nimic decat Lehrling/Ucenicie la locul de munca.  Ne spunea incantat ca fiul deja face practikum, dupa 10 clase ca nu-i place sa faca nimic.    Asa scrii parc-as fi dat copiii mei la orfelinat.   Pentru mine de acolo porneste viata, de la casa, adica casatorie care tot inseamna ca stai intr-o casa care-i al tau ca barbat, ca pe vremuri fetele nu mergeau la unu care nu avea casa!!!  In maghiara "házasodni, verb la infinitv, "ház" inseamna casa ... oricum vrei sa ocolesti traditia, daca n-ai casa .. slabe sperante.  In familia mea functioneaza conceptul, nemtii sau cine vrea n-au decat sa stea cu chirie.

#87
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E greu de inteles ultima parte.....dar nu conteaza. Tu ai spus in postul anterior lucrurile la modul general, eu le-am combatut spunand ca nu sunt adevarate. Daca de fapt asta e parerea ta e o alta poveste, si nu e nimic de contestat. Tot ce vroiam sa spun e ca pentru alti oameni din alte tari din vest treburile stau exact pe dos.

#88
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postro_explorer, on 24 septembrie 2018 - 10:33, said:

2.999.999 ...
Eu nu am bagat nici un ban in economia romaneasca. De cand am plecat, 0. Totul e bagat in economia tarii gazda si in economia mea personala. E mult mai bine asa Posted Image ... (ma gandesc ca nu sunt singurul).
Nu, nu esti singurul.

View Posteireman, on 20 septembrie 2018 - 22:16, said:

Te pomenesti ca esti si tu ceva pui de sekurist sau ceva bugetake? Pe bune ma,romanii plecati afara traiesc din furat?
Dacavnu erau milioanele alea de romani plecati la munca afara va mancati intre voi de foame ma desteptule...o ardeati national-ortodox asa gen rep Moldova,saraci dar cinstiti vorba unuia votat cu drag de oligofreni...nu i-ar muri multi inainte...
Unii dintre ei da.

#89
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postro_explorer, on 24 septembrie 2018 - 10:33, said:

Eu nu am bagat nici un ban in economia romaneasca. De cand am plecat, 0.
Cine a produs bani in strainatate, a investit in Romania, si scoate in continuare bani frumosi, pt. ca randamentele sunt mai bune (imobiliare, afaceri mici-medii).

Tu n-ai bagat pentru ca n-ai produs bani suficienti, pt. a investi.

#90
pandam

pandam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.10.2018

View PostQuantum, on 19 octombrie 2018 - 03:29, said:

Cine a produs bani in strainatate, a investit in Romania, si scoate in continuare bani frumosi, pt. ca randamentele sunt mai bune (imobiliare, afaceri mici-medii).

Tu n-ai bagat pentru ca n-ai produs bani suficienti, pt. a investi.


inafara de imobiliare,  ce bani frumosi facuti in strainatate se pot scoate in Romania?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate