Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ciobanesc Caucazian ataca stapanul, ajutor va rog

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ati luat-o razna dar stati asa.

#56
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alex14dlk, on 17 septembrie 2018 - 07:11, said:

Cred ca tu esti profanul aici, unde ai tu pitbull in Romania cu pedigree ? Posted Image
Ei nu sunt recunoscuti de asociatia romana.
Ai cumva un pitbull ilegal? E inscris la politie?
E castrat ?
Umbli cu botnita pe strada?
Eu am amstaff, asemanator cu pitbull si m-am documentat si despre pitbull, sunt caini care omului se supun foarte usor fiindca se supun. In schimb cu animalele se comporta diferit. Arg avea intr-o mare masura dreptate.
Apropo, daca corcitura ta are fata de pitbull nu inseamna ca e pitbull.
Cei care se ocupa cu luptele si se respecta au cu pedigree online(chiar daca nu sunt legali la noi ei isi tin evidenta online si isi imperecheaza cainii numai dupa acel pedigree ca sa stie exact stramosii)
Era chiar si un forum acum vreo 15 ani unde erau multi crescatori de genu asta,acolo in pedigreul online aveau si rezultatul meciurilor
ps:era unu de pe la braila mare crescator de asa ceva...nu mai stiu cum il chema,pacat ca  nu mai exista forumu ala ca iti dadeam link

Edited by I2O, 17 September 2018 - 08:32.


#57
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Da,dar sunt extrem de putini,activez pe facebook pe grupurile pittbull/amstaff,pittbuli adevarati sunt 5% dintre ei,maxim 5%,amstaffi sunt destui insa sunt si foarte multi mix pitt-amstaff,s a ajuns sa fie o moda cu aceste rase si am vazut ca isi ia lumea si prin tara sa i tina in fundul curtii in lant,pacat de istoria si frumusetea aceste rase.
Initiator ne mai povesti ? Ai incercat metodele sugerate de colegi?vreo schimbare?

Edited by silviu03, 17 September 2018 - 08:34.


#58
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pai si aia care se ocupa cu luptele tot afara-i tina ca au cate 20
Le face o bucatica de beton unde le pune un lant de 1,5m si o janghina de cusca

#59
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 I2O, on 17 septembrie 2018 - 08:31, said:

Cei care se ocupa cu luptele si se respecta au cu pedigree online(chiar daca nu sunt legali la noi ei isi tin evidenta online si isi imperecheaza cainii numai dupa acel pedigree ca sa stie exact stramosii)
Era chiar si un forum acum vreo 15 ani unde erau multi crescatori de genu asta,acolo in pedigreul online aveau si rezultatul meciurilor
ps:era unu de pe la braila mare crescator de asa ceva...nu mai stiu cum il chema,pacat ca  nu mai exista forumu ala ca iti dadeam link
Pedigree online, :))) Site-urile alea de lupte le stiu si eu. Singuru pedigree atestat sunt alea facute de asociatii din alte tarii sau din Romania cum e ACR.
Restul sunt prostii, e ca si cum mi-as lua un iphone fake si m-as lauda cu el. Nu merge, toata lumea stie ca nu are nici o valoare. Poate doar pentru jigodiile alea care fac lupte cu caini.

#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Iti place sau nu, jigodiile alea au creat pitbullii si ei sunt detinatori de pitbulli adevarati, game. Cainii de expozitii ar trebui sa se numeasca altfel. Corect au facut crescatorii de amstaff, odata ce au inceput sa-i selecteze dupa alte criterii si nu dupa calitatile de lupta, le-au schimbat si numele.

Edited by vinciun, 17 September 2018 - 13:06.


#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 vinciun, on 17 septembrie 2018 - 13:06, said:

....pitbulli adevarati....
nu exista asa ceva... sunt doar caini cu dieverse obiceiuri, mai bune sau mai proaste din anumite puncte de vedere.
marea majoritate sunt caini nesocializati... si cu comportament deviat in mod intentionat de catre stapan.

Edited by arg, 17 September 2018 - 13:11.


#62
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
E prea simplu cum spui tu. Doar pitbullii si nu toti, au o calitate numita de crescatori "game".  E caracterul lor unic de a nu renunta niciodata. Daca un pitbull e game sau nu se poate de verificat doar in lupta. Din pacate nu exista alte mijloace. Anume aceasta calitate, de a continua lupta in ciuda oaselor rupte, epuizare fizica totala si pierderi mari de sange, ii deosebeste de celalte rase. Oricum nu cred ca are rost sa continuam aici, eventual in alt topic.

 arg, on 17 septembrie 2018 - 13:09, said:

sunt caini nesocializati... si cu comportament deviat in mod intentionat de catre stapan.

nu inteleg de ce va bagati cand nu stapaniti subiectul. Eu am vazut caine de lupta, la modul profesionist si cainele acela era chiar cel mai echilibrat caine pe care l-am vazut vreodata. Stapanul il plimba prin locuri publice fara probleme, in lesa desigur. Il latrau cainii pitici pe la spate si nu le acorda absolut nicio atentie. Un caine cu caracter de luptator adevarat nu se agita aiurea cand il latra orice soarecar. In schimb cand il baga in ring el stia ca se afla acolo pentru a-si distruge adversarul si va merge spre asta pana la ultima rasuflare. Am vazut video pe internet ( care m-a traumat psihologic ) cu doi pitbulli care s-au luptat cateva ore on sir. Era vorba de un meci tampit pe viata si moarte. Dupa o vreme unul a ramas cu o laba rupta si asa in trei labe, se taraia si inainta spre celalalt sa lupte mai departe. Nici unul din ei nu a renuntat si au avut ambii dorinta de a duce lupta cand unuia i s-a oprit inima dar si invingatorul era mai mult mort decat viu.

#63
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Chestia e ca poti sa iti chinuii cainele si legal si mai putin dureros, si nu il prea chinuii se joaca. Sarituri la panou, game of thug. Sarituri in lungime, si multe alte chestii legale si benefice pentru caine si il faci si fericit. Am cativa prieteni cu pitbulii care fac asta si sunt campioni caini aia. Jigodiile care ii pun la lupte ar trebuii sa traiasa in vremea dacilor, ca-s niste prosti.

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@vinciun
eu am avut caine din line de lupta, avea game de dedea pe afara... si cu toate astea nu am lasa-o sa faca priza pe alt caine...

ca idee... cei mai rari si cumpi sunt cei care apuca de picioarele din spate si pe urma de burta, restul sunt potai ca si stapanii care ii baga in lupta.
(daca vrei sa discutam subiectul poti face un topic intr-o arie pentru adulti si discutam)

Edited by arg, 17 September 2018 - 16:53.


#65
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu mai dati idei copiilor,este plin de mixuri la 2-3 sute de lei pe olx,toti ii vor pentru bataie,nu vorbim de "ring",ii pun ei prin satele lor sa bata caini amarati.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Aha, vor un caine din cauza caruia sa ia bataie...

#67
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ok, cu asta inchei oftopic-ul. Vreau sa stiti ca nu fac parte din acei care isi pun cainele la bataie si nici nu agreez deloc aceasta practica. Nici macar nu ma mai pasioneaza sa privesc lupte cu caini in ultima vreme. Inainte aveam si casete video, aveam legaturi cu baietii care imi trimiteau cd-uri cu lupte... In ultima vreme mi-e mila sa vad cum sunt exploatati sarmanii caini.

Astept noutati despre caucazianul nazdravan.

#68
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

 Baxon, on 16 septembrie 2018 - 22:58, said:

Unii pur si simplu nu ar trebui sa-si cumpere animale daca nu-s in stare sa le acorde atentie cand trebuie si sa se ocupe de buna lor crestere . Asta e concluzia din topic !
Initiatorul trebuia sa-si ia un pechinez ...
pekinezul e mult mai greu de dominat decat caucazianul Posted Image  

normal, vorbim aici de stapan capabil si cu experienta.

Pentru stapanul in cauza si cainele sau acum e MULT prea tarziu, dar ca idee generala:

- curtea este a stapanilor, nu a cainelui. cand stapanii ies din casa, cainele se apropie cu capul plecat (forma de salut si acordare respect) daca i se permite va mirosi stapanul si are grija sa nu fie in calea lui, prima abatere e semn clar ca trebuie lucrat la disciplina.
- cainele se apropie de stapan doar la permisiunea sa, niciodata invers.Daca nu este chemat nu se apropie mai mult iar daca stapanul se aseaza sau lucreaza ceva cainele se aseaza undeva in apropiere, niciodata in fata stapanului, niciodata in calea sa.
- recompensa (mangaiere) doar la executarea unei comenzi, exercitii zilnice pentru mentinerea autoritatii + cainele nu blocheaza niciodata caile de acces si nu merge niciodata in fata stapanului.
- cine are caine nu bea!

Edited by bullterrorist, 20 September 2018 - 14:45.


#69
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
În cazul caucazianului ....da-l cuiva care il poate domina. Tu ai dat deja inapoi. L-ai pierdut. Nu te mai recunoaste de alfa. Nu-ti mai cumpăra câini agresivi la om pentru că esti un psihic slab si câinii te simt. No offence , nu intenționez să te jignesc dar asa stau lucrurile. Caucazianul este un caine dificil. Nu-i pentru oricine. În nici un caz pentru un " cetățean " care il vrea pentru imaginea impozantă .

Edited by JurasikMan, 20 September 2018 - 14:50.


#70
Toto1

Toto1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2018
multi dintre voi sunteti prosti rau de tot, nu ma asteptam sa gasesc atatia prosti intr-un loc Posted Image

unii din voi se cred mari si tari dar cu siguranta in fata unui caucazian bine hranit va-ti face groapa singuri chiar si cu un par in mana, se vede ca voi stiti totul despre tot...tipic cocalari de romanica

eu am cerut parerea celor care AU HABAR ce este un caucazian nu retarzilor care dau cu piciorul in maidanezul de la bloc si se cred zoro...vai si amar de capul vostru, mai iesti pe afara ca va mucegait capu' in fata pc-ului

plin de keyboard warriors pe aici Posted Image

il legatura cu pit/amstaff este floare la ureche.... o comparatie intre caucazian si pitbull/amstaff e ca si cum compari cerul cu pamantul


Multumesc frumos celor care au incercat sa ajute.... respect!

Edited by Toto1, 27 February 2019 - 08:21.


#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cainele trebuie dominat si punct.

folosesti toate mijloacele pe care le ai la dispozotie.

Edited by arg, 27 February 2019 - 08:29.


#72
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
toto  dar te ai gândit ca si tu tot asa esti cum i ai facut pe unii mai sus daca a ajuns sa te manance câinele crescut de tine? :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate