Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Emigrare, 21 ani, fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.

Edited by Hypocrisy, 19 September 2018 - 15:46.


#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Îți termini facultatea și îți cauți un loc de muncă. Pâinea e la fel peste tot.

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
incearca tot ce poti pentru a termina facultatea ! singura recomandare, atfel ,in situatie similara vei fi si peste ceva timp !

Edited by Al3csutzul, 19 September 2018 - 15:53.


#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Painea o fi oamenii fac diferenta. Tarmina facultatea si pleci dupa aia; cu bilet "dus"

#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostOctavian_SK, on 19 septembrie 2018 - 15:53, said:

Painea o fi oamenii fac diferenta. Tarmina facultatea si pleci dupa aia; cu bilet "dus"

-întors

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Ce iti pot recomanda, aplica in tari mai civilizate, nordice precum Danemarca, Norvegia, Suedia. La niste joburi mai de jos sau poate in callcenteruri cu limba engleza, undeva unde sa nu ai contact foarte mult cu locuitorii tari, ca sa eviti limba. In tarile mentionate o sa te descurci foarte bine cu engleza. Dar te asteapta munca multa si conditii de trait destul de joase. In tarile de acolo castigi multi bani (chiar si un angajat de jos are salariu 2-3000eur), dar te vor astepta si costuri ridicate (500-1000eur pentru o camera la comun) plus mancarea si restul care sunt la fel de scumpe. Dar te va ajuta sa pui ceva bani deoparte si poate in 2-3-4 ani sa te intorci in Romania cu ceva bani, sau poate inveti limba si avansezi.

Eu prima si prima oara ti-as recomanda terminarea facultatii, indiferent unde vei fi o sa conteze faptul ca ai terminat o facultate. Altfel o sa fi un angajat de jos mai mereu.

Edited by business11, 19 September 2018 - 15:55.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cum adica nu te poti angaja deoarece ai restante? ce-are a face una cu alta? si daca te angajezi, nu te mai poti tine de facultate? dar daca pleci din tara, poti?

on-topic, fa cumva sa termini facultatea. apoi mai vezi tu.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde ce inseamna "dincolo"

Oricum, sa stii ca "dincolo" nu umbla cainii cu covrigi in coada iar fara experienta este cam ... trist

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostHypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.


Pai hai sa ne gandim cam ce ai putea face dincolo ?  Stii sa vorbesti engleza fluent, dar inafara de asta ce ai putea sa lucrezi? Sa incepi de jos, maturat podele, spalat pe jos, spalat vase, dupa aceea, ce optiuni ai? Esti la o varsta la care toate par frumoase, dar realitatea bate filmele si povestile unora, termina facultatea, invata o meserie, si apoi mergi mai departe

#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Ai putea pleca in Vest, dar nu-ti garanteaza nimeni ca o sa fie mai ok.Ajungi la munca de jos, pe plantatie sau in constructii.

Ce as face eu daca as fi in locul tau?
As face un curs de specializare(instalator, frigotehnist, electrician, etc), as capata experienta in RO(2, 3, 5 ani) si as pleca daca asta mi-as dori.

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postun-simplu-om, on 19 septembrie 2018 - 15:54, said:


-întors
doar daca e batut in cap Posted Image; la 22 de ani ai viitorul in fata, nu merita sa il irosesti

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
e nasoala situatia ta. degeaba ai o facultate (sa zicem ca o termini) daca nu ai experienta sau vreo facultate ultra mega smechera (nu simt sa fie cazul) nu vei gasi decat joburi de necalificat.

esti genul care sa suporti munca de necalificat, in general fizica? constructii, soferie, ospatarie, bucatarie si altele ce or mai fi? daca da, poti sa incerci.

daca nu , mai bine termini facultatea si iti gasesti aici ceva de munca.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcarturarulobosit, on 19 septembrie 2018 - 15:55, said:

Ai putea pleca in Vest, dar nu-ti garanteaza nimeni ca o sa fie mai ok.Ajungi la munca de jos, pe plantatie sau in constructii.

Ce as face eu daca as fi in locul tau?
As face un curs de specializare(instalator, frigotehnist, electrician, etc), as capata experienta in RO(2, 3, 5 ani) si as pleca daca asta mi-as dori.


Daca face cursurile astea si prinde meserie nu mai are nevoie sa plece, daca e bun o sa sune telefonul mai ceva ca la gara, eu il sfatuiesc sa faca un curs de instalatii mai mult pe partea de gaze naturale, reparatii aragaze, boilere, centrale, etc, curg banii ca la nebuni, daca as avea 21 de ani asta as face, pe langa facultate, dar munca e grea, generatia asta vrea la clapete, bani usurei, cu AC in spinare, sa apese pe butoane, net, chestii, vlan, van, can can, cam asta vor ei, munca e grea, am trimis astazi un baiat sa munceasca undeva, 450 de lei pe 16 ore de munca, bani in mana, doamne ce se mai vaita, parca nu a muncit toata viata lui

Edited by Platon, 19 September 2018 - 16:07.


#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

View PostHypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.
Succes, du-te și nu te mai uita înapoi, tot înainte!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/THINk24-x0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j7V_Van9m84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostPlaton, on 19 septembrie 2018 - 16:05, said:

Daca face cursurile astea si prinde meserie nu mai are nevoie sa plece, daca e bun o sa sune telefonul mai ceva ca la gara, eu il sfatuiesc sa faca un curs de instalatii mai mult pe partea de gaze naturale, reparatii aragaze, boilere, centrale, etc, curg banii ca la nebuni, daca as avea 21 de ani asta as face, pe langa facultate, dar munca e grea, generatia asta vrea la clapete, bani usurei, cu AC in spinare, sa apese pe butoane, net, chestii, vlan, van, can can, cam asta vor ei, munca e grea, am trimis astazi un baiat sa munceasca undeva, 450 de lei pe 16 ore de munca, bani in mana, doamne ce se mai vaita, parca nu a muncit toata viata lui
O sa prinda 100%.Nu mai gasesti meseriasi in RO.
Nu sunt nici oameni care sa munceasca.Aveam de sapat un sant de 3m si am cautat 2 saptamani om.Ii dadeam cat voia el, plus mancare.Nu a vrut nimeni, ca e prea greu cu lopata.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcarturarulobosit, on 19 septembrie 2018 - 16:10, said:

O sa prinda 100%.Nu mai gasesti meseriasi in RO.
Nu sunt nici oameni care sa munceasca.Aveam de sapat un sant de 3m si am cautat 2 saptamani om.Ii dadeam cat voia el, plus mancare.Nu a vrut nimeni, ca e prea greu cu lopata.


O luna e zile am cautat un om sa imi regleze un instant pe gaze, O LUNA DE ZILE, cum sunam, toti isi declinau competenta, cand am gasit omul, a venit si  mi-a luat 250 de lei in 10 minute, regla instantul  cu o surubelnita cu o mana, cu cealalta vorbea la telefon, la un moment dat mi-a cerut o foaie de hartie si un pix, ca nu mai retinea comenzile..........

Edited by Platon, 19 September 2018 - 16:14.


#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
succes la spalat babe sau mutat lazi :)

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Afara vei deveni necalificat (si sunt destui care isi cauta, la fel ca tine, locuri de munca). Eu am facut la zi facultatea si am si muncit. Ghici ce? Nu m-a intrbat nimeni de diploma, ci doar ce stiu sa fac la locul de munca. Deci, "The choice is yours!".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate