Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Emigrare, 21 ani, fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Dormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 18:00, said:



Din ciordeales.
Te pomenesti ca esti si tu ceva pui de sekurist sau ceva bugetake? Pe bune ma,romanii plecati afara traiesc din furat?
Dacavnu erau milioanele alea de romani plecati la munca afara va mancati intre voi de foame ma desteptule...o ardeati national-ortodox asa gen rep Moldova,saraci dar cinstiti vorba unuia votat cu drag de oligofreni...nu i-ar muri multi inainte...

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 Dormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 18:00, said:

Din ciordeales.
Poate in cercurile in care te invarti tu...

#57
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Trebuie sa recunoastem si faptu' ca sunt si foarte multi romani prin puscariile diasporei...



''Romania, tara europeana cu cei mai multi cetateni in inchisorile din UE''

https://stirileprotv...-de-romani.html

Edited by YourFan, 21 September 2018 - 17:56.


#58
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 eireman, on 20 septembrie 2018 - 22:16, said:

Daca nu erau milioanele alea de romani plecati la munca afara va mancati intre voi de foame
Plecatii sunt salvarea natiunii!  Fara aia plecati, nu ar exista Romania! :D

cu dedicatie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8vFveSdt5Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai cam sunt salvarea natiunii,ca tu nu-ti dai seama nu e vina nimanui. Doar in UE sunt plecati peste trei milioane de romani.
Astia fiind plecati nu au mai pus presiune pe sistemul social si pe cel medical din Ro,abele oricum aproape de colaps. Romania oricum nu avea locuri de munca pentru ei,pentru ca asta e tara bugetarilor,nu erau atatea locuri la stat.
Apoi astia 3 milioane au trimis acasa in toti anii astia cateva zeci bune de miliarde de euro(cam de 2-3 ori mai multi decat statisticile oficiale), bani care prin diferite forme au intrat in economia romaneasca.

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 eireman, on 23 septembrie 2018 - 20:07, said:

Pai cam sunt salvarea natiunii
Bai Eire, tu ca Salvator al Natiunii, spune cat economisesti tu in tara in care te afli, spune in ce conditii traiesti si muncesti, si cat cheltuiesti pe luna.

#61
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 un-simplu-om, on 19 septembrie 2018 - 15:50, said:

Pâinea e la fel peste tot.

Gresesti.   Crezi ca ai gustat toate sortimentele de pâine de peste tot?

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 eireman, on 23 septembrie 2018 - 20:07, said:

Apoi astia 3 milioane au trimis acasa in toti anii astia cateva zeci bune de miliarde de euro
2.999.999 ...
Eu nu am bagat nici un ban in economia romaneasca. De cand am plecat, 0. Totul e bagat in economia tarii gazda si in economia mea personala. E mult mai bine asa :) ... (ma gandesc ca nu sunt singurul).

#63
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
noaptea toate pisicile sunt la fel.
si, NU, nu am gustat toate pisicile ( savarinele)

#64
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Ce optiuni am, daca decid sa plec?  Engleza vorbesc.  Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.

Oriunde pleci sa fi legal, sa ai drepturi.  Te interesezi tu care sint. Te angajezi doar cu salariul trimis in banca, nu plata in numerar in mana la capatul pamantului de cartofi sau sfecla.
Esti tanar, nu prea conteaza nimic, dar sa mergi intr-o tara unde se foloseste limba engleza in timpul muncii cel putin.
Ai considerat si Statele Unite, ca te-ai descurca excelent si nu se cauta in acte prea mult ca nu se recunoaste nimic pana n-ai studiat local, insa ilegal n-are valoare sa ataci.
Am citit ca exista si Danish Green Card in caz ca nu te accepta americanii cu SUA Loteria Green Card care incepe curand.  Imi place ca exista si planul B, nu stiu daca functioneaza.
Citeste in computer cam ce se cauta pe campul muncii inafara de cei local calificati dar poti scrie la o firma in cateva cuvinte si nu se stie niciodata.  
Si nu in ultima instanta, te angajezi voluntar in armata americana!  Au mai facut romanii, am citit in ziar romanesc multe cazuri decand cu loteria vizelor.  Sint si romance destule, n-ai fi o exceptie.
Daca esti interesat, te trimit ei sa studiezi.  Elena Carstea are doua fete in armata, fosta cantareata in Romania, acum in Florida, este ultima nouatate/extravaganta pe tema asta in ziarul romanesc.

#65
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
termina facultatea ca poate vreodata te ajuta si roieste-o, iti pierzi tineretea degeaba in vagauna asta de tara. intre timp te poti angaja pe ceva entry level pt a invata, la ora actuala it-ul se plateste cam cel mai bine peste tot si nu prea e nevoie de facultati, ci de certificari (ceea ce e un plus, se iau mai usor si mai rapid), ba de multe ori nici de alea cat timp ai cat de cat experienta si te descurci.
iti poti echivala diploma daca vrei neaparat sa lucrezi in domeniul in care faci facultatea.
strange niste bani pt a supravietui cateva luni si gaseste pe careva sa te cazeze cat iti cauti de munca si sa iti arate cum rezolvi cu statul din tara in care te duci.
cat despre cei care zic sa ramai aici gandeste-te asa: si pe titanic era formatia ce a refuzat sa fuga si s-a scufundat cu barca (cel putin in film), daca ai sansa sa te salvezi de ce sa n-o faci.

#66
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Daca nu mai are bani sa-si termine studiile, ramane degeaba acolo in bezna.  La IT pe langa ca se cer acele Certifications, se cere si o diploma pe langa experienta.
Cine are studii multe nu se mai cere nimic ca se include intr-una din intrebarile de baraj/de interview si notiuni la care se da raspuns.  In caz ca nu, se stie ca nu sint bune actele.
Lumea a trait si pana n-a fost IT, se poate trai si din alte job-uri mai putin calificate.   Daca are un bun caracter, nici de mai multa educatie n-are nevoie si se descurca foarte bine.

 Dormi_Hete, on 20 septembrie 2018 - 18:00, said:

Din ciordeales.

Mai nou din cersit incearca tineri romani sa traiasca, nu peste tot este rentabil ciordeales.

#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 Quantum, on 24 septembrie 2018 - 09:09, said:

Bai Eire, tu ca Salvator al Natiunii, spune cat economisesti tu in tara in care te afli, spune in ce conditii traiesti si muncesti, si cat cheltuiesti pe luna.
Mai bine nu, ca sa nu te inverzesti de ciuda :P

#68
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
se cere diploma doar in ro, prin tarile cu apa calda fara rugina experienta e suficienta, de certificari se prind din primul interviu daca sunt luate pe bune sau nu.
evident ca se poate trai dar daca face inca un an de facultate are timp sa invete ceva, nu neaparat it.

Edited by _-livio-_, 24 September 2018 - 12:18.


#69
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 karax, on 19 septembrie 2018 - 18:09, said:

Si alea 3 milioane de romani din afara unde lucreaza atunci? Sau sunt toti genii?  3 milioane daca e sa luam numai spania , franta, germania, anglia si italia. Ca in toata lumea sunt vreo 10 milioane. Oare din ce or trai toti astia?

Marea majoritate al emigrantilor romani ca despre ei vorbim aici, nu au nici un fel de meserie nici din Romania si totusi o duc foarte bine.   Studiile superioare nu sint pentru oricine plus ca sint si ultra scumpe, dureaza ani grei si mai sint piedici destule daca nu exista si un grup de suport foarte bun pe langa acel student.  N-am chef sa scriu o lista cu posibile ocupatii.

#70
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Quantum, on 24 septembrie 2018 - 09:09, said:

Bai Eire, tu ca Salvator al Natiunii, spune cat economisesti tu in tara in care te afli, spune in ce conditii traiesti si muncesti, si cat cheltuiesti pe luna.

Ma supara la ochi intrebarile tale: in ce conditii traiesti, etc., chiar asa desconsideri lumea?   Pai dupa posibilitati traieste fiecare si vrea sa fie cat mai bine totul de aceea si economisesc unde pot.

#71
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 _-livio-_, on 24 septembrie 2018 - 12:03, said:

se cere diploma doar in ro, prin tarile cu apa calda fara rugina experienta e suficienta, de certificari se prind din primul interviu daca sunt luate pe bune sau nu.
evident ca se poate trai dar daca face inca un an de facultate are timp sa invete ceva, nu neaparat it.
Glumesti. Ia incearca sa te inscrii in UK la GMC fara diploma de absolvent. Tu crezi ca de tampiti o gramada de straini studiaza medicina in Romania > iti da diploma UE.

#72
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Aranzazu, on 24 septembrie 2018 - 12:19, said:

Marea majoritate al emigrantilor romani ca despre ei vorbim aici, nu au nici un fel de meserie nici din Romania si totusi o duc foarte bine.  
Exact!  Romanii sunt necalificati, dar fiind poeti, o duc foarte bine oriunde se duc!

 Aranzazu, on 24 septembrie 2018 - 12:48, said:

Ma supara la ochi intrebarile tale: in ce conditii traiesti, etc., chiar asa desconsideri lumea?  
Nu desconsider lumea, eu o apreciez!
Dar vreau sa imi spuneti voi, care ati reusit imens in alte tari, sa imi spuneti cum traiti acolo, cum va bucurati, cati bani puneti la saltea si cat de faimosi sunteti acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate